V April: een maand van tegenstellingen Goede voederwinning eerste vereiste Vooral op plaatgronden is IM-onderzoek nodig! Blijf kontroleren op oogvlekken Want alles wordt nieuw... Na een onderbreking van een week of zes is ook op THOLEN en ST. PHI- LIPSLAND het voorjaarswerk weer hervat. Na een toch wat aarzelende start kwam er na woensdag volop ak- tiviteit. Hoewel de ondergrond toch nog vrij nat is, kan men met wat ge spreide bewerkingen toch tot aan vaardbare resultaten komen, ook op de toch wat moeilijker te bewerken gronden. Hoewel het voor zomergranen en peulvruchten vrij laat geworden is om nog hoge resultaten te verwach ten. kan wanneer het weer ook vol gende week goed blijft er nog knap veel werk verzet worden voor de Pa sen. Het hoeft dus nog geen laat Voorjaar, in zijn totaalheid bezien te worden. Volgens bepaalde waarnemingen is het zelfs een vroeg voorjaar en oqk telers van winterbloemkool kunnen dit uit eigen ervaring waarnemen. Voor hen is het te hopen dat het vooral in de nachten wat kouder wordt, anders zal men naast de bloemkooloogst niet al te veel tijd meer overhouden voor de voorjaars werkzaamheden. Procenten! De drukte van afgelopen week heeft de aandacht wat van Brussel afge leid, maar deze praktijkschrijver kan het niet laten hierop terug te komen. Wanneer men alle krantekoppen naast elkaar legt, lijkt het wel of de heren een spelletje spelen. Het alou de: "bok-bok-bok, hoeveel (horens) procenten heb ik op mijn kop" zou hier goed van toepassing zijn. Een geëmotioneerde Braks spreekt van een groot succes van 10,5%. Voorman Luteijn houdt zich wat op de vlakte met in het achterhoofd de overtuiging dat van deze prijsverho gingen nog wel wat afgeknabbeld zal worden via medeverantwoordelijk heidsheffingen en dergelijke. Voor man Doeleman zal het wel door een betere bril bekeken hebben en het in "Vanuit de Z.L.M. gezien" wel het dichtste bij de juiste procenten zitten. Dit alles maakt de maand april een maand vol tegenstellingen, waarmee men ook deze week te maken kreeg, toen men 's middags moest gaan eten. Zonder voorafgaande waar schuwing ging men de weg asfalte ren, wat kilometers omrijden tot ge volg had. Dat dit wat irritatie geeft is begrijpe lijk, zeker als men dan in diezelfde polder ziet dat vier uitvoerders en opzichters maar niet kunnen begrij pen dat water van hoog naar laag moet stromen en niet andersom. Het betreft hier nog de naweeën van de dijkversterkingen, welke overigens volgens Minister Tuynmann al lang achter de rug is. De grondgebruikers achter de dijk weten wel beter, op sommige plaatsen een en al modder, waar voor Gropatax nog wel wat werk is. Het positieve aan deze dijken is de onkruidbestrijding die deze week is uitgevoerd. Dit in tegenstelling tot enkele binnendijken, waar voor au gustus niet gemaaid of gespoten mag worden en waar de distels nu reeds goed zichtbaar zijn. Om toch niet al te somber te worden na deze wèek, voor de aktievoerders onder de boeren nog een lichtpuntje: Op 18 april a.s. gaat de "Dierenbe scherming" scharrelen in scharre leieren en misschien is dat wel het moment om een paar kwaaie hanen in deze stalletjes los te laten. Onze mi lieuvrienden worden dan immers op een koekje van eigen deeg getrak teerd? Zij vinden het toch ook nodig om onze dieren te bevrijden en na het aanbieden van een zwart schaap, een wit lam, en de geit de bel aanbinden zou dit misschien een afsluiting van een reeks kunnen zijn. Prettige Paasdagen! In het LAND VAN ALTEN A EN DE BIESBOSCH is in de afgelopen week al veel werk verzet. De struktuur van de grond is nog wel niet zoals we hem