Rentabiliteit van de bloembollenteelt over 1978 Een goede financiering is machtig belangrijk (5) I M en kan bijvoorbeeld geld lenen door een cessie te tekenen dat het te ontvangen melkgeld ter beschikking komt van de bank ter voldoening van de rente- en aflossingsverplichtin gen. M en kan ook geld lenen op borg stelling van anderen. Borg zijn van ouders voor kinderen komt voor. De borg mag hierbij de rentabiliteit van het bedrijf niet uit het oog verliezen. De borg wordt aansprakelijk gesteld als het fout gaat. MINISTER IR. BRAKS NAAR V.S. T elkens blijkt ons dat de ingrijpende wijzigingen in de wetgeving met betrekking tot de kinderbijslag onvoldoende zijn doorgedrongen. Om die reden geven wij hieronder een overzicht. I n vele gevallen is het recht op kinderbijslag, zoals uit het voorgaande blijkt, afhankelijk van de mate, waarin de aanvrager in het onderhoud van het kind voorziet. Het zal duidelijk zijn, dat indien het kind over eigen inkomsten beschikt, dit van invloed kan zijn op de aanspraak op kinderbijslag. Of het kind het verdiende geld spaart is niet van belang. Inkomsten uit vakantiewerk verricht in de zomermaanden (2e en 3e kwartaal) zijn vrijgesteld, tot ten hoogste het bedrag van het minimumloon. In 1980 1.862,90 netto inkom sten. BOOMKWEKERIJ IN CIJFERS Geen franse tarwe voor Sovjet-Unie De aanspraak op kinderbijslag Onderhoud ndien men geld wil lenen zal er door de bank zekerheid worden gevraagd, dat is 'n vanzelfsprekende zaak. Voldoende zekerheid bete kent echter niet dat de lening altijd verantwoord is. De rente en aflos singsverplichtingen moeten opgebracht kunnen worden. Dit laatste zo goed mogelijk proberen te benaderen door middel van een rentabili- teitsberekening is noodzakelijk, nee onmisbaar. Sommigen vragen: "kun je dan in de toekomst kijken?" Neen, dat kunnen we niet, maar met de cijfers van je eigen bedrijf is veel te doen. Hypotheek I ndien men onroerend goed, dus grond en gebouwen in eigendom heeft kan men daar geld op verkrij gen Er wordt dan een hypotheekakte opgemaakt door de notaris. Indien men zelf geen onroerend goed in ei gendom heeft en de ouders wel dan kunnen zij indien ze dit wensen t.b.v. hun kind(eren) een hypotheekrecht aan de bank geven. Let wel: Indien men een lening wenst van 100.000 en men heeft 20 ha eigendom, dan is ons advies slechts van 5 of 6 ha het hypotheekrecht te verlenen en niet van 20 ha. Let goed op de aflos singsverplichtingen. Voor jonge on dernemers met grondfinanciering is een aflossing mogelijk in 50 jaar waarbij de eerste 5 jaar geen aflos sing is verschuldigd. Eigendomsoverdracht O p de eigendomsoverdracht tot zekerheid van de levende inventaris (vee), dode inventaris (werktuigen of een werktuig) met terugkoopverkla ring met garantie Comeco is een fi nanciering die mogelijk is. Oogstkrediet oor akkerbouwbedrijven kent men het zogenaamde oogstkrediet. Men kan ten hoogste 25% van de - op basis van het bouwplan te schatten - opbrengst verkrijgen. Bij tuinbouw bedrijven is dit 15% op basis van het bouwplan en de te schatten veilin gopbrengst. De zekerheid die daarop gevraagd wordt is: a. eigendomsoverdracht van te vel de staande gewassen en alle geoogste produkten b. cessie op in bewaring gegeven produkten c. cessie van rechten uit hoofde van gesloten verzekeringen d. cessie van vorderingen op gele verde produkten Men zal zijn te velde staande gewas sen moeten verzekeren. Ook de op geslagen produkten zullen verzekerd moeten zijn. Cessie van vorderingen Verder wordt vaak gecedeerd een vordering op de Staat uit hoofde van de te ontvangen WIR-premie alsme de terug te ontvangen b.t.w. Borgstelling Fouten maken kost geld Er zijn veel mogelijkheden om geld te lenen. U moet zelf kijken welke financiering het best voor uw omstandigheden, uw bedrijf, past. Het is de moeite waard daaraan veel aandacht te beste den en voorlichting te vragen. In de praktijk worden er te veel fouten gemaakt die geld kosten. J. Markusse Van boomkwekerijgewassen zijn slechts weinig ekonoinische gegevens beschikbaar. Oorzaak hiervan is o.a. de grote verscheidenheid in het hier te lande geteelde sortiment, uiteen lopende teeltmethoden en de relatie ve geslotenheid van deze bedrijfstak. In