Boeren dwingen Rijkswaterstaat aantal toezeggingen af H, Poolse boeren kijken over de heg bij Nederlandse kollega's D e Provinciale Direktie van Rijkswaterstaat in Zeeland heeft don derdag 23 april j.l. behoorlijk op z'n kop gekregen van een aantal boeren dat betrokken is bij de geplande verbetering van het Kanaal door Zuid-Beveland. De Dienst werd in scherpe bewoordingen verweten de eigenaren en gebruikers van de benodigde gronden al veel te lang in het ongewisse te hebben gelaten. De voorzitter van de vertrouwenskom- missie van de boeren, de heer B. Leys, dreigde zelfs op politiek nivo aandacht voor de belangen van de betrokken grondgebruikers te zullen vragen als niet op korte termijn een aantal wensen zouden worden gehonoreerd. Geschrokken door deze felle reaktie heeft Rijkswater staat toegezegd voorrang te zullen geven aan enige urgente gevallen en zoveel mogelijk onzekerheden weg te nemen. Voorts heeft men toege zegd te zullen onderzoeken of het mogelijk is de gronden voor het zuidelijk deel van het kanaal alle tegen dezelfde prijs op te kopen. Oqk zullen de kontakten tussen de vertrouwenskommissie en de Direktie Zeeland worden verbeterd. V D e vaagheid die de plannen van Rijkswaterstaat steeds gekenmerkt heeft, is voorvcTe betreffende boeren langs het Kanaal altijd een ernstige belemmering geweest bij de be Aankoop gronden voor verbreding zuidelijk deel kanaal door Zuid-Beveland voor zelfde prijs V D, Willekeur Kontinuïteit MEER GELD VOOR POOLSE BOEREN MOET PRODUKTIE OPVOEREN Stekels namen ze grondmonsters voor de verbreding van het kanaal. En offi cieel weten we nu nog steeds van niets". Voor de kontinuïteit van zijn bedrijf moet hij op korte termijn ze kerheid. Ook kollega's die een deel van hun grond af moeten staan wil len weten hoe de zaken ervoor staan. Eén hunner moet eigenlijk een in het plan vallend perceel nodig van drai nage gaan voorzien maar zolang niet zeker is wat er gaat gebeuren wacht hij maar af. et "treffen" tussen de boeren en Rijkswaterstaat vond in het dorps huis te Kruiningen plaats, zulks na herhaaldelijk aandringen van met name de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap. Een dertigtal boe ren was op de voorlichtingsbijeen komst verschenen om daar eerst een technische uiteenzetting over het werk aan te horen van ir. B. de Hoop, Hoofd Nieuwe Werken van Rijks waterstaat Zeeland. Vervolgens ver tolkte de voorzitter van de vertrou wenskommissie, de heer B. Leys, de steeds sterker wordende gevoelens van onvrede bij de boeren over de maar voortdurende onzekerheid waarin men verkeert. Leys: "Al jaren worden we als boeren aan het lijntje gehouden. Steeds weer is toegezegd dat we daadwerkelijk over de aan koop van grond en/of gebouwen zouden worden benaderd maar vrij wel niemand heeft tot nu toe iets konkreets gehoord". drijfsvoering. De heer J. Waverijn uit Kruiningen raakt, zoals de plannen er nu uitzien, in 3 fases in totaal 16 ha kwijt plus zijn bedrijfsgebouwen. Hij ziet het allemaal niet zo zitten: "Tien jaar geleden al liepen ze hier rond en eel wrevel bestaat er ook bij de boeren over de ongelijkheid van be handeling van belanghebbenden en de willekeur die de Dienst aan de dag legt bij het benaderen van de eige naren van de benodigde gronden. Leys: "Uit een oogpunt van rechts gelijkheid is het een rechtvaardige eis dat in ieder geval in de eerste fase van de taxatiewerkzaamheden aan iedereen gelijke grondprijzen wor den betaald zodat tussen belangheb benden geen onderscheidt wordt ge maakt^. Voorts wilde de vertrou wenskommissie nakoming van de belofte dat urgente gevallen (met name die van Waverijn en Karelse) met voorrang behandeld zullen wor den. De heer W. Goeman van het Land bouwschap hekelde de handelswijze van Rijkswaterstaat waar het de aankoop van het bedrijf van Min- naard betreft: "U wist dat er verbe- teringswerken in dat gebied uitge voerd moesten worden en toch