Bankzaken. Ons vak. ABN Bank Het groeiseizoen kan beginnen MEER AANDACHT VOOR BEHEERSING "GROENE LINTEN" IN LANDSCHAP Zuid-Beveland op z'n mooist Je hebt het agrarisch bedrijf. En je hebt het bankbedrijf. Twee werelden, akkoord. Toch hoeven wè niet vreemd tegenover elkaar te staan. Een deel van ons vak is juist: ons inleven in uw specifieke financiële problemen, of dat nu gaat over lenen, sparen, verzekeren of beleggen. Dit alles ligt op ons terrein. Hebt u behoefte aan tegenspel, een andere invalshoek, een onbevooroordeeld advies, praat dan eens met de ABN. Zowel uw zakelijke als uw privé-belangen zijn er in goede handen. Ieder z'n vak, maar we komen elkaar nog wel eens tegen. Juist daarom. Met het stabiel hard drogende weer. is er ook in ons THOOLSE gewest bijzonder hard gewerkt, om met Pa sen alles in de grond te krijgen. In zonderheid de loonbedrijven maken dan lange werkdagen, en lang schaft tijd wordt er dan niet genomen. Voor dat beroep moet men wel een bijzon dere mentaliteit hebben, want naast het drukke werk, moet men de klan ten ook nog vriendelijk te woord staan, en goede afspraken maken. Op geregelde tijden kan men in ons ZLM-blad ook de tarieven bestude ren die een loonbedrijf nodig heeft, om zijn zaak gezond te houden. Op pervlakkig bezien schrikken velen van de hoge kosten die er gemaakt moeten worden, maar gezien de mo derne machines met hun grote ka- paciteit, zal men toch moeten erken nen, dat men in korte tijd veel werk kan verzetten, wat goed is uitge voerd. Land- en tuinbouwmachines blijven nu éénmaal duur in gebruik, omdat zij nooit kontinu gebruikt worden. Bovendien zijn buitenteel ten in hun mechanische bewerkingen afhankelijk van de weersgesteldheid, hetgeen de rentabiliteit van de ge maakte investeringen altijd sterk beinvloedt. De witlof voor de vroegste trek is ondertussen ook gezaaid, zij het dan onder plastik-folie, of onder platglas, om later uit te planten. Het zaaien onder plastik-folie geeft wel zijn voordeel in een gelijkmatige op komst, en minder kans op schieters. Wanneer men zich verzekeren wil van goed uitgangsmateriaal voor de witloftrek. moet men alle mogelijk heden uitbuiten, om hieraan te vol doen. Het blijft echter nog steeds een zoeken naar wat de beste methode is bij het gebruik van plastik-folie. Voor witlof is dat afdekking over twee ruggen, en of met smalle stro ken afdekking op de regel. Zo is dat bij de vroege aardappelen afdekken over twee ruggen, of folie van tien meter breed, wat met de hand aan gelegd moet worden. Zo blijft het gedurig een zoeken. Ondertussen is het ook weer de tijd voor onkruid- bestrijding, vóór opkomst van het gewas. Met het schrale droge weer van vorige week, gaf dat ook weer zorgen, aangaande het nuttig effekt van een betreffende bespuiting. Met belendende percelen waarop een bovenstaand gewas, blijft het altijd oppassen, wanneer een harde wind Met de bedoeling de aandacht van de "landbouw sterker te doen uitgaan naar het belang van een juiste be heersing van de zgn. groene linten in het landschap heeft het ministerie van landbouw en visserij drie mede werkers toegevoegd aan prof.dr. P. Zonderdijk van de Landbouwhoge school, die gehuisvest is op het Cen trum voor Agrobiologisch Onderzoek (CABO) te Wageningen. Dit team zal onder zijn leiding doel gerichte voorlichting geven bij de afweging van nieuwe denkbeelden over het beheer van bermen van we gen. van spoorlijnen,.van overhoe- ken. van watergangen, van taluds e.d. in relatie tot de landbouw. Naar verwachting zal door een ge richte wijze van