Integratie van onze gehandicapte medemens in de samenleving O nutthAus passion MORGEN IS HET PASEN 25 A Is eerste kwam aan het woord de heer A.M. van Beek, voorzitter Ned. A E en dagtocht door het mooie Wie- nerwald met bezoek aan Mayerling bracht ons nog een programmapunt, dat ons volkomen onbekend was, maar bijzonder indrukwekkend. Dat waren de Seegrotte bij Hinterbrühl. Dit is een verlaten gipsmijn met een groot onderaards meer van 6200 m2. In de oorlog werd dit meer leegge pompt en hadden de Duitsers hier een onderaardse vliegtuigfabriek ondergebracht, waar de Heinkel De groene sinaasappel Aksepteren Rolstoeler... nou en! Limerick Tegenstellingen Indrukwekkend Jaar in een rolstoel. Daar maak ik een daverend feest van! En aldus gebeurde het ook. De buurt wist niet wat ze me voor een geschenk moest geven! Zo zei dhr. A.M. van Beek, een van de inleiders op de studiedag van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Noord-Brabant te Fijnaart. Dinsdag 31 maart stroomde het dorpshuis "De Witte Roos" vol met zeer geïnteresseerde Plattelandsvrouwen. Uit Sprang-Capelle was er zelfs een volle bus met belangstellenden gekomen. Mevr. S. Verhagen-Breure, secr. van het Prov. Bestuur heette iedereen hartelijk welkom. "Waarom deze studiemorgen? Hoofdthema van het internationale jaar van gehandicapten (uitgeroepen door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties) is volledige integratie en gelijk heid van de gehandicapten in de samenleving. Wij als Prov. Bestuur vinden het erg belangrijk om vooral aan de integratie aandacht te besteden. We willen hiermee graag een mentaliteitsverbetering tot stand brengen tussen de gehandicapten en niet-gehandicapten. We zeggen allemaal als niet-gehandicapten zo gemakkelijk 'Integratie - Ja, natuurlijk!' Maar we realiseren ons niet wat dat inhoudt. Hoe de toegankelijkheid van openbare gebouwen moet zijn, weten we allemaal. Maar wat doen we zelf als we onze fiets midden op het trottoir parke ren?" Gehandicapten Raad, met zijn inlei ding: "De groene sinaasappel", be doeld als de anders functionerende groep in onze samenleving. Hij vertelde het verhaal over de groenteman die tussen de mooi fel oranje gekleurde sinaasappels, één enkele groene had liggen. De oranje vlogen weg. De groene, afwijkend van kleur maar net zo sappig en lek ker als de andere, bleef liggen. De gehandicapten worden in de maatschappij altijd gezien als de groene sinaasappel. Toch zijn zij evenzeer mensen als de niet-gehan dicapten. Wij hebben beperkingen, maar wij passen ervoor tot de uit stoot te behoren!" Uit de praktijk gaf hij enkele trieste voorbeelden. "Als krenten uit de in tegratiepap"! "O.a. het 'geharrewar' van 2 verschillende instanties of bij de aanvraag van een verhoogd toilet de term nagelvast of roerend is. Wie van de 2 moet de kosten betalen? Meer dan een jaar loopt deze kwestie en de gehandicapte aanvrager is er de dupe van! groepjes samenwonen. Toch blijft het moeilijk hen een plaats in de sa menleving te geven. Overbekend zijn de protesten van de mensen die in de buurt van deze huizen wonen. "Ja, want dan gaat de waarde van mijn eigendom achteruit!" Hiermee wordt duidelijk de liefdeloosheid van veel huizenbezitters aange toond! Volledige integratie van de geestelijk gehandicapten is echter niet moge lijk en ook niet heilzaam voor hen zelf. Hun beperkingen maken het altijd noodzakelijk dat zij blijvend bepaalde aandacht nodig hebben Ze accepteren kunnen wij echter wel." ver de geestelijk gehandicapten sprak de heer Bob van Zijdeveld, di recteur van het Instituut voor Maat schappelijke Dienstverlening aan Geestelijk Gehandicapten. Zijn in leiding kreeg de titel mee: "Over in tegratie gesproken". De laatste jaren zijn de geestelijk ge handicapten uit de verborgenheid gekomen. Vroeger groeiden zij op zonder enig kontakt met de buiten wereld. Vooral na de 2e Wereldoor log zijn er allerlei veranderingen ontstaan. Veel ouders vroegen zich af waarom hun geestelijk gehandicapte kinderen niet tussen de gewone ge zinnen konden leveh i.p.v. alleen maar opgesloten in instituten. Er zijn nu dagverblijven voor ouderen en kinderen. Ook woningen waar zij in ls laatste kwam aan de beurt mevr. Q. Klaversteijn-Jonker, ge handicapte huisvrouw met haar in leiding: Rolstoelster... nou en! Op 3-jarige leeftijd werd zij getroffen door polio. De eerste jaren heeft zij in beugels gelopen. Graag wilde zij na de middelbare school pharmacie studeren. Maar dat bleek na 1 jaar, lichamelijk te zwaar. Toen is zij naar de pedagogische academie gegaan om onderwijzeres te worden. 