werd toestemming gegeven voor nieuw bouw. Dat diezelfde gebouwen, nauwelijks een jaar oud zijnde, in middels al weer voor de sloop door Rijkswaterstaat zijn opgekocht is een grof schandaal", zo zei hij. Ook hij hekelde de zeer ongelijke behande ling in deze door de Dienst. De heer De Hoop verweerde zich door er op te wijzen dat de nieuwbouw daar met de geldende bestemmingsplannen onmogelijk kon worden tegenge gaan. Even zien hoe dat nu precies wordt.. GrOüdlcidillg Rijkswaterstaat zegt in overleg toe: "Dit heb ik nergens nog zo mee gemaakt, hier heerst gewoon een ellendige stemming. We zullen dat verbeter door op zo kort mo gelijk termijn met elkaar te gaan praten". Dit zei ir. J. van Doese- laar, lid van de Hoofddirektie Grond aankoop Rijkswaterstaat van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat donderdag 23 april j.l. tijdens een in Kruiningen gehou den informatiebijeenkomst over de plannen van Rijkswaterstaat ter verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland. Van Doeselaar verklaarde niet goed te kunnen beoordelen hoe deze nare en onzekere situatie voor de boeren hier zo lang heeft kunnen voortbestaan. Een ver klaring ervoor zou volgens hem mede kunnen zijn het feit dat de afdeling Grondaankoop in Zee land de laatste jaren overbezet is geweest. "Men heeft dag en nacht gewerkt aan met name de dijkver hogingen en ik neem aan dat daardoor de voorbereidende werkzaamheden aan de verbre ding van het kanaal enigszins zijn verwaarloosd". Hij zegde toe dat op korte termijn meer duidelijk heid zal worden verschaft. Ir. J. v. Doeselaar. 's Middags reeds hebben hij en de provinciale direktie een onder houd gehad met de vertrouwens kommissie van de belanghebben de boeren. Daarbij is door Rijks waterstaat o.m. toegezegd dat bij de aankoop van de benodigde gronden ten zuiden van de Vlake- brug getracht zal worden zoveel mogelijk dezelfde prijs te betalen. Voor 1 januari 1982 wil men deze gronden in bezit hebben. De heer Waverijn wacht met zijn zoon rechts van hem de ontwikkelingen gespannen af... ervolgens kreeg men individueel de gelegenheid vragen te stellen. Daarbij werd duidelijk dat Rijkswa terstaat nog niet precies weet waar de nieuw aan te leggen grondleiding komt. Het overleg daarover met tal rijke instanties w.o. gemeenten, en het Waterschap, is nog niet afgerond. Een andere aanwezige wilde graag weten of er bij het tracé van de lei- De Poolse autoriteiten hebben de landbouwprijzen voor de boeren aanmerkelijk verhoogd, met het doel de afleveringen te stimuleren. Voor produkten als b.v. melk en vlees zijn de producentenprijzen met ruim 100% verhoogd. Vooral de vleessituatie is krap. In ja nuari was 6% minder vlees voor konsumptie beschikbaar dan vorig jaar, wat opliep tot 12% in februari. Voor het tweede kwartaal verwacht men een tekort van 20 tot 25%. Van de kant van de boerenleider Gabriel Janowski is meegedeeld dat de prijs verhoging te laat komt om op korte termijn effekt te kunnen sorteren. Daarvoor hadden de prijsverhogin gen in het najaar van 1980 tot stand gekomen moeten zijn. Er is voorts een schrijnend tekort aan kunstmest en landbouwmachines bij de land bouwers. De prijsverhogingen zullen tot hoge re konsumentenprijzen leiden, die belangrijk afgezwakt zullen worden door hogere regeringssubsidies. vdw dingenstraat nu wel of geen rekening wordt gehouden met een gepland doorstromingskanaal bij de Vlake- brug. Volgens één van de ambtena ren is dat niet het geval waarop de vragensteller reageerde met te zeggen dat deze wel is gpgenomen in het streekplan Midden-Zeeland hetgeen volgens hem gebeurd zou zijn op verzoek van Rijkswaterstaat. Geen van de ambtenaren blijkt van dit laatste op de hoogte te zijn maar volgens één van hen gaat het in het streekplan om een zogenaamde "ne gatieve reservering" waarmee in de toekomst in dit gebied grootschalige ontwikkelingen tegengegaan kunnen worden. Een