PRAKTIJK om Vroeg en veel gras in de wei Volgens kalender hoogste tijd Tarwe staat er goed voor LANDBOUWPRIJZEN MET 9,5% GESTEGEN!!! K rE WENKEN Gedurende de tweede week van april werd het in WEST-ZEEUWS- VLAANDEREN slechts zeer gelei delijk aan wat droger zodat pas op vrijdag 10 april weer met het zaaien kon worden begonnen. Een onweers bui met zo'n 8 mm regen zaterdag nacht heeft het werk weer stilgelegd. Toch heeft men in deze twee dagen veel kunnen zaaien. Op de grootste helft van de bieten na, zitten de andere gewassen er nu wel in. De tijd zal leren of we (te) laat op pad waren of niet. Zo hier en daar is wat bijgezaaid. Dan blijkt telkens weer hoe modern en groots de ak kerbouwer is gemechaniseerd. Twee a drie geschikte dagen en het werk is geklaard. Een beetje overmechani- satie is verantwoord, maar het mag, gezien de stijgende werktuigkosten ook weer niet te veel worden. De laatste dagen valt het ons steeds meer op dat verschillende wintertarwe- percelen kampen met stikstofgebrek. Daar waar om diverse redenen een te lage N-gift is toegediend, zijn wel licht door de grote hoeveelheid neerslag de verschijnselen zeer dui delijk. Een tussengift half april is dan zeer op zijn plaats. De chemische onkruidbestrijding in de wintergra nen is dit voorjaar eigenlijk teveel uit .de hand gelopen. Voor diverse per celen is door het steeds maar moeten uitstellen van de bespuiting, moest de keuze van het middel steeds ge wijzigd worden. Gezien de late be strijding, (wat dan uiteraard gepaard gaat met het gebruik van mengsels waarin groeistoffen) zal daarom ook het areaal klavergroenbemesters ge voelig inkrimpen. Als hiervoor in de plaats gras wordt gezaaid is het niet zo erg. Ook dit voorjaar hebben we weer goed kunnen merken hoe hard nodig een goede organische stof- voorziening is. Over het algemeen staat de winter tarwe er zeer goed voor. De ontwik keling is vroeg voor de tijd van het jaar. Half april was voor de in okto ber gezaaide tarwe reeds het CCC- stadium bereikt. Dit is bijna twee weken vroeger dan normaal. Het is dus noodzakelijk meer naar het ge was zelf te kijken dan naar de kalen der. Ook in de weilanden is dit beeld waar te nemen. In de tweede week van april kon vrijwel al het vee weer in de wei. Er is veel gras en er zal tevens vroeg met het inkuilen kun nen worden begonnen. Dat het slecht gaat in de landbouw blijkt wel uit het feit, dat het minis terie agrarische ondernemers, die de laatste jaren veel hebben geïnves teerd financieel moet gaan helpen d.m.v. een bijzonder kredietfonds, waarbij het Borgstellingsfonds dan borg staat voor nieuw af te sluiten leningen bij een bank. Men moet door de rentestijging over overigens verantwoord gedane investeringen in de problemen zijn gekomen. Wat is verantwoord geweest? Er is een ge zegde "spring niet verder dan-je stpk lang is". Maar dat hoorde je vroeger meer dan tegenwoordig. Ondanks het mooie voorjaarsweer kon op WALCHEREN'nog maar in. geringe mate worden begonnen met de inzaai. Op de meeste percelen is de grond nog niet voldoende droog voor het maken van een goed zaaibed. De struktuur van de grond wat dieper in de bouwvoor is over het algemeen minder gunstig. Door het weinig dro gend karakter van het weer blijft de grond onder de toplaag te lang voch tig- De regen in het afgelopen weekend heeft er voor gezorgd dat we de eer ste dagen deze week weer niet kun nen beginnen. Wel wordt nu een meer droge noordenwind verwacht. Het is te hopen dat we rond half april gelegenheid krijgen met de inzaai te beginnen. Voor de