VOO It in: VltOIIW v Provinciale vergadering Noord-Brabant D e latere soorten van de Japanse kers staan in volle pracht te bloeien op 28 april 1981. Op die dag houdt de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen afd. Noord-Brabant haar jaarvergadering. Prachtig staan de takken van de Japanse kers te stralen in de grote koperen melkkan op het podium van de grote zaal in "Zidewinde". Met nog andere bloemstukken vormen ze een kleurig geheel. Het hoort allemaal bij elkaar en het komt ieder jaar terug. Een provinciaal bestuur dat heen en weer draaft, overal aan moet denken, bestuursleden uit verschillende afd. die elkaar kennen, leden waarvan sommigen bijzonder trouw zijn. Het is alles bij elkaar een geroezemoes van stemmen en vrolijke gezichten. 10.00 uur gaat de bel, de grote zaal loopt vol. Het wordt pas stil als mevr. Middelkoop alle aanwezigen verwelkomt. De drie heren, Munters, Oggel en Tol krijgen een extra welkom, evenals enkele andere gasten. Mevr. Middelkoop zegt: Wij zijn net één mierenhoop in de bond, we werken allen als vrijwilligsters. Het pb, de kommissies en de afd. besturen, het zijn nijvere bijen die soms door elkaar krioelen. Onze nieuwe doelstelling waarin de vorming en ontwikkeling van de vrouw is geschoven, is niets nieuws onder de zon. Altijd werkte de bond aan die vorming en ontwikkeling van de vrouwen op het platteland. Altijd al hebben de besturen geprobeerd de blik te verruimen." M evr. Verhagen-Breure staat al klaar voor het jaarverslag. Als een bonte rij trekken de gebeurtenissen langs ons heen. Wat is er weer veel gebeurd en gedaan. Een nieuwe af deling, een nieuwe sprekerslijst, ka deren van besturen. Het pb is een tussenstation tussen hb en de afde ling. D, D, M, Goed handwerk "Kom plattelandse vrouw, help mee naar uw vermogen" Welkom en afscheid De rondvraag Middag 13.45 uur beveland b.v. Ossetong onder redaktie van de Redakliekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Dan klinkt ons bondslied: "Wij vrouwen van het land, wij ploegen onze grond" en we weten dat we met dat ploegen van onze grond ons samenleven op het platteland bedoelen. olgend onderwerp: de handwer ken en dan Handwerken met een hoofdletter. We hadden ze al gezien voor de vergadering begon. Het was prachtig. De werkstukken van de kursus voorwerksters. Ze zijn zo goed dat alles gelijk naar de landelijke handwerktentoonstelling gaat. Onze eigen afdeling Steenbergen sleepte 19 eerste prijzen in de wacht met de 33 poppen die ingezonden waren. Poppen die mensen zijn geworden voor de vrouwen die ze maakten. En nog veel meer moois. Er wordt nog met de hand gewerkt in ons Brabant. Een goede handwerkkommissie zit nooit stil. Mevr. Blok vertelt dat ze van het prijzen van de werkstukken af willen. Ze leest de prijzen ook niet voor. Alles hangt netjes opgeschre ven in de zaal bij de handwerken. Ieder kan daar gaan kijken hoe de beoordeling van haar werkstuk is. Er komt een nieuwe kaderkursus voor de leden. Een kursus met een nieuwe techniek, 4 lessen. Er moeten 12, er mogen 15 leden per kursus aan deel nemen. Verder is er 19 mei een handwerkdag. Een danklied voor 3 jaar penning meesterschap wordt haar toegezon gen. Mevr. Baks, ons hb-lid, kijkt terug naar de Flevohof dagen, het 50 jarig jubileum. Er is 200,— over. 27 au gustus wordt de bondsfilm, het ca deau van de leden, aangeboden. De afdelingen kunnen die dan aan gaan vragen voor vertoning. e stand van de ledenlijst is 1475 in 1980 en 1484 in 1981. 9 leden winst, maar een nieuwe afdeling van 40 leden, in wezen dus verlies. Punt 4 notulen van de jaarvergade ring. Mevr. van 't Sant laat ons nog eens de jaarvergadering 1980 be leven door een uitgebreid verslag. En dan de centen. In onze grote provin cie worden door kommissies en pb. 16.000 kilometers verreden. Met een klein rekensommetje weten we dat dat heel wat geld is. De centen be heren is provinciaal geen kleinig heid. Maar alles was keurig in orde volgens de kaskommissie. Volgend jaar zijn Sprang-Capelle en Steen bergen aan de beurt voor de kas- kontrole. Met leuke voorvallen uit de afdeling zorgden twee dames uit Sprang-Capelle voor vrolijk vertier, tussen cijfers en letters. Aan het la chen uit een bepaalde hoek hoorde je welke afdeling aan de beurt was. Sommige