De pootaardappelen al geplant? Onkruidbestrijding in suikerbieten met beter en goedkoper M aar als we aan de pootaardappel een boterham willen blijven verdie nen, dan moet de prijs zo optimaal mogelijk zijn. En dan is het nodig dat de handel zo vroeg mogelijk de be schikking heeft over het produkt, het liefst via de poolvorm. Met kracht geldt dan ook voor 1981: Pootaar dappelen geplant, maar dan in koop- mans hand. V, Opheffing verbod vervoer varkens hangt af van situatie in België Tenslotte Toekomst Uiterlijk Tramat dient uitsluitend te worden toegepast in kombinatie met Betanal Deze kombinatie geeft u een probleemloze onkruidbestrijding, ook van kleefkruid, perzikkruid, muur, waterpeper, zwaluwtong, varkensgras en zwarte nachtschade. Met Tramat in uw schema heeft u de voordeligste onkruiabestrijding. Tramat altijd toepassen vanaf het 4 echte bladstadium van de bieten. Aan de ene kant zijn we bezig afscheid te nemen van de oude oogst, terwijl aan de andere kant er weer volop bedrij vigheid is met het nieuwe oogstjaar. Een goed moment om de balans op te ma ken en tegelijkertijd een begro ting voor de toekomst. 13 e totaal plombering komt ruimschoots te liggen op het niveau van oogst 1979. Ook de export zal waarschijnlijk het niveau van het vorige oogstjaar weer gaan bereiken. Maar ook de Stopa is dit voorjaar weer aktueel in de markt, d.w.z. opnieuw een grotere produktie dan de afzetmogelijkheden. Door de gunstige marktstruktuur, door de gunsti ge marktorganisatie zijn gelukkig de meeste pootaardappelen voor aanmerkelijk betere prijzen verkocht dan het Stopa-niveau. In vroeger tijden zou stellig bij een overproduktie-situatie al veel vroeger op Stopaprijsniveau zijn verkocht. de en vooral goed bewaarbare kon- sumptieaardappel. A. Vermeer i-zen groot aantal pools, een groot aantal rassen, zijn vanuit de koöpe- raties of handelshuizen al afgere kend met de telers. Een "pool" bete kent middenprijs, d.w.z. dat daar ook overschotten in verwerkt zijn. En na tuurlijk zijn er teleurstellingen, maar in grote lijnen zijn veel afrekeningen niet onaardig. Sommige zelfs heel goed. Het is ieder geval gunstig dat 85% van de pootaardappelen zo zijn ge- struktureerd, zo worden verkocht, zo worden afgerekend. Ik schat dat de overproduktie dit jaar ligt tussen de 5 en 10%. Als nu 90-95% voor zo hoog mogelijke prij zen verkocht worden dan betekenen de gemiddeld 5-10% overschotten in middenprijssystemen niet veel. En dat is eigenlijk toch weer het plaatje wat ik voor wil houden, neen, voor moét houden uit mijn kennis van zaken, uit mijn visie. elen zeggen dat 30.000 ha poot aardappelen te veel is. Dat weten we pas aan het eind van het seizoen. Veel hangt daarbij af van het groei seizoen. Eén dag verschil in loonaf- trek- of doodspuitdatum kan bij een gemiddelde groei van 700 kg per dag en per ha, een verschil uitmaken van 20.000 ton in totaal. En hoe groeien de pootgoedmaten of wat is het afkeuringspercentage? Dat laat zich tevoren nooit voorspellen in het grillige Nederlandse klimaat. Bij een tekort aan pootgoed moeten we neen verkopen en afnemers te leurstellen. Bovendien geven we de konkurrenten meer kansen: temeer daar bij een tekort-situatie de prijzen vaak "te hoog" oplopen. Voor Ne derland is het daarom het beste dat we ruim voldoende pootaardappelen hebben om de markt te bedienen. Maar dat leidt in gunstige groeijaren als '79 en '80 tot overprodukties van 5-10%. En dat vereist een hoge mate van discipline om het gedeelte dat de markt kan opnemen voor zo goed mogelijke prijzen te verkopen. En daarvoor is nodig een hechte verbin ding teler-handelaar. Dat is de toe komstige afzetstruktuur. 