'-mm*. KI □RT 'E WENKEN UiAi ,H.- zevert oergen Toch weer extra bewerkingen. Onkruidbestrijding heeft meeste effekt bij groeizaam weer "VUIL" Sovjet-graanoogst De maand april is nog al wat droger geweest dan de maand maart. En ge lukkig maar ook. Ondanks dat hier en daar lang gewacht moest worden voor de grond geschikt was om te bewer ken zijn de voorjaarswerkzaamheden ook op ZUID-BEVELAND vlot ver lopen. Enkele dagen durven wachten gaf meestal een veel betere droge grond, een betere struktuur en daar door een betere bewerking en een be ter zaaibed te zien. De suikerbieten waren toch alle nog voor de Pasen, 18 april, gezaaid, 't Is wel niet zo vroeg, maar gezien de vele regen in maart moeten we dit toch niet als ongunstig zien. De struktuur van de grond blijkt toch nog niet zo slecht te zijn. Op vele percelen kwamen de bieten al bin nen 14 dagen boven. Om een oordeel over de opkomst te geven is nog te vroeg, maar 't is wel zo dat bij een vlotte opkomst het opkomstpercen tage veelal gunstiger voor de dag komt als bij een wat trage opkomst. In het algemeen wordt steeds meer gezaaid op wat men dan een eindaf- stand noemt nl. op meer dan 16 cm, op een zeer gering aantal bedrijven zaait men nog op een afstand in de rij die kleiner is dan 16 cm. De eerste aardappelen waren al voor de Pasen gepoot. De meeste zijn echter wel in de week tussen 21 en 25 april gepoot. Intussen is al gewerkt om de ruggen op hoogte te brengen. Op de lichtere gronden gaat het goed om met de frees in één keer direkt een voldoend hoge rug te verkrijgen. Op de zwaardere gronden zal veelal een tweede bewerking nodig zijn om een voldoende rug te krijgen zonder dat daar veel kluiten in voor komen. Denk er wel om dat wanneer men nu kluiten in de rug wegstopt, dat men deze bij het rooien terug vindt. Het blijkt wel dat laat geploegde gronden zich wat minder goed lenen om ge freesd te worden. Zowel bij de suikerbieten als bij de uien is als gewone kuituurmaatregel een onkruidbestrijding met bodem herbiciden toegepast. Soms wel op wat (te) droge grond. Nu met wat regen zal hopelijk de werking tocb nog wel voldoende zijn. Anders zal vrij snel naar andere middelen moe ten worden gegrepen. Hier en daar liet de stand en de kleur van de wintertarwe wat te wensen over. Wat extra stikstof zal misschien kunnen helpen. Het gewas groeit goed, op een aantal percelen is al CCC toegepast, dit moet toch wel als erg vroeg gezien worden. Er is ook al wat gespoten met groeistoffen, waar bij thans vooral kleefkruid als een der Ondanks onkruidbestrijding heeft deze distel toch kans gezien de kop op te steken. moeilijkste wordt ervaren. Meer en meer blijkt het gewenst te zijn om alleen bij groeizaam weer met tem peraturen boven de 10 gr.C. de bes trijdingen uit te voeren. Aan het eind van de maand hebben we nu in enkele dagen, zaterdag en zondag zo ruim 25 mm neerslag ge had. In ééns wel wat veel. Voor de werking van de bodemherbiciden zal dit niet ongunstig zijn. Maar we krij gen naast een vlotte opkomst van onze gewassen ook het risiko dat het onkruid wel (wat te) vlot voor de dag zal komen. Tussen 20 en 25 april is begonnen met de uitzaai van de snijmais. Het was nog even aan de vroege kant, maar de grond was dusdanig goed dat de kansen om het goed te doen ook al door velen en dan goed zijn benut. Nu door de vele regen zal de uitzaai wat vertraagd zijn, verder is er de kans dat de struktuur van pas bewerkte grond er voor een moment niet beter op zal zijn geworden. Op SCHOUWEN-DUIVELAND was het weer in de afgelopen 14 dagen van dien aard, dat er sprake was van een zeer grote aktiviteit op het land. De verwachting dat het klaarmaken van een goed zaai-pootbed niet overal even gemakkelijk bereikt zou worden, is wel uitgekomen. Het schrale zeer drogende weer heeft daarbij ook geen goed gedaan, voor al op de toch al moeilijk bewerkbare gronden. De lichtere gronden gaven uiteraard minder problemen. Bij het klaarmaken van de grond tot een goed zaai-pootbed