Df Belangstelling voor winterbloemkool neemt toe Meer bieten, minder aardappelen Tarwetelersklub Tholen en St. Philipsland van start Vorst in fruitteelt funest Studie naar aanaarden bieten moeite waard! Schreven we in de vorige bijdrage van WALCHEREN dat nog niet met de inzaai kon worden begonnen, nu kunnen we melden dat men op de meeste bedrijven hiermee klaar is. Er is de laatste 14 dagen zeer veel werk verzet. Het aanhoudend, wel niet aangename maar droge weer, zorgde er voor dat er per dag hoge prestaties konden worden bereikt. Hoewel niet ideaal, kon toch op de meeste perce len een redelijk goed zaai- of pootbed worden verkregen. Trouwens sinds het afgelopen week end hoeven we ook niet meer bang te zijn dat het zaad droog ligt. De zachte regen is zeer welkom, zowel voor vocht voor de kieming als voor een goede werking van de bodem middelen voor de onkruidbestrij- ding. We noteerden 25 mm regen waarmee we voorlopig weer vooruit kunnen. Vanwege de heersende wind was het afgelopen weken geen ideaal spuitweer, maar we hebben toch de indruk dat de meest noodza kelijke bespuitingen wel toegepast zijn. De zware nachtvorst heeft ho pelijk niet al te veel schade aange richt. De eerstgezaaide bieten be gonnen net boven te komen. Een zeer vroeggezaaid perceel bieten en uien is goed bovengekomen. De bie ten bevinden zich in het vierbladsta- dium en de uieplantjes zijn 4 5 cm hoog. Er zijn toen ook enkele perce len zomergraan gezaaid. Die hebben echter niet alle een voldoende kun nen halen. De wintertarwe is ook al wat schraler geworden. Sommigen hebben al een vervroegde overbemesting stikstof gegeven. Wat ook opvalt is dat het ras Marksman een vroege afsterving van de onderste blaadjes vertoont. Mogelijk is dit ras wat meer struk- tuur gevoelig. Wij hebben alle hoop dat er nu een vlotte opkomst van de gewassen zal zijn. Er hoeven geen broeken en knieën te verslijten vanwege krui pend speurwerk tenzij na de laatste regen snel korstvorming zou optre den. Winterbloemkool De telers van winterbloemkool heb ben het druk met de oogst van dit produkt. Door het zachte weer van enkele weken geleden is de groei van de kolen goed op gang gekomen. Later door het koudere weer is er wat vertraging opgetreden, wat zeer gunstig is. Een niet te snelle groei komt de kwaliteit van de kool ten goede. Dank zij goede kwaliteit en grote vraag is de prijs over het alge meen zeer goed. Tijdens een voorlichtingsmiddag van het Tuinbouwkonsulentschap te Goes en van de Z.G.O. op de veiling in Middelburg en bij een teler te Ser- ooskerke (W) alsmede op de rassen- proef te Vrouwenpolder was er van de zijde van de telers een goede belang stelling. Vooral de jongere generatie land- en tuinbouwers was goed verte genwoordigd. We hebben de indruk dat er duidelijk wat meer belangstel ling komt voor de teelt van dit pro dukt. Gezien de grote belangstelling van de zijde van de kopers hoeven we zeker niet bang te zijn voor een te groot aanbod. Deze teelt zou op heel wat meer bedrijven passen wat betreft arbeidsaanbod en grondsoort. Klimatologisch is Walcheren ook een uitgelezen gebied. Bovendien kan het enkele jaren achtereen op eenzelfde goed geschikt perceel worden ge teeld, zonder nadelige gevolgen voor de opbrengst. Wij vragen de praktijk de volle aan dacht te besteden aan de bestrijding van kleefkruid. Het Wegschap wil er ook wat aan doen. Gedurende het alweer laatste week end van april viel er in WEST ZEEUWS VLAANDEREN enkele mm's regen, wat als erg welkom be schouwd kan