Waar bleef de 35 min gulden voor energiebesparing? M H et lijkt een goede zaak dat er rond 2,6 min gulden naar de proef tuinen is gegaan. Dit is een eerste aanzet voor de bouw van een aantal afdelingen waarin onder energie-ar me omstandigheden (dubbele dek- D e beide regelingen welke direkt opgezet werden waren een energie- schermregeling en een gevelisolatie- regeling. De schermregeling heeft inmiddels het beschikbare geld uit deze 35 min gulden opgebruikt. Er is zelfs besloten er extra geld voor vrij te maken. Deze regeling heeft dan 20 min gulden gekost. Beide regelingen lopen overigens nog rustig door om dat er nu nieuwe middelen zijn ge komen. H et was de bedoeling om aan projekten in de praktijk die als baanbrekend konden worden aan gemerkt investeringsbijdragen te ge ven. Helaas zijn er nog weinig echte baanbrekende projekten aangemeld. Tot nu toe zijn alleen enkele infra rood projekten geaccepteerd. Op stapel staan warmtepompen, biogas en andere materialen dan glas- of kunststofplaten als kasbedekkings- materialen. Hieruit blijkt wellicht hoe moeilijk het is om werkelijk iets te brengen dat een nieuwe ontwik keling inluidt. U Een verantwoording Proeftuinen en proefstations Investeringsregelingen Globale verdeling Instituten Schreeuwend behoefte aan goed personeel Geavanceerde experimenten Algemeen energiebesparings onderzoek Konklusie 1 oen in april 1981 de 35 miljoen gulden op tafel kwam hebben de afdelingen groente- en bloementeelt van het Landbouwschap zich snel over een grote lijnenplan uitgesproken. De afdelingen waren van mening dat waar het geld voor 1980 en 1981 bestemd was, het ook in die jaren uitgegeven moest worden. Er was geen gebrek aan zinvolle projekten zodat de toewijzingen kleiner moesten zijn dan de behoeften. De afdelingen hebben nadrukkelijk vastgelegd dat een zeer belangrijk deel van het geld via investeringsre gelingen in energiebesparende maatregelen op de bedrijven moest worden aangewend. - ede op verzoek van het Minis terie van Ekonomische Zaken werd er een kleine groep mensen bij elkaar gezet die de toewijzing en verdeling moest begeleiden. Naast de Ministe ries van Landbouw en Ekonomische Zaken zitten in deze groep een ver tegenwoordiger van de Nederlandse Energie Ontwikkelings Mij. en het Landbouwschap. In de wandelgang werd deze stuurgroep de "bende van vier" genoemd. Voor de uitvoering van de investeringsregeling was het O- en S-fonds verantwoordelijk, ter wijl de Landelijke Raad voor de be drijfsontwikkeling via een aparte werkgroep Energiebesparingsbeleid voor de gehele begeleiding zorgde. LANDBOUWSCHAP Ir. U. Geling het vertrouwen van het bedrijfsleven gegroeid. Begroting Investeringsregelingen Onderzoek proeftuinen Onderzoek proefstations en instituten Geavanceerde praktijk-experimenten Alg. energiebesparingsonderzoek Reserve De gevelisolatieregeling heeft tot nu toe ongeveer 3 min gulden gekost. Met beide regelingen zijn medio april 1600 aanvragen gemoeid. Voor de schermregeling is het ge middelde bedrag 15.000,— aan subsidie en voor de gevelisolatie 6.300,- Er is vooral op de schermregeling kritiek geweest omdat het grootste deel van de middelen naar de bloe menteelt vloeide. Eind december was de verdeling zodanig dat ruim 80% van de aanvragen uit de bloe menteelt kwam en 20% uit de groen teteelt. Zuid-Holland en vooral Limburg hadden een wat hoger per centage aanvragen uit de groente teelt. Na 1 januari is dit beeld veranderd. Van de aanvragen die in januari en februari zijn ontvangen blijkt een veel groter deel uit de groenteteelt te komen, namelijk 40% en nog maar 55% uit de bloementeelt (5% uit de boomteelt o/glas en plantenbedrij- ven). Wat de redenen van deze verande ringen zijn lijkt moeilijk te achterha len. De wat negatieve geluiden over het lichtverlies behoren zeker tot de oorzaken. Vooral nu voorlichting