Ruime oogstspreiding is mogelijk T ot ongeveer half in de zestiger ja ren kende men in hoofdzaak de nor male vollegrondsaardbeien, waarvan de oogst mede afhankelijk van het ras vanaf begin juni tot hooguit in de eerste week van juli voortduurde. Zoals ook verder in het verhaal zal blijken, is men erin geslaagd door gewijzigde teeltmethoden de oogst- periode aanzienlijk te verlengen. Enerzijds door vervroeging en an derzijds door verlating. De vervroe ging werd bereikt middels gebruik van plastik folie. Aanvankelijk werd geteeld onder lage plastik tunnels en wist men hiermede een vervroeging van twee a drie weken te bereiken. N atuurlijk is dit een foutieve be naming en moet het zijn zomerteelt met gekoeld plantmateriaal. In de praktijk spreekt men hoofdzakelijk van gekoelde teelt. Hetgeen wij dan ook overnemen. De introduktie van de gekoelde teelt vond ruim tien jaar geleden plaats en zou een belang rijke aanwinst blijken te zijn. Het bood de mogelijkheid van planning, waarbij men vanaf juni tot in de herfst op elk gewenst tijdstip met de oogst kon beginnen. Op hetzelfde moment konden ook de gespeciali seerde aardbeienbedrijven van start komen; welke thans nog in aantal groeien. Aanvankelijk was men ten aanzien van de afzetmogelijkheden enigszins bevreesd. Aarbeien in de zomerperiode zouden op de markt een sterke konkurrentie ondervinden van allerlei andere vruchten, zoals perziken etc. Gebleken is echter dat de aardbeien gedurende de zomer periode naast andere vruchten wel degelijk worden gewaardeerd. De gekoelde teelt heeft zich steeds ver der weten uit te breiden en is inmid dels voor verschillende aardbeiente lers al belangrijker dan de normale teelt. H et leeuwedeel van het aardbeie- H et aardbeienareaal heeft in ons land jaren achtereen onder druk gestaan en is sterk afgenomen, hetgeen uit tabel I blijkt. Aardbeien van vroeg tot laat ing Aj van 0ijen Vervroegde teelt Gekoelde teelt Doordragers Normale teelt De aardbeienteelt Essentiële voorwaarden a Ti 4.^4. ,w Konsulentschap Tuinbouw - Tilburg Wachtbedplanten voor de gekoelde" teelt. Een aardbeiengewas vraagt veel ar beidsuren, maar is daarbij in staat een hoog saldo per oppervlakte-een heid te geven. Tegelijkertijd is het echter een kleinschalig gewas, het geen in tabel II wordt weergegeven. Uit deze tabel blijkt dat de gemid delde oppervlakte per bedrijf ca. 55 aren bedraagt. Bovendien heeft on geveer Vi van alle aardbeientelers een oppervlakte van 50 aren of kleiner, waarbij zij 23% van het totale areaal verbouwen. De rest, ofwel 'A van de aardbeientelers, heeft een opper vlakte van 50 aren of meer en telen tezamen 77% van het totale areaal. Een welkome aanvulling, welke ech ter nooit een grote opgang heeft ge- Van juni tot oktober in de pluk. nareaal omvat nog de normale teelt. Hierdoor blijft de aanvoerpiek ge durende de tweede helft van juni - begin juli nog steeds voortbestaan, hetgeen in toenemende mate een verzadigde markt heeft veroorzaakt. Overigens moeten wij hierbij wel een onderscheid maken tussen fabrieks- en konsumptie-aardbeien. Met name de afzet aan de verwerkende indus trie biedt weinig perspektieven. De prijs heeft zich de afgelopen jaren telkens opnieuw in een dalende ten dens ontwikkeld en bedroeg het af gelopen seizoen nog maar 1,36 per kg. Hiermede is men ver onder de kostprijs gekomen. Een ontwikke ling, die voor een belangrijk deel is R. emonterende ofwel doordragen de aardbeien zijn al enkele tientallen jaren oud, maar worden door de be- roepsaardbeientelers pas gedurende de laatste decennia van enige bete kenis geteeld. Tot op het moment waarop de gekoelde teelt zijn intrede deed, waren de doordragers erg veelbelovend. Men was in staat om meteen na de oogst van de normale aardbeien over te gaan op de door dragers, hetgeen tot oktober kon worden voortgezet. Toch bleef een massale uitbreiding achterwege. On-, getwijfeld zal dit mede het gevolg zijn van de aanzienlijk hogere eisen die teelt, verzorging en oogst van de doordragers vergen. Vervolgens Tabel II Oppervlakte aardbeien per bedrijf in ha in 1960 Grootteklasse Aantal bedrijven Oppervlakte 0,01 - 0,25 0,25 - 0,50 0,50 - 1 1 2 2 - 3 3 4 4 5 5 - 7 7 10 10 - 15 15 en groter 1.474 775 607 358 89 28 21 10 4 4 3 maakt. Ofschoon hiervoor de steeds stijgende kosten aan materialen wel eens verantwoordelijk zijn gesteld, gaan wij er veel meer'vanuit dat de grote arbeidsbehoefte en de extra zorgen, in verband met het mogelijk kapot waaien van de tunnels, de grootste boosdoeners zijn geweest. Meer kans van slagen lijkt te hebben het telen van aardbeien onder vlak- velds geperforeerde plastik folie. Een ontwikkeling die sedert enkele jaren op gang is gekomen en zich nog steeds verder uitbreidt. Weliswaar geeft een dergelijke bedekking maar 7-10 dagen vervroeging, doch de lagere kosten en het gemakkelijker werken geven hierbij de doorslag. Bij het gebruik van plastik folie is het streven op vroegheid gericht. Het ligt hierbij dan ook