beheer van de krui dachtige vegetatie, waarbij de oor spronkelijke beheersdoelstelling voor deze objekten onaangetast blijft, een aanzienlijk grotere land schappelijke en rekreatieve bele vingswaarde kunnen ontstaan, ter wijl in natuurwetenschappelijk op zicht eveneens een belangrijke winst kan worden geboekt. uit de verkeerde hoek waait. Het is nu éénmaal zo, dat het te duur wordt, wanneer alléén bestreden kan wor den met de schrepel. Nochtans kan men dit werktuig nog steeds niet voorgoed in een streekmuseum op bergen. De verdere verpleging van de gewassen, kan onder gunstige weersomstandigheden, ook weer zijn voortgang vinden. Steeds meer ziet men dat de aardappelruggen ge freesd worden. Dit heeft het meeste effekt onder beslist droge omstan digheden. Wanneer de ondergrond nog iets te nat is, verprutst men de bouwvoor voor de gehele teelt. Ook hierin zal men dikwijls pas met schade en schande wijs worden. Voor een goede oogst is het zaak om Zijn grond in een zo goed mogelijke struktuur te houden. Dit hangt naast het weertype, in grote mate af van wat de ondernemer er van maakt. Wij zullen hopen dat het nu gezaai de, mag opgroeien, om weer te voor zien in het levensonderhoud van boer en tuinder. Zuid-Beveland is in deze tijd van het jaar wel op z'n mooist met de bloei ende boomgaarden en de prachtige kleuren groen van de eerste blaadjes. Zo rond de bloei kun je toch weinig doen, hoor je de stedeling wel eens zeggen, maar dat is allerminst het geval. De eerste dunning (en dan wel de bloemdunning om straks een kwa- liteitsprodukt aan te bieden) is in volle gang. Op het ras Benoni moeten we deze bloemdunning uitvoeren, willen we appels van voldoende maat telen en daarbij tevens zorgen, dat er volgend jaar weer voldoende gemengde knoppen aanwezig zijn. Het weg plukken van de bloemtrossen is weer een koude bedoening. Het is voort durend droog en schraal weer met een koude noord-oostenwind. De ontwikkeling van de knoppen is vrij snel verlopen dit jaar, we kunnen gerust stellen dat het twee weken vroeger bloeit dan normaal. Daarbij kunnen we opmerken, dat de peren tamelijk goed bloeiweer hebben, droog en vrij1 zonnig met een stevig windje en tot nu toe zonder nacht vorst. Bij de meeste appelrassen zijn er voldoende bloemen, alleen de Goudreinetten vertonen minder bloemen. Vooral op de jonge perce len, die vorig jaar te zwaar hebben gedragen, zitten te weinig bloem trossen. Dunnen nu is noodzakelijk om tijdens de pluk een goede oogst te verkrijgen. Tijdig water Na de vele regen zitten we nu in een droge periode en zullen we ekstra moeten letten op de pasgeplante bo men. Geef ze tijdig water zodat er geen groeiremming op kan treden. Vooral die bomen kontroleren, waar potgrond is gebruikt omdat de pot grond sterk kan uitdrogen en het voordeel van een betere wortelvor ming teniet wordt gedaan. Golden niet weg te denken Degenen, die nog fruit te verkopen hebben, kunnen tevreden zijn want de prijsontwikkeling is vrij gunstig. Vooral de Golden Delicious doet het goed, met prijzen voor de maat 70/80 m/m van 90 cent tot rond de gulden. Een redelijke prijs, het risiko en de koelkosten worden dan weer eens beloond. Niets is zo wisselvallig als de markt, want een aantal jaren terug dacht men dat het gebeurd was met de Gol den Delicious, maar wanneer we deze appel van een goede kwaliteit kunnen telen en dat betekent voor onze streek met een gladde schil, dan is de Golden niet weg te denken uit ons assortiment. Ieder z\i vak. ?J -P

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 6