Een goede financiering is machtig belangrijk VII (slot) Bijzonder Bedrijfskrediet geen basisinstrument! Uw drinkwater ons een zorg I n Nederland komt sedert enkele eeuwen het recht voor van de der tiende penning. Ook in Engeland kent men dit recht. Dit recht is een zakelijk recht op onroerend goed. Een zakelijk recht is de bevoegdheid tot heerschappij over een zaak, on geacht in wiens handen die zaak zich bevindt. Het recht kan men tegen over een ieder handhaven. Bekende voorbeelden van zakelijke rechten zijn: eigendom, erfpacht, opstal, vruchtgebruik, erfdienstbaarheid, pand en hypotheek. Zakelijke rech ten staan bij het kadaster omschre ven. I n Nederland komt het recht van de dertiende penning voor in de pro vincie Utrecht en met name in de gemeenten Abcoude, Vinkeveen en Waverveen en Kamerik-Houdijk. Het recht dat stamt uit de periode rond 1100 werd in 1850 door een groep van twaalf personen gekocht. Door vererving is het aantal mensen dat van het recht van de dertiende penning profiteert, geleidelijk toege nomen. Een der deelhebbers is thans ook de Staat der Nederlanden. De Dienst der Domeinen in Arnhem zorgt ervoor dat de Staat de inkom sten uit het recht ontvangt. Hoe werkt dat? Voorwaarden Zijn er nog meer voorwaarden? Hoe lang kan men erfpachter blijven? VOORONTWERP DIERGENEES MIDDELENWET OM ADVIES Wat betaalt men? Voorzitter Landbouwschap: Ganzen veroorzaken 1,5 miljoen schade Uiterste verkoopdata bestrijdingsmiddelen waarvan de etikettering niet meer voldoet aan de inmiddels gewijzigde toelating Bij de overname van een bedrijf van ouders aan kinderen of kleinkin deren en bij de overname van de grond van de verpachter door de pachter kan men onder bepaalde voorwaarden gebruik maken van de financieringsmogelijkheden die de grondbank biedt. De Stichting Beheer Landbouw gronden koopt de grond en geeft ze aan u uit in erfpacht. De blote ei gendom en het beheer wordt over gedragen aan de Dienst der Domei nen. jonger zijn dan 44 jaar tenzij be- drijfsopvolger aanwezig hoofdberoep in de landbouw bedrijf moet een minimum op pervlakte hebben - voor akker bouw 40 ha, voor weide- en ge mengd bedrijf 25 ha. Indien het bedrijfshoofd jonger is dan 31 jaar is dit respektievelijk 32 ha en 20 ha. bedrijf mag gedurende 5 jaar niet verkleind zijn alleen natuurlijke personen ko men in aanmerking bij overname door kind van ou ders wordt hoogstens 50% van de oppervlakte door de SBL gekocht en in erfpacht uitgegeven tenzij uit een bedrijfsekonomisch on derzoek blijkt dat dit niet moge lijk is bij overname van verpachter door pachter kan in principe 50% van de grond waarvoor hij ge bruik maakt van zijn voorkeurs recht door de SBL worden ge kocht en in erfpacht uitgegeven. Ook hier geldt een volledige overname indien dit uit een be drijfsekonomisch onderzoek blijkt. Akkerbouwbedrijven met een oppervlakte van 60 ha komen niet in aanmerking, in de overige ka- tegoriën is dit 40 ha er moet uit een ekonomisch rap port blijken dat de aanvrager niet zelf kan kopen er moet een financieel gezonde situatie ontstaan na uitgifte in erfpacht men moet vakbekwaam zijn gebouwen worden door de Grondbank niet aangekocht. minimaal 26 jaar De waterleidingbedrijven hebben in samenwerking met de VEWIN een folder uitgegeven waarin uitvoerige voorlichting wordt gegeven over drinkwaterinstallaties in bedrijven. Op velerlei manieren kan het drink water, zo blijkt, op het landbouwbe drijf worden verontreinigd. Met be hulp van een aantal illustraties wordt gewezen op mogelijke onjuiste in- stallatiepunten terwijl tevens wordt aangegeven hoe allerlei aansluitin gen wel behoren te worden aange bracht. De afdeling inspektie van het waterleidingbedrijf is bereid nadere informatie te verschaffen. Daar is de folder ook verkrijgbaar. (De kombinatie mengkraan en spuit - pistool vindt men vaak in gebruik als uierdouche. U venvacht bij het spuit- pistool de temperatuur die u via de mengkraan hebt ingesteld. Maar wanneer gelijktijdig elders in uw be- drijf water wordt getapt, treedt veran dering van druk op, gepaard gaande met verandering van temperatuur. Hierdoor kan warm water terugstro men in de koudwaterleidingen of om gekeerd. Keerkleppen in de aanvoer- leidingen zullen dit voorkomen.) Heden is het voorontwerp van een Diergeneesmiddelenwet om advies naar het betrokken bedrijfsleven ge zonden. Dit verklaart de minister van landbouw en visserij, ir. G. Braks, mede namens zijn ambtgenoot van volksgezondheid en milieuhygiëne in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Dees en Waalkens. Het ontwerp voorziet in een kwali