paasdagen zou den er dan nog heel wat percelen in gezaaid kunnen worden. Vooral voor uien en bieten is het nu ook volgens de kalender de hoogste tijd. Maar ja, 't moet eerst redelijk uitvoerbaar zijn. We mogen verwachten dat er een redelijk vlotte opkomst mogelijk is. Door het mooie zachte weer van de afgelopen dagen is de bodem- temperatuur wel op een gunstig ni veau gekomen. In onze groentetuin komen enkele groenten, waaronder kroten in ruim een week boven. Ook aan de ontwikkeling van bloemen, planten, struiken en bomen zijn en kele dagen van mooi zonnig en warm weer goed zichtbaar. Hetzelfde geldt eveneens voor de groei van de reeds te velde staande gewassen en het grasland. De grasgroei is zeer goed de laatste week. Er is al vrij veel vee in de weide gebracht. Op die bedrijven waar het wat krap werd met de voedervoorraad Na een zeer jange natte periode kon vorige week op ZUID-BEVELAND eindelijk weer wat in het land worden gedaan. Lang niet overal was het on derin werkelijk zo mooi als het bovenop wel leek. Mede daardoor is op meerdere bedrijven pas in het be gin van deze week begonnen. Nu het zo laat geworden is gaat het zaaien van suikerbieten en uien en het poten van de aardappelen allemaal tegelijk. Welke grond nu het eerst geschikt is, wordt ook het eerst aangepakt. Het is goed te zien dat de groeiom- standigheden voor de tarwe hl. de temperatuur, maar ook de gegeven N gunstig geweest zijn voor de groei van Ook maart roerde zijn staart in het LAND VAN HULST. Weken van regen, depressies en zelfs onweer werden ons deel. Gelukkig is "april- letje zoet" ons beter gezind. Een zonnetje straalde door de lang nevelig blijvende, vervuilde atmosfeer. Veel werk kon er dus nog niet worden ge daan. Maar wie schetst de verbazing? Iedereen had plotseling allerlei drukke bezigheden, toen er gepro testeerd diende te worden in Brussel. De opmerking dat 0,er nooit iets ge daan wordt" zal riu wel minder luid worden uitgesproken. Of waren we bang van de Belgische ME? Ja, we weten immers allemaal dat een X- a'antal boeren in Brussel voor geen prijsverhoging kan zorgen. Solidair zijn is een andere kwestie. Momenteel is het nog steeds mooi en droog weer. Er is inmiddels behoor lijk wat werk verzet. Vlas, uien, bie ten, aardappelen, gerst en zelfs tarw.e zijn reeds aan de grond toever trouwd. Dit werk werd vooral op de liqhtere grondsoorten gedaan. Op de zwaardere grond werd, misschien wat. vroeg, uien en vlas gezaaid. Kunstmest werd er volop gestrooid. En ook is het een hele drukte geweest met onkruidbestrijding op diverse gewassen en percelen. Zo zijn we weer midden in het voorjaarswerk terecht gekomen. Altijd een periode van intensief werken. Wanneer die periode precies valt is van te voren moeilijk te zeggen. Dit mag mis schien blijken uit onderstaande data van het zaaien van: Al met al liggen de data toch niet gek ver uiteen, al hoor je hier en daar beweren dat het "zo laat wordt". Laten we hopen dat de prijzen wel ver uiteen liggen in vergelijking met de voorgaande jaren. Als we Boer den mogen geloven heeft de agrari sche sektor levenskracht, toekomst en elan. Een wit lam staat hiervoor als symbool. Toch geloof ik meer in het zwarte schaap, waar alleen maar van geplukt en geprofiteerd wordt. Outsiders zeggen, dat wij niet mogen klagen met een prijsverhoging van 9,5%. Het "lijkt" een heleboel, in een tijd van inleveren. Een problemati sche tijd, waarin werkelozen, die soms meer "verdienen" dan de kleine zelfstandigen het binnen het gezin moeilijker hebben dao ondernemers, die toch ook heel