kwam men nogal eens voor problemen te staan. Plaat selijk zal dit straks ook wel tot uiting komen. Oppervlakkige bewerkingen waren soms meer dan normaliter nodig. De stugge gronden, vooral in Schouwen, moesten meer "gehol pen" worden. Dit laatste kon geluk kig, want het bleef droog en drogend weer. Vooral t.a.v. het pootbed voor aardappelen was het niet altijd een voudig. Gelukkig is er weinig gefor ceerd gewerkt, maar toch waren ex tra bewerkingen soms de enige mo gelijkheid om iets redelijks te berei- Na de vorst valt er in het LAND VAN HULST een rustig regentje, dat goed is voor alle gewassen. Gelukkig hier geen koude sneeuwbuien zoals het weerbericht ons beloofde. De vorst heeft al genoeg teweeg gebracht, vooral de jonge bloesem heeft het zwaar te verduren gehad. Het jonge gras, de tarwe en andere gewassen waren bruin gekleurd. De natuur kan wel iets af, maar het mag natuurlijk niet te gek worden. Het zaaien is achter de rug, evenals het poten van aardappelen. Dit laat ste werk viel op de zwaardere grond niet mee. Men behoort toch wat mul te hebben en dat was op zeer veel percelen een groot probleem. Er werd hier en daar nog al eens wat geforceerd klaargelegd. Dit zal bij het rooien wel te merken zijn. Bij het frezen zal er nog veel losse grond gemaakt moeten worden om een goede aardappelrug te krijgen. De afgelopen dagen waren druk met spuitwerk. Om in de tarwe te spuiten was het eigenlijk veel te koud. In de bieten werd vooral met de rijenspuit gespoten. Het uienland werd veelal voor opkomst behandeld, dit zijn dan uien gezaaid rond 11 april. Rond die tijd gezaaide erwten staan reeds boven. De erwten en uien, die voor de regentijd gezaaid werden staan nu al "groot". Op veel percelen zie je toch weer veel duiven, die de nodige schade zullen aanrichten. De zorg om '"t vuil" is ook weer be gonnen. De meeste percelen waren groen voor ze bewerkt werden. Wat zal er nog meer kiemen? Als boer be hoor je onkruid te kunnen bestrijden, maar ook in de sloten, in bermen en langs de dijken vinden we gevulde plastik zakken, oude fietsen en "vuil" bij de vleet. Wie zegt er dat boéren vervuilers zijn? ken. Momenteel is hier het zaai- en pootwerk praktisch klaar. Alle mais is nog niet gezaaid en daarbij nog de bonen en verschillende tuinbouwge- wassen. Ondanks de minder gunstige struktuur van de ondergrond en de ongunstige temperatuur was de op komst van de eerst gezaaide gewas sen goed. Ook bij de eerstgezaaide suikerbieten (8 april) lijkt het met de opkomst goed. De stand van de win tertarwe werd door het schrale weer ongunstig beinvloed. Struktuur en N (met zuurstofgebrek) veroorzaakten plaatselijk een bont uiterlijk. Voet- ziekten en meeldauwaantasting is nog van geen betekenis. Voor toe passing van een tweede N gift wordt het nu tijd, evenals een eventuele toepassing van CCC. Blijf de ont wikkeling van de wintertarwe t.a.v. voorkomen van meeldauw en dui delijke oogvlekken volgen om op tijd juiste maatregelen te kunnen nemen. Afgelopen weekend hebben we nog al wat regen gekregen. Een hoeveel heid van 30-35 mm veroorzaakte plaatselijk nogal piasvorming met alle nare gevolgen van dien. D oordacht spuiten Het was te veel ineens, maar ander zijds zullen we in mindere mate te maken krijgen met ongelijke op komst en wel een gunstiger werking van de toegepaste bodemmiddelen. Jammer dat de regen de lage tempe ratuur niet verdreven heeft. Nu wat AKKERBOUW BIJ DE SUIKERBIETEN- GROEPEN werd in 1980 voor 117,— tot 780,— per ha aan middelen gebruikt voor onkruid en insektenbestrijdiné. De ene teler had 660,— per ha meer nodig dan de andere. Dat zijn forse getallen per ha. Door juiste toepassing en door gericht gebruik moet het toch mogelijk zijn op de hoogste bedragen te be zuinigen. Niet veel spuiten is goed, maar goed spuiten is beter. MAAK TIJDIG GEBRUIK van de schoffelmachine omdat deze methode heel wat kosten kan be sparen. Laat het onkruid echter niet te groot worden, daar de wer king dan niet zo best is. Onkruid