Lente bloesem Voor en tegen s Tijdstip aankoop grond noordelijk deel Kanaal door Zuid-Beveland blijft onzeker Zegge en Schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Voortgang verbredingswerken afhankelijk van schatkist Deze fraai vertakte ^ouderwetser boogstam fruitboom heeft van de nachtvorst vorige week geen schade ondervonden, zulks in tegenstelling tot zijn moderne laagstammige soortgeno ten die het zwaar te verduren hebben gehad. (Meer over de nachtvorstschade in de fruitteelt vindt u elders in dit nummer(. Regionaal gebied Tenslotte: Polen m 68e JAARGANG NO. 3580 land- en tuinbouwblad Net nu de fruitteelt weer aan het opkrabbelen is vanuit een moeilijke strukturele positie zijn veel telers overvallen door de nachtvorst. Met name na vorige week donderdag - toen het 's nachts tot 8 a 9 graden vroor - wordt er in bepaalde regio's gesproken van een ramp. Ook in de ons omringende landen zou er sprake zijn van grote schade. Op het moment dat ik dit schrijf durf ik nog geen taxatie s te doen. Vast staat echter dat ook in ons werkgebied telers min of meer ernstig zijn gedupeerd, (zie ook elders in dit blad). In de vergadering van het Hoofdbestuur van a s. maandag 4 mei zal natuurlijk op deze kwestie worden teruggekomen. Vorige week werd er in Middelburg een door de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt (ZRA) georgani seerd symposium gehouden over het regionaal sociaal- ekonomische beleid in de jaren tachtig. Onder de ver schillende sprekers was ook de minister van ekonomische zaken Van Aardenne die zichzelf tijdens zijn toespraak moest korrigeren omdat hij -anvakelijk dacht op verkie zingstournee te zijn! Niettemin is de ZRA erin geslaagd een goed symposium in te richten iver een aktueel inder- werp. Het probleem met zo n symposium is echter meestal dat er geen resultaat valt te verwachten in de zin van algemene beleidslijnen, die dan ook algemeen gel dend zijn. Men is het niet eens of men praat naast elkaar. Terwijl het toch eigenlijk allemaal niet zo moeilijk is om de dóódsimpele reden dat het altijd gaat om geld. Dit geld nu moet eerst verdiend worden, pas daarna kan er over gedacht worden dit geld uit te geven. Ik heb zo de indruk dat de fase van het verdienen gemakshale nog steeds wordt overgeslagen, er wordt gepraat over zwkke regio's, het werk naar de mensen brengen, spreiding van ekono mische aktiviteit en nog meer van dit soort mooie kreten. Ik vind dat het uitgagn uitgangspunt moet zijn vooreerst onze sterke bedrijven en of bedrijfstakken - zoals de land- en tuinbouw er één van is - veilig te stellen. Investeren dus in gezonde bedrijven met toekomst. Investeren in ondernemerschap d.w.z. investeren in kreativiteit, in durf, in visie De methode van de (overheids-) participatie en startkredieten c.q. stimuleringspremie's iijkt mij daar bij de aangewezen weg. Vooral als het er daarbij om gaat om individuele ondernemers op gang te heiepen. Het konsept is simpel, de uitvoering blijkbaar moeilijker. Waar het eigenlijk op aan komt is dat de regio zichzelf overtreft d.w.z. dat we ons goed realiseren dat in euro pees verband ons eigen Nederland ook maar een regio is. In de land- en tuinbouw hebben we dat 25 jaar geleden al begrepen. Eeen vrije landbouworganisatie is bij ons de gewoonste Als gevolg van de weinig rooskleurige stand van zaken mJ>.t. 's Rijks financiën bestaat er bij Rijkswaterstaat allerminst zekerheid of de verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland tussen de Vlakebrug en de Oosterschelde volgens de huidige fasering wel in 1987 voltooid zal zijn. Ook de aankoop van de hiervoor benodigde gronden die gepland was in de periode 1-1-1982 tot 1-1-1984, is daar mee op losse schroeven komen te staan. Voor bet stuk ten zuiden van de Vlakebrug bestaat wat meer zekerheid; De grondaankopen voor dit deel zullen naar alle waarschijn lijkheid omstreeks 1 januari 1982 voltooid zijn. Voor een belangrijk aantal boeren blijft derhalve de onzekerheid over de aankoop van hun gebouwen en grond bestaan. Geruchten als zou de verbreding helemaal niet meer doorgaan werden door de ambtenaren van Rijkswaterstaat naar het rijk der fabelen verwezen: "Zekerheid bestaat niet maar er nu mee ophouden zou toch wy I te gek zijn. Menselijkerwijs gesproken gaat het door maar het tijdstip waarop is onzeker met name voor het noordelijk deel waarvan de uitvoering op de lange baan geschoven is", aldus een woordvoerder van de Provinciale Direkte van Rijkswaterstaat. De voorzitter van de vertrouwenscommissie de heer B. Seijs (I.) en de voorzitter van de Gewestelijke Raad van het landbouwschap de heer W. Goeman wilden gerech tigheid en zekerheid van Rijkswaterstaat. Een en ander werd duidelijk op een mede op verzoe van het l^andbouwschap georganiseerde informatiebijeenkomst donderdag 23 april jJ. in Kruiningen waar alle belangheb bende boeren in de gelegenheid werden gesteld zich te laten informeren over de stand van zaken met betrekking tot de verbetenngswerken aan het Kanaal door Zuid-Be veland. (Zie voor bet verslag van de bijeenkomst elders in dit zaak van de wereld: De Z.L M anno 1843. En juist omdat het zo gewoon is realiseer je je nauwelijks nog dat dit elders - in grote delen van de wereld - niet zo is. In Polen heeft men om dit doel te bereiken een onafhankelijke boerenorganisatie - alles op het spel gezet. De situatie was, en is mogelijk nog, zo gespannen dat zelfs voor een internationaal konflikt werd gevreesd. Toch kunnen wij niets dan respekt hebben voor deze voor het overgrote deel kleine tot zeer kleine boeren. Wij moeten daarom zuinig zijn op onze vrije organisatie en onze verworven heden met wijs beleid hanteren, Deze maand zullen wij op initiatief van de gemeente Rei- merswaal een aantal Polen uit de agrarische sfeer in ons werkgebied te gast hebben. Als 3 Zeeuwse 12Landbouw Organisaties hebben we daaraan graag onze medewer king gegeven. Ik hoop dat dan de spanning in Polen geweken is zodat de mensen daar weer kunnen gaan bouwen aan de toekomst van hun land. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1