voorvallen waren zo leuk en geestig dat de hele zaal meelachte. De dames werden dan ook met een gul applaus bedankt. Later op de morgen zouden we ze nog een keer terug zien met gedichten van Toon Hermans. Weer succes! .evr. J. Bakker met politieke scholing. Dikwijls als moeilijk ervaren. Wat is moeilijk? Dicht bij huis beginnen. Mevr. v.d. Pol uit Heusden en mevr. Visser uit Werkendam geven inlich tingen indien een afdeling wil starten met een kursus. Mevr. in 't Veld, kommissie vrouw; voortrekkers blijven er nodig, zijn er altijd geweest, anders hadden de vrouwen nu nog geen kiesrecht". Was vroeger de vrouw meer gericht op huis, erf en gezin, ze zal nu telkens opnieuw bewust moeten worden, dat de wereld niet meer aan eigen erf voorbij gaat. Zo zei Capritholen op de Flevohof "Emanciperen moet je leren". Kaderdagen voor besturen op de Guldenberg. Mevr. van Wijk vertelt wat voor ervaring dat was. 37 kwet terende dames met legostenen iets laten leren. Laten leren dat je er achter moet staan, dat het je anders niet lukt". O, ndertussen zijn de stemmen ge teld van de bestuursverkiezing. We hebben er 3 nieuwe bestuursleden bij. Het pb breidt met 2 leden uit. Ze stellen zich voor aan de leden. mevr. T. Hooyberg - Hoogerheide; mevr. Hoeke - Biesbosch-Werkendam; mevr. van Dijke - Feynaart Klun- dert. Bij een welkom hoort een af scheid. Afscheid van mevr. v. Geest en mevr. Bom. Mevr. v.d. Geest die jarenlang het "Hoe en Wat" ver zorgde is niet aanwezig. Mevr. Bom is als plv. hb-lid uitgediend en wordt opgevolgd door mevr. Middelkoop. "Veel draden zijn al doorgeknipt, maar je bent nog niet van me af, want ik zit nog in de agrarische kommissie", aldus mevr. Bom. Mevr. Spoor-Dekkers is herkozen voor de volgende drie jaren als pb- lid. Mevr. Tol kan om gezondheids redenen de volgende drie jaar niet volmaken, dus ook hier een afscheid. e afdeling Drunen vraagt hoe het met het subsidiebeleid is. "Per gemeente is dat verschillend. Er zijn gemeentes die met een sociaal kultureel plan werken. Men kan dan een begroting indienen. Ook kunnen de gemeentes 30 cent per inwoner uit de emancipatiepot vragen, maar dat geld is alleen voor emancipatieza ken". Wanneer een algemene leden vergadering? Antwoord: voor april. In april is de prov. jaarvergadering. Afdeling Hilvarenbeek vraagt: "Is er een arbeidskontrakt met mevr. van Kalkhoven." Hier volgt een ontken nend antwoord op. Precies op tijd, na het zingen van het Brabants volkslied sluit de presiden te de morgenvergadering. Het pb had een winter kompetitie uitge schreven. Opdracht: Het maken van een karakterpop, een modern poezie versje, een sieraad van natuurpro- dukten. De afdeling Zevenbergen haalde de meeste punten. 27 leerlingen telt de Christelijke la gere school "Biesbosch" te Werken dam. De heer Piek heeft met al zijn leerlingen van klas 1 tot 6 de musical "Meester Pennelik" ingestudeerd. Ze zingen voor ons het verhaal van de uitvinding van meester Pennelik. Zeewater koken, wat ozonwortel er bij, alle leerlingen worden blij en gelukkig, behalve Elsje. Dan krijgt Elsje een nieuw flesje water van de meester. Opdrinken en aan blijde dingen denken. Elsje drinkt, denkt en is gelukkig. Alle dames genieten mee met deze door de kinderen zo goed gebrachte musical. Een goed besluit van een goede dag. Sien Overbeeke WATIRIOL In de vorige aflevering van tuintips hebben we het uitvoerig over water, vijvers en waterplanten gehad. In veel kleine tuinen is voor een royale vijver geen plaats of te gevaarlijk voor kleine kinderen. Dat hoeft gelukkig niet te betekenen dat men de verrukking van water moet missen. Integendeel. Met wat eenvoudige ingrediënten, wat handigheid en fantasie zijn de geneugten van een boeiend waterspel binnen ieders bereik. Geen wonder Levend water in de tuin brengen lijkt een technisch wondertje, maar is in feite een erg eenvoudig waterwerkje. Twee doorsneden van een eenvoudig waterspel illustreren dat. In het ene geval een schuimbron met een mo lensteen of andere ronde steen en in het andere geval een glanzende wa terbok Het werkingsprincipe is in beide ge vallen hetzelfde. Als voorbeelden zijn een metalen waterbol of een ronde "molensteen" gekozen maar op dit thema zijn meerdere variaties mogelijk. Een doorboorde zwerfklei, een