dat net gekiemd is, kan het beste met de schoffelmachine worden bestreden. Schoffelmachines met enkelvou- dige ganzevoeten en voorzien van bladbeschermers doen het nog goed. ONGEVEER HALF MEI is het de beste tijd voor overbemesting bij wintertarwe. De wintertarwe heeft dan stadium 7 bereikt. De tijd van sterke bladontwikkeling is in dit stadium voorbij. Ook is de tarwe dan nog niet te lang, zodat het strooien nog redelijk gaat. Bij langer wachten, is een speciaal verhoogde kunstmeststrooier ge wenst. Wanneer U vloeibare kunstmest spuit, is bladverbran ding niet uitgesloten of er moet met slangen aan de spuitboom ge werkt worden. 50-60 kg zuivere N/ha is meestal voldoende voor een goede korre lontwikkeling. ALS DE LA A TSTE aardappelen uit de schuur verdwenen zijn, wordt het tijd voor een grondige inspektie van de bewaarplaatsen. Is de isolatie nog in orde, zijn de keerwanden nog heel, hoe staat het met het plafond? Ook de ven tilator moet schoon zijn en niet totaal aangetast. Is het ventilatie kanaal al schoon? Niets is zo goed als onderhoud dat tijdig gebeurd. warmer zou een zeer gunstig effekt hebben. We naderen weer de tijd van verzorging. T.a.v. het voorkomen van plagen-vreterij en t.a.v. on kruidbestrijding is het noodzakelijk doordacht te spuiten. Voor opbouw van de aardappelruggen (niet te vlug) zal veelal de frees (1 of meer keer) voor het gewenste resultaat moeten zorgen. Van officiële zijde is door de Sovjet autoriteiten de graanoogst 1980 ge raamd op 189,2 miljoen ton, dat is 10 miljoen ton meer dan in 1979 en 46 miljoen ton minder dan de planning had aangegeven. Het graanareaal in 1980 was met 126 miljoen ha het kleinste sinds 1972. Meegedeeld is ook dat het areaal wintergraan met 34 miljoen ha dit seizoen 3 miljoen kleiner is dan de planning, doch men hoopt dit in te halen met het uitzaaien van het zo mergraan, zodat het totale graana reaal tot 128 miljoen ha zal kunnen oplopen. Voor 1981 is een totale graanpro- duktie gepland van 236 miljoen ton. Eenmaal, dat was in 1978 was de graanoogst groter dan 230 miljoen ton. Het is mogelijk dat de planning 1981 bereikt zal worden, mits de ha-op- brengst tot rekordhoogte kan stijgen. VANZELFSPREKEND kontro- leert U 2x per week uw gewassen op insekten, schimmels en onkrui den. Staan de planten wel fris te groeien, staan ze niet te steil of te slap? Alles heeft een oorzaak, maar al les hoeft niet direkt recht gezet te worden. Laat een "plaag" U niet overvallen. Zie het gevaar tijdig aankomen, ingrijpen op het juiste moment is dan nog mogelijk. VEEHOUDERIJ NOG ENKELE DAGEN of we ken moet er weer gemaaid worden voor het veilig stellen van de voe derwinning voor a.s. winter. Of dit dagen of weken worden, hangt af van de groeiomstandigheden maar misschien nog meer of U gras be schikbaar wilt hebben van een juiste lengte voor direkte bewei ding. De eerste oppervlakte gras maaien bij een lengte van 25 cm verhoogt de kans op een juiste groeispreiding in de nagroei. WANNEER U NU DE cirkel maaier en hooischudder nog moet nakijken of alle onderdelen in orde zijn, bent U wel wat laat. Wacht niet met reparatie tot de dag van maaien. Zorg dat alles startklaar staat zodat er prima en snel kan worden gewerkt. Wat reserve-on derdelen, waarvan U weet dat er gemakkelijk breuk optreedt, is een goed idee. Hooien als de zon schijnt, heeft meer betrekking op veel werk leveren als het tijdstip van beginnen daar is, dan op het schijnen van de zon. NOG STEEDS BESCHIKT niet elk bedrijf over een verharde kuil- plaat. Deze winter heeft weer be wezen dat het in en rond de kuil een hopeloze rotzooi is, wanneer de bodem van de kuil en het rijpad niet zijn verhard. Voor opslag van de eerste snede kuilgras is het reeds te laat om nu nog voorzie ningen te treffen. Voor een tweede snede of snijmais kan dit nog wel. Ga dan echter wel aan de slag om alle voorbereidingen op tijd rond te krijgen. Vuil bij de vleet... m*m 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 11