Hoge prijzen alom in groenten en fruit n OEF voor elke vorm van levensverzekering Daling Boereninkomen in Denemarken 85% L_ Graanvoorraden Duitsland Tussen 1977 en 1980 is het boe reninkomen in Denemarken ge daald met 70%, en omgerekend in reële waarden met zelfs 85%. Het is de sterkste daling in de landen van de Gemeenschap, groter nog dan de 50% daling sinds 1978 in Ierland, aldus een artikel van Joe Rea in Irish Farmers' Journal. Het bericht maakt er melding van dat rond 10.000 veehouders in ernstige financiële moeilijkheden verkeren. Deze 10.000 veehou ders nemen meer dan 50% van de Deense zuivel- en varkenspro- duktie voor hun rekening. De miserabele situatie is in eerste in stantie te wijten aan de inflatie ook wel aangeduid als verloede ring van het betaalmiddel. Neve- neffekt is de hoge rente die tot 20 en zelfs 30% is opgelopen. Het aantal faillissementen liegt er dan ook niet om. Sinds begin van het jaar gingen in Denemarken 5 boeren per dag failliet. Men re kent op een aantal faillissemen ten van 2000 in dit jaar, tenzij... In de eerste drie maanden van 1981 was het aantal faillissemen ten al even groot als in het gehele jaar 1980. In januari 1981 was het aantal faillissementen in Dene marken al even groot als in het gehele jaar 1979. Veel soelaas is geleverd door "moeder de vrouw" die met een baantje buitenshuis voor brood op de plank zorgde. Ongeveer 70% van het boereninkomen werd verdiend door de buitens huis werkende vrouwen. v(iw De heer D. Nieuwenhuyse, mester te Kruiningen, heeft met twee van zijn dikbillen op de Paasveetentoonstelling in Leiden een eerste prijs en een ereprijs behaald. Beide onderscheiden dieren zijn aangekocht door Keurslagerij van Velzen, Kruiningen. Waarom zou u piekeren over een levensverzekering? Eigenlijk weet u het antwoord best. En dat maakt het OBF drievoudig interessant. Het OBF is immers niet een maatschappij, die even een verzekering afsluit en daarmee basta. Van het OBF wordt men lid. Met inspraak en medezeggenschap, zonder financieel aan sprakelijk te zijn. Bij het OBF deelt u mee in de winst. Daardoor werden de verzekerde bedragen in 1980 liefst 18,7 hoger gewaardeerd. Ook van de nieuwkomers. En toch gegaran deerde lage premies. OBF-levensverzekeringen zijn er in tal van variaties. Ook tijdelijke of afnemende verzekeringen met of zonder slotuitkering. En elke verzekering desgewenst met het recht op vrijstelling van verdere premiebetaling zodra u tengevolge van ziekte of ongeval op medische gronden niet meer in staat bent met arbeid 35% te verdienen van datgene, wat bij normale gezondheid in billijkheid mocht worden verwacht. Laat u eens vrijblijvend informeren. Alleen op uw verzoek wordt u persoonlijk bezocht. Graag ontvang ik schriftelijk mondeling informatie over: Levensverzekering kostwinner. Leeftijd man jr. Gouden Handen Polis. Leeftijd echtgenote jr. Levensverzekering met lijfrenteclausule. Leeftijd man jr. Naam: Adres: Plaats: Telefoon Postcode In gesloten envelop zonder postzegel zenden aan OBF. Antwoordnummer 70, 8900 XB Leeuwarden. Onderlinge Levensverzekeringmaatschappij OBF Postbus 328, 8901 BC Leeuwarden Tel. 05100 - 45333* Het ksn op het ogenblik niet kapot in de Nederlandse groente- en fruitsektor. Alom goede tot zelfs zeer goede prijzen. Een dergelijke ontwikkeling is op korte termijn bekeken natuurlijk erg aantrekkelijk maar wat gaat er in de toekomst gebeuren? De afgelopen winter is de groente duur geweest. De belangrijkste oorzaak hiervan was het mislukken van de teelt in het buitenland. Zal dit tot gevolg hebben dat de buitenlandse telers hierdoor zo geschrok ken zijn dat ze in de toekomst wat voorzichtiger zullen gaan opereren of zullen ze redeneren in de trant van: als wij volgend jaar tegen deze prijzen of desnoods iets lagere kunnen leveren dan gooien we er nog een schepje bovenop. Door de hoge prijzen kan ook de teelt gestimuleerd worden in landen die tot nu toe niet of nauwelijks