Z.A.J.K. bezoekt Landbouwscholen Bestuursleden gevraagd in West-Zeeuws Vlaanderen B E en dezer dagen hebben de leden van de P.J.Z.-afdeling West-Zeeuws Vlaanderen een uitnodiging ontvangen voor de ledenvergadering van 8 mei om half acht in Chez René te Oostburg. I n de noodkreet komt o.a. het vol gende stukje voor: 3 P.J.O. Werkgroep "Energievoorziening en grondstoffen" D e drie Plattelands Jongeren Organisaties (K.P.J., C.P.J. en P.J.Z.) hebben gezamenlijk besloten tot het instellen van een provinciale werkgroep met de voorlopige naam "Energievoorziening en grondstof fen". D e hele problematiek, hoe emo tioneel en politiek gevoelig deze ook kan liggen, is een aangewezen on derwerp om de maatschappelijke vorming van plattelandsjongeren mede gestalte te geven. Vooral een eventuele deelname aan de BMD zou een leerzame ervaring kunnen betekenen van hoe je als platte landsbewoners in kunt spelen op maatschappelijke ontwikkelingen. I n het NAJK is het standpunt over zuivelbeleid, dat twee jaar geieden is vastgesteld, opnieuw besproken. De konklusie was, dat produktie beheersing in de zuivel steeds meer noodzakelijk is geworden. Het ziet er echter naar uit, dat de problemen steeds maar vooruit geschoven worden. Van verschillende zijden wordt de indruk gewekt, dat de zui- velproblemen uit de wereld zijn. Er zijn nauwelijks voorraden en de prijzen op de wereldmarkt zijn verhoudingsgewijs gunstig. De strukturele overschotten nemen nog steeds toe, omdat de melkpro- duktie in de EG veel sneller stijgt dan de vraag. De vraag neemt nauwelijks toe en de melkproduktie zal in 1981 waarschijnlijk opnieuw met meer dan 3% toenemen. De kosten van het zuivelbeleid zullen dan ook blijven toenemen en extra sterk zijn wanneer de prijzen op de wereldmarkt weer op het normale niveau komen. Druk vanuit Brussel om te komen tot bezuinigingen kan niet uitblijven. Hoe langer er gewacht wordt met het wijzigen van het beleid, des te ingrijpender en pijnlijker maatregelen nodig zullen zijn. H et NAJK vindt dat maatregelen voor de zuivel gebaseerd moeten zijn H et NAJK heeft al eerder qekozen voor een vorm van produktieregule- ring. Op die manier is het mogelijk zowel aan de overschotsituatie een eind te maken als om redelijke inko mens voor de boeren te bereiken. In het kader van het middenbedrij- venbeleid willen we dat de groeimo gelijkheden die er nog zijn of die vrijkomen door afvloeiing ter be schikking komen van de middenbe drijven. We hebben gekozen voor 130 sbe's per volwaardige arbeids kracht, omdat er bij deze produktie- omvang sprake is van een omvang waarbij een volledige en doelmatige inzet van de arbeid op het bedrijf mogelijk is. Het beleid moet er dan op gericht zijn de groep van kleine en middenbedrijvenbeleid naar deze produktie-omvang te laten groeien. D at het spelen van toneel niet stopt met de uitvoering op de grote avond wordt vanaf 18 mei a.s. nog eens opnieuw duidelijk gemaakt. Op die datum start er namelijk onder leiding van Ad van Noort van het Nederlands Centrum voor Ama teurtoneel een regiekursus voor le den van de drie plattelandsjongere norganisaties in West-Brabant en Zeeland. REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERIMAMBUCQ GROTE MARKT 28, 4461 AJ GOES O, Produktiebeheersing in zuivel steeds meer noodzakelijk Standpunt NAJK p.j.z.-agenda Uitwerking zuivelbeleid u het seizoen '80/'81 in het agrarisch jongerenwerk op z'n eind loopt, beginnen we al weer voorzichtig over het volgende seizoen na te denken. Een van de aktiviteiten die vooruitloopt op de toekomst is de presentatie van het Plattelandsjongerenwerk en m.n. het agrarisch deel daarvan aan de leerlingen van de agrarische scholen. Daartoe brengt het Z.A.J.K. een bezoek aan de scholen. In enkele lesuren (of speciaal georganiseerde bijeenkomsten) wordt aan de leerlingen uit de examenklassen iets verteld over de bedoelingen en aktiviteiten van het Z.A.J.K. en de R.A.K.'s. Het ligt in de bedoeling om het schoolbezoek jaarlijks te herhalen, zodat de schoolverlaters steeds op de hoogte zijn van de mogelijkheden die zij tot verdere vorming