JUBILEUM KRANT Geachte leden Jubileumaktie t.b.v. gebandikapte vrouwen Ter gelegenheid van het 50 jarig jubileum van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afd. Zeeland PLATTELANDS VROUWEN BIJEENKOMST Uit "Pennewerk van Plattelands vrouwen" JUBILEUM KRANT Uw provinciaal bestuur is bijzonder blij U, ter gelegen heid van het 50 jarig bestaan van de Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen deze jubileum krant te bezorgen. U kunt hierin veel lezen over onze Bond, feiten die U misschien al weet, gebeurtenissen die U misschien al vergeten was en zaken waar U mogelijk nog niet bij hebt stil gestaan. Met U wil ik even stilstaan bij "de Bond". Een vergadering van vrouwen, waarvan we hopen dat ze zich allen op hun eigen manier bij de bond thuisvoelen. Maar die, hoe verschillend ze ook zijn, één ding gemeen hebben, interesse voor elkaar, voor de samenleving, voor het werk dat gedaan moet worden binnen en buiten onze organisatie. We ontmoeten elkaar, we leren van elkaar, we corrige ren elkaar. We weten allemaal dat de bond voor velen van ons belangrijk is of is geweest. Het is vaak zo dat binnen eigen vereniging de leden elkaar kunnen stimu leren aan iets deel te nemen waarvoor soms drempel vrees bestaat. Dat kan zijn, het deelnemen aan een cursus, het aannemen van een bestuurslidmaatschap, het leren denken over andere zaken, het durven uiten van een eigen mening. Maar nu, 15 mei vieren we feest. Een feest met, voor en door U. Meer dan 150 leden nemen daadwerkelijk deel aan het programma. Een zeer gevarieerd geheel, een hele dag in Goes, in de veilinghallen. Van ganser harte hoop ik dat zeer veel leden zullen komen. Ook leden die misschien een tijd niet zo actief deel hebben genomen aan het bondsgebeurenü! Ook U wordt vast weer geïnspireerd door alle activitei ten op het jubileumfeest. De kans om veel Zeeuwse leden te ontmoeten zult U zich ongetwijfeld niet willen laten ontgaan. Ik wens ons allen een levendige Bond, met leden, die ieder op hun eigen manier, zich willen inzetten voor de Bond, voor de samenleving, voor Zee land. Graag tot ziens op 15 mei! S.M. Leenhouts-Risseeuw. Ga eens heen, óók alleen Komt uit de sleur Sluit de deur achter je en ga! Velen doen je na. 'n Kontakt gelegd De avond lang niet slecht. Een nieuwe ervaring neem je mee. Morgen is er tóch hetzelfde op t.v. Uit "Pennewerk van Plattelandsvrouwen r- i i Een tien voö Zeeland Wa bè je in ut voorjaer toch allemenselijkst mooi mit je vruchteboömgaerden in kante bloesem tooi. Na Zeeland in de zeumer zo n bitje al op 't lest dan is ut in dien boögerd toch ook a'weê zo best. De appels in de peêren die angen voö de pak in meênig kleinen oap die preêwt ze van den tak. In bè je d'r in ut naejaer as t sturmt lanks den diek dan zieje kolkend water want waeter bim'n riek. 1s t in de winter mistig in kaje glad net niks zién dan nóg m'n dierbaar Zeeland krieg jie van mien een tién! Ten geleide; In de jubileumkrant kunt u - hoe kan het ook anders - heel wat lezen over het verleden van onze afdeling. Zij, die er van het begin af aan bijboorden vertellen over de eerste jaren, anderen verhalen hoe het ver der ging. In een beknopt over zicht kunt u lezen hoe het de Zeeuwse afdeling van de Bond verging in die halve eeuw, waarin we samen op weg zijn. Toch gaat deze krant niet al leen over vroeger; wat denkt b. v. een dochter van een platte landsvrouw over de Bond, hoe was de start van onze jongste afdeling? Wat is het lot van de commissies binnen de Zeeuwse afdeling en hoe praten wille keurige leden uit 1981 over het Bondwerk? Dit alles, en nog meer wetenswaardigheden kunt u vinden in deze krant. Leest u zelf maar. Wie feest viert, wil anderen graag in de vreugde laten delen. Uitgaande van die gedachte heeft de jubileumkommissie spontaan gezegd: "Wij willen de viering van het 50-jarig jubileum combineren met een aktie voor een goed doel". En omdat 1981 de geschiedenis zal ingaan als