VOO I? iie VI* Oil w De rol van de vrouw in de landbouw nu en in de toekomst Willemien Looman (oud-presidente Jong Gelre) voorzitter 3-CJO-overleg D M evr. P.P. Dieleman-van Hoeve heette in haar openingswoord alle aanwezigen hartelijk welkom en zei erg verheugd te zijn over het feit dat er zoveel dames aan de uitnodiging voor deze dag gehoor hadden gegeven. T D, Nu of nooit D eze week ontving ik een brief van een Zeeuws Vlaamse mevrouw, die ook de goed geslaagde dag van de agrarische kommissie had meege maakt. De brief was geschreven op een manier van: "Nu of nooit". Ze was nl. wat boos, maar gelukkig op zichzelf. N, M, D oor de veranderende rol van de vrouw, niet alleen in de maatschappij maar ook in de land- en tuinbouw, zal er in de toekomst meer aandacht moeten zijn voor de positie van de vrouw. Dit zal in het toekomstige landbouwbeleid tot uiting moeten komen". p.j.z.-agenda Studiedag agrarische kommissie Kloosterzande: Jaarvergadering P.J.G.N. P.J.G.N. Nieuws onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegem. Anna Mariaweg 1. 4494 PB Ceersdijk. Ze vertelde tevens dat de opzet van de studiedag veranderd is en dat het in de bedoeling ligt deze ieder jaar in een andere kring te organiseren. Hierna gaf zij het woord aan ir. J.H. Egberink, sekretaris van de kommissie Bedrijfsontwikkeling en Agrarische Voorlichting van het Landbouwschap, die, voorafgaande aan de diskussie, een inleiding zou houden over het onderwerp: "De rol van de vrouw in de landbouw nu en in de toekomst". Aldus Dhr. Egberink aan het begin van zijn betoog. Uit LEI-cijfers is gebleken dat er erg veel gezinsbedrijven zijn en dat steeds meer vrouwen in de land- en tuinbouw werkzaam zijn. Dat wer ken bestaat dan voornamelijk uit mee denken en mee beslissen in de bedrijfsvoering. De risiko's daaraan verbonden neemt zij ook mede voor haar rekening. Als zodanig is de vrouw geen werknemer, maar me de-ondernemer en hoeft dit werk niet als iets negatiefs te ervaren. Wel zal het meewerken van de vrouw op de bedrijven fiskaal aantrekkelijker gemaakt moeten worden. De oorzaken van deze ontwikkeling zijn minder personeel op de bedrij ven, minder meewerkende zonen, kleinere gezinnen, dus minder kinde ren die een handje mee helpen en financiële noodzaak door meer in grijpende investeringen. Door on derzoek zal er meer inzicht komen in het hoe en waarom de vrouwen op de bedrijven werkzaam zijn, zodat ook het beleid daarop gericht kan wor den. rol gaan spelen in de landbouworga nisaties. Daar wordt tenslotte niet alleen het belang van de boer behar tigd, maar van zijn "gezins"-bedrijf. De mannen binnen deze organisaties zullen daar de ruimte voor moeten geven. De vrouw daarentegen zal zich terdege moeten voorbereiden op die funkties. Mannen hebben door hun ervaring een bepaald inzicht en kennis van zaken, die de vrouw zich eerst eigen moet maken, wil zij een gelijkwaardige gesprekspartner zijn. Mede door haar vaak meer algemene opleiding (de meeste mannen heb ben al vroeg een vak-gerichte oplei ding; landbouwonderwijs) kan zij binnen deze organisaties een waar devolle bijdrage leveren. oordat in de toekomst de vrouw steeds meer als mede-ondernemer zal fungeren, zal er ook meer aandacht moeten worden besteed aan de op leiding van de vrouw. Deze zal meer beroepsmatig moeten zijn. Vele boe rinnen hebben al een E.V.A.v.-kur- sus gevolgd of zijn daar mee bezig. Tevens kunnen vrouwen een aktieve ot slot stelde Dhr. Egberink dat in de toekomst de vrouw onmisbaar zal zijn op het bedrijf. Trouwen met een boer betekent dan dus werken op zijn bedrijf Ook daar zijn er voor haar de mogelijkheden om zich te ontplooien. Niet alle dames konden het met deze uitspraak eens zijn. Tijdens de diskussie, die eerst wat aarzelend op gang kwam, werd er gesproken over o.a. bedrijfshulp, evt. ook voor de vrouw, prijzen van de produkten i.v.m. de kostenstijgingen, als vrouw een baan hebben buiten het bedrijf, zodat zij op die manier een financiële bijdrage levert met daaraan vastgekoppeld de vraag of er in die situatie dan ook nog plaats voor kinderen zal zijn en het lid maatschap van de vrouwen