DE TUINBOUW MECHANISATIE OP LIEMPDE 1981 WEDSTRIJD "SCHAPEN SCHEREN" TE LIEMPDE Paasveetentoonstelling Den Bosch Drie stamboekpinken overgedragen aan drie nieuwe eigenaren Veel nieuwe ontwikkelingen Boomteelt De glastuinbouw Rektifikatie: Vollegrondsgroenteteelt Op Liempde komen meer dan 100 firma's die uitsluitend materialen voor de tuinbouw leveren. Hierbij zijn niet inbegrepen de firma's die bijvoorbeeld trekkers of regenin stallaties leveren. Onderstaand een globaal over zicht van wat er in Liempde 1981 voor de verschillende takken van tuinbouw te zien zal zijn. Door Basrijs wordt gedemonstreerd met een zelfrijdende perspotten plantma- chine. breedte 155 cm) machinaal afgesne den en yia een ketting opgevoerd tot werkhoogte. Hier kan men de sla schoonmaken en inpakken. Op het zelfde terrein zal ook een uit Amerika afkomstige bonenplukma- chine worden getoond. Met deze eenrijige oogstmachine zijn het af gelopen seizoen in West-Brabant gunstige ervaringen opgedaan bij de oogst van bonen. Voor deze tak van tuinbouw zullen de geleide demonstraties voorname lijk in het teken staan van het ma chinaal rooien van laanbomen. Een nieuwe ontwikkeling hierbij is het selektief rooien. Middels een half cirkelvormig mes, wat hydraulisch aangedreven wordt, krijgen wij een prima ondersnijding van de wortels. Van dit systeem van rooien zullen verschillende uitvoeringen worden getoond. Zo kunnen deze machines voorop een vierwielaangedreven smalspoortrekker of achter een rups worden gemonteerd. De allernieuwst uitvoering is een speciaal hiertoe ge bouwde hydraulisch aangedreven trekker, waarbij de selektrooier tus sen de voor- en achterwielen is ge plaatst. Het prototype van deze Damcon-machine zal te Liempde zijn eerste levenslicht zien. Evenals in de fruitteelt wordt ook in de boomteelt in toenemende mate gebruik gemaakt van pneumatische en hydraulische snoeiapparatuur. Naast met deze apparatuur zal ook gedemonstreerd worden met een in de hoogte verstelbare snoeiwagen en een hydraulisch verstelbaar snoei- plateau op de trekker. Op het boomteeltterrein zullen als noviteiten nog worden getoond een speciale transportwagen met dubbe le schamelbesturing, een ruwterrein- handpallettruck en twee speciale plantmachines voor laanbomen. Naast een machine, waarbij de plantsleuven door een greppelfrees worden gemaakt, wordt ook een elektronisch gestuurde plantgaten- boor gedemonstreerd. Uniek is een vinding van boomkweker J. Broos uit Oudenbosch. Hij is er in samenwerking met ir. Curvers in ge slaagd om een elektronisch meet- en telapparaat voor laanbomen te ont wikkelen. Met dit apparaatje kan hij per dag van vele duizenden laanbo men de diktemaat bepalen en tevens de diverse verschillen opslaan in het geheugen van dit elektronisch mee tinstrument. Tijdens de werktuigendagen op 13 en 14 mei a.s. te Liempde wordt dit jaar meer als voorheen gebruikelijk, aandacht besteed aan de schapen. Op een extra terrein worden schapen en alles wat met schapen te maken heeft tentoongestel Op 13 mei wordt een keuring van schapen gehouden en op 14 mei wordt, naast demonstraties met schapen, een wedstrijd schapen scheren georganiseerd. Aan deze wedstrijd kunnen ervaren schapenscheerders deelnemen uit de provincies Limburg en Noord-Brabant. De inzet is de "Liempde-bokaal" een beker die beschikbaar wordt gesteld door de kommissie werktuigendagen Liempde. In overleg met o.a. het Schapen stamboek voor Limburg en Noord- Brabant en de voorlichtingsdiensten in beide provincies, heeft deze kom missie gemeend meer aandacht