teitskeuring van diergeneesmiddelen voorafgaand aan hun registratie. Wanneer het ontwerp kracht van wet krijgt, zullen slechts geregistreerde diergeneesmiddelen in de handel mogen worden gebracht en mogen worden toegepast. Voorts bevat het ontwerp een verbe terde en uitgebreide kanalisatierege ling voor de handel in een aantal middelen, waaronder hormoonpre paraten, zulks ter vervanging van de huidige zgn. Antibioticawet en het bij de Kamer reeds ingediende wets ontwerp Kanalisatie diergeneesmid delen. Aangenomen wordt, dat het ontwerp Diergeneesmiddelen wet voor het einde van dit jaar de Kamer zal be reiken. maximaal 40 jaar tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Een canon van 2,5% van de waarde van de grond vermeerderd met de kosten voor het erfpachtsrecht. Stel verkeerswaarde verpacht grond 14.000,— per ha, overdrachtsbe lasting notariskosten stel 1.000- totaal 15.000,- x 2,5% 375,— jaarlast alle op de grond drukkende lasten. Canon wordt om de 6 jaar herzien. Aanvragen indienen bij de H.I.D. Landinrichting in de provincie. Ad vies bij de voorlicht(st)ers van de Z.L.M. Let wel: Het beschikbare bedrag voor de financiering d.m.v. de Grondbank is beperkt. Vraag voor u uw zaken doet, dit is slechts een verkorte weergave. J. Markusse De voorzitter van het Landbouw schap, ir. D. Luteijn, heeft bij de aanvang van de openbare bestuurs vergadering op woensdag 6 mei 1981, uitvoerig stilgestaan bij het bijzonder bedrijfskrediet en bij de fiskale druk in de agrarische sektor. Hij begon evenwel over de rol van de vrouw in de agrarische onderne ming. Het Landbouwschap heeft daarover nl. een diskussienota uitgebracht waarin een aantal zaken op een rij worden gezet. Het uitgangspunt daarbij is de gelijkwaardigheid van mannen en vrouwen. Dit geldt ten aanzien van beroepskeuze, de be drijfsopvolging, de beloning. Wat dit laatste betreft zei Luteijn: "Een toe nemende participatie van de vrouw in het agrarische bedrijf en in de or ganisaties is een goede zaak, waar de landbouw zich ook mentaal op in zal moeten stellen. Maar daar hoort wel In Nederland overwinteren jaarlijks meer dan een kwart miljoen wilde •ganzen. Hun aantal is de laatste 20 jaar meer dan verdubbeld. Een van de oorzaken van de toename van de ganzen is het goede voedselaanbod in de winter. Er wordt steeds meer en vaker land ingezaaid met nieuwe grassoorten, waar de ganzen foura- geren. Uit wildschadecijfers van het Jachtfonds blijkt dat de laatste 5 jaar in totaal meer dan 1,5 miljoen aan ganzenschade is uitgekeerd. Slechts de kolganzen, rietganzen en grauwe ganzen mogen bejaagd worden. De schade aangericht door onbejaagba re soorten beperken de jager in zijn mogelijkheden tot schadebestrijding, aldus de Kon. Nederlandse Jagers vereniging. Vervoersverbod varkens West Zeewusch-Vlaanderen opgeheven Het tijdelijke vervoersverbod voor varkens dat vanaf 23 maart jl. in het westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen van kracht was, is met ingang van 4 mei opgeheven. Minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) heeft dit besluit geno men omdat de situatie met be trekking tot varkenspest zich in het betreffende gebied voorspoe dig heeft ontwikkeld. De dertiende penning. "Hij die dit landkooptzij bedacht, dat hier nog altijd is van kracht, een recht uit d'oude pruikentijd, waardoor de landbouw schade lijdt, de Naam van dit gehate recht, is Penning XIII, ik heb gezegd". Aldus een spreuk die jarenlang heeft gestaan op een hek van een boerderij in Baambrugge. In de praktijk betekent het recht van de dertiende penning dat de eigenaar van dit recht bij verkoop van onroe rend goed waarop dit recht rust, met een heffing kan komen bij degene die het onroerend goed koopt. Dit kan een geheel onverwachte heffing betekenen indien men niet met een zodanig recht op de hoogte is. Een dergelijke financiële tegenvaller kan voordien onderkend worden, wan neer men tijdig een kadastraal uit treksel van het betreffende onroe rend goed aanvraagt. Uit dit uittrek sel blijkt welke zakelijke rechten aan het onroerend goed verbonden zijn, dus ook b.v. een hypotheek. Een zo danig uittreksel is feitelijk voor elke transaktie in onroerend goed nood zakelijk. Een goede makelaar zal U in voorkomende gevallen zeker dit uittreksel willen tonen, waardoor U geen kat in de zak gaat kopen. Het recht van de dertiende penning kan teniet gaan door afkoop. Dan moet éénmalig een bedrag van on geveer anderhalf maal het tarief op tafel worden gelegd, waarna het za kelijk recht uit het openbaar register kan worden geschrapt. Ook kan het recht