van de Z.L.M. Uit de belangstelling voor de inlei ding van dhr. Egberink en de vragen en opmerkingen tijdens de diskussie bleek, dat vele boerinnen zich be wust bezig houden met de ontwik- Op zaterdag 23 mei vindt de jaar vergadering van de P.J.G.N. plaats. Deze keer zijn wij daarvoor te gast bij de P.J.G.O. in het Overijsselse Raalte. Het belooft deze keer een lange en belangrijke jaarvergadering te worden. Dat komt, omdat we ek- stra tijd hebben ingeruimd om te gaan praten over het beleid van de P.J.G.N. in de komende jaren. In de afgelopen maanden zijn daarvoor diskussiepunten in de provincies be sproken. De algemene vergadering krijgt nu de gelegenheid de resulta ten daarvan vast te stellen. Daarvoor is een ekstra deel aan de jaarverga dering toegevoegd. We beginnen er 's morgens om 11.00 uur meteen mee. Na de middagpauze wordt er om 13.30 uur nog even mee doorge gaan, waarna we verder gaan met het huishoudelijk deel van de jaarverga dering. De P.J.G.O. zal daaraan vooraf in het kort laten zien, wat men is en wat men doet. Om 16.00 uur start het laatste deel van het mid dagprogramma: een stellingenspel over het thema "arbeidstijd en inko men". Op een gezellige en speelse manier (uitgewerkt door de P.J.G.O.) willen we aandacht beste den aan wat we onder "arbeid" ver staan (vrijwilligerswerk is dat ook arbeid?) Om 20.00 uur begint de Kulturele selektie. Elke provincie heeft 15 mi nuten de tijd om het geselekteerde stuk van een afdeling ten tonele te brengen. Na de kulturele selektie begint het feest. De band "Entertai ning" zal dit feest muzikaal opluis teren. Plaats van handeling: De "Leeren Kampe" te Raalte. Door plaatsgebrek en vakantie is de agenda de laatste weken niet ge plaatst. Vanaf deze week pakken we de draad weer op. 2 mei: afd. Bladel - Stalfeest bij de fam. Steenbergen, Huisvenseweg 10 te Heeze. Aanvang: 20.00 uur. De opbrengst is bestemd voor de aktie "Help de boeren in Italië". 2 mei: afd. 's H-Abtskerke/Nisse e.o. - Oranjefeest te 's H-Abtskerke met om 09.00 uur: kinderspelen, 13.00 uur: gekostumeerde optocht, 14.00 uur Zeskamp en om 20.30 uur: Oranjebal. 2-3 mei: afd. Tholen/St. Philipsland - Uitwisseling met Futura. 4 mei: D.B.-vergadering. 8 mei: afd. Fijnaart - Lezing van de heer van Heusden over fietsen door Nederland. 15 mei: afd. Sprang-Capelle - Bowlen in Kaatsheuvel. In de PJ.Gazet staat de agenda tot 14 juni a.s. Ze schreef letterlijk: "Vandaag loop ik me steeds af te vragen, waarom deed ik gisteren mijn mond niet open". Bij de inleiding van de heer Egberink waren een paar punten, waar ze het niet mee eens was, of waar ze wel iets uitgebreider over had willen horen. Maar ik begrijp dat op het moment dat ze haar vra gen kon stellen haar de moed ont brak om onder het oog van 80 vrou wen op te staan. Nu kan ik moeilijk op haar opmerkingen ingaan, want ik ben er zelf niet geweest en weet ook alleen uit de krant en bijgaand verslag wat er die dag verteld is. Maar het lijkt mij dat haar vragen zeker een goede aanzet voor de dis kussie geweest zouden zijn. Jammer genoeg zijn ze niet gesteld en is ze met een voldaan gevoel (over zich zelf) naar huis gegaan. Nu bent u beslist geen uitzondering mevrouw. Ik denk dat (bijna) iedereen dat ge- voul wel kent van: Oh, dat kan of dat durf ik nooit. U hebt een klein stapje in de goede richting gedaan met uw brief aan de perskommissie. Neem nu de volgen de stap en vraag uw afdeling bestuur een kursus (voor de afdeling of de kring) te organiseren, die onder ver schillende namen bekend is zoals: Bouwen aan zelfvertrouwen of Sa men spreken, samen luisteren of hoe leer ik zeggen, wat ik denk". U zult dan spoedig ontdekken dat u het net zo goed als ieder ander kunt leren. Verder schreef ze: Ik las ook uw op roepje voor kopie uit Zeeuws Vlaan deren. Is het uw bedoelin dat u zoiets als deze brief krijgt en daar dan uw kopie uithaalt. Nee, ik moet eerlijk zeggen dat ik liever een kant en klare bijdrage voor onze rubriek ontvang, waar we eventueel iets in mogen ve randeren. Natuurlijk willen we wel op ideeën of wensen voor deze ru briek ingaan. Maar het was wel leuk ook een