het begin van de jaren '70 werd door het Konsulentschap voor de Tuinbouw te Tilburg een eerste po ging gedaan om de bestaande eko- nomische kennis te verzamelen en aan te vullen. Dit resulteerde in de publikatie, "De boomteelt, bedrijf- sekonomisch benaderd" van de heer J.M. Bruystens, tot voor kort mede werker aan genoemd Konsulent schap Thans is bij het LEI een publikatie verschenen getiteld: "Boomkwekerij De bedrijven met bloembollen had den in 1978 gemiddeld een onderne mersoverschot van 16.530,— dat is 7% van de kosten. In 1978 was de rentabiliteit gemiddeld hoger dan in 1977, maar bereikte niet het niveau van 1976. 1975 Ondernemersoverschot - 7.400,— ofwel - 4% van de kosten 1976 Ondernemersoverschot 18300,— ofwel 10% van de kosten 1977 Ondernemersoverschot 7.700,— ofwel 3% van de kosten 1978 Ondernemersoverschot 16.530,— ofwel 7% van de kosten De bedrijven op de zandgronden hadden een ondernemersoverschot van 5%, die op de kleigronden 9% van de kosten. Van de deelnemende bedrijven had 49% een positief re sultaat. Het aandeel van deze winst gevende bedrijven in de totale pro- duktiewaarde was 63%. De arbeidsopbrengst- bestaande uit het ondernemersoverschot en de be- in cijfers", die een aktualisering en uitbreiding geeft van de in 1975 ge publiceerde gegevens. Ook aan deze uitgave heeft de heer Bruystens be langrijke bijdrage geleverd. De publikatie bevat - naast een al gemeen ekonomisch gedeelte, waar in o.m. een beschouwing over finan ciering - gegevens over direkte kos ten (materiaal verbruik), arbeidsver- bruik en physieke opbrengsten van tal van gewassen. Voor het opstellen van bedrijfsbegrotingen zijn derge lijke gegevens van veel nut. Behalve t.b.v. de voorlichting kan deze uitga ve ook bruikbaar zijn bij het vakon derwijs in de boomkwekerij. (Deze publikatie kan uitsluitend worden besteld door overschrijving van 24,85 op postrekening no. 412235 t.n.v. het Landbouw-Ekono- misch Instituut te Den Haag. Ver meld dient te worden: "Zend publi katie no. 4.96".) rekende vergoeding voor de hande narbeid van de ondernemer - be droeg gemiddeld 49.510,— In de voorafgaande 3 jaar was deze ar beidsopbrengst van de ondernemer lager, te weten: 1975 26.600,- 1976 47.600,- 1977 42.300,- 1978 49.510,— Het ondernemersinkomen per on dernemer - de arbeidsopbrengst ver meerderd met het saldo van bere kende en betaalde rente en de rente subsidie was gemiddeld 62.970,—Het totaalinkomen - ondernemersinkomen vermeerderd met de berekende vergoeding voor de handenarbeid van de gezinsleden alsmede het inkomen dat buiten het bedrijf is verkregen - bedroeg ge middeld 78.210,— Na aftrek van de gezinsbesteding (inkl. persoon lijke belastingen en premieheffing) resteerde als besparing een bedrag van 13.990,— per ondernemer. De totale bezittingen van de bloem- bollenbedrijven werden per 31 de cember 1978 becijferd op 1.062.360,— per bedrijf. Het vreemde vermogen bedroeg op die datum 325.950,— dat is 31% van het totaal vermogen. Landbouw-Ekonomisch Instituut (Deze publikatie kan uitsluitend worden besteld door overschrijving van 12,50 op giro no. 41 22 35 ten name van het Landbouw-Ekono misch Instituut, Den Haag. Vermeld dient te worden: "Zend Mededeling no. 237"). Minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) brengt met enkele topamb tenaren van 22 - 27 april een bezoek aan de Verenigde Staten. Minister Braks, die de reis mede maakt in zijn hoedanigheid van voorzitter van de EEG-Raad van landbouwministers maakt o.m. kennis met zijn Ameri kaanse ambtgenoot John R. Block en enkele van diens hoofdambtenaren. De bewindslieden zullen o.m. van gedachten wisselen over op handen zijnde nieuwe landbouwwetgeving in het kader van het markt- en prijs beleid in de Verenigde Staten. Voorts zullen naar verwachting de situatie in de belangrijkste produk- tiesektoren (granen, zuivel, vlees) en de handel politieke verhoudingen in het agrarische handelsverkeer tussen de Verenigde Staten en de EEG en in het bijzonder tussen de Verenigde Staten en ons land aan de orde ko men. Tevens ontmoet minister Braks mr. William E. Brock, die is aangewezen om de Verenigde Staten in Neder land als ambassadeur te vertegen woordigen. Op het programma staan