hebben. lijkens een enquête die we al aan de MAS te Goes hebben gehouden, zijn de meeste examenkandidaten er best van overtuigd dat ze na het ver laten van de school nog behoefte zullen hebben aan extra opleiding en vorming. In de 3-jarige richting wa ren 36 van de 41 leerlingen deze me ning toegedaan. Voor de 2-jarige richting 14 van de 17. Ook hebben we de belangstelling gepeild naar de verschillende soorten van vorming. Technische kursussen, teelt- en foktechnische onderwerpen genieten over het algemeen redelijk grote belangstelling. Voor proble men rond de bedrijfsovername be staat al wat minder belangstelling. Datzelfde valt te zeggen over land- bouwbeleidsaangelegenheden. De belangstelling voor~~problemen die ontstaan als gevolg van de relatie tussen de landbouw en de rest van de samenleving is over het algemeen niet groot, al is de belangstelling bij leerlingen van de 3-jarige richting daarvoor groter dan bij de 2-jarige richting. De geringste belangstelling blijkt te bestaan voor kadervormend kursuswerk. p zich bevestigen deze uitkom sten het beeld dat bestaat over de belangstelling van agrarische jonge ren voor tal van zaken. Schoolverlaters hebben over het al gemeen wel belangstelling voor technische zaken, terwijl dit voor beleidsaangelegenheden en kader vorming veel minder het geval is. Bekend is ook, dat de belangstellin gen zich in de loop van de jaren vaak wijzigen. De eerst matige belangstelling voor problemen rond de bedrijfsoverna me slaat dikwijls om in "grote be langstelling" wanneer de jongeren zich eenmaal in een situatie bevin den dat er sprake is van bedrijfso vername. Daaropvolgend neemt ook vaak de belangstelling toe voor be leidsaangelegenheden omdat men tot de ontdekking komt dat bedrijfs overname-problemen soms veel te maken hebben met beleidszaken. De geringe belangstelling voor ka dervorming en organisatie behoeft in dit licht ook geen reden tot grote be zorgdheid te geven. Ook daarvoor kan, bij toenemend inzicht in het belang ervan, de belangstelling in de loop van de jaren groeien. Het hier (niet voor de eerste maal) gesignaleerde verschijnsel van be langstellingsverschuiving bij agrari sche jongeren moet ook voor het Ook op het provinciaal sekretariaat werd een dergelijke uitnodiging ontvangen vergezeld van een noodkreet. Wat is er aan de hand? Deze P.J.Z. afdeling heeft dringend behoefte aan mensen die bereid zijn in het bestuur plaats te nemen. Het zittende bestuur verliest om reden van studie twee personen. Eigenlijk moeten hiervoor drie anderen terugkomen. Een afdeling met zo'n 150 leden heeft zeker een behoorlijk bestuur nodig. Het is dan ook niet voor niets dat het bestuur heeft gemeend om de leden het vuur aan de schenen te moeten leggen. Komen er geen nieuwe bestuursleden wat dan.... De leden zullen moeten beslissen maar zo kan het niet verder. Onbekend maakt onbemind "Nu zul je bij het lezen van deze brief misschien denken: "Ik zou het wel willen, maar ik heb er geen tijd voor", of "dat kan ik niet", bedenk dan wel, best p.j.z.-lid, dat vóór jou al tientallen mensen in dit bestuur ge zeten hebben. Die mensen hadden het ook allemaal druk met hun werk, studie e.d. en ze wisten in het begin ook niets van bestuurszaken af. Toch kunnen ze vrijwel allemaal terugzien op een periode waarin ze veel geleerd en vaak plezier gehad hebben. Als lid van een goed funktionerend, voltallig bestuur hoef je namelijk echt niet al je (schaarse) vrije tijd aan de p.j.z. te besteden. Het feit datje nu Z.A.J.K. en de R.A.K.'s een leidraad vormen voor de organisatie van de aktiviteiten. Op deze manier werkt het scholen- bezoek naar twee kanten. Waarmee de werkgroep zich precies zal gaan bezighouden hangt voor een belangrijk deel af van wat de leden van de te vormen werkgroep zelf willen. Direkte aanleiding voor het initiatief om tot deze werkgroep te komen was eigenlijk het optreden van de Amerikaanse boerin Jane Lee in februari en de reakties van diverse kanten daarop. Zeker met het oog op de komende Brede Maatschappelijke Diskussie (BMD) over de energievoorziening in Nederland leek het de 3 P.L.O.'s een goed moment om met zo'n werkgroep van start te gaan. Sommigen van jullie zullen mis schien denken: "Waarom moet de K.P.J., P.J.Z. of C.P.J. zich nu bezig houden met zulke dingen". Anderen zullen wellicht denken: "Het werd tijd dat er eens iets in die richting werd gedaan". Wie belangstelling heeft of wie meer informatie wil kan terecht bij onder staande adressen. Het is de bedoeling om binnen een maand nog tot een eerste bijeen komst te komen. Neem kontakt op met: John v.d. Meulen, Naereboutstraat 20. 