P.J.Z. moet agrarische jongerenvereniging blijven RJ.ZUID GELUID Landbouw en politiek" o, w Niet-agrarisch P.J.Z.-lid W at is voor jou het belang van een plattelandsjongerenorganisatie: "J e H oe zie je de toekomst van het plattelandsjongerenwerk? "Het wordt steeds moeilijker om iets der gelijks vast te houden. Er komen Forumdiskussie Waarom een plattelands jongerenorganisatie Bestuurswerk T oekomst 9? Het agrarisch werk Bedrijfsovername EEG-Landbouwbeleid Mammoetbedrij ven, midden- en kleine bedrijven Landbouw, natuur en landschap Grondbeleid W Peter Priem. P eter Priem, 24 jaar oud en afkomstig uit St. Maartensdijk is bestuurslid van de P.J.Z. afdeling Tholen/St. Philipsland. Na het diploma Atheneum behaald te hebben ging hij studeren aan de H.T.S. in Eindhoven. Daar is hij inmiddels gevorderd tot het derde jaar in de richting bedrijfskunde. Binnen het bestuur vervult hij de taak van vice-voorzitter en is tevens een manusje-van-alles die inspringt op momenten dat er met name op het gebied van sport- en algemene zaken extra hulp nodig is. Peter werd drie jaar geleden lid van de P.ë.Z. Waarom? "Ik had op dat moment niet zoveel vrienden en had behoefte aan een nieuwe kennissenkring. Dat het de P.J.Z. werd was niet zo bewust gekozen. Via kennissen kwam ik met de P.J.Z. in kontakt". Wat zoekt een niet-agrarische jongeren bij de P.J.Z.: "In het begin had ik het idee dat de P.J.Z. vooral bestond uit boerenjongens en -meisjes. Ik kreeg interesse toen ik hoorde wat er zoal gebeurde. Toen ik hoorde dat er ook niet-agrariërs lid waren - mensen van 't dorp, scholieren etc. - nam dat de drempel weg." "In het begin deed ik vooral mee aan gezelligheidsaktiviteiten. Later zijn daar de sport en de vormende aktiviteiten bijgekomen. Ik heb nu geen echte voorkeur meer voor een van die drie. Ik vind ze even belangrijk en doe ze ook even graag. De driedeling van ontspanning, sport en vorming spreekt mij juist aan. Gezelligheid kun je overal zoeken. De P.J.Z. is gericht op meer aspekten, ook serieuze zaken komen aan de orde. Ten aanzien van de vorming wordt nog te vaak uitgegaan van de kwantiteit, het aantal deelnemers wat op de aktiviteit komt. De kwaliteit is belangrijker. Ook met 10 mensen kan het een geslaagde avond zijn. Ten aanzien van deze kwestie is ook in het bestuur de mening een beetje veranderd. Ik vind dat een positieve ontwikkeling. Je zit als niet-agrariër in het afde lingsbestuur: "Van de agrarische wereld heb ik inderdaad geen kaas gegeten. Dat was voor mij in het begin een argu ment om het niet te doen. Ik voelde het toch wel als een kompliment toen redaktie: Harrie Wijermars brengt de mensen op verschillende manieren in kontakt met elkaar. Je kunt dit kontakt bevorderen. Jonge boeren bijv. werken vooral op zich zelf. Nu zien ze elkaar niet alleen bij het uitgaan. Door het organiseren van aktiviteiten doe je ook iets aan de algemene vorming, uiteraard niet al leen van de agrarische jongere. Die algemene vorming komt niet al leen terug bij de aktiviteiten. Ook het doen van bestuurswerk draagt bij tot je algemene vorming. Je gaat allerlei dingen organiseren, je kijkt hoe je daar leden bij kunt betrekken. Als bestuurslid leer je hoe je afspraken moet maken, vergaderingen moet leiden een verhaaltje moet afsteken etc. Ook voor je eigen werk kun je daarvan wat opsteken. Als je dan wat ouder bent kun je je eigen belangen beter naar voren brengen." ding zoals die nu is vind ik eigenlijk wel goed. Het moet wel een agrari sche jongerenvereniging blijven. De P.J.Z. moet vooral de agrarische jongere als doelgroep hebben. Het gezicht van öe P.J.Z. moet agrarisch blijven. ik - na IV2 jaar lid geweest te zijn - werd geaccepteerd als bestuurslid en in