graag zien, maar doordat de toplaag niet tegenvalt, zijn toch al vrij veel suikerbieten gezaaid. Voor ons aard appelgewas zal het vooral op de zwaardere grond, niet meevallen om een goed pootbed te krijgen. Aange dreven werktuigen zijn prima, maar deze maken de grond ook niet be kwaam, als de "natuur" het af laat weten. Over de natuur kunnen we ons ech ter steeds opnieuw verbazen, vooral na deze warme dagen, met voor de tijd van het jaar hoge temperaturen, is het een lust om te zien hoe alles zich al ontwikkeld heeft. Verschil lende bomen staan al in bloei, dus de belofte van een nieuwe oogst zien we voor onze ogen. We hebben gehoord, dat de land- bouwprijzenslag voor ons nogal gunstig is verlopen. Laten we hopen dat we het effektief in onze porte monnee merken. Want nog steeds geldt "eerst vangen en dan knippen". Het is nog ter sprake geweest, om in Brussel te gaan demonstreren. Ik vind dat een standsorganisatie als de Z.L.M. andere mogelijkheden heeft om gestelde doelen te bereiken. Want de straat opgaan begint lang zamerhand een gewoonte te worden, die gaat irriteren. We doen ons best, om het beeld van boer en tuinder beter te doen overkomen, en terecht, maar wat je aan de ene kant op bouwt, moet je zelf aan de andere kant niet afbreken. Voor de veehou ders in onze streek zet het voorjaar ook-gunstig in. Er is al volop gras en er wordt al druk ingeschaard. Zelfs Nog maar even en het is weer Pasen. Voor de kinderen de tijd van eieren kleuren en verstoppen. Ook wij doen in het LAND VAN AXEL ons best om alle zaden, bollen en knollen op tijd de grond in te krijgen onder zo goed mogelijke omstandigheden. Vooral na de vele regen van maart is dat geen eenvoudige opgave. Diegene die durft te wachten tot het zaaibed 100% goed is zal misschien het beste af zijn, doch als het weer opnieuw omslaat wordt het toch wel erg laat voor verschillende gewassen. Toch lijkt het verstandig het nodige geduld op te brengen. We zaaien uiteindelijk maar één keer per jaar en dan moét het wel onder goede omstandigheden gebeuren. Een goed begin is het halve werk. Na de vele regen 120 mm) vragen wij ons wel af waar zit de stikstof in de grond? Het staatje in het Z.L.M.- blad van enige weken geleden toon de ons dat na 100 mm regen de N op lichte zavel tot 30 cm diep is inge- spoeld. Vooral op de plaatgronden waar we op 30 cm al op fijn of grof zand zitten lijkt een N onderzoek niet overbodig! Zij die nog in fe bruari gezaaid hebben liggen nu voor. Hoewel er zijn diverse percelen gerst en erwten overzaaid omdat de ze percelen dusdanig veel watero verlast hebben gehad, dat het zaai zaad gerot is. Buurman zegt altijd dat niet zijn termijndeposito maar zijn drainage het meeste rendement op levert. Hoe belangrijk een goede hoofd- en detailontwatering is, is nu weer uitgekomen! Ook in Brussel is hard gewerkt. Zo wel door de heren politici als door de protesterende boeren uit de diverse landen, teneinde voor 1 april de nieuwe landbouwprijzen naar beho ren te kunnen vaststellen. Hoe het ook zij, al met al zijn we kontent, dat we nu weten waar we dit jaar met de prijzen aan toe zijn. We zijn de afge lopen jaren niet vee) gewend wat de prijsaanpassing betreft en nu het dit jaar op 10% uit komt zijn we licht geneigd te zeggen dat het niet tegen valt. Wat er van deze 10% uiteinde lijk in onze portemonnee terecht zal komen moet nog uitkomen. Laten we wel bedenken dat de kostenont wikkeling niet stil staat (b.v. trekker dieselolie in 1967: 8 centen in 1981: 85 cent). Als we verder bedenken dat men een objektieve methode ontwikkeld heeft die ieder erkend, en die nu