dit oude notulen van hpt provinciaal bestuur: Twee kleine vrouwen... Het Internationaal Jaar van Gehandikapten 1981 I Zeeuwse puzzel - Zeg het op z'n hollands D, A cl^oor de ^X^rouw Eé Waar gaat het om? Internationaal Jaar van Gehandicapten 1981 JUBILEUM KRANT xrkimft ijknnn jwilad VAN IIF.T PLATTEI-AND Af /957. -Mijn tijd als presidente van de Zeeuwse plattelandsvrouwen zat er op. Ander werk kwam in zicht. Namens het bestuur van de Z.L.M. werd mij gevraagd redactrice te wor den van een pagina voor de Vrouw, die éénmaal in de twee weken in het Zeeuws Landbouwblad zou worden opgenomen. Ik ging aan de slag. Het was niet zo gemakkelijk de juiste weg te vinden. Er kwam zoveel op mij af. Nieuws op het gebied van huishoudelijke zaken, voeding, mode, leefgewoonten, enz. Daar waren uitnodigingen om beur zen en persconferenties te bezoeken, dus kiezen waar ik wel en waar ik niet heen ging. Na een tijdje liep het lekker en ik deed het werk graag. De persconferenties werden meestal een dag voor de ope ning van een beurs gehouden. De eer ste keer, dat ik mij op dat terrein waagde, kende ik niemand en ging bij een paar dames aan een tafeltje zitten. Ze bleken van de veel gelezen bladen te zijn. "Voor welk blad komt U", werd ge vraagd? "Zeeuws Landbouwblad" "Nooit van gehoord". Ik zag ze denken: "Zo'n vrouwtje van buiten ook al hier". was: Waarom wordt er zoveel zout toegevoegd aan conserven, vooral aan soepen in gedroogde vorm en waarom wordt er zo weinig aan de markt ge bracht voor patiënten, die zoutarm moeten leven? Ik moest opstaan. "Wie is dat kleine vrouwtje?". "O, van een klein blad", hoorde ik achter mij fluisteren. Na mens het forum kwam het antwoord: "We kunnen niet met ieders smaak rekening houdenWederwoord: "Het gaat niet om de smaak, het gaat om de gezondheid". Toen stond een eveneens kleine vrouw op, de bekende mevrouw Lotgering-Hillebrand, die mij enthousiast bijviel. De discussie werd gesloten. Een half jaar later kwamen er ver schillende soepen en andere conserven voor het natriumarm dieet op de markt. Waarschijnlijk hebben die twee kleine vrouwen, de één bekend, de ander on bekend hun steentje daartoe bijgedra- gen. L.N. Huysman-Griep. IHi irBiriiwrr Fen spel van komen en van gaan Van schuimend witgekapte golven. Zij werpen zich als waterwolven tegen de stranden aan. Een goed geluid 't Gestadig schuren Van zilt op zand Een eeuwig duren Van nimmer stuitend Deinen, stil, bezonnen Rondom een land. Door mens uit zee gewonnen. Of woest geweld. Een grauwe zee alom Daar ligt een land, geveld. Ik worstel en ontkom. Waar 't water nam Daar is opnieuw begonnen. Een hoge dam Beschermt ons Zeeland tegen vloed. Dit land waaruit wij stammen Zij niet alleen door dammen Maar hecht en trouw Door mij, door jou Beschut, behouden en behoed. Mevr. Smid-Heijse Overgenomen uit "Zeeland Magazine" 2 september 1935: februari 1936: mei 1937: april 1938: juni 1938: mei 1939: april 1940: voorjaar 1951: Een der leden is bereid zitting te nemen in de Com missie tot bevordering van het gebruik van melk- brood. ter sprake komt het verstrekken van een diploma aan werkkrachten, die een bepaalde tijd in de huishou ding werkzaam zijn geweest. melkverstrekking op scholen kan in Zeeland, volgens de presidente niet zo goed verwezenlijkt worden, daar er hier zeer weinig melkfabrieken zijn en de hygiene dan veel te wensen overlaat. Spreekster voelt meer voor schoolonderzoek door een arts. Dit zal op de algemene vergadering van de Boerinnenbond als voorstel door de provinciale afdeling Zeeland naar voren worden gebracht. de afdelingsbesturen zouden het aantal demonstra ties tot een minimum moeten beperken, enkele goede daargelaten. Herdacht wordt de blijde gebeurtenisin het Prinselijk gezin. Staande wordt één couplet van het Wilhelmus gezongen. Op een verzoek om als Bond te pleiten voor het behoud van het Zeeuwsch costuum antwoordt presidente dat dit niet kan, ook niet uit hygiënisch oogpunt. In de tent van het landbouwhuishoudonderwijs op de Z.L.M.