en onderzoek ook positief t.o.v. scher men in de groenteteelt staan is ook Vermoede lijke uitkomst 20,0 min 23,0 min 2,5 min 2,6 min 5,0 min 5,4 min 2,5 min 2,5 min 3,0 min 1,5 min 2,0 min ken) kan worden geproduceerd. Teeltonderzoek direkt tussen en voor de praktijk, daaraan is behoefte. Op dit terrein zal nog meer moeten ge beuren. Eigenlijk is het onjuist ge weest dat de proeftuinen niet eerder in staat geweest zijn om enkele pro jekten met dubbel glas of kunststof te realiseren. De beide glastuinbouwproefstations Aalsmeer en Naaldwijk hebben ook flinke bedragen gekregen, namelijk samen zo'n 2,3 min gulden. Het proefstation te Aalsmeer had uit an dere middelen reeds eerder een flink bedrag gehad voor een energiebes parende kas. Met uitzondering van de proeftuin in Hoogezand-Sappemeer zijn alle projekten gereed of in de bouwfase. Alle besturen van proeftuinen en proefstations hadden een grotere wensenlijst dan in deze fase gereali seerd kon worden. In april 1980 stelde de Neder landse regering een bedrag van 35 min gulden beschikbaar voor een energiebesparingsbeleid in de glastuinbouw. Het was een bege leidende maatregel bij de sterke energieprijsverhoging van 9 ct in twee jaar die de tuinbouw moest opbrengen. Wat is er nu gebeurd met dat geld? Is het al uitgegeven of zitten er hier en daar nog pot jes? Het bedrijfsleven heeft er recht op te weten hoe de stand van zaken is want tenslotte moet een veelvoud van dit bedrag opge bracht worden in de vorm van een energieprijs. De globale verdeling van het bedrag van 35 min gulden is reeds eerder gepubliceerd. Voor enkele projekten in de bol- bloemensfeer is een bedrag van 500.000,— toegezegd aan het proefstation te Lisse. Deze projekten zijn in vergevorderde staat van voorbereiding. ooral het Instituut voor verede ling van tuinbouwgewassen en het 1MAG hebben flinke bedragen toe gewezen gekregen. Het IVT kan plannen realiseren voor een klimaatruimte waarin onder ge heel gekonditioneerde omstandighe den het gehele jaar door geteeld kan worden. Door de uitschakeling van de normale teeltseizoenen kan een belangrijke versnelling van het vere- delingsonderzoek worden verkregen. De plannen zijn nu beschikbaar en de uitvoering kan spoedig beginnen. Dit geldt ook voor een energie-arme kas t.b.v. het veredelingsonderzoek. Beide projekten kosten samen glo baal 1,5 min gulden. Het accent bij het IMAG heeft eerst gelegen op de aanschaf van goede meetapparatuur waarmee men op vele plaatsen op proeftuinen en bij de praktijk kan meten wat er nu ge beurt in kassen m.b.t. de tempera tuur van de lucht, buizen, lucht vochtigheid etc. Er is een groot manko aan objektieve informatie en daarin kan op deze wijze worden voorzien. Deze en an dere projekten gaan samen ruim 500.000,— kosten. Door het LEI is in samenwerking met de proefstations onderzoek ge start naar de oorzaken van de ver schillen in energiegebruik bij verge lijkbare teelten. Eerst wordt nauw keurig het energieverbruik op een grote groep tomatenbedrijven gea nalyseerd. Hiervoor is voor 150.000,— meetapparatuur aan geschaft. Een belangrijk stuk onderzoek - vooral fundamenteel onderzoek - vindt plaats bij de afdeling Tuin- bouwplantenteelt van de Land bouwhogeschool en bij het Centrum voor Agrobiologisch Onderzoek (CABO), beide te Wageningen. Het gaat hier vooral om plantenphysio- logisch onderzoek. Deze projekten vergen bijna 500.000,— In totaal hebben de instituutsprojek- ten inklusief die van de Landbouw hogeschool ongeveer 3 min gulden gekost. Dat is een half miljoen meer dan in de eerste raming was voor zien. Al deze projekten - ook die op de proeftuinen en proefstations - zijn gekomen bovenop het normale on- Biogas-winning als geavanceerd experiment. Het grote zorgenkind is de voorziening van verschillende onderzoekin stellingen met kwalitatief goed