de dag "echtgebon- den" zijn, en het veelal samen moeten in 1975 in 1976 in 1977 1978 1979 1980 1981 uien 23 april 10 maart 10 maart 4 april 13 april 25 maart 11 april rooien. bieten aardappelen 27 april 2 mei 30 maart 6 april 31 maart 20 april 8 aprH 10 april 12 april 18 april 11 april 17 april 9 m komt de vroege grasgroei zeker goed van pas. Overigens kon men niet overal in- scharen zonder gevaar voor bescha diging van de zode door vertrappen. Het is opvallend hoelang de zode- laag te nat bleef bij een overigens veel drogere ondergrond. Vooraf gaand aan de zonniger dagen had het weer een weinig drogend karakter wat ook zijn invloed had op de vochtigheids toestand van de zode- laag. De wintertarwe is ook flink gegroeid. In de praktijk was er een duidelijk verschil zichtbaar van bijv. naast el kaar liggende percelen waarvan het ene pereeel-vroeg een N-bemesting Voor inzaai bieten is het de hoogste tijd heeft gekregen en het andere veel later. De kleur is veel lichter en de ontwikkeling bleef wat achter. Ken nelijk is toch nogal wat van de vroeg toegediende stikstof voor het gewas beschikbaar gebleven. Ondertussen is het wel zo dat de groei van het onkruid ook flink is doorge gaan. Op verschillende percelen is de aanwending van een kontaktmiddel ter bestrijding van het onkruid zeker noodzakelijk. Alweer extra kosten bij de sterk stijgende kosten in onze be drijfsvoering. De Brusselse prijsver hogingen zinken daarbij in 't niet. HM de tarwe. Ze staat er thans prima voor. De uitstoeling is goed en ze heeft nu al een behoorlijke ontwik keling. Onplezierig is het dat op te vele per celen het kleefkruid zich in te grote aantallen laat zien. En op dit monent zijn het op verschillende percelen al vrij grote planten. Nu nog straf aan pakken met bepaalde middelen, die dan veelal toch MCPP zullen bevat ten zullen dan gewoon noodzakelijk zijn. Verder zullen we dit najaar duidelijker voor die bodemherbici den moeten gaan kiezen die meer aan het kleefkruid doen, als nu het geval wel is. Doen we dit niet, dan wordt het een veel te groot probleem, niet alleen in de wintertarwe, maar dat ook in andere gewassen moei lijkheden zal gaan geven. Bij de bestrijdingen met verschillen de middelen zullen we ook meer moeten gaan letten op wat warm, in ieder geval groeivol om onkruidbe- strijdingen uit te voeren. De midde len zijn veel te duur om ze met een risiko van een te gering resultaat te gebruiken. Dit geldt ook voor de toepassingen van CCC. De temperatuur moeten we steeds meer gaan zien als de be langrijkste faktor voor een goed re sultaat, duidelijk meer als de ont wikkeling van het gewas als ook de datum. Circa 50% van de uitgezaaide oppervlakte wintertarwe is het ras -Arminda. Volgens de rassenlijst en ook via de proefvelden is geen CCC voor dit kortstroras noodzakelijk. Alleen als op andere wijze als bijv. door te dik zaaien, te veel N geven, de onderzaai van graszaad of een groenbemester kan een CCC toe passing eventueel gewenst zijn. In de wintertarwe is op enkele per celen al wat meeldauw gevonden. Gelukkig niet in ernstige mate, maar veelal alleen op te zware of op te overdadig bemeste of beschutte ge deelten. De vragen over de eventueel door de vele regen uitgespoelde N blijven bij velen terugkomen. We weten het, er zijn wel enige verliezen gekonsta- teerd. Nu even rustig afwachten, niets overhaasten is het beste, wanneer we noodzakelijkerwijze bij moeten strooien zullen we dit via een alge meen advies toch tijdig genoeg kun nen vernemen. AKKERBOUW BIJ HET GEBRUIK van spuit- machines