'Mii'.'1 w, w ater heeft haar eigen plantenwe reld. In het water, aan de waterkant en op de oever groeit een eigen type beplanting. w, W, D, D e bekendste planten in het water zijn de waterlelies. Waterlelies zijn schitterend gevormde bloemen met soms ook heerlijke geuren. Er zijn kleine soortjes voor de kleine vijvers "en grote groeiers voor het ruimere water. Waterlelies zijn er in de kleu ren wit - geel - koperkleurig - rose tot vleeskleurig en rood. D e grootste groep planten waar mee we onze vijver kunnen aankle den zijn de oever- of moerasplanten. Op de grens van land en water in een waterdiepte van 0 - 50 cm kunnen we kiezen uit vele vormen en kleuren. Te veel om op te noemen eigenlijk, maar we doen een greep: Zwanebloem (Butomusumbellatus) prachtige tot 100 cm hoogwordende oeverplant. Bloeit van juni tot au gustus met mooie rose bloemscher- men. H, Een watertuin of water in de tuin I "V ijvers kunnen op heel wat ma nieren worden gemaakt. Het degelijkste maar ook het duurste is een betonvijver. Beton dat gewa pend moet worden tegen stukvrie- zen. In zo'n betonnen vijver kunnen plantebakken gemetseld worden, kan een overloop en kan een water- aan- en afvoer worden aangebracht. Allemaal praktische dingen die in een andere vijver veel moeilijker te realiseren zijn. O Zolang er tuinen zijn is er water in de tuin Watertuin, vijver of waterspel Welke vijver Beplanting In het water Drijfplanten Kant en klare vijvers Onderwaterplanten Oeverplanten Het biologisch evenwicht Welk water? Water een rijk bezit /O C.J. Nouse Beveland B.V. ater is het oerelement waaruit alle leven is ontstaan. Water, dat in grote kringlopen op aarde circuleert, dat als regen valt, de bodem bevochtigt en rivieren vult. Een deel van dat water doorstroomt tijdens die kringloop de planten. Wortels nemen water en tegelijk daarmee opgeloste voedingsstoffen op. De plant transporteert het water naar de bladeren waar de voedingsstoffen verwerkt worden en het water weer wordt verdampt. Water is een aan de natuur verbonden levensvoor waarde. s het die natuurverbondenheid die mensen er toe brengt om water be halve als nuttig element ook aan te wenden ter vermaak, of is er meer. Zolang er tuinen zijn, zijn er vijvers en waterspelen. In de oudste tuinaf- beeldingen zien we al vijvers. Be faamd zijn sommige oude Italiaanse en Engelse tuinen om de uitbundig heid waarmee in die tuinen met wa ter gefeest wordt. Dartele fonteinen, bruisende spuiters, klaterende wa tervallen en glinsterende vijvers werden gekreeërd ter verpozing en ongetwijfeld ook ter meerdere glorie van de bezitters. In onze tuinen en tuintjes wordt wa ter ook steeds meer toegepast. Meer en meer mensen beseffen dat het le vendige spiegelende water met haar eigen karakteristieke plantenbeeld tot een rijker en boeiender tuin leidt. Een tuin met meer variatie, een tuin met meer natuur, een tuin waarin meer te beleven valt, een tuin die door het spiegelende wateroppervlak soms ook groter lijkt. Typha latifolia ie eens iets anders wil dan het obligate gazon met bordertje zou van zijn tuin een watertuin kunnen ma ken. In plaats van gras een water partij met mooie waterplanten, een enkele solitair en een passende oe verbeplanting. Tesamen met een mooi bijpassend vlonderterras, een enkele zwerfkei en een spuiter kan een zeer boeiend geheel ingericht worden. Wie dat teveel van het goede vindt, kan zich beperken tot een grotere of kleinere vijver. Een vijver die we mooi inpassen in het gehele tuinplan. Meestal in het zicht vanuit de woon kamer en dichtbij het terras. Dan hebben we er het meeste plezier van. Zo'n vijver met zijn specifieke be planting is