personeel. Hiervoor was 1,5 min gulden uitgetrokken maar het kon niet besteed worden. Er is bij diverse onder zoekinstellingen een schreeuwende behoefte aan personeelsuitbreiding. Het eigen onderzoek en de begeleiding van datgene wat in de praktijk gebeurt aan experimenten, stagneert bij gebrek aan personeel. De overheid stelt zich op het standpunt dat deze middelen éénmalig zijn en op die basis kan men geen mensen aantrekken. Het bedrijfsleven heeft steeds benadrukt dat er ook in de komende jaren wel extra gelden zullen komen. Bovendien is het acceptabel om mensen op een arbeids overeenkomst van bijvoorbeeld 3 k 4 jaar in dienst te nemen. Dit geeft jonge onderzoekers de kans om ervaring op te doen en verbe tert hun startpositie bij een verdere carrière. Het helpt het bedrijfsleven een flinke stap voorwaarts. derzoek-budget. Het is dus geen ver plaatsing van gelden. Dit zal ook in de toekomst zo moeten zijn. Het mag dus duidelijk zijn dat het bedrag van 2,5 min gulden dat hier voor bestemd is op dit moment nog niet uitgeput is. Aanvragen voor nieuwe experimenten kunnen ge richt worden aan het Ministerie van Landbouw, Direktie Akkerbouw en Tuinbouw te Den Haag. kapitaalsinvestering van Denarkas gegeven 500.000,—en een pro- jekt gericht op het gebruik van af valwarmte van een elektriciteitscen trale. In dit kader vallen ook de studie- projekten die samen met de NEOM zijn opgezet. Zo wordt de mogelijk heid onderzocht om de rest- of af valwarmte van sommige industrieën in de Rijnmond naar het Westland te brengen via pijpleidingen. Daar naast is er een studie opgezet om via kleine eenheden voor de elektrici teitsopwekking de vrijkomende warmte rendabel te maken in de glastuinbouw (warmte-kracht-kop- peling). Ook wordt aandacht besteed aan meer mogelijkheden van het gebruik van water met een geringere warm- te-inhoud, dus lagere aanvoertem- peratuur. Als dit technisch mogelijk is dan is een veel grotere hoeveelheid rest- of afvalwarmte te benutten. Alle projekten die via de NEOM lo pen worden voor de helft door de NEOM betaald, de rest komt uit de pot van 35 min. it dit bedrag is een bijdrage in de GROENTETEELTPROEFTUINEN Bedrag Oppervlakte Aantal eenheden Uitvoering Venlo 398.000,— 1400 m2 4 enkel en dubbel glas substraatteelt Breda 635.000,— 2300 oi2 10 enkel glas, dubbel glas en schermen Hoogezand/ Sappemeer 400.000,— 1200 m2 4 nog in voorbereiding Naaldwijk 1.600.000,— 2000 m2 10 enkel en dubbel glas Vleuten zie bloementeelt vleestomaten tomaat, komkommer groente paprika, aubergines BLOEMENTEELT PROEFTUINEN Bedrag Oppervlakte Aantal afdelingen Uitvoering Vleuten 385.000,— Paterswolde f 348.000, Lent 410.000,-- Aalsmeer 700.000, 1950 m2 750 m2 920 m2 1200 m2 enkel glas, dubbel glas, schennen enkel glas, kunststofpla enkel en dubbel glas enkel glas, kunststof Anthurium, Euphorbia, Bouvard ia potplanten potplanten rozen, potplanten De plannen die in het voorjaar werden ontwikkeld over de beste ding van de 35 min zijn vrij eksakt uitgevoerd. Er blijken voor een aantal zaken veel meer middelen nodig te zijn dan nu beschikbaar was. Slechts één onderdeel van het plan is (nog) niet geslaagd, name lijk een aanvulling van het onder- zoekapparaat met een aantal ex tra onderzoekers. Als hier niet snel oplossingen gevonden wor den dan loopt het energiebespa ringsonderzoek een flinke vertra ging op. Er ontstaan situaties waarbij wel de apparatuur en de onderzoekflnanciën aanwezig zijn doch geen personeel. In de situa tie waarin we verzeild raken in de komende jaren lijkt dit niet te ac cepteren. Van de 35 min gulden hebben alle guldens een bestemming. Er is nog een beperkt bedrag in kas 2 min) doch het lijkt erop dat dit ook spoedig uitgegeven zal wor den. Zo hoort het ook gezien de problemen die op de glastuinbouw af komen. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 15