EPPH KNLC kommentaar D e Landbouw" wordt voor een gFoot gedeelte met eigen vermogen gefinancierd. Vanzelfsprekend zijn er van bedrijf tot bedrijf grote ver schillen. Gemiddelden zeggen wat dit betreft weinig of niets. Toch dient men goed te beseffen dat het eigen vermogen de basis vormt voor iedere financiering. De vermogensbehoefte voor en op een landbouwbedrijf stijgt, daarom moet vermogensvor ming plaatsvinden om de konti- nuïteitsbasis van het bedrijf te waar borgen Het eigen vermogen dient dan ook als buffer om de risiko's die H et vreemde vermogen nam sterk toe in de laatste 10 a 15 jaar. De ver mogensverschaffers zijn de familie, de banken, de verzekeringsmaat schappijen, niet tot de familie beho rende partikulieren, de overheid (ruilverkavelingsrente e.d.) de leve ranciers. Principe medeverantwoordelijkheid granen aanvaard Echtscheiding en de konsekwenties D e mening dat huwelijkse voor waarden bij voorbaat een oplossing zijn voor de moeilijkheden die bij een echtscheiding naar voren komen blijken veelal een illusie. Een goede financiering is machtig belangrijk! (4) D e financiering van de landbouwbedrijven geschiedt met eigen ver mogen, met vreemd vermogen en met verpachtersvermogen. Verpachtersvermogen is specifiek voor "de Landbouw". Het vertegen woordigt de waarde van de verpachte grond en de gebouwen. Het is dan ook erg dat de oppervlakte van de gepachte grond voortdurend afneemt. Dat dit de financieringsbehoefte met vreemd vermogen doet toenemen is een feit. Iemand die 10 ha grond moet kopen uit een pachtkontrakt, stel voor 15.000,— per ha, betaalt 150.000,— a 11% 1.650,— 125 polderlasten 1.775,— per ha. Eigen vermogen Besteding extra gelden voor de agrarische sektor in 1981 Natuurlijke antistof tegen fytofthora Vreemd vermogen Generatiewisseling B ij de generatiewisseling wordt vermogen onttrokken aan de onder neming. De jonge ondernemer moet vermogen vormen, zo vroeg mogelijk, om het bedrijf in stand te houden. Bij aanvaarding van een bedrijf heeft de jonge ondernemer een beginvermo- gen nodig (oudersT denk erom, maat schap of loon). De meesten verkrij gen nog wat eigen vermogen door schenkingen of erfenissen. Zij zullen verder door besparingen vermogen moeten vormen. Of dat mogelijk is, is van bedrijf tot bedrijf zeer verschil lend. Het ligt niet alleen aan het aantal ha of het aantal stuks vee. Toekomstgericht werken IVïet het naderbij koinen van de parlementsverkiezingen neemt ook het aantal politici toe, die met allerlei schijnbaar mooie oplossingen komen om de ekonomische krisis in ons land de baas te worden. Op zich is het verheugend dat een zo belangrijke zaak als onze ekonomische toekomst in de verkiezingsstrijd een zeer we zenlijke rol speelt. Toch vind ik het nogal zorgelijk dat een groot gedeelte van de politieke diskussie plaatsvindt over allerlei randverschijnselen en dat de kern van de problematiek maar zelden aan bod komt. H et aantal echtscheidingen is in de laatste decennia met sprongen toegenomen. I Huwelijksvoorwaarden Plantenresten van koolgewassen voor de bloei vernietigen -•'• its! Iemand die dezelfde grond kan pachten betaald 500,— èf 600,— per ha. Zoals u al wist een enorm verschil. Het verpachtersvermogen is voor "de Landbouw" van zeer grote betekenis. Laten we dit in de landbouw niet vergeten, opdat wij door de verpachters niet vergeten worden. nu eenmaal verbonden zijn aan de onderneming, aan het ondernemen te kunnen opvangen. Bedrijven met relatief veel eigen vermogen hebben minder financie