worden. Het blijft wel te koud voor de tijd van het jaar. Met regelmatig wat neerslag en een stuk hogere temperaturen kan wellicht de late zaai dit voorjaar weer een heel eind worden goed gemaakt. Een ver gelijking met vorig jaar, toen ook niet zo vroeg werd gezaaid en toch een goede opbrengst werd gehaald hoeft evenwel dit jaar niet op te gaan, daar de laatste 2 jaren de bieten in de loop van het najaar nog sterk in kg-op- brengst groeiden. Dit wil niet zeggen dat, dat nu weer zo zal zijn. De gemiddelde zaaidatum van bie ten zal rond 17 april liggen. Per soonlijk zien wij dit liever 2 weken eerder. De oppervlakte bieten is ook hier iets toegenomen. De kieming verliep erg vlot. Reeds na 9 dagen stonden de eerste plantjes boven. Veel bietente- lers op de zware gronden beseffen achteraf, dat een paar dagen wachten met zaaien beter was geweest. Het koolzaad staat weer in volle bloei. We verwachten van dit gewas maar een matige opbrengst. De in- sektenbestrijding in dit gewas is niet eenvoudig. Zowel wat de beschikba re middelen betreft als ook de appa ratuur. Voor het Zuid-Westen zijn bieten aantrekkelijker dan koolzaad. Het valt op dat graszaad en karwij van de vroege voorjaarsbespuitingen nogal hebben geleden. Vooral Aresin gespoten in reeds uitgelopen karwij heeft dit gewas geen goed gedaan. Ook de aardappelen zijn weer gepoot. Aan de kwaliteit van de poters man- Op "THOLEN EN ST. PHILIPS LAND" is het zaaien en poten van de gewassen weer achter de rug. Vele kollega's hadden alles er praktisch in voor de Pasen. Maar ook in de week na Pasen zijn nog heel wat aardappe len gepoot. Hier en daar moet nu nog een per ceel late konservenerwten worden gezaaid. Het zaaizaad wordt door de fabrikant maar mondjesmaat uitge geven om zo, door een gespreide uitzaai ook een gespreide oogst te krijgen. Dat is een begrijpelijke zaak waar we ook wel achter staan maar toch zijn we ook van mening, dat een (te) late uitzaai wel eens nadelig voor de opbrengst kan zijn. Als een dui delijke oogstdepressie hiervan het gevülg is dan, dunkt ons, dient de fabrikant daarin tegemoet te komen. Immers hij heeft ook het voordeel van een grote oogstspreiding en daarnaast is zijn risiko over de gehele oogst gezien, relatief erg klein. Een punt derhalve dat zeker de aandacht verdient bij de onderhandelingen over de kontraktvoorwaarden. Na de vele regen in maart waren we toch wel bang dat de grond moeilijk bewerkbaar zou zijn. Achteraf be zien is dat erg meegevallen. We konden een goed zaaibed maken ook voor het poten van de aardappelen. Waarschijnlijk komt dat voor een groot deel omdat we de beschikking hebben over goede werktuigen waar je veel mee kunt bereiken. Want waar we die geschikte werktuigen niet kunnen toepassen is het maar een pover resultaat. We denken dan met name aan de inzaai van groen- öemesters in tarwe. Zeker voor kla ver is dan enige bedenking nodig, terwijl het voor de raaigrassen ook is aan te bevelen. De laatsten zullen nu wel komen, nu het de hele zondag heeft geregend. (Uw rubriekschrijver heeft zojuist 28 mm afgetapt op maandagmorgen 27 april). N-tussengift? Door de droogte en de koude van de laatste weken zien we in de tarwe nogal wat plekken tevoorschijn ko men. Velen vragen zich af of er nu al N gestrooid zou moeten worden. Het lijkt ons verstandig even af te wach ten tot we het effekt van de weersve randering kunnen zien om daarna pas te beslissen over een eventuele tussengift. In onze kring is deze week de "Tar wetelersklub" van start gegaan om