verder een ronde tafel-gesprek met enkele agrarische organisaties waaronder de Boerenbond, een bijeenkomst met vertegenwoordigers van de Ameri kaanse en de Nederlandse pers en een bezoek aan een aantal Ameri kaanse bedrijven. Op 27 april zal minister Braks de officiële opening verrichten van de New Yorkse vesti ging van de Rabobank. De Verenigde Staten exporteerden in 1979 voor 21 mrd aan land- bouwprodukten naar de EEG. Daarvan ging voor 4 mrd naar ons land. De import uit de EEG bedroeg dat jaar 5,4 mrd, waarvan 0,8 mrd uit Nederland. Herhaaldelijk aandringen bij de in stanties in Brussel heeft er niet toe geleid dat aan Frankrijk vergunning verleend zal worden extra 600.000 ton tarwe naar de Sovjet-Unie uit te voeren. Dit besluit heeft de Kom missie geargumenteerd met de reeds als voldoende te beschouwen export naar derde landen. De planning hield een export naar derde landen in van 13,5 miljoen ton. Daarvan zijn 11,6 miljoen ton reeds geëffektueerd. Sedert 1 januari 1980 bestaat er nog maar één kinderbijslagwet (A.K.W.). Dit is een volksverzekering, wat inhoudt dat alle bepalingen op gelijke wijze op de burger van toepassing zijn. Er is geen onderscheid meer tussen een werknemer en een zelfstandige. erzekerd is degene die de leeftijd van 15 jaar heeft bereikt en in Nederland woont (ingezetene) of, indien geen ingezetene in Nederland, in dienstbetrek king, arbeid verricht. Zoals gebruikelijk zijn er uitzonderingen waar we echter hier niet op ingaan. Men heeft recht op kinderbijslag voor zijn eigen, aange huwde en pleegkinderen. De kinderbijslag dient te worden aangevraagd bij de Raad van Arbeid. LET OP, m.i.v. 1 januari 1980 kunnen de "niet werk nemers" ook voor de eerste twee kinderen kinderbijslag aanvragen. Om te beoordelen voor hoeveel kinderen men recht heeft op kinderbijslag (telling per kind) gaat de wet uit van een aantal voorwaarden: 1de leeftijd van het kind; 2. de situatie van het kind (studie, uitwonend, inwonend, etc.); 3. de bijdrage v^n de aanvrager in het onderhoud van het kind. Ten aanzien van dit derde punt kent de wet een drietal begrippen: a. Onderhoud in belangrijke mate. Dat wil zeggen een bijdrage van ten minste 25,— of 50,— per week (zie het schema); b. Grotendeels onderhoud. Dat wil zeggen een bijdrage die meer dan de helft van de onderhoudskosten bedraagt. c. Onderhoud geheel of nagenoeg geheel. Dat wil zeggen een bijdrage die meer dan 90% bedraagt van de totale onderhoudskosten. Onderstaand volgt een overzicht van de voorwaarden voor en aanspraken op kinderbijslag. leeftijd situatie onderhouds- telling kind voorwaarde per per 1 januari 1980 kind Jonger in het huishouden Geen lx dan 16 jr. van verzekerde In het huishouden Grotendeels lx van (gewezen) (meer dan echtgenote de helft) In inrichting, in In belangrijke mate lx ternaat e.d. of niet (ten minste als eigen, aange j" 25,— per week) huwd of pleegkind behorend tot huis houden van een ander In AWBZ-inrichting, In belangrijke mate lx mits voor rekening (ten minste van AFBZ j" 50,— per week) Niet in huishouden Grotendeels 2x wegens ziekte of (meer dan gebrek de helft) Niet in huishouden Grotendeels 2x wegens studie (meer dan de helft) 16 tot en Studie In belangrijke mate lx met 26 jaar Kind in huishouden Studie Grotendeels 2x Kind niet in huis (meer dan houden (ook niet de helft) bij een ander) 18 tot en Studie Grotendeels 2x met 26 jaar Kind in huishouden (meer dan de helft) Studie Geheel of nagenoeg 3x Kind niet in huis geheel (d.w.z. houden (ook niet ten minste bij een ander) 90%) 16 jaar en Partiëel leerplich Geen lx ouder doch tig kind. Moet tot minderjarig het huishouden be horen. 16 en 17 Ziek of gebrekkig In belangrijke mate lx jaar kind Kind in huishouden Ziek of gebrekkig Grotendeels 2x kind (meer dan Kind niet in huis de helft) houden (ook niet bij een ander) 16 tot en Verzorging of mede In belangrijke mate lx met 26 jaar verzorging huishou den Kind moet tot het huishouden behoren Mag niet "invalide" zijn 18 tot en Verzorging of mede Grotendeels 2x met 26 jaar verzorging huis (meer dan houden de helöt) Kind moet tot het huishouden behoren Mag niet "invalide" z'jn Paauwe 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 3