50 Jaar Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in Zeeland I Over hoe het begon in 1931 EN HOE HET BEGON IN SCHORE IN 1981 D e levensloop van onze 50-jarige bond is hecht verbonden met het wel en wee van de Zeeuwse vrouwen in die jaren. Dat is wel één van de opvallendste conclusies die je kunt trekken na het doorlezen van 50 jaren notulen en verslagen. Oorlog en watersnood hebben hun gevolgen, want bij wederopbouw en ruilverkaveling zijn de plattelandsvrouwen betrokken. Crisisjaren en wel vaart betekenen respectievelijk zorgen voor het gezin en tijd krijgen voor vorming van jezelf. Dit geeft zijn weerslag in de aard van de cursussen. Verbe terde communicatie en een groeiend aantal leden brengen mee dat de bond anders gestructureerd moet worden. H, H, COLOPHON D e laatste 10 jaar heeft deze ontwik keling zich voortgezet. De bond heeft een belangrijke taak gekregen bij de vorming van de moderne vrouw, die zich gaat ver diepen in emancipatie, volwassenen edu catie, en samenlevingsvormen. Er komt steeds duidelijker behoefte aan deskun dige ondersteuning van het werk en dit heeft weer financiële consequenties. Vasthouden wat goed is, uitkijken naar wat beter is. Dit aloude devies van de bond loopt als een rode draad door de activiteiten in de afgelopen 50 jaar. Onder de dingen die goed zijn, staat ongetwijfeld voorop dat de inzet van de leden de kracht van de bond is. "V erleden jaar is er in het voor jaar een vrouwendag in Kapelle gehouden. Daaruit is een werk groep Vrouwenaktiviteiten ont staan, waar ook enkele dames uit Schore in zaten. Omdat er door C R M. subsidies verstrekt wer den voor emancipatiewerk, zijn er allerlei aktiviteiten op gang gekomen, zo ook in Schore. Uit de werkgroep zijn kleine werk groepjes ontstaan, die met aller lei dingen begonnen: b.v. er is een VOS-cursus geweest, een VI DO-groep en koffiekontakt- morgens. De laatste is in Schore geweest en met sukses. Ook hebben we kursussen op poten gezet zoals conversatie Engels, Yoga, volksschilderkunst en tex tiele werkvormen, waar allemaal voldoende belangstelling voor was. Maar na tien of twaalf lessen hield dit ook weer op en toen kwam een van ons groepje op het idee of wij niet in verenigingsver band verder zouden kunnen gaan. M evrouw Polderman was de eer ste penningmeesteresse en is dat ja renlang gebleven, mevrouw Kooy man was provinciaal bestuurslid, la ter ook hoofdbestuurslid en 1 9 jaar presidente van de afdeling Tholen. W ij merken op, dat het in onze provincie - toen nog zonder dammen en bruggen - wel een bijzonder tijd rovend werk moet zijn geweest om provincaal bestuurslid te zijn. De beide dames beamen dit "maar dat hoorde er nu eenmaal bij. Over on kostenvergoedingen werd trouwens die eerste jaren ook niet gesproken. D, Grote manifestatie van zelfwerkzaamheid De dames Kooyman en Polderman vertellen: JUBILEUM KRANT - et is niet eenvoudig uit de dikke sta pel keurig bijgehouden verslagen de stof te kiezen voor dit artikel. Veel wat we tenswaardig is moet achterwege blijven, maar we proberen toch u een indruk te geven van #ie voorbije vijftig jaren. ACHTERSTAND n 1931 start in Zeeland de bond van boerinnen en andere plattelandsvrouwen, een jaar na de oprichting van de lande lijke bond. Wie zijn die oprichtsters? Boerinnen die zich bewust zijn van de achterstand op het platteland en die zich zelf ook willen ontwikkelen. Zij vormen wel 80% van het ledental. De andere 20% wordt gevormd door betrokkenen bij de achterstanden op het platteland: land- bouwhuishoudleraressen, vrouwen van huisartsen en van onderwijzers. Langza merhand komen er meer anderen bij, tot momenteel de echte boerinnen nog maar 25% van het ledenbestand uitmaken. Landelijk is er een soortgelijke ontwikke ling, zodat in de loop der tijd de naam van de bond is geworden: Bond van Platte landsvrouwen. GROEI L et ledental is steeds groeiende ge weest, van bij de oprichting, tot 800 bij het 10-jarig bestaan, 2000 na 25 jaar en 3500 nu. Hoe zou dat gegaan zijn op de eerste afdelingsbijeenkomsten? Er is be gonnen met 1 afdeling: Zeeland. En als er een bijeenkomst is moeten de vrouwen er per fiets, bus, boot of trein naar toe, want er zijn nog maar weinig auto's. Bovendien werken veel boerinnen thuis mee, zodat iedereen op tijd weg moet vanwege het melken. Het ledental groeit en er kunnen steeds meer afdelin gen opgericht worden. Eerst 7 streekaf- delingen