13 e kwaliteit van Nederlands pootgoed wat ziekten betreft, is in het algemeen uitstekend. Aan het uiterlijk gaan we met z'n allen meer aandacht besteden. De konsumptie-aardappel heeft in het "westen" gedurende een aantal jaren in gebruik per hoofd van de bevolking nogal terrein moeten prijsgeven. Maar de daling tè in 1980 gestopt en er is rm weer een lichte stijging. In Zuid-Amerika, Azië en Afrika neemt het verbruik van aardappelen sterk toe. Dat is vooral op lange ter mijn een gelukkige situatie. Er zijn steeds weer nieuwe kansen die door NIVAP (propaganda instituut) sa men met de exporteurs worden op gezocht en benut. De aardappel blijft een goedkoop volksvoedsel. De aardappel levert naast caloriën, be langrijke eiwitten, mineralen en vi taminen. Bijna een volledig voedsel dus. Ik blijf dus optimistisch voor de poterteelt in de toekomst. Steeds meer zal blijken dat gezond poot goed nodig is als basis voor een goe- Of het vervoersverbod van varkens in West Zeeuws Vlaanderen de vol gende week dinsdag opgeheven zal worden is nog onzeker en hangt af van de informatie die het Ministerie krijgt tijdens het bezoek dat een verte genwoordiger van de afdeling Dierziektenbestrijding deze week brengt aan Brussel. Deskundigen van de Belgische Veterinaire Dienst hebben zich namelijk ter plaatse in Belgisch Vlaanderen van de toestand op de hoogte gesteld. Het zal vooral van hun beoordeling van de situatie daar afhangen of het vervoersverbod direkt na Pasen in West Zeeuws Vlaan deren zal kunnen worden opgeheven. Blijkt dat de situatie een verdere verlenging van het vervoersverbod noodzakelijk maakt, dan is voor de Zeeuws Vlaamse bedrijven die als gevolg daarvan in ernstige problemen komen, een ontheffing van het vervoerverbod mogelijk. Dit ter beoordeling van de gewestelijke inspektie van de Gezondheidsdienst voor Dieren. Zoals bekend had de inspekteur van de Gezondheidsdienst voor Dieren het sinds half maart geldende vervoersverbod van varkens in West Zeeuws Vlaanderen met ingang van woensdag 15 april j.l. op willen heffen. Het Ministerie vond dit een tikkeltje overhaast, temeer omd£t men het overleg met Brussel af wil wachten. Een woordvoerder van het Ministerie: "Voor wij een definitief besluit nemen willen we op de hoogte zijn van de situatie aan de andere zijde van de grens waar het vervoersverbod overigens nog steeds van kracht is. Bij ons in Zeeuws»Vlaanderen heeft men de situatie, voor zover thans valt te beoordelen, in de hand. Gezien de situatie in België is er echter nog steeds een risiko van besmetting aanwezig. We willen daarom erg voorzichtig zijn". De suggestie van enkele varkensmesters om de straal van het gebied waarbinnen het vervoersverbod geldt, van 8 km terug te brengen naar 2 km (hetgeen formeel in overeenstemming is met de EG-normen) is, gezien de specifieke situatie met besmette bedrijven op enige honderden meters van de grens, niet mogelijk. Na overleg met inspekteur Jongeneel is de grens van het gebied ruimer genomen omdat anders een groot deel ervan tot Belgisch grondgebied zou nebben behoord, waardoor het te verwachten effekt te gering zou zijn geweest", aldus de woordvoerder van het Ministerie. Schering Nederland BV Agro Divisie Postbus 79 5280 AB Boxtel Telefoon 04116-74925

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 8