In 'f malse gras Houding Ministerie t.a.v. Akkerbouw baart ons grote zorgen!" O.V.M. betaalt leden deel van premie over 1980 terug V oorts zal de Europese Commissie in Brussel duidelijk gemaakt moeten worden dat een heffing op granen onjuist is en bovendien praktisch niet uitvoerbaar, althans niet op een verantwoorde wijze. Doeleman bepleitte in dit verband een progressief graanexportbeleid waarbij in een evenwichtig belangenafweging zowel de akkerbouw als de veehouderij is gediend. "Hierdoor kan worden voor komen dat er een onverantwoorde beslissing moet wor den genomen tot een heffing op een meerproduktie van tarwe en op de import van graanvervangende produkten (de zogenaamde substituten). Vooral in Nederland zullen Afdeling Zeeland Bond van Plattelandsvrouwen viert Gouden Jubileum zuidelijke landbouw maatschappij Voor het eerst in 30-jarig bestaan Wisselgeld Graanexportbeleid Superheffing Met de komst van het voorjaar is ook het vee weer in de wei verschenen. Mals gras genoeg. Een levendige stoffering van het landschap die we niet graag zouden willen missen. Z.L.M.-voorzitter A.J.G. Doeleman: 99 z. m VRIJDAG 8 MEI 1981 68e JAARGANG NO. 3581 land- en tuinbouwblad "De akkerbouw in Nederland wordt steeds meer in de hoek gedrukt, dit door zowel enige ongenuanceerde be slissingen bij de onlangs in Brussel vastgestelde prijsbe- sluiten als door ons eigen Ministerie van Landbouw dat bijvoorbeeld in Brussel niet het voorstel heeft willen steunen om de interventie voor tarwe open te stellen voor de maanden augustus, september en oktober. Frankrijk is hier wel voor en de houding van het Ministerie ten op zichte van de akkerbouw baart ons dan ook bijzonder veel zorgen." Dit zei Z.L.M.-voorzitter de heer A.J.G. Doele- man maandag j.l. tijdens zijn openingswoord op de in Goes gehouden hoofdbestuursvergadering. In een over wegend sombere terugblik stelde hij de in Brussel over eengekomen prijsbesluiten nog eens uitvoerig aan de or de. Een bezorgde Doeleman: "Door het nemen van een aantal ongenuanceerde beslissingen die alleen beperkt zijn gebleven tot de akkerbouw, zijn voor ons wat dat betreft de normen van rechtvaardigheid ver overschreden! Voor grote gebieden in de E.G. geldt dat de akkerbouw onmogelijk nog verdere lasten op kan worden gelegd om een te hoog oplopen van de uitgaven van de E.G.-kas te voorkomen. Hopelijk gaat men dat in Brussel inzien. De Z.LM.-voorzitter doelde hierbij met name op de bij de prijsbesluiten overeengekomen heffing op de A-suiker en op de prijs voor de tarwe. Laatstgenoemde is zodanig laag in verhouding tot andere produkten, dat de medeverant woordelijkheidsheffing als het ware al op voorhand is ingevoerd. Doeleman: "We hebben van de heer Braks begrepen dat de graanprijsaanpassing en de heffing op de A-suiker zijn gebruikt als wisselgeld om de heffing op melk voor intensieve bedrijven buiten de deur te houden. Vooral de situatie in Frankrijk heeft daarbij een grote rol gespeeld en tijdens de onderhandelingen heeft men de Franse melkveehouders meer tegemoet willen komen dan de toch al rijke Franse graantelers. Naar de Nederlandse boeren toe heeft de heer Braks de besluiten willen ver dedigen door te verklaren dat wij in Nederland voldoende in staat zijn ook bieten te telen voor een B-bietenprijs terwijl wij het bij de tarwe volgens hem moeten hebben van de hoge opbrengsten.De heer Doeleman strijdbaar: "Vanuit de akkerbouw zullen we met alle middelen die ons ten dienste staan trachten voor de komende oogst een tarweprijs te bewerkstelligen waar de sektor recht op heeft. Hij deed daarbij een beroep op de medewerking van de handelskanalen. Het akkerbouwproduktschap heeft reeds toegezegd in deze richting mee te willen werken Het bestuur van de O.V.M. te Goes zal op