verdeeld over de eilanden, later weer opgesplitst tot er nu 34 zijn. Aan vankelijk bestaat het prov. bestuur uit af gevaardigden van de afdelingen, maar als dit aantal groeit moet er een ander sys teem komen om slagvaardig te kunnen besturen. Zo ontstaan de kringen (een groep afdelingen) en zes kringen wijzen elk een prov. bestuurslid aan. Een zeven de lid wordt door het prov. bestuur zelf voorgesteld. Om over en weer de infor matie zo goed mogelijk te laten lopen, zijn er kringvergaderingen,, werkvergaderin gen, kontaktledenvergaderingen en na tuurlijk provinciale bestuursafdelingsbe- stuur- en ledenvergaderingen... KURSUS SLACHTEN O, De tekeningen zijn ge maakt door Lydia Klop, de foto 's zijn van de Heer en Mevr. v. Oosten-Snoek en uit het ZLM-archief Het blad is samengesteld door de perskommissie en de commissie ledenblad een en ander in samen werking met de redaktie van het ZLM-Land en\ Tuinbouwblad. De ZLM heeft de verschijning van dit jubileumnummer mede mogelijk gemaakt. gezondheid, hygiëne en de plaats van de vrouw/boerin in de samenleving, trekken belangstelling. DE VROUW ZELF N a de oorlog is de behoefte groter ge worden om naast de huishoudelijke en creatieve cursussen meer aandacht te gaan schenken aan de ontwikkeling van de vrouw zelf. Ook gaat men zich meer bezig houden met de omgeving. Gevolg: kader cursussen, spreken in het openbaar, mee werken in de kommissie wederopbouw. Na de watersnoodramp versnelt dit pro ces zich duidelijk. Er is dringend behoefte aan voorlichting voor her- en nieuwbouw. Er komt een woningvoorlichtingsburo met een consulente die tentoonstellingen en lezingen organiseert met de wo ningkoffer. Na de aandacht voor het huis zien we dat de directe omgeving aan de beurt komt. Zo worden er allerlei activiteiten op touw gezet rond de aanleg van tuinen, erfbe- plantingen. Er komt een ruilverkaveling en haast vanzelfsprekend krijgen de plat telandsvrouwen belangstelling voor streekverbetering en nemen zij plaats in kommissies op dit gebied. Na de crisisja ren, de oorlog en de watersnoodramp is er een nieuwe mijlpaal in de geschiedenis van Zeeland die grote weerslag heeft op het leven van de Zeeuwen: het openstel len van de vaste verbindingen tussen Schouwen-Duiveland, Walcheren, en Zuid-Beveland via Noord-Beveland. De recreatie komt op en de bond organiseert samen met het VVV een cursus pension houdsters. De ontwikkeling gaat door. Luisteren al leen kan niet meer als we naar de jaren zeventig lopen. Discussieleidsters worden opgeleid en komen met onderwerpen als: Reclame, Mens en werk. De agrarische leden krijgen eigen cursussen over: Wat gaat uit en komt in - in bedrijf en gezin. Op tijd weg vanwege het melken... Dat is de voorloper van de EVAV curs- sussen. Er komen politieke scholingscur sussen. EMANCIPATIE Bladerend in alle notulen en andere pa pieren kom je er vele tegen. Tot slot heb ik dit voorbeeld gekozen. "Het 25-jarig bestaan van de afdeling Zeeland is een grote manifestatie van zelfwerkzaamheid. De provinciaal presi dente schrijft een grote revue en er werken meer dan 100 leden aan mee. De zaal is versierd met chrysanten die de leden uit stekjes zelf hebben gekweekt..." vertelt ons een Plattelandsvrouw uit die plaats: Dus zijn er stencils rondgebracht met daarop uiteengezet, dat er minstens 40 leden nodig waren voor het oprichten van een afde ling. Dat liep fantastisch, we had den al snel ruim 40 aanmeldin gen. Op 9 december 1980 is de oprichtingsvergadering geweest en daarop meldden zich ook nog leden aan. Op 21 januari zijn we zelfstandig begonnen". Tot zover het verhaal van een en thousiast lid van onze jongste af deling. Wij allen wensen hen het allerbeste voor de toekomst! Mevrouw C.C. Kooyman-Krijger en Mevrouw N. Polderman-Wis se. p al die vergaderingen wordt het be leid van de bond uitgestippeld. In de loop der tijd zijn twee dingen onveranderd gebleven: de enorme inzet van de leden en het bijblijven bij de ontwikkelingen in de samenleving. Gingen de boerinnen vroeger naar een cursus slachten, de plat telandsvrouw van nu maakt deel uit van de werkgroep welzijnsplanning. Het doel van de bond is destijds de bevorde ring van de belangen van de bevolking van het platteland en de voorlichting is aanvankelijk erg huishoudelijk gericht. Maar ook onderwerpen als opvoeden, IVI evrouw Polderman vertelt hoe zij op verzoek van mejuffrouw Kome - destijds landbouwhuishoudlerares bijde Z.L.M. en voorzitster van de Bond van Oud-leerlingen van landbouwhuishoudcursussen - was mee gegaan naar de oprichtingsvergadering van een bond van boerinnen in "de Hommel" bij Utrecht. Een paar jaar later werd de afdeling Zeeland van de Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen opgericht "en sindsdien ben ik bij de Bond gebleven, voegt zij er als iets vanzelf sprekends aan toe. Zo begon het bij Mevrouw Kooyman: "Toen ik in het Z.L.M. blad een oproep las om lid te worden van een bond voor boerinnen dacht ik dadelijk: dat doe ik en mijn man was het met mij eens. Als bestuurslid van verschillemde organisaties in de landbouw zag hij het nut ervan in om je te verenigen. Immers dan kun je met elkaar naar voren brengen wat wij op het platteland graag willen", zo gaat zij verder, "want in die tijd had het platteland een achterstand in te halen vooral wat betreft de mogelijkheid tot scholing en ontwikkeling van vrouwen. Schampere opmerkingen Z o begonnen dus in die dertiger ja ren, de crisisjaren een paar enthou siaste vrouwen leden te werven voor hun Boerinnenbond, want "de boe renstand moest een krachtige stand worden". Op de fiets trokken zij er opuit om andere boerinnen warm te maken voor deze vereniging. Niet iedereen was even enthousiast als zij.. ."laat de boerinnen maar bij hun koeien blijven" of "heeft zij niets anders te doen dan rond te fietsen? ze kon beter thuis op haar kleine kinderen passen" waren zo de schampere opmerkingen, die zij te horen kregen (van schoonmoeders?) Maar zij gingen door, ook omdat zij zich in de rug gesteund wisten door hun echtgenoten, vaak actieve leden van een landbouworganisatie. De Z.L.M. hielp met een startkapitaal en stelde kantoor en apparatuur be schikbaar om het stencilwerk te doen. Er is trouwens op allerlei ge bied steeds een nauwe samenwer king met deze landbouworganisatie geweest. In de eerste jaren was er alleen maar de provinciale afdeling Zeeland met een bestuur, dat in Goes vergaderde. Langzamerhand ontstonden de ge westen, die in 1935 zelfstandig werden (7 gewesten ieder met een eigen bestuur). Nog later werden de afzonderlijke afdelingen opgericht. Tijdrovend maar vergeet niet, dat wij ƒ1,25 contributie per jaar betaalden!" Het was in veel opzichten een andere tijd - nog maar weinig vrouwen beschik ten over auto en rijbewijs, vandaar dat afdelingsavonden bij voorkeur bij volle maan werden gehouden. Was er een middagbijeenkomst, dan moest die om half vier afgelopen zijn, zodat de boerinnen op tijd thuis konden zijn om te melken. Gevoelvol De Bond werd 50 jaar gele den opgericht - het klinkt zo simpel, maar hoe is dat ei genlijk gegaan? Wie nam het initiatief? Hoe kwamen die eerste vrouwen met el kaar in contact? En ....be langrijkste vraag: wat heeft die vrouwen bezield, welk doel stond hen voor ogen? Om hier wat over te weten te komen zijn wij eens gaan praten met twee van die vrouwen van het eerste uur, mevrouw Kooyman -Krijger en mevrouw Polderman- Wisse. e programma's waren vooral gericht op huishoudelijke zaken zoals behandeling van de slacht- ons dagelijks brood - het wecken,.- maar op de provinciale dagen kwamen er andere onderwerpen aan de orde: Mr. Dieleman sprak over "Taak en roeping der vrouw ten plattelande in onzen tijd" (een keurig en ge voelvol woord, meldde de notulis- te) Ir. Dorst hield een inleiding over "Verenigingstechniek" en een andere keer was er een lezing over "Kinderpsychologie en gezins leven". In het provinciaal bestuur werd de mogelijkheid om een consulente te benoemen al wel overwogen, maar daar is in die dertiger jaren nog geen geld voor te vinden. Vergadering D e oorlog nadert - er komen cur sussen E.H.B.O. - vergaderingen worden afgelast in verband met huiselijke omstandigheden, totdat in 1941 de Bond zichzelf opheft omdat men inmenging weigert van de door de Duitsers ingestelde Landstand. Aan het eind van ons gesprek, waar in zoveel herinneringen zijn opge haald en waarin wij ons zo in het verleden verdiept hebben,vragen wij onze gastvrouwen hoe zij nü tegen de Bond aankijken? "Ik ben blij, dat de Bond er is, want de Bond heeft een enorme verruiming gegeven, niet alleen voor mij persoonlijk, maar voor het hele platteland" en met de ze woorden van mevrouw Kooyman stemt Mevrouw Polderman van gan ser harte in!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 13