uitkomt op 15% waarvan maar 10% geho noreerd wordt dan kunnen we het ongenoegen van kollega's best be grijpen om hiertegen te demonstre ren. Eerst erkennen dat 15% reeël nodig is en dan maar 10% geven. De resterende 5% zal daaar nog meer (over) productie bij elkaar geboerd moeten worden willen we financieel gelijk blijven uitkomen. Tenslotte wensen wij u veel sukses bij de nog te verrichten werkzaamheden en prettige Paasdagen. Op SCHOUWEN-DUIVELAND - wij schrijven 13 april - zijn we met de voorjaarswerkzaamheden eigenlijk in de tweede week van april kunnen be ginnen. Langzaam aan kregen we te maken met weersverbetering en wel zo danig dat het een zomersklimaat weergaf. Het was dan ook duidelijk waarneembaar op de akkers. Een vrij grote aktiviteit voor het klaarmaken van een zaai-pootbed. De struktuur van de grond was niet overal gunstig. Men ging er ook niet overal even hard tegen aan. Vooral Schouwen bleef aan de voorzichtige kant. Hier heeft de grond meer tijd nodig om goed bewerkbaar te wor den. De stand van de wintertarwe is in het algemeen goed. Verschillende percelen ontwikkelen zich zodanig. dat stadium 5-6 (één knoop voel baar) bereikt is, hetgeen betekent, indien nodig, het meest juiste sta dium voor toepassing van CCC. Menging van CCC met systhemische fungiciden (dit laatste tegen voet- ziekteaantasting) is mogelijk, maar voor een optimaal resultaat van elk van de beide middelen is dit bepaald niet aan te bevelen. Integendeel, waar men aanstuurt op gemengd verspuiten loopt men gemakkelijk het risiko, dat men CCC te laat en het systhemisch fungicide te vroeg spuit. Blijf het gewas kontroleren op aan wezigheid van oogvlekken (bruine ovaalvormige vlekken op de onderste 10-15 cm van de stengel). Een aan tasting van meer dan 25% van de stengels geeft aanleiding om bespui- lopen er overdag al veel melkkoeien buiten en dat is in ieder geval de eerste verdienste. Voederwinning Als ergens geldt een goed begin is het halve werk, dan zeker toch in de moderne veehouderij, waar een goe de voederwinning een eerste vereiste is om tot een redelijk belegde boter ham te komen. De vleesprijzen zijn op 't moment ook redelijk, misschien mail dankzij de Belgische hormoonkoei en. Als ik dit stukje nog eens terug lees, merk ik dat het toch weer ge schreven is door een boer, die 's winters op diverse vergaderingen mee zit te mopperen op alles waarin hij denkt tekort te worden gedaan, maar die als de zon gaat schijnen, er weer vol optimisme tegenaan gaat, in de verwachting dat dit een goed jaar gaat worden. Laten we het hopen. ting toe te passen. Vele percelen wintertarwe zijn reeds gezaaid met een groenbemester. Ho pelijk kan alle nodige zaaiwerk af gemaakt worden. Het wordt nu toch wel tijd, want laat zaaien houdt toch wel enigszins het risiko in zich voor een wat lagere opbrengst. Bij kon- sumptieaardappelen speelt het tijd stip van poten een wat geringere rol. Gezien de nog lage bodemtempera- tuur behoeven we ons nog niet te haasten. De oprichting van een tarwestudie- groep door de Vereniging van Be drijfsvoorlichting en de R.A.K. Jon geren is een succes geworden. Een kleine 50 telers zullen - in klubjes van 6 - allerlei teeltaspekten bestuderen en bespreken middels gerichte waar nemingen en tellingen en op uniforme wijze. oor Palmzondag was er op de zwarë" grond nog weinig gezaaid. Door de vele neerslag in de maand maart is de bovengrond te pletter geregend. Korstvorming is nu het nare gevolg en als we echt straf dro gend weer krijgen, dan zal vooral het wintertarweland zo hard worden als beton. Overal waar in de landbouw "te" voor