-m if ■- Op het proefbedrijf.. Belangenafweging niet eenvoudig Varkens uit besmet gebied West Zeeuws-Vlaanderen V orige week heeft u in het persbericht van het ministerie kunnen lezen dat de minister nu ook 3,5 min öeschikbaar wil stellen voor de problemen van de methylbromide in de glastuinbouw. Daardoor wordt het bedrag voor de "diepteinvesteringen" van 5 min. verminderd tot 3,5 min. en gaat alleen voor de akkerbouw gelden. Over deze wijziging is geen overleg geweest met de georganiseerde landbouw. In de vergadering van de Landelijke Raad hebben wij er zelf naar moeten vragen! zuidelijke landbouw maatschappij De leden van de veehouderijcommissie van de ZLM op bezoek bij het Regionaal Onder zoekcentrum "De Vlierd" te Bruchem. Geïnteresseerd nemen ze kennis van de gang van zaken op dit proefbedrijf dat zowel een melkvee-afdeling als een vleesvee-afdeling heeft. (Zie voor verslag elders in dit nummer). Stemadvies Vanuit de Z.L.M. gezien Redelijke bestemming Geen overleg m m VRIJDAG 24 APRIL 1981 land-en tuinbouwblad z.l.m Schade voor mesters aanzienlijk Woensdag j.l. is men begonnen met het transport van mestvarkens uit het met varkenspest besmette gebied in West Zeeuws-Vlaanderen naar slachthuis van der Poel BV te Vlissingen. Dit slachthuis kan elke dag zo'n 300 a 400 varkens aan zodat de aanvoer van de naar schatting 2000 varkens tot zeker begin volgende week plaats zal vinden. De overeenkomst met Van der Poel BV is in vrij korte tijd tot stand gekomen mede op aandrang van de drie Zeeuwse Landbouworganisaties die tot de konklusie zijn gekomen dat de sitiuatie op een aantal bedrijven onhoud baar wordt. Op sommige bedrijven ontstaat ernstig ruim tegebrek terwijl veel varkens al lange tijd de slachtrijpe fase hebben bereikt en daardoor te vet worden met gevolg dat de prijs en kwaliteit van het vlees dalen. De schadepost voor de door het vervoersverbod getroffen bedrijven is toch al aanzienlijk. Enige mesters zijn reeds in grote financiële moeilijkheden geraakt. Het vlees van de varkens uit West Zeeuws-Vlaanderen kan overigens niet via de gebruikelijke kanalen in de EG worden afgezet. Er zal een andere bestemming voor moe ten worden gevonden. Voor het transport van de slachtrijpe varkens naar Vlis singen is ontheffing verleend. Het vervoersverbod blijft tot omstreeks 2 mei a.s. van kracht. De verlenging van dit verbod wordt noodzakelijk geacht omdat zoals bekend in St. Kruis onlangs een nieuw geval van varkenspest is ge- konstateerd. D e akkerbouw heeft de afgelopen weken gunstig weer gehad zodat praktisch alles achter elkaar gezaaid is kun nen worden. Elk jaar opnieuw is het moeilijk rustig het goede moment af te wachten. Weersvoorspelling voor een langere periode zou voor de akkerbouw bijzonder belangrijk zijn. Wanneer dan alles gezaaid is wachten wij met spanning af hoe de opkomst zal zijn en ook of er op tijd regen komt zodat de chemische onkruidbestrijdingsmiddelen hun werk kunnen doen. Wel zijn er middelen die ook na op komst gebruikt kunnen worden. Maar wanneer deze ek- stra middelen gebruikt moeten worden betekent dit weer wel een ekstra kostenfaktor die van invloed is op de toch al marginale winstkapaciteit in de akkerbouw. Landbouwkommissaris Dalsager vindt dat de akkerbouw met name voor de granen een te hoge prijs krijgt. Want de akkerbouwer heeft het veel gemakkelijker dan de veehouder. Een akkerbouwer zaait en kan dan op zijn stoel gaan zitten wachten tot het oogsttijd is. De heer Dalsager vindt het niet juist dat de veehouder een bijdra ge moet leveren aan de graanteler. Bij de prijsonderhan- delingen was het ons al duidelijk geworden dat de ak kerbouwers niet veel moeten verwachten van deze land bouwkommissaris. Dat hij evenwel probeert de tegenge stelde belangen die er zijn tussen de veehouderij en de akkerbouw zo op de spits te drijven is wel bijzonder irri terend. Voor de landbouworganisaties is het niet een voudig een verantwoord evenwichtig beleid te voeren. Een beleid waarin de verschillende sektoren en belan gengroepen zich kunnen vinden. O pvattingen en uitgangspunten, ook bijvoorbeeld tus sen ouderen en jongeren die soms moeilijk op een lijn gebracht kunnen worden. Daarbij komt nog dat in Ne derland ook de politieke stroming dwars door de organi saties heen loopt. Op een vergadering werd de suggestie gedaan om als Z.L.M. een stemadvies aan de leden te geven. Op zich zou het een bijzonder goede zaak zijn als de landbouworganisaties met één stemadvies naar buiten zouden kunnen treden. In Frankrijk zien wij dat de poli tieke partijen duidelijk rekening houden met de kiezers uit de agrarische sektor. In Nederland ligt dat heel anders. De suggestie van het stemadvies heb ik dan ook, zoals dat helaas maar al te dikwijls gebeurt, afgedaan met dat dit in Nederland niet haalbaar is. Vorige week hebben wij in de Landelijke raad een onplezierige ervaring opgedaan waarbij een evenwichtige belangenbehartiging tussen de verschillende sektoren van de land- en tuinbouw op de proef wordt gesteld. Zoals u weet is er 25 min. beschikbaar voo^ de land- en tuinbouw uit de aardgaspot om het bedrijfsleven ekstra te stimuleren. Om zich een beperkt bedrag waardoor het moeilijk is een redelijke bestemming aan deze gelden te geven. Zo kan men van mening verschillen of een gedeelte van dit geld besteed moet worden aan bedrijven die door zware investeringen in moeilijkheden zijn gekomen en zeker geldt dit ook voor de 3 min. die voor de bosbouw is uitgetrokken. Maar ondanks deze twijfels is het toch mo gelijk geweest om tot een principe-besluit te komen in het overleg tussen de minister van landbouw en het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap. In dit overleg is er ook een bedrag genoemd van 5 min. voor profielverbetering, drainage en eventueel voor per ceelsvergroting. Vooral vanuit de akkerbouw, maar ook vanuit de vee houderij wordt dit als een ekstra steuntje in de rug gezien. Drainage en profielverbetering zijn zeer dure investerin gen die moeilijk uit de minimale winsten gefinancierd kunnen worden. Wij zijn bijzonder ontstemd over deze gang van zaken. Op deze manier komen de problemen van de belangenafwe ging zeer indringend op ons af. Natuurlijk hebben ook wij oog voor de grote problemen waarmee de glastuinbouw worstelt, maar de enorme problemen van de stijging van de aardgasprijzen en de problemen van de methylbromi de kunnen niet met 3,5 min. opgelost worden. Daar zal een heel ander beleid voor gevoerd moeten worden. Wij zullen in elk geval proberen als bedrijfsleven op een lijn te blijven, hoe moeilijk dat dan ook mag zijn in een tijd dat haast iedere sektor moeite heeft het hoofd boven water te houden. En dan.zo rond de Paasdagen is het goed even de problemen van je af te zetten. Bezig zijn op het land is daarvoor een goede remedie. Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1