vertrouwen werd genomen. Als.ik wat meer tijd heb wil ik me ook meer op het agrarisch werk oriënteren. Ik wil dan wat meer weten over het RAK en zo. Ik vind dat de P.J.Z. veel meer kan doen voor de belangen van de jonge boeren. Men is zich dat nog onvoldoende bewust. Ik ben toch wel een beetje bang dat het agrarische aspekt verloren gaat. Voor mij in ieder geval reden om van vice-voor zitter niet automatisch voorzitter te worden (zoals de procedure nu in de afdeling meestal is). Mijn idee is dat het toch iemand zal moeten zijn die direkt betrokken is bij de agrarische wereld. steeds meer andere dingen, konkur- rentie van andere verenigingen. Ik denk dat het in de loop van de jaren steeds moeilijker wordt om mensen bij elkaar te krijgen. Ik vind dat wel jammer maar het is een bijverschijn sel van deze tijd. Misschien ontstaan er wel andere organisaties die zoiets doen als de P.J.Z. Je ziet een vervlakking, niet alleen bij plattelandsjongerenorganisaties, maar ook bijv. bij studentenvereni gingen. Als je kijkt hoe deze nu funktioneren en in de 60-er jaren dan is er sprake van een matheid, naar mijn idee op dit moment een alge meen maatschappelijk verschijnsel." Voor Peter is deze matheid op dit ogenblik geen reden om bij de pakken neer te gaan zitten. In het kaderwee kend bleek dat hij en andere afde lingsbestuursleden voldoende gemo tiveerd zijn om door te gaan met het plattelandsjongerenwerk. Een teken dat die matheid in deze maatschappij nog niet algemeen is. Wellicht zijn dit lichtpunten waarop we in de toe komst kunnen voortborduren. at vind je het leuke aan het be stuurswerk: "Vooral het organiseren van aktiviteiten vind ik leuk. Met een kleine groep (bestaande uit de 8 be stuursleden) kun je door een beetje inspanning een heleboel doen voor een grote groep, bijv. een hele avond vertier geven. Zoals het op dit ogen blik gaat vind ik het wel goed. Het bestuur is goed gemotiveerd. We hebben een kern van aktieve leden waarop je terug kunt vallen. Als er nu iets moet gebeuren lukt het. In voorgaande jaren is er een goed be stuur geweest. Daar profiteren wij nu nog van. Als je een slecht bestuur hebt bereik je niks. Dat wil niet altijd zeggen dat een goed bestuur een ga rantie is voor het welslagen van alle aktiviteiten." S oms wordt er wel eens gezegd dat je bepaalde aktiviteiten niet moet or ganiseren omdat er toch geen be langstelling voor is. Wat is jouw visie daarop? "Ook al verwacht je niet zo veel mensen dan moetje het toch op het programma zetten. Je moet niet teveel vervlakken in allerlei feesten. De driedeling van ontspanning, sport en vorming zoals ik dat al eerder ge noemd heb is voor mij erg belangrijk. Voordat ik lid werd van de P.J.Z. had ik daarvan ook niet gehoord. Het was mij niet bekend dat er aan vorming werd gedaan. Toen ik me aktiever ging inzetten ging ik het nut van die zaken ook beter inzien. p woensdag 29 april organiseert het ZAJK een politieke forumavond. Vanaf 20.00 uur is iedereen welkom in "de Caisson". Aan de forumdiskussie zullen vier provinciale politici hun medewerking verlenen, nl.: mevr. E. Maris-Koster VVD dhr. G. de Jager CDA dhr. N. Eilins PvdA dhr. W. de Jonge D'66 Wellicht zullen de verkiezingscampagnes van de partijen over het algemeen wel toegespitst worden op enkele hete hangijzers. Als boer of boerin zijnde kun je naar de stembus gaan, "als burger" waarbij de stem uitgebracht wordt overeenkomstig de mening m.b.t. die hete hangijzers. Misschien is het voor velen in de agrarische sektor ook van belang om te gaan stemmen "als boer", kijkend daarbij naar wat de partijen op landbouwgebied te bieden hebben. Maar weinigen zullen er toe komen de partijprogramma's, naast elkaar te leggen. Meestal wordt de