de 19 juni te houden algemene ledenvergadering worden voorgesteld om op de bruto kasko-premie 1980 een restitutie van 12 te verlenen en op de na le-jaars A.O.V. premie 10%. Een en ander betekent een totale terugbetaling aan de leden van 2.446.100,— Het is voor het eerst in het 30-jarig bestaan van de O.V.M. dat een restitutie op de premie wordt gegeven. In een toelichting stelt het bestuur evenwel nadrukkelijk dat deze restitutie als een éénmalige zaak moet worden gezien. De Onderlinge Verzekeringsmaatschappij heeft over 1980 een batig saldo van ruim 5 4 miljoen. Een gunstig financieel resultaat dat vooral te danken is aan twee faktoren nl. een gunstige schadefrequentie en aan een hoge renteopbrengst. De gunstige schadefrequentie hangt naar alle waarschijnlijk heid o.m. samen met het afnemend km-gebruik per auto.(Zie uitvoerige toelichting elders in dit nummer). we op onze hoede moeten zijn voor een onevenwichtig Brussels beleid", zo waarschuwde de Z.L.M.-voorzitter. De heer Doeleman had eerder in zijn openingswoord reeds gezegd er mee ingenomen te zijn dat de superhef fing voor de veehouderij althans voorlopig achterwege is gebleven maar waarschuwde meteen voor teveel opti misme: de prijsaanpassing is toch niet voldoende om de opgelopen achterstand in te halen terwijl bepaald niet zeker is welke ongenuanceerde besluiten er genomen zullen worden als door een overproduktie van melk de financieringsproblemen in Brussel nog verder oplopen. (vervolg hoofdbestuur zie pag. 6 1 De afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen bestaat dit jaar een halve eeuw. Op IS mei a.s. zal dit feit met een groots feest worden gevierd in de veilinghal aan de Fruitlaan in Goes. Op het programma, dat wordt uitgevoerd onder het motto "50 jaar samen op weg" staan o.m. toespraken, het optreden van een koor, allerlei deelaktiviteiten en een optreden van Capritholen. Ter gelegenheid van het Gouden Jubileumjaar, dat samen valt met het Internationaal Jaar van Gehandikapten, wordt op verzoek van de afdeling Zeeland een onderzoek ingesteld naar de omstandigheden waaronder gehandikapte vrouwen hun dagelijkse werkzaamheden moeten verrichten. Door dit onderzoek financieel mogelijk te maken hopen de Platte landsvrouwen te kunnen bevorderen dat gehandikapte vrouwen zo lang mogelijk in hun gezin kunnen blijven funktioneren. (2je oofc elders in dit blad) Meer Amerikaans graan voor de Sovjets De voedselschaarste in de Sovjet-Unie wordt door een Britse korrespondent in Moskou als de ernstigste sinds de laatste 20 jaar beschreven. Nu de Verenigde Staten het in januari 1980 ingestelde ge deeltelijke graanembargo tegenover de Sovjet-Unie is opge heven, ziet het er naar uit dat de Sovjet-Unie op korte ter mijn 2 tot 5 miljoen ton graan extra uit de Verenigde Staten willen invoeren. Het embargo had tot gevolg dat de Sovjet-Unie het zonder de verwachte 17 miljoen ton Amerikaans graan moest stel len. Dit kwam temeer aan, doordat er van twee achtereen volgende misoogsten sprake is geweest. Deels heeft men dit opgevangen door grotere import vanuit andere landen, met name Argentinië, doch het voor vervoedering beschikbare graan was 13% kleiner dan in 1979/80. Het graanembargo leidde tot grotere aantallen slachtingen in het vooijaar, ais gevolg van onvoldoende voedermiddelen. Hier en daar heeft dat tot arbeidsonlusten geleid, in steden als Togliatti, Gorky, Naberezhyne, Chelny en Chel Abinsk. Ook in het begin van dit jaar is het aantal slachtingen geste gen wat zeker in de loop van het jaar tot een krappe positie van vlees en zuivel zal leiden. Een en ander zal zeker voor de Sovjets aanleiding zijn zoveel voergranen te kopen, als de haveninstallaties kunnen verwerken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1