Kalender voor het houden van schapen AGROINDU STRIELE MISSIE TERUG VAN GESLAAGD BEZOEK AAN PORTUGAL Ing. M.A. Mulders met pensioen De voeding Kursus Steen- en Cementwerk II De beweiding Overleg kontraktvoorwaarden varkenshouderij in impasse BERGBOEREN Voergraanareaal in de Verenigde Staten PVV-folder over slachten en wegen van vleeskalveren w anneer voor de schapenhouder een wat stillere tijd is aangebroken, is de beweiding van ooien met lammeren een punt. Het is daarom zo belangrijk, omdat onvoldoende beweiding afremming van de groei kan betekenen, met als gevolg verlies van kleur. Hierdoor kan de handelswaarde flink dalen. Dit kan vermeden worden door de voedselvoorziening op peil te houden. Het komt op rundvee/schapenbedrijven nogal eens voor, dat het beste gras wordt bestemd voor de melkkoeien, terwijl bovendien nog enige percelen worden gereserveerd voor hooi- en kuilvoerwinning. Het gevolg is, dat de schapen genoegen moeten nemen met gras van mindere kwaliteit. Een laat ingetreden voorjaar, met als gevolg een vertraging in de gras- groei, brengt problemen met zich t.a.v. de voeding. De melkgift van de ooien bereikt nl. in de derde week na het werpen zijn maximum en daalt daarna. De lammeren moeten dus vanaf hun derde levensweek in toe nemende mate ander voer opnemen. In een normaal voorjaar is er voor het 5 a 6 weken oude lam voldoende jong eiwitrijk gras. Het lam heeft hier meestal wel genoeg aan. Is dit niet het geval, dan is het noodzakelijk krachtvoer bij te voeren. Het terug lopen van de melkgift is niet te voorkomen door de ooien krachtig bij te voeren. Alleen de eerste twee weken na de geboorfe kunnen we de melkgift beïnvloeden, doch na deze tijd zal bijvoeren voornamelijk de ooien zelf ten goede komen. Het is daarom aan te bevelen, het kracht voer rechtstreeks aan de lammeren te geven. Op bedrijven met ruimtege brek is het beter een deel van de lammeëen tijdig te verkopen. Op de voorjaarslammerenmarkt is de vraag naar weidelammeren groot. Lam meren, die sterk ontwikkeld zijn, een gewicht hebben tussen de 25 en 30 kg, alsmede een mooie, gesloten vacht en een gezonde kleur hebben, Eindles te Kapelle Voor de tweede keer kwam in het schooljaar 1980 - 1981 een kursus Steen- en Cementwerk te Kapelle tot stand. De tuinhal bij de L.A. School biedt voor deze kursus een uitste kende akkomodatie. Omdat het doelmatiger is zijn 2 lesavonden op opvolgende dagen per week gehou den. De kursusduur omvat 72 uren die in 24 lesavonden zijn gegeven. Het aantal deelnemers aan deze "metselkursus" bedroeg 15. Tot aan het eind bleef dit aantal voltallig; bovendien.waren er weinig absenten bij de lessen gedurende de gehele kursusperiode. Op 8 april vond de eindles plaats. Aan alle deelnemers kon het diplo ma worden toegekend. De namen van de geslaagden zijn: J.M. Gerritsen te Kloetinge: L.D. van Klinken te Nieuwerkerk: P.A. Klooster man te Kapelle; P. Kodde te Veere; G.F.P.M. Michielseo te Middelburg; B.F. te Roller te Veere; J.J. Rijk te Heinkens- zand; M.H. Rijk te 's Heerenhoek; A.L.M. Smits te Ovezande: H.L. Vermue te 's Heerenhoek; G.J. de Vos te Goes; C. Wagenaar te Rilland-Bath; G. Wagenaar te Rilland-Bath; P. Wagenaar te Rilland- Bath en H.J. Wondergem te 's Heer Hen drikskinderen. De lessen zijn gegeven door B.M.~ Smallegange, leraar aan.de L.T.S. te Goes "Bouwen is een stiel" ing. J.H. Lantinga zullen vaak een goede' prijs opbren gen. V oor de beweiding van de lamme ren tot het afwennen (spenen), kan men het beste, afhankelijk van het soort bedrijf, als volgt te werk gaan; de ooien met hun lammeren ruim weiden, tussen de koeien in of er achteraan; de ooien met hun lammeren op aparte percelen omweiden. Per hektare kunnen 16 ooien met hun lammeren worden geweid. (Het gras mag niet te lang worden); de ooien met hun lammeren op een standweide houden en de lammeren met korrels of graan in speciale lammerbakken bijvoe ren; de ooien met hun lammeren bij voorkeur niet weiden op percelen waar de vorige herfst veel lam meren hebben gelopen. Dit in verband met een overwinterde wormbesmetting in het weiland. Van 5 tot 11 april heeft een Nederlandse agro-industriële missie Por tugal bezocht. Deze missie kwam tot stand op initiatief van de minis teries van landbouw en visserij, ekonomische zaken en buitenlandse zaken, in samenwerking met het Nederlands