dan in de tuin een bij zonder levendig en boeiend gebeu ren. Tenslotte is er voor de waterliefheb bers die bijvoorbeeld bang zijn dat kleine kinderen in het water vallen, de mogelijkheid van een waterspel. Zo'n waterspel kan bestaan uit een molensteen of grote zwerfkei, meta len bol of iets dergelijks op een bed van grote kiezels of maaskeien op plastik. Door die steen of bol voeren we een waterleiding met een aan sluiting op een pompje in het keien- bed Dat pompje laat het water over steen of bol spuiten of vloeien en een sprankelend waterspel is daar. Een andere mogelijkheid om een vijver te maken is met waterbouwf- 'e gemakkelijkste en duurzame manier om een vijver te maken is het ingraven van een kant en klare po lyester vijver. Die polyester vijvers zijn er in vele uitvoeringen: rond, vierkant, niervormig, L-vormig enz. Vooral in kleine tuinen kunnen we altijd een vijver kiezen die past in de stijl waarin we de tuin aanleggen. Een goede vijver heeft rrrinstens twee nivo's. Een dieper voor vissen en waterlelies en één ondieper voor de oeverbeplanting. Ook bij polyester vijvers geeft de randafwerking wel eens wat problemen. Problemen die we op dezelfde manier oplossen als bij de folievijvers. Sommige vijver fabrikanten hebben hun vijvers voorzien van een hele reeks acces soires zoals watervalletjes, oever- bakken, spuiters en fonteinen, waar mee we het geheel nog fraaier kun nen aankleden. Voor kleine en ondiepe vijvers of waterschalen zijn er al waterlelies die met een waterdiepte van zo'n 10-20 cm genoegen nemen, zodat ook de kleintjes zich kunnen tooien met de ze schoonheidskoningin onder de waterplanten. Waterlelies kunnen geplant worden in mandjes of bak ken die gevuld zijn met voedzame kleigrond, houden van zon en de be ste planttijd is eind mei. 1 rt I .1 In .1.,.-, =i .1 ,"i .J 1 - »-! m i li ,i i' li .-i 1 li olie. Dat is een goedkope en flexibele manier om een vijver te maken. Bij het kiezen van folie moeten we er op letten dat die minstens een halve mm dik is en bestand tegen de ultra- violettestralen uit het zonlicht. Een heleboel folies zijn daar niet tegen bestand en worden na verloop van tijd hard en bros en gaan stuk. Met vijverfolie kunnen we wat het vormgeven en inrichten van de vijver betreft vele kanten op. Diep en on diep, rond, onregelmatig, vierkant, steil of glooiend is geen probleem. Ook moerasjes kunnen met gebruik making van plastikfolie gemakkelijk worden gerealiseerd. Vijverfolie hoeft niet perse strak en glad te liggen. Het is juist goed om wat speling te hebben als de grond zich gaat zetten. Een probleem bij veel folievijvers is de randafwerking. Te dikwijls blij ven de randen zichtbaar. Toch kan dat op verschillende manieren wor den voorkomen. Het mooiste is om de folie helemaal met klei te bekleden (de kans op lek steken is dan ook kleiner). Op de randen kunnen we dan met een, mooie oeverbeplanting water in land laten overgaan. Dat kan echter al leen als de wanden niet te steil zijn. Bij steile wanden leggen we tegels over de vijverrand, leggen we gras zoden tot in het water of kiezen we een overhangende randbeplanting die de lelijke randen bedekt. rijfplanten zijn planten die net op of onder de waterspiegel drijven. Z hoeven niet in de bodem te worte len maar nemen voedsel op uit het water. Samen met de zogenaamde onderwaterplanten spelen ze een be langrijke rol bij het instandhouden van het biologisch evenwicht in de vijver. Opjiet water drijvende plan ten houden het zonlicht tegen en helpen zo algengroei te beperken. Een aardig drijfplantje is kikkerbeet (Hydrocharis morsus ranae) met kleine ronde blaadjes en witte bloempjes. Een