staat moet men mee op passen. Wie had eind februari tijdens de vorst kunnen vermoeden, dat het nog weken te nat zou zijn om het land te bezaaien. Heel vroeg was er wel de kunstmest op gestrooid en daar hebben niet alleen de winter granen van geprofiteerd, maar ook de onkruiden. Zaadonkruid, distels, kweekgras en klein hoefblad zijn op het kale ploegland ruim-schoots te vinden en deze hebben zich al zeer fors ontwikkeld. Tevens zijn heel wat grasgroenbemesters vorig najaar slecht onder geploegd en daarvan is veel grasopslag thans het gevolg. De karwij. het koolzaad, het graszaad, de wintergerst en de weiden beloven werkelijk alle goeds, maar aan de wintertarwe hapert nogal wat. Door wateroverlast en vogelschade is het plantenaantal plaatselijk erg laag en dat is zelfs door een goede uitstoeling niet geheel meer te herstellen. Betrekkelijk 7 <eer ongelijk is dit voorjaar de zaaitijd van het vlas. De weersom standigheden hebben de vroege in zaai maar beperkt mogelijk gemaakt. Volgens ingewijden is de groeitijd van het vlas wat nu nog gezaaid wordt wat aan de krappe kant. Hon derd dagen moet het minstens op het veld staan, wil het een goede op brengst geven. Door hagelschade hebben we al eens vlas over moeten zaaien zo rond half april en ook dat kwam weer.goed terecht. Voor bieten is de beste zaaitijd rond de tiende maart. Elke dag later zaaien brengt de opbrengst met 300 kg per ha om laag. We vinden dat allemaal be trekkelijk, want het land moet toch droog zijn en een goede struktuur hebben. Vroeg gezaaide bieten ge ven een hogere opbrengst, maar het gevaar voor meer schieters blijft dan toch altijd aanwezig. Overal valt over te gissen en te twisten, maar uit eindelijk is het weertype ons de baas en daar zullen we naar moeten han delen. Aardappelen kan men gerust wat later poten, want dat maakt in opbrengst weinig uit. Wel dienen we ervan verzekerd te zijn, dat we de kluit in de rug weer vinden in de cel terug. Zaaien en poten duren ge middeld twee weken en daarom is er alle kans om het goed te doen en dat is het proberen waard. Eitjes O pvallend is. dat de weersverbe- tering pas ingetreden is nadat de wind uit het oosten ging waaien. Te vens is de stand van de maan nu het eerste kwartier gepasseerd en deze beide faktoren gaan veelal gepaard met standvastig weer. We kunnen dat goed gebruiken en het vee in de weiden ook. De overgang van de stal naar de weiden gaat nogal eens met problemen gepaard. Het gras is nu al erg lang en bovendien zeer donker van kleur. Om die redenen is het op passen geblazen en dienen we het vee ekstra in de gaten te houden. Overal in de doornheggen langs de wei vinden we vogelnestjes en er zijn er al bij waar nu al eitjes in gelegd zijn. In heel de natuur en overal wordt het Pasen, want alles wordt nieuw. Ook buurman heeft dit pas weer zo intens beleefd na de geboor te van zijn eerste kleinzoon en wie weet misschien in de verte weer een opvolger voor een volgende genera tie. Daarom willen wij u de tekst van opa's eerste versje in het "babyboek" niet onthouden, want daaruit straalt zijn grote liefde voor dat jonge leven, voor zijn kleinzoon en voor de land bouw in het algemeen. Wie, wie, wie? Wie krabbelt daar met zijn knuistjes Aan het wiegekleed, zeg? Wie trappelt daar met zijn beentjes de dekentjes weg? Wie ligt er luid te gapen? Wie luistert naar de schapen? Wie hoort de koeien loeien? Wie lacht als de kalfjes stoeien? Ik wed, dat ik het weet. Ik weet hoe hij heet. Hoe hij kraait zo heel lief en zo luid. Mijn kleinzoon, die heeft zijn slaapje uit. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 6