ringsverplichtingen en komen bij tegenslag minder snel in financiële moeilijkheden. In feite bepaalt het eigen vermogen samen met de ren tabiliteit de leenkapaciteit van het bedrijf. Eigen vermogen kan worden ge vormd door de rentabiliteit (winst) van het bedrijf en de besparingen die daardoor mogelijk zijn. Hierbij let ten op het privéverbruik van het ge zin is noodzakelijk en van grote in vloed. Tijdens een overleg met de Vaste Commissie voor Landbouw en Visserij der Tweede Kamer op 9 april j.l. heeft minister ir. G. Braks een toelichting gegeven op de be steding van de gelden ex. artikel 69. Zoals bekend zijn met ingang van 1981 struktureel extra gelden be schikbaar voor maatregelen in de agrarische sektor. De bewindsman verklaarde dat het overleg met het bedrijfsleven nog niet in alle gevallen was afge rond maar dat de 25 min voor 1981 als volgt zullen worden be steed: Bijzondere bedrijfskredieten voor agrarische ondernemers 10 min); Exportbevordering 5 min); Werkgelegenheid in de bos bouw 3 min); Verbetering bodemstruktuur d.m.v. een regeling voor parti- kulier kultuurtechnische wer ken; Bezien zal worden of maatre gelen kunnen worden getrof fen verband houdend met het verbod op het gebruik van me thylbromide. De Raad heeft de Europese Com missie opgedragen de ontwikkelin- Volgens het persbureau Tass zouden Russische geleerden er in geslaagd zijn een middel te vin den om gewassen te beschermen tegen ziekten. Het .zou hierbij gaan om het opwekken van na tuurlijke antistoffen in het poot- goed. In het Instituut voor Bio chemie van de Russische Univer siteit heeft men vastgesteld, dat een gezonde plant dergelijke an tistoffen niet bezit. Deze antis toffen worden pas geproduceerd als de plant met ziekteverwekkers in aanraking komt. De adjunkt-direkteur van het in stituut, Iwan Jegoro, deelde mee, dat deskundigen er in geslaagd, zijn uit de verwekker van fytoft hora vier antistoffen te isoleren. Als de knollen vóór het uitpoten met een van deze stoffen behan deld worden, zijn de planten re sistent tegen fytofthora. gen inzake de harde tarwe in het ko mende seizoen nauwlettend te vol gen, met name op het gebied van kriteria en hoogte van de direkte steun, om daarover bij de volgende prijsonderhandelingen een beslissing te kunnen nemen. De Commissievoorstellen voor de medeverantwoordelijkheidsheffing zijn door de Raad weliswaar niet aanvaard, maar het principe van de ze medeverantwoordelijkheid is door de Raad wel goedgekeurd. Het Produktschap voor Aardappelen maakt bekent, dat in de maand fe bruari door de industriën 75.000 ton aardappelen is verwerkt tot pommes frites, puree, chips en andere kon- sumptieprodukten. Daardoor is de verwerking tot 1 maart 1981 geko men op 136.000 ton, tegenover 122.000 ton in 1980 en 96.000 ton in 1979. De export en import van aardappel- konsumptieprodukten komen in de maand februari omgerekend tot ver se aardappelen, overeen met resp. voor export op 43.200 ton en voor import op 2.900 ton. Ook van invloed op het eigen ver mogen kan zijn de waardestijging of waardedaling van grond en gebou wen. Dit laatste is nu het geval. Bij het verstrekken van kredieten zullen u en de bankier moeten bezien a. hoe de rentabiliteit is van het be drijf en daarmee samenhangend de mogelijkheid van hoeveel rente en aflossing betaald kan worden. b. hoe de eigen-vermogenspositie is c. en als wel zeer belangrijk: de ka- paciteiten van uzelf als onderne mer. J. Markusse Het is waar dat de meer fundamente le oplossing om onze ekonomie weer