op andere wijze verdwijnen. Een deel van het water van de Vin- keveense plassen is eveneens met het recht van de dertiende penning be last. Een deel van dat water is ont heven van dat recht, nadat de vrouw van een van de eigenaren van het recht, door het ijs was gezakt. Zij werd door de bevolking gered en als dank voor die redding werd een deel van de plassen van het recht verlost. Veerbeek Wanneer in de toelatingen van be strijdingsmiddelen voorschriften worden gewijzigd dienen ook de vermeldingen en aanduidingen op de verpakkingen (dus de tekst van de etiketten) te worden aangepast. Aangezien hiermee doorgaans enige tijd is gemoeid is een regeling ge troffen om nog gedurende enige tijd niet aangepaste verpakkingen te kunnen uitverkopen. De uiterste da ta voor deze uitverkoop zijn in het bestrijdingsmiddelenbulletin uitge geven. U kunt, zo u het al niet thuis gestuurd heeft gekregen, bestellen bij het buro Bestrijdingsmiddelen, Geertjesweg 15 te Wageningen, tel. 08370-19001. Het overzicht is dus duidelijk speciaal bestemd voor hen die voor de verkoop bestemde be strijdingsmiddelen in voorraad of voorhanden hebben. een beleid bij, zodat het funktione- ren van de vrouw voldoende wordt beloond. Alleen dan bezet de vrouw een werkelijk geëmancipeerde ar beidsplaats." Bijzonder bedrijfskrediet Sinds enkele weken is het zgn. bij zonder bedrijfskrediet voor land- en tuinbouw van kracht. Het is een re geling van het Borgstellingsfonds, bedoeld om bedrijven te helpen die door de gestegen rente in ernstige problemen zijn geraakt. In verschil lende opzichten is het een bijzondere regeling. Het gaat om een gekoördi- neerde aktie van banken en over heid, waarbij ook de R.Z. een funktie kan vervullen. Dat vergt een goede afstemming op elkaar van diverse uitvoerende instanties. Het gaat bovendien om een zeer be perkt aantal bedrijven. Bedrijven waar goede ondernemers zitten, maar die niettemin met liquidatie worden bedreigd. Bedrijven dus waarvoor enkele jaren geleden de investeringen verantwoord werden geacht. Het zal duidelijk zijn, gelet op het beperkte bedrag dat voor 1981 beschikbaar is, 10 min. van de overheid en 10 min van de banken, dat de allergrootste zorgvuldigheid in acht moet worden genomen bij de aanvraag en de beoordeling. In vele situaties zal het om bedrijven gaan die tot nu toe na intensief zoe ken door de banken, de overheids voorlichting en de SEV naar moge lijkheden om het bedrijf in stand te houden, moesten besluiten tot liqui datie. Als zodanig, zo meende voorzitter Luteijn, kan dit instrument een waardevolle aanvulling zijn. Maar het is bepaald geen basisinstrument van het landbouwbeleid. De finan cieringsproblemen, die aan de rege ling ten grondslag liggen, staan he laas niet op zichzelf. Ook andere bedrijfstakken kampen met soortgelijke moeilijkheden. Voor wat onze sektor betreft denk ik bijvoorbeeld aan de loonwerkers, waar de financieringsproblematiek toeneemt en waar een regeling op basis van samenwerking tussen overheid en bankwereld eveneens overweging verdient. Fiskale druk Een week geleden heeft, na enig uit stel, de Vaste Kamerkommissie voor Landbouw overleg gepleegd met Minister Braks van Landbouw en Staatssekretaris Van Amelsvoort van Financiën over een aantal fiskale zaken. Luteijn: "Na de besprekingen tussen het Landbouwschap en het Ministerie van Financiën had ik de hoop, dat er nu enkele konkrete toe zeggingen zouden worden gedaan. Onze hoop werd nog versterkt door de gegevens over de hoge fiskale druk voor de Nederlandse landbouw in vergelijking met andere E.G.-lan- den. Ik moet helaas konstateren dat de Staatssekretaris zich uiterst terug houdend heeft opgesteld. De onbillijkheid, dat een pachters voordeel kan worden gekonstateerd bij bedrijfsovername in familiever band, moet op korte termijn uit de wereld worden geholpen. De Staats sekretaris heeft zich nu slechts uitge sproken voor een nadere bestudering van het probleem, zelfs zonder enig uitzicht te geven op het tijdstip dat er knopen worden doorgehakt." Zijn indruk is dat de heer Van Amelsvoort, ondanks het regelmati ge overleg dat er is, nog onvoldoende bewust is van de problemen, die de fiskus oplevert voor de land- en tuinbouw. En vooral van de onbil lijkheid die het belasten van een schijnwinst als het pachtersvoordeel bij bedrijfsovername met zich mee brengt. "Van onze kant zullen we daarom onverminderd doorgaan met te trachten dit gebrek aan poli tieke besluitvaardigheid te doorbre ken, zodat een billijker beleid wer kelijkheid kan worden."

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 3