-tentoonstelling is goede werkkleding te zien voor jongens en meisjes, die op de boerderij helpen, het voorstel van de provinciale afdeling Drenthe aan het hoofdbestuur om aan een provinciale afdeling met meer dan 3000 leden 2 zetels in het hoofdbestuur te geven, vindt geen bijval. er wordt een lezing over "huiselijke beleefdheid" ge houden, "waar we wel eens om lachten maar toch veel van konden leren" meldt de notuliste. uit een uiteenzetting over de kledingtentoonstelling met show: nu er (na de oorlog, red.) meer op stoffen- en ook op confectiegebied volop aan de markt komt, zijn de koeien dikwijls losgeslagen en wordt er mees tal maar gekocht zonder nadenken en slaat onze kooplust dikwijls op hol. Gelukkig heeft het geld weer meer waarde gekregen. We zullen beter ontvankelijk zijn voor het kopen van goede stoffen, zoals onze voorouders deden, waardoor ook dikwijls de coupe beter bewaard ^blijft en we zul len beter letten op eenvoudige modellen zodat onze mantels en japonnen langer zijn te dragen en meer dan één seizoen mee kunnen. én bijeenkomst is mij in het bij zonder bijgebleven. Het was tijdens een huishoudbeurs in Amsterdam. Een forum uit de conservenindustrie vertelde over het gering verlies aan vi taminen enz. bij het conserveren van levensmiddelen. In de pauze gelegenheid tot het stellen van schriftelijke vragen. Mijn vraag k|j ^p 1Doetuttut 2. Moejemiennè 3. Keslaaimèniewerrepelsege- te 4. Eijiemal, laameniskieke 5. Tokketokè 6. Eijutgoore, ja tekkagoore 7. Maggikuttèasietuuteit 8(. Errpelspeejenenjuun 9. Latenontterevenuut 10. Wastaternoeweer 11Kantoknieèlepu 12. Noebikdadiengkwiet 13. Bluufteruut 14. Kajjederuutkomme.? Mocht u dat niet kunnen, kom dan op 1 5 mei in de stand van de perscommissie de oplossing halen. Ie* 1981 is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot Internatio naal Jaar van Gehandicapten. U heeft hier waarschijnlijk al wat over gelezen, gehoord of gezien op de televisie. In Nederland en ook in de provincie Zeeland wordt geprobeerd om voor dit onderwerp aandacht te vragen. (j ehandicapten zijn mensen die langdurig of blijvend beperkt zijn in hun mogelijkheden zich in de maat schappij volledig te ontplooien als gevolg van lichamelijke of geeste lijke beperkingen. Als er in 1981 iets duidelijk moet worden dan is het wel dat de gehan dicapte niet bestaat, maar al te ge makkelijk wordt gesproken van "de" De ingestelde nationale kommissie ziet als haar belangrijkste taken: - het bevorderen van een mentali teitsverandering in Nederland waarmee de basis wordt gelegd voor een volledige integratie van gehandicapten in de samenle ving, zij behoren als gelijkwaar dige mensen in de maatschappij mee te doen en horen er óók bij. het verbeteren van praktische mogelijkheden voor de integratie o.a. op de volgende terreinen: kuituur en rekreatie; in de sfeer van onderwijs en vorming; in de sfeer van werken en aangepaste arbeidsmogelijkheden; in de woonsituatie, bij het vervoer en verkeer en in de revalidatie; bij de toegangkelijkheid en de bruikbaarheid van gebouwen en voorzieningen. ingesteld, die nagaat welke aktivitei- ten dit jaar opgezet en gestimuleerd kunnen worden. Er wordt aan gedacht om de leerlin gen in het onderwijs beter te infor meren over de problemen van gehan dicapten in het dagelijks leven. Verder zal bij diverse manifestaties in Zeeland aandacht gevraagd worden voor de belangen van mensen met een handicap. n Zeeland heeft de Zeeuwse Stich ting voor Revalidatie een werkgroep bejaarden van "de" zieken van "de" gehandicapten. Wie daar over nadenkt komt tot de konklusie dat men daarmee in feite groepen mensen los maakt en "iso leert" uit de normale samenleving. Met welk recht eigenlijk? Ieder heeft recht op zijn eigen plaats in de sa menleving, gehandicapten en niet gehandicapten hebben elkaar nodig en zijn op elkaar aangewezen. Gehandicapten zullen zich ook, waar mogelijk, meer bewust moeten wor den van de eigen specifieke bijdrage die zij hierin kunnen leveren. an de gemeenten is verzocht om hiermee nadrukkelijker rekening te houden. Vooral in de direkte woon- en leefsituatie is het belangrijk dat ze betrokken worden bij aktiviteiten waaraan zij graag mee willen doen, dat er naar hen geluisterd wordt en dat er onnodige drempels (letterlijk en figuurlijk) verdwijnen. Het is, zoals is opgemerkt, vaak een kwestie van mentaliteitsverandering en van het rekening houden met mensen met een handicap. Daarom is het ook belangrijk dat de Neder landse Bond van Plattelands Vrou wen, afdeling Zeeland en haar leden zich bij deze ontwikkeling betrokken voelen. Binnen de organisatie en in de plaatselijke afdelingen kan hier over bij het opzetten van aktiviteiten worden gedacht. De mentaliteitsverandering en het bewust rekening houden met de be langen en interessen van mensen met een handicap kan vooral in het werk van de leden in de plaatselijke afde lingen beginnen. "oor het meedenken over proble men en door het samen met gehandi capten en hun organisaties bespreken en zonodig uitwerken van oplossin gen kan veel worden bereikt. Dit is ook de reden waarom 1981 tot Internationaal Jaar van Gehandicap ten is uitgeroepen. drs. F. Mulders.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 15