nieuwe toekomstmogelijkheden te bieden veelal niet erg aantrekkelijk zijn voor de politiek van de korte ter mijn, zoals die in ons land veelal overheerst. Die meer fundamentele oplossing komt er immers steeds weer op neer, dat er meer lucht aan het bedrijfsleven wordt gegeven om ook in de toekomst onze welvaart te kun nen blijven verdienen. Veel te weinig realiseert men zich dat 't uiteindelijk enkel de landbouw en de industrie, inklusief handel, zijn die het funda ment voor onze welvaart vormen. Al len die bijvoorbeeld bij de overheid, de dienstverlenende en verzorgende beroepen werken, hebben binnen on ze maatschappij een zeer belangrijke en veelal onmisbare funktie; alleen ze De Raad van Landbouwministers van de Europese Gemeenschap heeft de invoering van het beginsel van de medeverantwoordelijkheid in de sektor granen aanvaard, maar tevens bepaald dat deze nog niet zal gelden in het seizoen 1981/1982. Wel zal de Raad aan de hand van de resultaten van een nadere studie, waarin de resultaten van het seizoen 1981/82 zijn neergelegd indien noodzakelijk een regeling in de prijsbesluiten voor 1982/83 meenemen. Behalve voor het persoonlijk leven van alle betrokkenen zijn de ver mogensrechtelijke gevolgen van de echtscheiding zeer belangrijk. Veelal moet het vermogen worden gedeeld en levert dit grote moeilijk heden op indien dit vermogen in het bedrijf is belegd. In een niet onbelangrijk aantal gevallen betekent de ontbinding van een huwelijk ook het tenietgaan van een bedrijf. n een poging om het bedrijf dan te redden kunnen de echtelieden over eenkomen dat zij hun onderlinge vermogensrechtelijke betrekkingen, daaronder begrepen een uitkering tot levensonderhoud, hebben gere geld op het moment dat het huwelijk ingevolge de gevraagde echtschei ding op gemeenschappelijk verzoek wordt ontbonden. Deze overeenkomst noemt men de echtscheidings-convenant en deze regeling is ter vrije beschikking van de echtgenoten. De rechter kan deze overeenkomst in zijn vonnis tot echtscheiding opnemen maar is dit niet verplicht. Hij zal dit b.v. niet doen indien de belangen van derdèh worden aange tast. Niet dat zij zonder betekenis zijn en daarvoor verdient het overweging met de zoëven gekonstateerde ont wikkeling rekening te houden. Men doet er dan goed aan zich te realiseren dat de kans dat een huwe lijk schipbreuk lijdt aanzienlijk gro ter is dan de kans dat het woonhuis afbrandt. Om de kosten hoeft men het dus niet te laten. Hoe deze huwelijksvoorwaarden die voor het aangaan van het huwelijk of staande huwelijk kunnen worden gemaakt moeten luiden is niet aan te geven daar deze moeten wórden in gesteld op het geval. Bekende voorbeelden zijn: - de uitsluiting van elke gemeen schap - de gemeenschap van winst en verlies - de gemeenschap van vruchten en inkomsten In toenemende mate worden in ak ten van huwelijksvoorwaarden ten aanzien van de voorwaarden ingeval van de ontbinding van het huwelijk regelen gesteld. Zo goed als iemand bij voorbaat, namelijk bij testament, zijn aan staande nalatenschap; ook als deze een onverdeeld aandeed in een hu welijksgemeenschap zal blijken te zijn, kan verdelen; zo kunnen ook echtelieden, deelgenoten in een ge meenschap, met elkaar een toeschei ding bij voorbaat overeenkomen. Zulk een overeenkomst is mogelijk ongeacht de aard der gemeenschap en ongeacht het intreden van het be slissende feit van de ontbinding van het huwelijk. Het zou te ver voeren op het voren- staandè dieper in te gaan, elke zaak staat op zich zelf, maar het