aan de markt waren. En wat te denken van de teelt in Nederland zelf. Zullen niet velen denken, zal ik het ook maar eens gaan proberen? Konklusie: hoge prijzen zijn leuk en ook noodzakelijk maar op langere termijn gezien wel gevaarlijk. Komkommers en tomaten nog duurder Als we de situatie van dit moment in ogenschouw nemen dan vallen aller eerst de zeer hoge prijzen van de grote kasprodukten op. Was vorig jaar de kasgroente al duur de laatste dagen zijn de prijzen nog hoger soms zelfs het dubbele. De glassla is het hele seizoen al duur geweest. Een kleiner areaal had tot gevolg dat het aanbod achter bleef bij vorig jaar. Daarbij kwam nog de oogstschade in Zuid-Frankrijk. De komkommers waren aanvankelijk ook duurder dan vprig jaar, daarna ging het wat minder maar de laatste week rijzen de prijzen als het ware de pan uit. Komkommers van 4 tot 5 ons werden donderdag 9 en vrijdag 10 april jl. verkocht tegen prijzen van rond de 1.30 per stuk, tegen vorig jaar ca. 0,70 per stuk en dat was ook al geen gekke prijs. De A-tomaten brengen op het ogen^ blik bijna 7 gulden de kilo op tegen een kleine 4 gulden vorig jaar om deze tijd en ook dat was toen een leuke prijs. De oorzaak moet zowel bij kom kommers als bij sla in de kleine aan voer en de grote buitenlandse vraag schuilen. De sla-prijzen blijven op een hoog niveau zij het niet meer zo hoog als een paar weken terug maar het aanbod is om deze tijd van het jaar veel groter, zij het niet zo groot als vorig jaar, en bovendien heeft men voor de sla die nu geoogst wordt niet zoveel hoeven stoken. Ook goede fruitprijzen Niet alleen in de verse groentesektor is het prijspeil hoog. Ook voor het verse fruit uit Nederland worden re delijke prijzen gemaakt. Nadat de wat mindere kwaliteit appelen uit de gewone bewaarplaatsen geruimd is, komt nu het betere fruit uit de C.A.- cellen op de markt. Ook de vraag uit het buitenland is goed. Door dit alles kruipt de prijs steeds met een paar cent per kilo omhoog. De invloed van het op de markt komen van ap pelen van het Zuidelijk-Halfrond is nog niet merkbaar. In de winkel is dit fruit dan ook bijzonder duur. Lege markt Ook in de hoek van de konserven lijkt de zon een beetje te gaan schij nen. De vraag naar groentekonser- ven is met de hoge prijzen van het verse produkt groter geweest. Dit gevoegd bij de kleinere produktie zowel in het binnen- als in het bui tenland is er de oorzaak van dat bij het begin van de nieuwe kampagne bij de meeste produkten wellicht met een vrijwel lege markt gestart kan worden. Dat is de laatste jaren wel anders geweest. Begin maart was op de telersbedrij- ven nog 6,818 miljoen ton graan van oogst 1980, die 23.087 miljoen ton bedragen heeft, aanwezig, een en ander inklusief korrelmais. Vergele ken met vorig jaar is dat 24.000 ton meer. De voorraden broodgraan in Duits land bedroegen 2.480 miljoen ton of 24% van de broodgraanoogst die 10.340 miljoen ton heeft gedragen. Het betreft de voorraden tarwe en rogge. De voorraden voergranen be droegen 4.338 miljoen ton dat is 34% van de oogst van 1980 die 12.747 miljoen ton heeft bedragen. Verge leken met vorig jaar is dat 110.000 ton of 3% meer. Het aandeel korrel mais bedroeg 213.000 ton (340.000): gerst 3.047 miljoen ton (3.331haver 461.000 ton (557.000); Voor de huisvrouw De OBF-verzekering op het leven van de kostwinner verlicht de financiële zorgen als echtgenote en kinderen achterblijven. Omdat ie houdt van elkaar en ie kinderen en veel van de toekomst IS^JPf Kinaeren en veel van de toekomst T e daarom Voor de kinderen Met de OBF-Gouden Handen Polis op het leven van de vrouw kan men huishoudelijke hulp bekos tigen, zodat een gezin niet uit elkaar valt als het onverwachte toch gebeurt. Voor u beidenDe OBF- levensverzekering met lijfrente clausule betekent een aanvulling op de AOW, zodat een echtpaar tot in lengte van jaren meer van het leven kan genieten. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 8