door middel van waarnemingen en een juiste toepassing van gewasbe schermingsmiddelen tot een optima le oogst te komen. Een goede zaak. Succes toegewenst. Eerst de verwarming in de kamer wat hoger zetten alvorens ik mij neer zet om een bijdrage te schrijven voor uw rubriek bestemd voor het Land bouwblad van 1 mei 1981. Ook in ALTENA-BIESBOSCH heeft het weer de laatste dagen een winters karakter, sneeuw, hagel, vorst, plaatselijk 6 graden onder nul. Vooral voor de fruittelers is dit laat ste zeer funest geweest, volgens mij door deskundige verstrekte gegevens moet in ons gebied de oogst van 1981 voor 70 80% als verloren worden beschouwd, de normale bloei is totaal bevroren de enige hoop is nog geves tigd op de nabloei van enkele gewas sen maar dat kan toch maar een zeer beperkte opbrengst geven. In het Landbouwblad van 24 april stond in de rubriek nog een artikel met foto, om vooral toch thans fruit te dunnen voor het verkrijgen van een goede oogst, wat kan de natuur toch onverwachts grillig toe slaan. Wat de akkerbouw betreft ook door kan is de stemming bedrukt, ook de suikerbieten die net boven kwamen hebben erg veel te lijden gehad van de vorst. Van perceel tot perceel loopt het overigens sterk uiteen: bie ten die al enkele dagen boven de grond waren hebben wat minder ge leden vermoedelijk wat afgehard doch die net boven kwamen zijn to taal bevroren. Op vele percelen ligt nog veel zaad droog in de grond, mogelijk dat dit (wanneer er spoedig wat regen komt) nog wel tot ontkieming komt. Ook de onkruidbestrijding in bieten en in aardappelen baart menige teler zorgen. Het is een dure aangelegen heid en de omstandigheden zijn voor een gunstig sukses zeer minimaal. Wat regen zou ook daarvoor zeer welkom zijn. Voor de veehouderij is het weer van de laatste 2 weken ook al niet gun stig. Er was al aardig wat gras ge groeid maar de groei is totaal tox stilstand gekomen. Voor het ruimen van kuilvoer zou nu guist een opti male groei nodig zijn want de maand mei is immers de grasmaand. Ook de veehouder zou voor een spoedige weersverbetering zeer dankbaar zijr. De lente is al weer half voorbij en wat heeft zij te zien gegeven: een week goed weer om alles in de grond te krijgen. Verder een zeer somber beeld. Laten wij hopen dat wanneer U deze bijdragen leest, het weer zich ten goede heeft gekeerd zodat een vol gende bijdrage een ander geluid zal laten horen. keerde nogal eens wat. Veel partijen pootgoed moesten worden afgespro ten. Een bewerkelijk karwei. Het areaal is waarschijnlijk een stuk in gekrompen, wat veroorzaakt wordt door het geringe areaal van de han del. Rond half april liep op verschillende wintertarwepercelen de stand snel terug. Door de vele regen had de struktuur flink te lijden; werd de be--- worteling onvoldoende en kon on voldoende stikstof worden opgeno men. Mede, doordat de stikstof deels naar diepere lagen was gezakt. De slechtere stand werd vooral werk baar, daar waar te weinig stikstof werd toegediend. Menig perceel heeft daarom de Areaal aardappelen waarschijnlijk flink ingekrompen tweede gift reeds ontvangen. Er is weer veel tarwe met CCC gespoten. Veelal bij te lage temperaturen. Me de door het koude weer stelt ook de onkruidbestrijding in dit gewas no gal eens teleur. Menig tarweteler moest noodgedwongen voor wat de ontwikkeling van dit gewas betreft, aan de te late kant spuiten. Groei stoffen moeten, om schade te voor komen, tijdig worden gespoten. No gal wat ongerustheid viel er te bes peuren bij telers van het ras Marks