stem uitgebracht op een partij waarvan men verwacht dat deze wel het best overeenkomstig de wens van de kiezer zal handelen. De ervaring uit het verleden speelt daarbij natuurlijk een rol. Om toch een beetje een overzicht te geven hebben we hieronder kort weergegeven hoe de standpunten van de vier grote partijen zijn m.b.t. enkele punten op landbouwgebied. O, p dit moment ligt de verhouding tussen agrarische en niet-agrarische leden ongeveer op 70% agrarisch en 30% niet-agrarisch. Hoe kijk je daar tegenaan? "Op dit ogenblik is er een tendens dat er zich meer niet-agrari sche leden aanmelden. De verhou- PvdA - handhaving van de werk gelegenheid, met name voor de jongeren binnen de landbouw. behoud van zelfstandig heid voor veel boeren i.p.v. steeds maar produktiever- groting. Met het oog hier op wordt de W.l.R. (Wet Investerings Regeling) ge wijzigd. VVD vorming en instandhou ding van eigen bedrijfs vermogen is noodzakelijk i.v.m. voortbestaan van het agrarisch bedrijf, speciaal voor overname. beleid, gericht op het voortbestaan van het be drijf met een verantwoord inkomen. CDA - behoud van agrarisch ge zinsbedrijf. regeling voor bedrijfsop volging in de landbouw. op verzoek van de opvol ger moet de Grondkamer het bedrijf aan hem kun nen toewijzen in pacht of jn eigendom tegen ver pachte waarde. - D'66 niets vermeld. PvdA beheersing van de pro- duktie-omvang. prijsbeleid afstemmen op een redelijk inkomen voor boeren op levensvatbare bedrijven. REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ GROTE MARKT 28, 4461 AJ GOES VVD - beginselen van het EEG- landbouwbeleid in stand houden. overschotvraagstuk oplos sen d.m.v. vrijwillige, ge premieerde produktiebe- heersing, samen met ver beterde beëindigings- en omschakelingsregelingen. CDA het principe van het EEG- landbouwbeleid met kracht verdedigen. overschotvraagstuk oplos sen d.m.v. een beperkte medeverantwoordelijk heidsheffing. D'66 m.c.b.'s (monetair com penserende bedragen) die nen afgebroken te worden. afhankelijk van het pro- dukt moet evenwicht tus sen vraag en aanbod wor den bereikt door kontin- gentering, markt- en prijs beleid, subsidiebeleid of een kombinatie ervan. In komensverwerving in de landbouw dient voorop te staan. bij produktieoverschotten de voedselhulp aan hon gerende gebieden verrui men. PvdA handhaving van werkgele genheid. behoud van zelfstandig heid. ongebreidelde groei van de bedrijven tegengaan. VVD struktuur van de land bouwbedrijven moet blij vend worden versterkt. CDA - niets vermeld. D'66 voorlichting en onderzoek mede richten op de pro blemen van de wip-over- gangs-bedrijven en even tuele overgang van deze bedrijven naar nevenbe- drijven. nevenbedrijven passen in kleinschalig landschap. PvdA niet bekend. VVD in agrarische gebieden be langen van land- en tuin bouw voorop stellen. In minder specifiek agrari sche gebieden is 'n zorg vuldige afweging van de verschillende belangen nodig. CDA belangen van de agrari sche bedrijfsvoering en de waarden van het daar aanwezige milieu, land schap en natuur veilig stellen. D'66 integratie van landbouw en natuur- en landschaps beheer en -behoud. landbouwbeleid moet ve randeren om dit mogelijk te maken. beheersovereenkomsten juist, mits goede vergoe dingen. PvdA overheid moet grond op kopen en grond verpach ten aan meest grondbe- hoeftige boeren. VVD - bij grondbeleid moet be lang van land- en tuin bouw zwaar wegen. geen grondverdeling dóór overheid. CDA overheidsingrijpen nood zakelijk t.b.v. redelijke verdeling en prijsvorming van de grond. D'66 grondbeleid moet gericht zijn op prijsbeheersing van de grond. in stand houden van de pacht en verhoging grond handel. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 35