Centrum voor Handels- bevordering. De missie stond onder leiding van ir. P.J. Lardinois, president van de hoofddirektie van de Centrale Rabobank. Zo'n 20 vertegenwoordigers van ons agrarische bedrijfsleven namen er aan deel, met name bedrijven die uitrusting en diensten leveren aan de landbouw en de verwerkende industrie. Op 1 mei 1981 verlaat de heer ing. M.A. Mulders, hoofd voorlich tingszaken bij het Konsulent- schap te Zevenbergen, na een voorlichtingsperiode van ca. 38 jaren vanwege het bereiken van de 65-jarige leeftijd de dienst. M. Mulders is begonnen in een tijd dat de trekkracht en werktui geninventaris op het landbouw bedrijf nog uit paarden, eenvou dige werktuigen en het daarbij behorende handgereedschap be stond. Aanvankelijk lag het voorlichtingswerk vooral op het technische terrein, doch deze ging zich suksessievelijk meer uitbrei den en ook op het terrein van de ekonomie op de boerderij. In de loop der jaren heeft M. Mulders verschillende specialis- tenfunkties vervuld zoals specia list plantenziekten en specialist voeder- en weidebouw. Hij heeft op deze terreinen baan brekend werk verricht vooral op het gebied van aaltjesonderzoek en beweiding van grasland. Ver der heeft hij de leerboeken "Bij zondere Plantenteelt grasland" en "Bijzondere Plantenteelt voe dergewassen" voor het land bouwonderwijs geschreven. Bovendien heeft hij als praktische voorlichter menig vakartikel in de landbouwbladen geschreven en vele lezingen gehouden. Mulders was een man met veel kennis en hij wilde ook steeds bij de tijd blijven. In dit verband is het ook niet verwonderlijk dat hij er niet voor geschroomd heeft di verse specialistische opleidingen te doorlopen ook die op het ter rein van de voorlichtingskunde. Vanaf 1955 is ing. M. Mulders werkzaam als hoofd voorlich tingszaken. Hierbij heeft hij het waarnemen van en de belang stelling voor de landbouwprak- tijk ook behöuden. In zijn vele jaren bij de land bouwvoorlichting is in de land bouwvoorlichting veel veran- derd. Hij heeft dit goed aange voeld. Ing. M.A. Mulders is een sterke persoonlijkheid en voor zover hij met de veranderingen niet kon instemmen, bracht hij dit ook over aan de betreffende perso nen. Hij stelde zich hierbij ten aanzien van de binnenwacht en de buitenwacht loyaal op. In de diverse funkties, die ing. M. Mulders heeft vervuld, hebben de West-Brabantse boeren hem le ren kennen als een scherpe waar nemer en een vertrouwde des kundige. Ter gelegenheid van zijn afscheid is er een receptie op woensdag 29 april a.s. van 16.00 tot 18.00 uur in café-restaurant van der Hooft-de Wit, Markt 8 te Zevenbergen. Hoewel de receptie een enigszins gesloten karakter zal hebben, wordt U de gelegenheid geboden deze receptie te bezoeken om daarmee blijk te geven van uw waardering voor de vele aktivi- teiten die hij tijdens zijn loop baan heeft verricht. Het Konsulentschap voor de Ak kerbouw en de Rundveehouderij te Zeven bergen 30QQQQOOOOQOQOOOOOQOOOQOOOOOOQOQC Het doel van de missie was de mo gelijkheden te onderzoeken voor verdere uitbreiding van de agrari sche handelsbetrekkingen tussen beide landen, ook in het licht van de mogelijke toetreding van Portugal tot de EEG. De missie werd bijzonder gastvrij ontvangen, zowel op overheidsni veau als door hfet Portugees bedrijfs leven De deelnemende Nederlandse bedrijven hebben in ruime mate ge sprekspartners kunnen ontmoeten. Er zijn interessante handelskontak ten gelegd, die reeds op korte termijn uitzicht bieden op konkrete resulta ten. Daarnaast zijn wwn aantal be drijven in de tuinbouwsektor bezig met de opzet van een eigen vestiging in Portugal. Tijdens het bezoek werd ook uitge breid aandacht besteed aan reeds in Portugal gevestigde Nederlandse agrarische industriën. Zo opende de leider van de missie, ir. Lardinois, een nieuwe vestiging-van een Ne derlandse smeltkaasfabrikant. Ook werden drie landbouwbedrijven be zocht van geëmigreerde Nederlandse boeren. De Portugese gesprekspartners toonden zich bezorgd over de kon- kurrentiepositie van hun landbouw- produkten op de eigen markt na toetreding tot de EEG.' Momenteel kunnen de Portugese boeren slechts voor 50% aan de binnenlandse vraag voorzien; de rest wordt geïmpor teerd. Er was grote interesse in Ne derlandse kennis ten behoeve van de modernisering van de Portugese landbouw, bijvoorbeeld