man. Het beeld wat we hier nu van zien schijnt rasgebonden te zijn. Het zal dus wel meevallen. /Y. fgelopen weekend viel de regen zo heerlijk zacht uit de hemel op het pas ingezaaide land. Op zo'n moment, dan ruikt men de natuur en belooft alles weer mooi te worden. Regen is onmisbaar: 1. voor een vlotte opkomst van de gewassen 2. voor een vroege kieming van de zaadonkruiden 3. voor een goede werking van de toegepaste bodemherbiciden Een goede opkomst komt de unifor miteit van de gewassen zeer ten goe de. Onderlinge konkurrentie tussen de planten is er altijd, maar tweewas is veelal een schadelijke zaak. e voorraad zaadonkruiden in de bouwvoor raakt schijnbaar nooit uitgeput. Een vroege kieming en op komst ervan past precies in ons straatje. Zolang de kultuurplanten nog klein zijn, hebben we alle kans zowel mechanisch als chemisch in te grijpen. Bekend is, dat kiemplanten het meest gevoelig zijn en daarvan moeten we profiteren. Bodemherbiciden hebben hun lange werking te danken aan hun slechte oplosbaarheid. Hieruit valt te ver klaren dat deze middelen het beste werken na een lichte regen. In de toplaag van het zaaibed zijn de toe gepaste bodemherbiciden opgesla gen. Passeren nu de kiemplanten van gevoelige onkruidn2 onkruiden deze laag, dan is het sukses meestal ver zekerd. Is het zaaibed echter te klui- terig, dan slaan we de plank in de regel mis. Momenteel bestaan er meerdere chemische systemen hoe we de bieten schoon kunnen houden. We kunnen een keuze maken uit: 1. een behoorlijke dosering aan de basis eenmaal na opkomst spuiten. 2. een matige dosering aan de basis tweemaal na opkomst spuiten 3. geen toepassing aan de basis en tweemaal na opkomst spuiten De derde keuze is wat meer in de belangstelling gekomen nu er wat meer na-opkomstmiddelen op de markt zijn. Verder is men ook wat meer prijsbewust geworden bij de chemische toepassingen, maar men moet als teler ooc risiko's durven ne men. Dat laatste is juist zo moeilijk, want men weet nooit van te voren of men veel of weinig onkruid krijgt. Ook niet of dat vroeg of laat komt en of het gevoelige of ongevoelige soor ten zijn. Bekend is, dat de meeste ongevoelige soorten jaarlijks toene men in aantal en ons steeds meer problemen gaan geven. Kleefkruid, varkens gras en perzikkruid zijn van die probleemgevallen. Onkruid in hakvruchten rdappelen en bieten -zijn beiden hakvruchten, want zo werden ze vroeger .Als we de chemische on kruidbestrijding in beide teelten eens naast elkaar leggen, dan ontdekken we grote verschillen. Voor opkomst passen we in beide gewassen meestal een bodemherbi cide toe. Als het nodig is wordt in de aardappelen als er enkele planten reeds boven staan soms een kontakt- herbicide toegepast en daarmede is het gebeurd Het lange en zware aardappelloof bedekt en verstikt la ter alle nog opkomende zaadon kruidjes. In de bieten is het vervolg heel anders en daarom vragen we ons af of we hier wel op de goede weg zitten. Als stu- dieklub hebben we in het verleden al eens proeven genomen met het aan aarden van bieten. Het materiaal wat daarvoor gebruikt werd was toen nog niet zo geweldig. Verdere studie in deze richting is de moeite waard, want levend begraven van moeilijke onkruiden past in ons streven. De vorige generatie boeren heeft ook strijd moeten leveren tegen het on kruid. Wij hebben nu weer andere mogelijkheden, maar het gaat ons in deze om de uitzonderingen op de re gel. Ook dit is het proberen waard. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 10