moet men zich ook aan de regels houden. Bij bestrijding van insekten moet 500 l water per ha gebruikt worden. Bij schim melbestrijding ook 500 l water per ha. Voor onkruidbestrijding met kontaktmiddelen 600 l water per ha en bij systemische middelen 400 l water per ha. Bij bodemherbici den ook 600 l water per ha. Wijk niet van deze regels af. Ze zijn nodig voor een goed resultaat. ALS DE ZON SCHIJNT wordt de grond warm en ontstaat er thermiek. Dat wil zeggen: de lucht wordt warm en stijgt op. Gaat U dan spuiten dan is er een grote kans dat veel van het middel niet op de grond komt, met alle gevol gen vandien. De beste tijd voor het spuiten, is 's morgens vroeg of 's avonds laat. Dan gaat ook vaak de wind liggen en hebt U de meeste kans op een goed resultaat. REGEREN IS VOORUIT ZIEN. Met andere woorden: van tevoren zorgen dat alles goed gaat en zorgen dat de produkten aan wezig zijn als ze gebruikt moeten worden. Denk maar aan bestrij dingsmiddelen, groenbemesting, zaaizaad, schuimaarde, brandstof voor de trekkers enz. Vooruit denken en bestellen, is nu eenmaal nodig om alles goed te-laten verlo pen. Laat het echter voor de leve rancier ook plezierig verlopen. Betaal ook tijdig, want dat hoort ook bij goed regeren. SOMMIGE BOEREN HEB BEN er bezwaar tegen gemaakt dat ze A -pootgoed kochten en E- pootgoed kregen. Men zegt, dat A -pootgoed beter zou zijn en een hogere opbrengst geeft. Nu dat is niet waar. De kwaliteitsbeoorde ling voor E-pootgoed is strenger dan voor A -pootgoed. E-pootgoed geeft dus minder kans op zieke planten. Voor dezelfde prijs ben je met E-pootgoed beter af. LEASING IS EEN gemakke lijke, maar vrij dure vorm van fi nanciering. Deze vorm van finan cieren komt ook al op de land bouwbedrijven voor. Door het be talen van een bijv. maandelijks vast bedrag heeft mén de beschik king over een landbouwmachine. Deze machine wordt dan niet uw eigendom, maar U kunt ze ge bruiken. Deze manier van finan cieren komt nu ook op de land bouwbedrijven voor, maar maakt de zaak niet goedkoper, meestal wel duurder. VEEHOUDERIJ DE OVERGANG VAN STAL naar weide betekent voor de koei en een plotseling optredend kli- maats- en voedselverschil. Aan het klimaat kan (gelukkig) nog nie mand iets veranderen. De over gang naar een ander rantsoen en temperatuur zijn door U wel te beïnvloeden. De eerste weken kunt U de koeien 's nachts opstallen en het weide gras op stal aanvullen met kuilvoer. De darmfora kan zich dan geleidelijk aanpassen, zodat kans op maag- en darm- stoornissen worden voorkomen. WANNEER UW GRASLAND eenmaal besmet is geraakt met longworm komt U daar niet ge makkelijk van af. Het is dan zaak om tijdig uw kalveren voorbehoe dend te enten. Dit gebeurt met be straalde longwormen die een goe de bescherming geven, doordat de kalveren antistoffen vormen. De eerste enting moet 6 weken voor de kalveren de wei ingaan plaatsvin den en 4 weken later worden her haald. Hierna de kalveren nog 14 dagen op stal houden. A Is ze dan op het grasland komen, zijn ze in elk geval tegen longworm afdoen de gewapend. VOGELSCHADE KOMT BIJ mais regelmatig voor. Deze schade is meestal te voorkomen door het zaad te behandelen met 10 gr. Mesurol 50% per kg mais, 4a 5 cm diep te zaaien en door te zorgen dat geen mais op de wendakkers bloot ligt. Op kleigrond vindt de mais naast slootskanten vaak een rat op zijn groeipad. Kontroleer regelmatig op rattenschade. Ze volgen de rij en vreten de mais op. Bij schade rattengif uitleggen in drainbuizen. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 7