keer een dergelijke reaktie te ontvangen. Doorzetten mevrouw, u zult er vast een heleboel plezier aan beleven. LJ. de Regt kelingen in de land- en tuinbouw en zich terdeg willen voorbereiden om ook in de toekomst met trots boerin te kunnen zijn! a de gezellige lunch vertelde Dhr. J. Menu, wiens bedrijf die mid dag op het programma stond om te bezoeken, over het ontstaan van de mouterij en het produktie-proces. De mouterij levert grondstoffen voor bier en whisky en voor veredelde bakkerijprodukten. Het afvalpro- dukt, de moutkiemen, wordt voor veevoeder gebruikt. In het bedrijf van Dhr. Menu wordt gerst kunstmatig tot ontkieming ge bracht. Dit proces duurt ongeveer 6 dagen. Na het drogen worden de worteltjes van de korrel gescheiden. De mout wordt opgeslagen en ver zonden naar b.v. Schotland en Ja pan. Er wordt veel gerst geïmporteerd uit Frankrijk en Australië. Deze is aan merkelijk goedkoper dan de neder- landse gerst. Dhr. Menu vindt dat erg jammer daar de binnenlandse gerst van goede kwaliteit is. De mouterij heeft een eigen zuiveringsinstallatie. Het stikstof-rijke slib is erg in trek bij de omliggende boeren. Na de rondleiding in het bedrijf en het laboratori werden de dames door de heer en mevrouw Menu uitgeno digd in hun huisbar te proeven van het eindprodukt waarvoor hun be drijf de grondstof levert. Het koele "pintje" zorgde voor een gezellige afsluiting van deze dag. Aly Wiskerke r\.ls de nieuwe 3-CJO-voorzitter werd mij gevraagd mezelf even voor te stellen. Mijn naam is Willemien Looman, 26 jaar, geboren en geto gen te Hummelo in de Gelderse Achterhoek, momenteel woonachtig te Velp. In het dagelijks leven ben ik werkzaam als administratief mede werkster op een rentmeesterskantoor. Het is alweer tien jaar geleden dat ik voor het eerst kennis maakte met het plattelandsjongerenwerk via Jong Gelre afd. Hummelo en Keppel. Vanaf het begin heeft het gehele plattelandsjongerenwerk me geboeid. Gedurende die jaren heb ik altijd bestuursfunkties vervuld, eerst in de afdeling en later op provinciaal en landelijk nivo. Daarnaast heb ik ook nog meegedraaid in een aantal provinciale en landelijke werkgroepen en kommissies en deelgenomen aan Europese aktiviteiten. Na mijn afscheid vorig jaar, als provinciaal voorzitter van Jong Gelre bleef het plattelandsjongerenwerk me bezig houden. Met name heeft mijn belangstelling voor de verdere ontwikkelingen betreffende de fe deratie op landelijk niveau tussen de drie organisaties de doorslag gegeven dat ik nu terugkeer in de funktie als 3-CJO voorzitter. at deze federatie er op korte ter mijn komt, is mijns inziens noodza kelijk, gezien de huidige ontwikke lingen binnen het plattelandsjonge renwerk. Als 3-CJO-voorzitter kan ik daar nu ook daadwerkelijk aan meewerken. Samenwerking tussen de drie lande lijke organisaties, K.P.J.N., N.C.P.J. en P.J.G.N. is er al lange tijd, met name binnen het agrarisch werk. Zoals b.v. in het N.A.J.K., Nationaal Ploegkomité, Stichting Uitwisseling, 4-weekse etc. Deze onderdelen van ons werk zijn in de loop der jaren steeds zelfstan diger gaan funktioneren, een gezon de zaak zonder meer, maar omdat de verantwoordelijkheden verdeeld zijn over drie organisaties, is dat wel erg onoverzichtelijk vo$r de besturen waar uiteindelijk de verantwoorde lijkheid ligt. L omenteel is het belangrijk, dat we de voordelen van een federatie weer eens goed in ogenschouw ne men, want door al het gepraat over de nadelen is er nu een zekere "federa tie-moeheid" te bespeuren. Financiële kwesties zijn ook een oor zaak voor de vertraging. De overheid bezuinigt overal, dus ook bij ons. Wat de gevolgen precies zullen zijn, wordt hopelijk op korte termijn duidelijk. Samen kunnen we het misschien dan toch redden om door te gaan met ons werk. Het plattelandsjongerenwerk heeft veel facetten, maar de één heeft de ander nodig. Het is dus belangrijk om een goed "totaal-plattelandsjon gerenwerk" te houden. Ik hoop dat de drie organisaties binnenkort toch die stappen zullen gaan nemen, om over niet al te lange tijd tot een federatie te komen. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 21