voor de hand dat steeds vroege rassen worden ge bruikt, zoals Karina, Gorella en El vira. Tabel I Oppervlakte aardbeien in ha Jaar Oppervlakte I960 4.863 1970 2.660 1978 1.845 1979 1.857 1980 1.850 11 1 1 Anno 1981 worden er in Nederland op 3.373 bedrijven aardbeien 1 geteeld met een totale oppervlakte van 1.850 ha. Hiermede vormen aardbeien een belangrijk gewas, te meer daar ze behoren tot de groep van de intensieve gewassen. Het is daarom ook verheugend 1 dat juist rondom de aardbeien zich een aantal nieuwe ontwikke lingen hebben voorgedaan, die de teelt telkens nieuwe impulsen 1 gaven. Overigens hebben zich in het verleden ook steeds problemen aangediend, waardoor zelfs een relatief groot aantal telers min of meer gedwongen werd af te haken. De laatste jaren zijn de veran deringen talrijk geweest, waaronder zeker ook de mechanisatie in de teelt. Vandaar dat tijdens de Werktuigendagen op 13 en 14 mei a.s. te Liempde hieraan extra aandacht zal worden besteed. 1 1 II Vanaf 1960 tot heden is de oppervlakte zelfs met 3.033 ha ofwel 60% afgenomen. De oorzaken hiervan zijn waarschijnlijk velerlei. Allereerst heeft hiertoe zeker de ontmenging van een aantal bedrijven bijgedra gen. Vooral in het verleden waren aardbeien typisch een gewas wat in kombinatie met vrijwel elke tak van het agrarische gebeuren werd geteeld. Specialisatie maakte op deze bedrijven de aardbeienteelt overbodig. Vervolgens deed het tekort aan plukkers menigeen besluiten het wat de aardbeien betreft voor gezien te houden. O ntegenzeggelijk mag worden aangenomen dat er ook veel telers met aardbeien zijn gestopt vanwege rentabiliteitsproblemen. Vaak ver oorzaakt door te lage kg-opbreng- sten, gepaard gaande met een matige kwaliteit, waaraan eveneens diverse faktoren ten grondslag lagen. Sedert 1978 is de areaalsachteruitgang tot stilstand gekomen en kan over een stabilisatie worden gesproken. heeft"ook de komst van de gekoelde teelt remmend gewerkt. Anderzijds zijn wij ervan overtuigd dat de door dragers de komende jaren hun "mannetje" zullen staan. Allereerst hebben ze voor de late zomerteelt een hogere waarde dan de gekoelde teelt en zijn het echt de beste "hek- kesluiters". Bovendien is gebleken dat steeds meer telers erin slagen ook voor de wat vroegere zomerteelt goede resultaten te behalen. Bij dit alles willen wij ook nog vermelden dat thans twee nieuwe veelbelovende rassen in aantocht zijn, waardoor mogelijk weer een extra stimulans kan ontstaan. A. ardbeien telen kost geld en zelfs veel. Uit berekeningen van alle teeltmethoden blijkt, dat er alleen maar wat te verdienen valt indien hoge kg-opbrengsten van een goede kwaliteit worden geoogst. In het kort zullen wij de belangrijkste punten die hiertoe kunnen bijdragen ver melden. De basis voor een geslaagde teelt begint natuurlijk bij de grond, die achtereenvolgens moet voldoen aan een goede bewortelbaarheid, doorlatendheid, ontwatering, vocht- toestand, struktuur, bemestingstoe stand en gezondheidstoestand. Na tuurlijk kan alleen van start worden gegaan met gezond en goed ontwik keld plantmateriaal. Gebruik maken van planten uit een produktieveld is uit den boze. Maak een keuze uit rassen met een goed produktiever- mogen die daarbij kwalitatief hoog waardige vruchten geven. Gebruik ook de rassen in hun geëigende pe riode. Plant op tijd, zodat het gewas zich voldoende kan ontwikkelen. Voor de normale teelt is dat steeds vóór 5 augustus, wat ook geldt voor de aanleg van de wachtbedplanten. Zorg voor goed beregeningswater; bij ijzerhoudend water gebruik ma ken van een ontijzeringsinstallatie. Houd de groei in het gewas door de overbemesting tijdig uit te voeren. Gebruik stro in de produktievelden. Behandel het produkt met veel zorg, door de vruchten zo min mogelijk vast te pakken, snel af te voeren naar een koele ruimte en niet langer te bewaren dan strikt noodzakelijk. Maak ten slotte een goede planning en plant per teeltperiode nooit meer aardbeien dan U ook werkelijk goed kunt verzorgen. Met de diverse teelt methoden bent U overigens toch in staat een behoorlijke oppervlakte aardbeien te telen en daarmede van vroeg tot laat mee te doen. Hierdoor haakt U in op de nieuwe ontwikke lingen, waardoor de aardbeienteelt op Uw bedrijf zeker aan rentabiliteit kan toenemen. Fabrieksaardbeienteelt: weinig perspektieven. toe te schrijven aan importen van ingevroren aardbeien uit Oost-Eu ropa. .Voor de komende jaren wordt hierin nauwelijks enige verandering verwacht, hetgeen voor diverse fa- brieksaardbeientelers aanleiding is geweest er een streep onder te zetten. Wat dan overblijft voor deze teelt periode is de teelt voor de verse konsumptie. Ook hiervan hebben de laatste jaren de prijzen enigszins on der druk gestaan, maar in belangrijk mindere mate als van de fabriek- saardbeien. Mits men erin slaagde kwalitatief een goed produkt aan te voeren bleef er dan ook steeds nog aardig wat te verdienen. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 11