andere mooie drijf- plant is krabbescheer (Stratiotes al- oides), die leeft eerst ondergedoken en komt tijdens de bloei boven drij ven met witte bloemen. Water in dc tuin. gele plomb (nuphar luteum), in mei gele bloemen fonteinkruid (potamogeton soorten) een prima zuurstof leverancier waterranonkel (Ranuculus aquatilis) met talrijk witte bloempjes Dotterbloem (caltha palustris) gele bloemen in het voorjaar. Er is ook een mooie witte variëteit. Veenpluis (Emiophorum angustifo- lium) bloeit met mooie zilverwitte pluizen. Blauwe lis (Iris laevigata) paarsblau we bloemen in juni-juli Penningkruid (Lysimachia nummu- laria) kruipend plantje mej botergele bloemen Waterdrieblad (Mehyanthes trifolia- ta), prachtige witte tot rose trechter vormige bloempjes in mei - juni Waterhyacinth, (Pontederia cordata) zeer dekoratieve moerasplant met prachtig paarsblauwe bloemen in augustus september. Strattenbies (Scirpus soorten) ronde stengels met enkele soorten dekora- tief gestreept Lisdodde (Typhasoorten) bekende moerasplant. Voor kleine vijvers is er een dwergvorm.- nderwaterplanten leven zoals de naam al zegt voornamelijk onder of in het water. Het zijn geen erg rijk- bloeiende planten maar wel goede zuurstof leveranciers. Enkele aardige soorten zijn: lidsteng (hippunis vulgaris), met een erg dekoratieve groeiwijze waterviolier (hottonia palustris), met mooie lichtgroene bladrozetten - et grootste probleem bij de vij veraanleg is het verkrijgen en be houden van een natuurlijk even wicht. Een goede vijver heeft schoon helder water, een goede verhouding tussen beplanting en water en in het water enkele vissen en veel kleine diertjes (watervlo, roeipootkreeftje, larven). Bij het aanleggen van een vijver moeten we maatregelen nemen die leiden tot een later evenwicht. De grond die we gebruiken moet niet te rijk zijn aan voedingsstoffen, want dan ontstaat algengroei. Een gewone kleigrond afgedekt met zand voldoet meestal het beste. Schoon water is zuurstofrijk water. Daarom zorgen we voor planten die zuurstof afgeven aan het water. Elementen die het water in beweging brengen zoals een fonteintje, een watervalletje en der gelijke zorgen dat het water zuur stof krijgt. Eriophorum augustifolium Teveel plantegroei, te veel in het watervallende blad moet door bak- teriën omgezet worden. Dat omzet ten kost veel zuurstof soms meer zuurstof dan er is. Is de zuurstof op dan nemen andere bakteriën het werk over. Die bakteriën zetten bla- dafval om tot giftige stinkende stof fen die het water vies maken. Daar om plantegroei niet overdrijven en te veel blad tijdig eruit vissen. Het aantal vissen in een vijver mag niet te groot zijn. Teveel vissen in een kleine ruimte betekent bijvoeren, dat betekent voedsel in het water en voedsel leidt tot algengroei. Matig zijn in alles is een goed vijvermotto.. oor het leven in water is voedsel nodig, maar niet te veel. Bij het vul len van de vijver kunnen we daarmee rekening houden. In regenwater zit niets, daar valt voor plant en dier niets uit te halen. In leidingwater zitten plantenvoe- dende stoffen, maar eigenlijk teveel. Een goed kompromis is daarom de vijver te vullen met gedeeltelijk re gen- en gedeeltelijk leidingwater. Watertuin. ie op deze manier met water in de tuin aan de gang gaat kan na ver loop van tijd genieten van een uniek stukje natuur. Kan op een zwoele zomeravond dromerig uitzien over een verstilde waterspiegel, kan op warme zomerdagen luisteren naar het verfrissende geluid van klaterend water en kan genieten van- fraaie planten in en om dat water. Het kan een rijk bezit zijn zo'n vijver! 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 27