moge als een beeld van de tijd gelden dat aan dit onderwerp in deze rubriek aan dacht wordt geschonken. Paauwe moeten allemaal wel uiteindelijk be taald worden van het geld dat in de landbouw en de industrie wordt ver diend. Daarom ook staat of valt onze toekomstige welvaart met het in standhouden en versterken van die verdienkapaciteit in landbouw en in dustrie. Ook het probleem rondom de werkgelegenheid is hiervan ten nauwste afhankelijk. Kortom: zonder winst op den duur geen welvaart en geen werk. Bedrijfsekonomisch vertaald bete kent dit dat we ervoor moeten zorgen dat de geldopbrengsten in onze be drijven groter blijven, dan wel wor den, dan de kosten. Nu moeten we in onze stagnerende ekonomie niet te veel illusies hebben dat er in de eerstkomende jaren een zodanige ekonomische groei zal zijn dat de geldopbrengsten belangrijk zullen kunnen toenemen. Dat geldt dus ook voor onze nationale volkshuishou ding. Daarom zullen we, op straffe van een teruglopend welvaartsper- spektief voor een volgende generatie, onze uitgaven in de hand moeten houden. Omdat van iedere verdiende gulden in ons land ruim 65 cent naar de kollektieve sektor gaat, zal daar vooral zuinig aan gedaan moeten worden. Niet alleen op materiële uit gaven en uitgaven gericht naar het bedrijfsleven dient bezuinigd, maar ook waar het de geldverslindende franje van onze (doktorandussen) welvaartsekonomie betreft. De wild groei dus in de zg. zachte sektor. Ook in de landbouw hebben we met dit verschijnsel te maken. Zo wordt er maar al te gemakkelijk bezuinigd op zaken als kuituur-technisch werken en onderzoek, die juist de sektor moeten versterken, terwijl voor na tuur- en landschapsbescherming, al ternatieve landbouw e.d. meer finan ciële ruimte wordt gekreëerd. Overi gens is natuurlijk het feit dat de overheid haar uitgaven beter binnen de perken houdt op zich al uiterst be langrijk. Om zodoende de wurgende kollektieve lastendruk voor het (agrarische) bedrijfsleven te vermin deren, de rente weer tot een redelijk niveau terug te brengen en ook de indirekte lastendruk, zoals via bij voorbeeld de aardgasprijzen, te ver minderen. Wat die aardgasprijzen betreft. J uist in de agrarische sektor en dan zeer in het bijzonder in de glastuin bouw, ondervinden we nu de desas treuze gevolgen van een beleid waar bij de Nederlandse aardgasvoorraad vooral als financieringsbron voor de overheid wordt gebruikt en niet als mogelijkheid nummer één om het be drijfsleven toekomstgericht te ver sterken. Dat men ernaar streeft om de energieprijzen in ons land niet al te zeer te doen afwijken van de energie prijzen elders in de wereld is op zich wel juist. Waar het om gaat is even wel, dat het meerdere geld wat daar door in de staatskas komt volstrekt onvoldoende naar het bedrijfsleven terugvloeit. Daardoor zijn we in feite onze gasbel aan het konsumeren in plaats van deze te gebruiken om de toekomstige welvaart voor onze kin deren ermee veilig te stellen. w Luteijn In verband met de mogelijkheid van het in bloei komen van overjarige plantenresten van koolgewassen, wordt gewaarschuwd tegen het ern stige verbasteringsgevaar dat deze in gebieden met sluitkool- en bloem- koolzaadteelt kunnen opleveren. Ieder die dergelijke plantenresten op zijn land heeft staan is verplicht deze vóór de bloei te vernietigen. Informatie kan worden ingewonnen bij de Ned. Alg. Keuringsdienst voor Groente- en Bloemzaden (N.A.K.G.), Postbus 27, 2370 AA te Roelofsarendsveen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 3