HET BIJZONDER BEDRIJFSKREDIET VOOR AGRARISCHE ONDERNEMERS Mogelijk maatregelen om melkproduktie vrijwillig te beperken De Brusselse besluiten positief voor de Nederlandse zuivel 2 bijv. voor de voorziening in het J levensonderhoud. MINISTER BRAKS VERRUIMT BIJDRAGEN VOOR B0S0NDERH0UD EN HERINPLANT Medeverantwoordelijkheid granen Overleg over gasprijs glastuinbouw vastgelopen Maandelijks overleg minister Braks met Landbouwschap Als er bij de uitvoering van een bedrijfsontwikkelingsplan door de agrarische ondernemer onaanvaardbare risiko's zijn genomen met bijv. te dure en/of te grote investeringen dan wel dat er fouten zijn gemaakt bij de bedrijfsvoering, is overheidshulp niet te rechtvaardigen. Er kan echter wel aanleiding tot hulpverlening zijn als na zorgvuldig onder zoek moet worden vastgesteld, dat de ondernemer en zijn bedri jf aan gestelde voorwaarden voldoen en dat het uitgevoerde ontwikkelings plan in overeenstemming is met de bedoeling van de E.G.-moderni- seringsrichtlijn. Blijkt tevens, dat de financiële problemen voortvloeien uit een te zware belasting met vreemd vermogen - in het bijzonder door de sedert het uitvoeren van het plan sterk gestegen rente - dan kan er nu met een voorziening, dreigende liquidatie van het bedrijf worden voor komen. Het betreft hier een borgstelling door de Stichting Borgstellingsfonds voor de Landbouw voor opname van een bijzonder bedrijfskrediet bij de bank. Daartoe heeft minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) aan dat fonds een bijdrage van 10 min toegezegd, die moet dienen om een deel van de aan deze vorm van hulpverlening ver bonden lasten op te vangen. Een der gelijke borgstelling kan ook worden verleend ten behoeve van de jonge agrariërs (35 jaar of jonger op hét moment van indiening van de aan vraag), die ten gevolge van het over nemen van een bedrijf in soortgelijke moeilijkheden zijn geraakt. Achterstelling vreemd vermogen Bij de opstelling van het beleidsplan voor hulpverlening is overleg ge pleegd met o.m. het ministerie van kuituur, rekreatie en maatschappe lijk werk (Rijksgroepregeling Zelf standigen). de RABO-bank Neder land (de belangrijkste financier van agrarische bedrijven) en het Land bouwschap. Daarbij is gestreefd naar een oplossing, waarbij door het achterstellen van een deel van het vreemd vermogen een lastenverlich ting voor de agrariër wordt verkre gen. Tevens kan worden voorzien in het opheffen van een eventueel li quiditeitstekort. De borgstelling voor een bijzonder bedrijfskrediet kan ten hoogste be trekking hebben op een bedrag van 150,000.- Maximaal 50,0QQ, - hiervan zal kunnen worden gebruikt voor herfinanciering (achterstelling) van vreemd vermogen, mits de be treffende bank bereid is tot tenmin ste eenzelfde bedrag een soortgelijke beslissing te nemen. In totaal kan derhalve een bedrag van ten hoogste 100.000,— aan vreemd vermogen worden "bevroren". Ér blijft dus een schuld bestaan. Tot invordering daarvan en rentebetaling daarop zal eerst worden overgegaan als daartoe in een later stadium aanleiding is. Dit zal van geval tot geval worden beoordeeld, in overleg met de be trokken ondernemer en de bank. i Voorwaarden Voor een bijzonder bedrijfskre- i J diet, dat in ten hoogste 10 jaar J i moet worden afgelost, komt in i J aanmerking de ondernemer die in de periode 1 mei 1977 - 1 mei j 1980 tenminste tot een bedrag i J van 25% van het huidige getax- J i eerde balanstotaal in zijn bedrijf I j heeft geïnvesteerd en wel tot een j minimum van 150.000,— J i Voorts dient de ondernemer aan i te tonen, dat: j - hij zijn hoofdberoep in de j J landbouw heeft: i - hij voldoende vakbekwaam is i ën over voldoende onderne- merskwaliteiten beschikt: i - de investering in het kader i van het ontwikkelingsplan J noodzakelijk en. verantwoord i zijp geweest; J - zijn bedrijf voldoende inko- J i menskapaciteit heeft; j - niet op andere wijze in de fi- nanciering kan worden voor- zien; J - de financiële lasten voort- J vloeiend uit'de vermogenspo- i sitie van het bedrijf tot liqui- 2 datie zou leiden; i - zijn bedrijfsuitoefening niet i indruist tegen algemene land- J bouwbelangen. ij 1 Waar nodig en verantwoord, kan i 2 in voorkomende situaties in aan- J sluiting op het bijzóndere be- 1 drijfskrediet nog een beroep i worden gedaan op de Rijks- J groepsregeling Zelfstandigen, i Het Landbouwschap betreurt dat de Europese Raad van Landbouwmi nisters begin deze maand heeft na gelaten om voorwaarden te scheppen