boerderij in dit gebied plaatsen bijv. zou wel kunnen. Voor de praktijk, zo verduidelijkte hij, moet aan deze reservering niet al te veel waarde worden gehecht. Volgens de huidige plannen verval len er twee onderdoorgangen bij de nieuw aan te leggen spoorbrug. Dit betekent voor de boeren in de toe komst ver omrijden en dus in sterke mate een verslechtering van de be reikbaarheid van een aantal perce len. Van de zijde van Rijkswaterstaat wordt dit bevestigd. Men zegt hier over nader van gedachten te willen wisselen met de vertrouwenskom missie waarbij ook iemand van de ruilverkaveling aanwezig zou moe ten zijn. Hier zal wel een oplossing voor kunnen worden gevonden. De oude spoorbaan zal worden afgegra ven, zo wordt nog meegedeeld. e voorzitter van de vertrouwens kommissie, B. Leys, aan het slot van de bijeenkomst tot het team van Rijkswaterstaat: "U hebt gemerkt dat de boeren hun stekels opgezet hebben en ik hoop dat we in de toe komst een intensiever en beter kon- takt met elkaar zullen hebben dan in het verleden het geval is geweest en dat veel onzekerheid weggenomen zal worden". In een later op de dag gehouden ges prek is Rijkswaterstaat, zoals ge meld, tegemoet gekomen aan een aantal wensen van de betrokken boe ren. J. Wierenga Het gemeentebestuur van Reimerswaal heeft een aantal Poolse land bouwers uitgenodigd voor een bezoek aan de gemeente en aan een aantal landbouwbedrijven in onze provincie. Het gezelschap dat uit de Poolse gemeente Sanniki komt, bestaat uit 5 boeren, de burgemeester van Sanniki en de voorzitter van de gemeenteraad van deze gemeente. Voorts is er een tolk bij de Poolse gasten. Het initiatief tot deze uitwisseling komt voort uit kontakten die reeds enige jaren bestaan tussen de volks dansvereniging "Scaldis" uit Hans- weert en een volksdansvereniging uit Sanniki. Tiüdens een van deze kul- turele uitwisselingen werden door burgemeester H. Boer en wethouder J.A. Nieuwenhuyse met Poolse landbouwers afspraken gemaakt voor wederzijdse ontmoetingen. Als uitvloeisel daarvan zijn de Polen bij de gemeente Reimerswaal te gast van 21 mei tot en met 1 juni a.s. Het programma dat financieel ges teund wordt door enkele agrarische bedrijven en door de drie Zeeuwse landbouworganisaties CBTB, NCB en ZLM, omvat op 22 mei o.m. be zoeken aan de CZAV in Wemeldin- ge, en aan het Koninklijk Kweekbe- drijf Van der Have in Rilland. Op 23 mei staat een dagje vissen op het programma terwijl op 24 mei in Hulst en Axel enige Poolse monu menten worden bezocht die herin neren aan de bevrijding van ons land door de Poolse troepen. Het Poolse gezelschap is maandag 23 en dinsdag 24 mei te gast bij de drie Zeeuwse landbouworganisaties. Er zullen die dag bezoeken worden ge bracht aan het akkerbouwbedrijf en mestveebedrijf van de heer Van den Berge in Wissenkerke, aan het be drijf van de heer Mol en aan het melkveebedrijf van de heer Brasser in Veere. De volgende dag bezoeken aan de landbouwpraktijkschool Schoondijke, aan het landbouwmu seum in Heille en aan het bedrijf "Arolin" in Koewacht waar een de monstratie met vlaslinnen zal wor den gegeven. Woensdag 27 mei zullen de Polen worden ontvangen door aardappel- groothandel Meyer BV in Swifter- bant (Flevopolder). Het bedrijf van Meyer aldaar zal worden bezichtigd alsook een landbouwbedrijf in de polder. Vrijdag 29 mei opnieuw een bezoek aan de Flevopolder en wel aan de permanente agrarische expo sitie van de Nederlandse landbouw: de Flevohof. Zaterdag 30 mei tenslotte zal men de ringrijderijwedstrijden in Domburg meemaken, 's Avonds is er een af scheidsbijeenkomst in het dorpshuis te Kruiningen. De Poolse boeren (twee eigenaren van fruitbedrijven, een direkteur van een staatsland- bouwbedrijf, een eigenaar van een kippenfokkerij en een melkveehou der) zijn ondergebracht bij een aantal gastgezinnen in de gemeente Rei merswaal.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 7