4461 GT Goes. tel. 01100-15448 (C.P.J.), Harry Wijermars, Grote Markt 28, 4461 AJ Goes, tel. 01100-21010 (P.J.Z.) en Ad Pher- nambucq (koördinatie) Oud Ove- zandseweg 2a, 4441 TG Ovezande, tel. 01195-248 (Z.A.J.K., K.P.J.). niets van bestuurszaken afweet hoeft beslist niet te betekenen dat je nooit een goed bestuurslid zult worden. Je wordt als nieuw bestuurslid tenslotte ingewerkt door je mede-bestuursle den. Binnen enkele maanden blijken een aantal zaken dan heel wat een voudiger te zijn dan je nu waar schijnlijk voor mogelijk houdt." Hoe waar blijkt een dergelijk stukje te zijn. Uit gesprekken met bestuurs leden van diverse afdelingen blijkt maar al te vaak dat men eerst een tijdje bestuurslid geweest moet zijn om het aangename en nuttige van dit werk in te zien. Vrijwel zonder uit zondering kijkt men dan met plezier terug naar de jaren van bestuurslid maatschap. De agenda Voordat men op de ledenvergade ring toe is aan de bestuursverkiezing staan er nog een aantal andere pun ten op de agenda, zoals: 1. Opening door Anne Jansen (om half 8) 2. Notulen en ingekomen stukken 3. Jaarverslag 4. Kaskontrole 5. Bestuursverkiezing en diskussie over het hoe en wat van de P.J.Z. Na dit officiële gedeelte is er dan nog bingo. Die leden van de afdeling die toch nog twijfelen of ze zich nu wel of niet beschikbaar stellen kunnen wellicht toch nog over de drempel worden geholpen. Aarzel niet en bezoek de ledenvergadering in Chez René te Oostburg. H.W. op de uitgangspunten van het mid- denbedrijvenbeleid. De volgende uitgangspunten zijn opnieuw vastge steld: De maatregelen mogen de ge middeld toch al lage inkomens niet aantasten. De kostenstijgin gen moeten worden berekend uitgaande van het middenbedrijf. Daarbij moe ten de inkomens op gelijke hoogte worden gebracht met inkomens in andere sektoren van de maatschappij. De problemen mogen niet wor den afgewenteld op andere sek toren. 8 mei - afd. Fijnaart: lezing over fiet sen door Nederland. 8 mei - afd. West-Zeeuws Vlaande ren: Ledenvergadering bij Chez René te Oostburg. 15 mei - afd. Sprang-Capelle: bowlen in Kaatsheuvel. 17 mei - afd. Goes en Noord-Beve land: reisje naar 't Zwin en Brugge. 19 mei - Hoofdbestuursvergadering PJ.Z. in "de Blauwe Hand" te Bergen op Zoom. 22 mei - afd. Zevenbergen: avond over de aanstaande verkiezingen. 22, 23 en 24 mei - afd. Goes en Noord-Beveland: ledenweekend in het van Eeghenhuis te Aardenburg. 23 mei - Jaarvergadering en kulturele selektie van de P.J.G.N. in Raalte (Ov.). 30 mei - Prov. Sportdag te Steenber gen. Maatregelen moeten leiden tot een struktuur-ontwikkeling die past in het middenbedrijvenbe- leid. De maatregelen moeten in de ge hele EG toepasbaar zijn. De uit werking hoeft in elk land niet ge lijk te zijn. Het gemeenschappelijk markt en prijsbeleid moet in stand wor den gehouden. ^^^^^(jerardTitulaer Regiekursus Deze regiekursus zal worden gehou den in Tholen. De eerste avond zal dit zijn in "de Wingerd", Nieuwepad 1 en de volgende vijf avonden in het jeugdhonk van Sporthal Meulvliet aan de Zoekweg, eveneens te Tholen. De kosten die aan deze kursus ver bonden zijn bedragen 30,— per persoon. Belangstellenden voor deze regie kursus kunnen zich opgeven bij de P.J.Z., Grote Markt 28, te Goes, tel. 01100-21010 tst. 25. Vóór 15 mei a.s. De kursus gaat in ieder geval door, aangezien er al een voldoende aantal deelnemers bekend is. Alle zes avonden zijn gepland op de maan dagavond. Belangstelling? Wacht niet te lang. Het aantal plaatsen is beperkt. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 19