aan de schapen en het scheren ervan te moeten besteden. In beide provincies worden in totaal ruim 50.000 schapen gehouden, die jaarlijks geschoren worden. Het scheren gebeurt steeds meer door scheerders die daar ieder jaar een soort seizoenwerk van maken. Juist deze mensen worden uitgeno digd op 14 mei deel te nemen aan deze wedstrijd, doch ook andere er varen scheerders zijn welkom. Naast de bokaal als ereprijs zijn er nog andere prijzen in de vorm van gebruiksvoorwerpen te behalen. De ze worden toegekend aan die deel nemers, die na beoordeling van een deskundige jury, als besten uit de bus komen. 2. Beoordeeld wordt op de volgende punten: 1. Ophalen en geleiden van het schaap naar de scheerplaats; neerleggen/zetten. Manipulatie met het dier tijdens het scheren. Kwaliteit van het scheren/onbe schadigd houden van vezels en vacht. Totaalbeeld van het geschoren schaap. Oprollen van de vacht. Scheertijd. Maximaal mag een scheerder 10 mi nuten met een schaap bezig zijn. Voor scheerders die willen deelne men aan het Nationaal Kampioen schap schapen scheren op 3 juni a.s. ter gelegenheid van de "Dag van het Schaap" op de Flevohof, is deelname op 14 mei a.s. een goede oefening. Deelnemers die 14 mei a.s. willen meedoen dienen zich vóór 6 mei a.s. op te geven bij het sekretariaat van het schapenstamboek voor Limburg en Noord-Brabant t.a.v. de heer N. Nijssen, Postbus 965, 6040 AZ Roer mond, tel. 04750-13211. De meeste kassenbouwers en ver warmingsinstallateurs ontbreken, maar wat de toerusting voor kassen betreft kan men in Liempde vrij veel vinden. Wij denken hierbij aan kli maatregelingen, energiebesparende apparatuur, kasberegening, ontijze- ring, mechanisatie onder glas, ge wasbescherming, heteluchtkachels en transportwerktuigen. In de kas zullen door de tuinbouw- voorlichtingsdiens geleide demon straties worden gegeven over het sorteren van vleestomaten op ge wicht. Hiertoe zullen door Greefa en Impala twee sorteerlijnen worden geïnstalleerd. Op het buisrailsysteem zal naast de accu-aangedreven ge- wasverzorgingswagens ook een spuitkar met zelfopwindende slan genhaspel worden gedemonstreerd (systeem Vollebregt). Helaas is er een foutje geslopen bij het plaatsen van de foto's met hun onderschriften bij het verslag over de Paasveetentoonstelling te Den Bosch. De (volgens het foto-onderschrift) kampioen vaarskalf was, u zag het waar schijnlijk al, de kampioen stierkalf. Hierbij de juiste foto's bij de juiste onderschriften. Konsulentschap voor de Tuinbouw te Tilburg, ing. W.A. van Mullem In de gewasbescherming komt er meer vraag naar nauwkeurige, veili ge en gemakkelijk te bedienen ap paratuur. Een vijftal firma's zal hiertoe demonstreren met automa tisch opwindende slangenhaspels. De systemen werken mechanisch via een verenstelsel of elektrisch. Bij de elektrische uitvoeringen is de bediening elektronisch of radiogra fisch. Ook zal in de tomatenkas een zelfrijdende gewasverzorgingswagen die via twee voelsprieten elektro nisch wordt bestuurd getoond wor den. Aansluitend op het thema "Bewaak de kosten - verbeter de kwaliteit" wordt bij de voorlichtingsdemonstra ties in de vollegrondsgroenteteelt het zwaartepunt gelegd op een verant woorde mechanisatie bij de teelt van aardbeien. Ook zullen hierbij de nieuwste ontwikkelingen worden ge toond. Voor de grondontsmetting is de nieuwste, zij het nog enigszins ex perimentele, ontwikkeling het gelijk tijdig inbrengen van het ontsmet tingsmiddel via een kompressor en spuitdoppen tijdens het spitfrezen. Bij de grondbewerking zal een nieuw