het jaar van de gehandikapten lag het voor de hand naar een doel te zoeken dat daarbij aansloot. Van meet af aan heeft de kommissie zich voorgenomen zich verre te houden van een sfeer van liefdadigheid. Het is heel gemakkelijk geld in te zamelen en ergens bijv. een kleuren-tv of een cheque te gaan aanbieden. Dat willen we persé niet! Al gauw bleek echter, dat we het ons daarmee niet gemakkelijk hebben gemaakt, maar ook dat het zeer de moeite waard is op deze weg verder te gaan. WAT WILLEN WE NU EIGENLIJK WEL? Uitgangspunt van onze aktie is dat we er aan mee willen werken dat vrouwen, die op één of andere wijze zijn gehandikapt zo lang mogelijk in hun gezin en/of be roep kunnen blijven functioneren. In dit verband hebben we in de afgelopen maanden met verschillende instanties ge sprekken gevoerd waaronder de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie. Hierbij bleek dat in feite naar het.funktioneren van de gehandikapte vrouw in het gezin nog nooit een onderzoek is ingesteld. Wij denken, dat wij weten, wat goed voor hen is. Begrijpt u nu, hoe nodig de mentali teitsverandering is, waarover de heer Mulders op pagina 4 schrijft? HET INSTELLEN VAN EEN ONDER ZOEK Het op gang brengen van een onderzoek is niet zo'n eenvoudige zaak. Wij worden evenwel op het spoor gezet van de "Ni- mawo" (het Nederlands Instituut voor Maatschappelijk Werk onderzoek) en de direkteur - de heer Wijnands - toonde zich enthousiast voor onze ideëen. In de komende maanden wordt het geza menlijke onderzoekvoorstel verder voor bereid. Het onderzoek gaat zich o.a. rich ten op de volgende punten: le de behoefte aan voorlichting. 2e de behoefte aan hulp (bijv. gezinszorg bij die werkzaamheden, die als gevolg van Internationaal Jaar van Gehandicapten 1981 de handikap beslist niet gedaan kunnen worden). 3e de aanpassingen in de woning. Het onderzoek dient te worden begeleid door een kommissie waarvan de samen stelling als volgt wordt gedacht: -1één of meer gehandikapte vrouwen. -2. leden van de Bond van Plattelands vrouwen -3. een vertegenwoordiging uit de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie r4. een vertegenwoordiging uit de stich ting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande. Het ligt in de bedoeling van de jubileum kommissie op 15 mei a.s. het volledig uit gewerkte onderzoekvoorstel te presente- WAAR BLIJFT ONS GELD? Nu nog een nuchter praktisch punt. U zult zich intussen wel afvragen wat er met het geld, dat wij van U vragen gaat gebeuren. Uitgaande van de veronderstelling dat het bij een gouden feest mogelijk moet zijn 1,— per lid als jubileumbijdrage te ver wachten wordt dit geld voorlopig in een fonds gestort. In overleg met de Nimawo wordt in een later stadium bekeken aan welk onderdeel van het on derzoek dit bedrag wordt besteed. Onze gedachten gaan momenteel uit naar het uitgeven van een brochure, waarin de re sultaten van het onderzoek worden gepu bliceerd. Op deze wijze kunnen anderen profiteren van onze aktiviteiten. En past dat niet precies bij het tweede deel van onze doelstelling: "Het besef van verant woordelijkheid en deelname aan de sa menleving te bevorderen"? TOT BESLUIT Aan het eind van dit artikel vragen wij nog even Uw aandacht voor de volgende punten. Onze aktie richt zich op lichamelijk gehandikapten, maar er zijn ook mensen met geestelijke beperkingen. Zij verdienen eveneens onze belang stelling, want zij horen er ook bij. - Een jaar is zo voorbij - gehandikapt is men vaak een leven lang. Met andere woorden: Wij zijn niet klaar met een onderzoek. In feite zouden wij ons bij al het werk in de Bond steeds moeten afvragen of aan onze aktiviteiten ook door gehandikapten kan worden deelgenomen. We zullen er ons dus op moeten bezinnen, hoe wij na 50 jaar samen op weg te zijn geweest in derdaad "allemaal samen" de ko mende jaren verder kunnen gaan. De jubileumkommissie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 12