inzake zaai zaad en pootgoed. Aan deze missie zal direkt follow-up worden gegeven via een door het mi nisterie van landbouw en visserij te Den Haag te koördineren Neder landse inzending op de Internationale Landbouwtentoonstelling te Santa- rem van 4 tot 15 juni a.s. Het gesprek tussen organisaties van het bedrijfsleven over algemene kontraktvoorwaarden in de varkens houderij is in een impasse geraakt. Het Landbouwschap, de initiatief nemer tot de onderhandelingen, al dus een notitie van het pvv-sekreta- riaat ter bespreking in de openbare bestuursvergadering op 13 mei a.s., schrijft inmiddels dat men het nu het beste acht om zelf - eenzijdig - alge mene voorwaarden te formuleren en be- en verwerkende bedrijven uit te nodigen om hun kontrakten bij het Landbouwschap ter toetsing aan die algemene voorwaarden aan te bie den. Deze situatie was tot nu toe al gebruikelijk, maar het kontraktge- vende bedrijfsleven maakte daar maar in geringe mate gebruik van. Aan het pvv-bestuur wordt nu een viertal vragen ter beantwoording De Europese Commissie is niet van plan een medeverantwoordelijk heidsheffing te overwegen voor boe ren in bergstreken, ook al zou de melkproduktie daar stijgen. Dit ant woordt commissaris Narjes op schriftelijke vragen van het Europees Parlementslid Notenboom. Volgens Narjes wordt niet precies bijgehouden hoeveel de bergboeren produceren. Uit de totaal cijfers valt wel af te leiden dat er 5,6 miljoen ton melk vrijgesteld is van de heffing, maar daarbij zit ook de melk uit het vrijstellingsgebied Zuid-Italië. De bergboeren zijn van de medever antwoordelijkheidsheffing vrijge steld omdat zij zulke zware produk- tieomstandigheden hebben. voorgelegd. En wel het bestuur kan de recent ontvangen mededeling van het Landbouwschap voor kennisge ving aannemen, maar het kan ook bijval betuigen bij het te hernieuwen eigen initiatief. Het kan echter ook proberen om, samen met het bestuur van het produktschap voor veevoe der, te komen tot het vaststellen van een verordening waarin de beginse len van algemene voorwaarden zijn vastgelegd, waarmee deze dringend- worden voorgeschreven aan alle be- drijfsgenoten. Tenslotte kan het de minister van landbouw en visserij vragen om, overeenkomstig de ge dachte van zijn toenmalige ambts voorganger, een wettelijke regeling vast te stellen voor kontraktproduk- tie in de intensieve veehouderij. OODOOODOOOOOOOOC Volgens het Amerikaanse ministerie van Landbouw zal dit jaar het areaal mais slechts een fraktie kleiner zijn in 1981 dan voorgaand jaar. Geraamd wordt een areaal van 84,0 miljoen acres. Voor sojabonen verwacht men een daling met 1% tot 69,8 miljoen acres, voor sorghum een daling met 1% tot 15,7 miljoen acres (NB 1 acres is ruim 0,4 ha). Voor gerst wordt een toeneming verwacht van 10% tot 9.09 miljoen acres, voor haver een uitbreiding met 1% tot 13,5 miljoen1 acres. Voor alle tarwe verwacht men een uitbreiding met 8% tot 87,1 miljoen acres. Ver geleken met 1979 betekent het een uitbreiding met 22%. vdw >ooooooooooooooo< In ruime mate wordt in de komende weken onder de betrokken vleeskal- verhouders een foldertje van het produktschap voor vee en vlees (pvv) verspreid over een door dit schap op verzoek van het bedrijfsleven sedert 1 januari 1980 van kracht zijnde re geling voor het slachten en wegen van vleeskalveren. Deze regeling draagt een vrijwillig karakter. De meeste slachterijen doen er overigens aan mee. Dat betekent, dat zij zich verplichten om volgens die regels te werken en daar ook kontrole op toe staan. Op hun bonnen, fakturen enz. mogen zij dan vermelden: "pvv-re- geling slachting en weging van vleeskalveren". De leverancier die zo'n afrekening thuis krijgt weet dan. dat het slachten en wegen op de overeengekomen en objektief gekontroleerde manier heeft plaatsgevonden. Dat is een ex tra garantie. In de folder wordt ook met zo veel woorden de betrokken kalverhou- ders gewezen op het - inmiddels aangepaste - verbod uit 1961 om stoffen met oestrogene, androgene, gestagene of thvreostatische werking (hormonen en andere groeibevorde- rende stoffen) aan de dieren toe te dienen anders dan om gezondheids redenen en onder uitdrukkelijke verantwoordelijkheid van de dieren arts. Ze mogen deze stoffen ook niet in hun bezit hebben. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 15