stuk natuursteen, ronde grindte- gels en dergelijke zijn evenzo bruik baar. Ook de grootte van zo'n wa terspel kan erg verschillend zijn. Van klein bijvoorbeeld één meter in doorsnede tot wel vier meter in doorsnede. Hoe groot U hem maakt hangt af van de ruimte waarin het tot zijn recht moet komen. Het principe In de tuin wordt een kuil gegraven in de omvang van de gewenste grootte en in een diepte van zo'n veertig tot zestig centimeter. In die kuil leggen we waterbouw- of vijverfolie van een halve milimeter dik. In het hart van de kuil leggen we een tegel. Oppas sen voor scherpe kanten, een stukje De kuil vullen voor de helft met grind of gebakken kleikorrels. Die eerste helft dekken we af met filter- doek zodat er geen vuil onderin bij het pompje kan komen. De bovenste helft kunnen we weer vullen met grind maar mooier zijn grotere kie zels zoals maaskeien in verschillende afmetingen. Die spelen in het glan zende waterspel een sprekender rol. Met deze vulling is het waterspel kompleet. De kiezelkuil vullen we met water en steken de stekker in het stopkontakt en ziedaar het waterspel speelt. Helder levendig water borrelt of bruist en stroomt glinsterend weg over nat glanzende stenen. Het pompje laat het water voortdurend tuin - en landschaparchltektuur gon - ntouwa rijhswag 8b - f lifoon 01100- De ossetong behoort tot het orga- nenvlees zoals o.a. ook de zwezerik, de lever, het hart en de nieren en is - mits goed bereid - een fijn stuk vlees. De tong is het meest bekend onder de naam gerookte ossetong. Ze wordt dan gepekeld, gerookt en daarna ge kookt. De gerookte ossetong wordt in de huishouding niet zo vaak bereid. Waarom is eigenlijk niet bekend, waarschijnlijk omdat de bereiding te omslachtig is of omdat gekookte os setong niet zo bekend is. In restaurants wordt de ossetong echter vrij veel verwerkt, hetzij als hoofdmaaltijd, hetzij in allerlei an dere gerechten zoals bij koude buf fetten en soupers, als broodbelegging of in diverse ragoüts. Al met al is de ossetong de moeite waard om het eens te proberen. vloerbedekking of i.d. wil wel eens helpen. In plaats van folie kunnen we ook een kant en klare polyester- bak nemen. Dat is minder kwets baar, maar duurder. Op de tegel plaatsen we vertikaal een pijp van bijvoorbeeld pvc met een doorsnede van 25 centimeter. Die pijp dienen we aan de onderzijde goed te perforeren in verband met de wateraanvoer voor het pompje. Dat pompje plaatsen we onderin de pijp op de tegel. Bovenop de pvc-pijp plaatsen we de doorboorde bol, steen of wat we ook kiezen. Het boorgat verbinden we met een slang of pijpje met het pompje. circuleren. Door het pompje wat ho ger te laten spuiten kan overtollig water worden opgevangen. Met zo'n waterspel is een levendig element aan de tuin toegevoegd. Vooral in kleinere tuinen zijn in kombinatie met leuke terrasjes heel mooie situaties te kreëren. Voor 8 personen heeft U ongeveer 1,5 a 2 kg ossetong nodig. De osse tong is verkrijgbaar met of zonder keelstuk (slont). Bij het inkopen moet u er op letten dat de tong fris ruikt en niet al te plakkerig is. De bereiding: Laat de ossetong in ruim koud water met zout en iets azijn 1 1,5 uur weken. Daarna goed wassen. Blan cheer nu de tong af en zet ze op in ruim koud water. Aan de kook brengen en goed afschuimen. Voeg er nu een bouquet garni aan toe zoals 3 a 4 grote uien, 1 wortel, 1 laurierblad, peperkorrels, foelie, 2 teentjes knoflook en 35 a 40 gram zout. Laat de ossetong nu langzaam in 3 a 3,5 uur gaar worden. De tong is gaar wanneer het puntje goed zacht is. Snij nu eventueel het keelstuk er af en ontdoe hem onmiddellijk van het vel. De bouillon bewaart u. Serveer de tong in dunne plakken gesneden met een van de bouillon gemaakte saus zoals een madeira-, hollandaise-, champignon-, kappert jes- of een zure saus. Als garnituur kunt u er o.a. wortelt jes, doperwten, bloemkool, bleeksel derij en bijv. flageolets bij geven. In alle gevallen geeft u er aardap pelpuree of droge rijst en fleurons bij. Wanneer u de tong koud wilt serveren laat hem dan in de bouillon koud worden en geef er dan als gar nituur komkommer, gemarineerde sperziebonen, wortelen, asperges en aardappelsalade bij. Van der Vliet 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 21