type spitfrees worden getoond dat voorzien is van woeltanden om die pere grondlagen los te maken. Voor het planten van aardbeien zal de Su per-Prefer plantmachine voorzien zijh van schijfkóuters om het strop pen tegen te gaan. Speciaal voor zwaardere, gekoelde wachtbedplan- ten zullen grotere plantlepels met zwaardere veren worden gebruikt. Op de vierrijige Accord plantmachi ne zullen de elementen aan een pa rallellogram worden opgehangen. Dit om een exakte plantdiepte per element te verkrijgen. Voor het aan brengen van stro zal een nieuw type doseermachine worden gedemon streerd, namelijk werkend met een hakselaar, waarmee men afhankelijk van het toerental en het aantal snij messen de fijnheid van het stro kan bepalen. Voor de gewasbescherming zal het nieuwste type opbouwspuit werken. De bediening van de spuit kan in zijn geheel vanaf de trekker gebeuren. De spuitbomen zijn hy draulisch inklapbaar. Ook zullen moderne schoffelmachines worden getoond. Een type is uitgerust met sporenwissers en veerbelaste spoor- schijven, zodat geen extra man nodig is om het stuurwerk te korrigeren. Voor het rooien van aardbeiplanten wordt met lichters en verzamelrooi- ers gedemonstreerd. De beddelich- ters zijn dan meestal uitgerust met twee aangedreven rijen schudkle pels. Ook zal een type lichter (de Supro) worden gedemonstreerd, waarbij het mes aangedreven wordt. Door de heen-en-weer gaande be weging van het mes kan men sneller rijden en wordt de benodigde trek kracht verminderd. Door Basrijs en het IMAG worden twee speciale rooisystemen voor de selektieveld- planten getoond. Om het handwerk voor het schoonmaken van de plan ten te beperken, worden voor op de machine een aantal schijfkóuters ge plaatst. Met deze schijfkóuters wor den de planten van elkaar losgesne den. Ook zal de voorlichtingsdienst speciale aandacht aan het planten en oogsten van sla besteden. Voor het planten zal een zelfrijdende (elek trisch aangedreven) perspotten- plantmachine worden getoond. De perspotten worden via bandjes èn geleide gootjes in de plantsleuven gezet. Door de firma Backus zal met een "oogstmachine" voor sla en andijvie worden gedemonstreerd. Bij deze machine wordt een bed sla (werk- Voor de geleide demonstraties op het voorlichtingsterrein van de groenteteelt bestaat altijd veel belangstelling. Dit jaar vele demonstraties over bewerkingen in de aardbeienteelt en nieuwigheden. Kampioen vaarskalf te Den Bosch, CJ. v. Wesel te Wouw. Kampioen stierkalf te Den Bosch, E. Ultee te Oudewater. Afsluiting Sprayfo-prijsvraag: De drie hoofdprijzen van de Sprayfo-prijsvraag "Een Ri-Ra-Rebus", be staande uit drie stamboekpinken, zijn onlangs verhuisd van de fokkers naar de prijswinnaars. Alle prijsuitreikingen waren een feestelijk gebeuren, met verschillende geno digden en belangstellenden. Jetje 78, een dochter van Beadee M222, gefokt door dhr. W. Riezebosch te 's Heerenhoek, kon door dhr. C. Koeman, voorzitter van Koöp. "Overnoord", namens Centrale Veevoederfabriek "Sloten" worden overgedragen aan dhr. en mevr. Staphorst te Zunderdorp (N.H.). Fokker L. Benneker te Losser was er getuige van dat burgemeester H.J. Beuke van de gemeente Epe het M.R.Y. pink Lieda 54 aanbood aan dhr. J. Kies kamp te Oene en in Driebruggen (Z.H.) toonde burgemeester M.G. Groe- nenberg zich verheugd de familie H. Vroege te kunnen feliciteren met het winnen van de hoofdprijs Bontje 34, gefokt op de Heihoeve te Giessenburg. Jetje 78 verhuisde van 's Heerenhoek naar Zunderdorp 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 17