8 Jaar heeft mevr. Klaversteijn voor de klas "gestaan"! Zit nu permanent in de roelstoel. "Ik weiger echter de inva lide rol in de maatschappij te spe len"!, zegt zij met grote nadruk. "Ik draai gewoon als huisvrouw en moe der (van 2 kinderen) mee". In een film, enkele jaren geleden opgenomen door de AVRO, konden wij zien hoe goed zij deze taak ver vult. Met haar zoontje winkelen in de supermarkt ging haar uitstekend af. Evenals het uitvoeren van de diverse huishoudelijke taken. Wel heeft zij enkele uren per week hulp. Ook gaat zij 's zomers gewoon met haar gezin j£si ■ci* eder jaar weer, de avond voor pasen moeten in allerhaast de eie ren gekookt en de waterverf en kwastjes opgezocht worden. Ge zellig met z 'n allen om de tafel, om de eieren te beschilderen. Het grappige is dat ieder zo zijn eigen stijl heeft. De één maakt sterren of strepen, de ander heel fijne bloemmotiefjes en weer een ander gezichtjes, of haasjes. Moe en voldaan gaan we naar bed. Vader moet vroeg op, want die moet de eieren verstoppen. Is het droog weer, dan kan het buiten, maar binnen gaat het ook prima. Ieder probeert z 'n eigen drie eieren te vinden. Een helemaal groen ei dat tegen een plant ligt is soms erg moeilijk te vinden. De kinderen vinden het zo 'n heerlijk spel, dat ze daarna om beurten nogmaals hun eieren mogen verstoppen. Vergeet niet de eieren na te tellen, want anders zou het kunnen zijn dat een maand later de kamer vre selijk gaat stinken, omdat,er nog een eitje in de oude koffiemolen is blijven liggen. Toen de kinderen nog te klein waren, vroe'g ik vrien den om samen eieren te schilderen en dat was altijd verrassend gezel- l'g- N.B. Als er kunstenaars op dat gebied bij zijn, is het aan te raden wat eieren uit te blazen, zodat de beschilderde kunstwerkjes be waard kunnen blijven. Lydia Klop - Steendijk. kamperen met hun vouwcaravan. "Mijn ouders hebben mij zo zelf standig mogelijk opgevoed. Daarom kan ik nu zeggen: Rolstoelster... nou en?", besluit zij haar zeer indringen de inleiding. Diverse vragen worden er daarna op de inleiders afgevuurd. Zoals o.a. Kunnen geestelijk gehandicapten mee op vakantie met een reisorgani satie? Antwoord was: "Ja". Het is nu gelukkig zo, dat er niet meer gedis crimineerd mag worden. De vraag: "Is het verantwoord geestelijk ge handicapte kinderen te laten krij gen?", was verschrikkelijk moeilijk te beantwoorden. Licht geestelijk ge handicapten kunnen in de praktijk wel goede ouders zijn. Toch blijft dit probleemveld ontzagwekkend groot, aldus dhr. van Zydeveld. Mevr. Ver hagen besloot deze bijzonder in drukwekkende ochtend met: Mensen hebben mensen nodig. Om samen iets te doen. om plezier te hebben, om lief te hebben, om te troosten. Bij al deze dingen hebben we elkaar nodig. Waar de één te kort schiet, kan de ander bij springen en omgekeerd." R. Spoor. .1. f. De paashaas heeft haast dezer dagen, dat slechts om het vullen onzer magen. Is dat niet al te dol, wij rijken zitten toch vol. Wanneer gaan we dat beest eens belagen? RH. Vervolg van pag. die je als leek zeker niet zo vlug zelf zou horen. De aria's zijn altijd in drie delen, waarvan het eerste en derde deel gelijk zijn. In de muziek kun je op de achtergrond verschillende dingen horen, zoals bv het luiden van de doodsklokken, het vallen van de tranen, het slaan met het zwaard in de hof van Getshemane, de stilte in de muziek als Jezus niet antwoordt op de beschuldigingen in de rechts zaal, het kraaien van de haan. Het hele oratorium wordt in mineur uitgevoerd, want het is de lijdensge schiedenis. Slechts enkele delen zijn in majeur. Een voorbeeld daarvan is als Jezus aan het Laatste Avondmaal het brood breekt en zegt: "Neem het, het is mijn lichaam". Aan dat avondmaal vertelt dat hij dat één van zijn discipelen hem zal verraden en als je