voor een verbetering van de markt situatie voor zuivelprodukten in de Gemeenschap. In verband hiermee vroeg voorzitter Luteijn -zich in het gesprek met de Minister af of de overeengekomen prijsverhoging van 9% voor de zuivelsektor inderdaad bij de boer terécht zal komen. Mi nister Braks zei wat dit betreft rede lijk optimistisch te zijn. Wel toonde ook hij zich bezorgd over een verdere toename van de melkproduktie. Als Minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) heeft maatregelen afgekon digd die de bosexploitanten finan cieel een extra steun in de rug geven. Het gaat om een verruiming van de subsidiemogelijkheden voor onder houdswerkzaamheden en voor he- rinplant. De bedoeling van de mi nister is, de werkgelegenheid in de bosbouwsektor te bevorderen en bij te dragen aan de instandhouding van ons bos. De maatregelen betreffen twee voor de bosbouw belangrijke regelingen: de Beschikking bosbijdragen, die in overeenstemming met de staatsse- kretaris van kuituur, rekreatie en maatschappelijk werk is vastgesteld, en het Besluit bijdragen herbeplan tingen. De bijdrage in de kosten van herbeplanting is verhoogd ,van 50 naar 75 procent. Dit subsidie zal niet meer in twee termijnen, maar ineens na de uitvoering worden uitgekeerd. Ook kan in bepaalde gevallen het aantal stuks plantsoen per ha dat voor subsidie in aanmerking komt. vergroot worden en aangepast aan hetgeen in die gevallen bosbouw kundig noodzakelijk is. Nieuw is dat er nu in beperkte mate mogelijkhe den zijn om de kosten van het om rasteren van jonge aanplant ter voorkoming van wildschade in be paalde gevallen te subsidiëren. Procedure en aanvraagmogelijkheid Voor verkrijging van een borgstel ling voor een bijzonder bedrijfskre diet dient men zich te wenden tot de bank, die de financiering van het bedrijf verzorgt. De bank zal een onderzoek instellen en nagaan of zij in beginsel het bijzondere bedrijfs krediet wil verstrekken. Indien dit het geval is, zal een aanvrage, vergezeld van het advies van de bank. worden ingediend bij de hoofdingenieur-di- rekteur voor de Bedrijfsontwikkeling (H.I.D.) in de provincie, waar het bedrijf is geyestigd. Er is derhalve eerst sprake van een aanvraag, in dien deze vergezeld van de noodza kelijke gegevens - ota. de jaarreke ningen - bij de H.I.D. is ontvangen. Aan de hand van een op te stellen rapport, waarbij ook de sociaal-eko- nomische voorlichting kan worden betrokken, bréngt de Provinciale de Nederlandse melkplas nog groter wordt zal dat onherroepelijk ook ge volgen hebben voor de onderhande lingspositie van ons land. Het Landbouwschap betreurt ook, aldus voorzitter Luteijn, dat de Landbouwraad voor 82/83 een finan ciële medeverantwoordelijkheid voor granen heeft geaksepteerd en dat de prijsverhogingen voor graan zo laag zijn uitgevallen. Minister Braks zei wel te begrijpen dat deze beslissing slecht is ontvangen. De meerderheid van de Europese lidstaten is echt bang dat het prijsniveau van de voe- dergranen te veel zal oplopen. Ook wil men de invoer van graanvervan- gende produkten niet verder stimule ren. Het Landbouwschap wees op de Het overleg over een extra verhoging van de gasprijs voor de glastuinbouw is opnieuw opgeschort. In een op vrijdag 10 april j.l. gehouden onder houd tussen het Landbouwschap en minister Braks van Landbouw en Visserij, die als bemiddelaar tussen de Gasunie en het Landbouwschap optreedt, is geen overeenstemming bereikt. De standpunten van betrok ken partijen blijven ver van elkaar verwijderd. De knelpunten zijn het niveau van de prijsverhoging in 1981 en de om vang en invulling van een sektorpro- gramma voor.de glastuinbouw. En kele weken geleden heeft de Gasunie het Landbouwschap voorgesteld de gasprijs voor de tuinders in dit jaar met in totaal 10,5 cent per m3 te verhogen. Het Landbouwschap gaat hiér niet mee akkoord. Het Landbouwschap is voorts van mening dat het bedrag van 250 miljoen, dat de overheid voor eén sektorprogramma ter beschikking wil stellen, te laag is. Op woensdag 15 april zal het overleg over de gas- prijsverhoging in Den Haag worden voortgezet.. Advieskommissie van het Borgstel lingsfonds een advies uit. Het be stuur van het fonds beslist tenslotte over de aanvrage, gehoord een daar toe ingestelde centrale kommissie. Bij toewijzing van een aanvraag dient de ondernemer te verklaren, geen duurzame investeringen te verrichten zonder daartoe toestemming van het fonds te hebben verkregen. Daar naast kan het fonds nog andere voor waarden aan de garantieverlening verbinden. Aanvragen kunrien vanaf 15 april 1981 worden ingedien De sluitings datum van de aanvraagmogelijkheid wordt te zijner tijd bekend gemaakt. De beoordeling van de aanvragen zal uitermate kritisch geschieden, waar bij ter voorkoming van teleurstellin gen nu reeds kan worden opgemerkt, dat er een strenge selektie zal moeten plaatsvinden. Deze zal zijn gebaseerd noodzaak van een goed marktbeheer. In dat kader heeft het onder meer de interventie van bakwaardige tarwe op referentie-niveau bepleit. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap en Minister Braks wis selden uitvoerig van gedachten over de konsequenties van de prijsbeslui- ten voor de Nederlandse land- en tuinbouw. In de rundvleessektor zal de selektieve interventie naar het Financiële kwesties staan, centraal. op de bepalingen van het betreffende bestuursbesluit, dat een dezer dagen in de Nederlandse Staatscourant wordt gepubliceerd. oordeel van het Landbouwschap geen extra druk op de prijzen mogen geven. Ook Minister Braks vroeg zich af of de markt de prijsverhoging wel kan opvangen. Het is naar zijn oordeel moeilijk om in deze sektor de hogere prijzen ook daadwerkelijk te effektueren. Bezorgd is het Land bouwschap ook over de overlevings kansen voor de groenvoederdroge- rijen. Het dagelijks bestuur acht het teleurstellend dat de Europese Raad van Landbouwministers de nood zaak van een sterkere verhoging van de droogsubsidies niet heeft onder kend. De heer Luteijn pleitte er voor bm in Europees verband maatrege len te treffen om het verdwijnen van de drogerijen te voorkomen. Het Landbouwschap heeft in het ge sprek met de Minister ook uiting ge geven aan haar bezorgdheid over de mogelijke konsequenties voor land en tuinbouw van de voorgenomen bezuiniging op de overheidsuitga ven. Zaken als landinrichting en on derzoek zullen daarbij niet tussen wal en schip mogen raken. Minister Braks zei wat dit betreft bereid te zijn tot nader overleg zodra er ten aan zien van de bezuinigingen meer konkrete gegevens voorhanden zijn. drs. H. Schelhaas van Produktschap voor Zuivel: De voor het eerst sinds jaren door de Raad van Landbouwministers tijdig genomen besluiten voor het nieuwe melkprijsjaar - een reële verhoging van de richtprijs met ca. 9% en geen aanvullende heffingen - kunnen, voorzover het de Nederlandse zuivel betreft, positief beoor deeld worden. Bovendien is onze konkurrentiepositie versterkt door het verdwijnen van de monetair compenserende bedragen. Aldus de heer Schelhaas in zijn openingstoespraak tijdens de bestuursvergadering van het Produktschap voor Zuivel 15 april j.l. De enige zorg die overblijft, betreft perspektieven, die de zuivelmarkt het evenwicht op de zuivelmarkt, zo vervolgde hij. De enige maatregelen, die de groei van de Europese melk produktie enigszins binnen de per ken zouden kunnen houden - de premiëring van de omschakeling van melk op vlees en de premieregeling voor het niet in de handel brengen van melk - zijn nu vervallen. Ook de prijsverhoging met 9% - hoezeer ook gerechtvaardigd, gezien de inko menssituatie - zal ,de Europese melkproduktie niet afremmen. Om de Europese Commissie te citeren: "Er is momenteel geen enkel effi ciënt werkend sysieem ingebouwd om de ontwikkeling van de produk- tie aan té passeri aan de vraag op de eigen markt en op de wereldmarkt". Van des te groter belang zijn dus de momenteel biedt. Indien wij ons daarin verdiepen, blijkt dat voor het komende halfjaar nog geen grote moeilijkheden drei gen, doordat de zuivelmarkt het aanbod wel tegen de op dit moment geldende prijzen zal kunnen opne men. Een hernieuwde groei van de voor raden later in het jaar is echter niet uitgesloten, tenzij de Europese Commissie slagvaardig inspeelt op de ontwikkeling op de zuivelmarkt. Van groot belang hierbij is of men erin slaagt door middel van een doeltreffend marktbeheer de markt schoon te houden, hetgeen - zoals de /praktijk heeft geleerd - de kooplust stimuleert, aldus de heer Schelhaas. Minister Braks van Landbouw en Visserij gaat onderzoeken welke mogelijkheden er zijn de melkproduktie in de E.G. langs vrijwillige weg te verminderen. De bewindsman deed deze toezegging op 8 april in zijn maandelijks gesprek met het dagelijks bestuur van het Landbouwschap. Het Schap pleit al geruime tijd voor een premieregeling om een vrij willige beperking van de melkproduktie te stimuleren. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 5