meetelt hoor je elfmaal vragen: "Ben ik het Heer". Beangstigend klinkt het als de menigte buiten roept: Kruist hem, kruist hem". En na de kruisiging hoor je in de muziek het geweld van onweer en aardbe ving. Als laatste hoorden we het prachtige slotkoor "Rust zacht". De heer Menken, die zelf verschil lende malen de orgelpartij in de Matthaus Passion gespeeld heeft, raadde ons aan alvorens te gaan luis teren eerst het evangelie te lezen, maar ook daarnaast ook een verkla ring van de hele tekst. Je zult er dan zeker meer van genieten. Acht van de aanwezigen hebben on dertussen de uitvoering in Aarden burg bijgewoond. Zeker door deze fijne avond hebben ze er erg van ge noten. Maar ook wij die daar niet geweest zijn, zullen voortaan zeker met veel meer aandacht deze muziek beluiste ren. L.J. de Regt. r zijn altijd wensen, die soms jaren sluimeren. Dikwijls gaan dan andere dingen vóór en dan speelt de gedachte: "Óch, dat komt nog wel eens een keer". En dat "nog wel eens een keer komen", dat kwam dan vorige nazomer voor ons. We hadden een 10-daagse busreis geboekt naar Wenen. We reizen altijd graag op eigen gelegenheid, maar het bezoek aan een vreemde stad geeft altijd aparte problemen met parkeren, logies zoeken en een programma samenstellen om zoveel mogelijk te zien. Vandaar deze busreis. We hebben er geen spijt van gehad. We hebben Wenen gezien onder ideale weersomstandig heden, stralend zonnig weer met heerlijke temperaturen. Het is onmogelijk om alle indrukken weer te geven. We hebben uiteraard alle bekende plaatsen, die bij een bezoek aan Wenen horen, bezocht. Om enkele te noemen: Stephansdom, Schönbrunn, stadhuis, staatsopera (rondleiding door gebouw), Volksopera (uitvoe ring meegemaakt, heel mooi), Donauthurm en nog verschillende andere plaatsen. We hadden als gids een jonge Wener, die perfekt Nederlands sprak. Hij studeerde talen aan de universiteit, waar ook Nederlands gedoceerd wordt. Heel gek, maar het doet je goed als je merkt, dat een buitenlander zoveel belangstelling heeft voor het Nederlands, wat toch maar een klein taalgebied bestrijkt. Hij heeft ons in die dagen een complete geschiedenis bijgebracht, naar aanleiding van de gebouwen en paleizen en kerken, die we bezoch ten. O p de vrije zondagmorgen was het een ontroerende belevenis de mis bij te wonen in de Hofburgkapel met zang van de Wiener Sangerknaben. We stonden weliswaar in het voor portaal van de kapel voor de open kapeldeuren, maar via monitor en geluidsinstallatie^ konden wij de mis dan toch meemaken. Op de zondag middag hebben we genoten van een Strauss-concert in de Kursalon in het Stadtpark. Zo Weens als je het je maar kan wensen!! Wenen is, als alle wereldsteden, een stad van tegenstellingen. We permit teerden ons de luxe van koffie drin ken bij "Sacher", een exclusief res taurant, en diezelfde dag bezochten we met nog twee echtparen een Weinhaus, waar mensen aan de zelfkant van het leven, hun heil zoe ken. Hier stonden enkele tafeltjes in een hoek en verder staanplaatsen aan een soort klaptafeltjes aan de muur. Hier hebben we de meest wonderlijke typen gezien, waar de honger en de ellende afstraalde. Daarna zochten wij ons comfortabe le hotelbed op. Wat een schrille tegenstelling.... Interieur van één van de vele kerken in Wenen. vliegtuigen gemaakt werden. De grotten waren in natuurlijke staat gebleven en niet onnatuurlijk ge maakt met allerlei lichteffecten. Al leen op het meer, waar een bootje radiografisch over heen voer, was met (niet storend) licht gewerkt. We zijn zes dagen in Wenen geweest en hebben erg veel gezien en onze conclusie is: een hele mooie stad en geen moeilijke stad om er, voorzien van een goede plattegrond, als toerist de weg te vinden. Veel belangrijke gebouwen en mooie winkelstraten liggen op loopafstand bij elkaar. Deze busreis heeft ons wegwijs ge maakt en wij hopen er op eigen ge legenheid nog eens naar terug te gaan om in ons eigen tempo ver schillende dingen nog eens nader te bekijken. Wij weten nu ook dat er meestal, met wat moeite, nog wel plaatsbewijzen voor opera en thea ters verkrijgbaar zijn. Dit is belang rijk. want bij een bezoek aan Wenen denken we aan muziek en daarvan hebben we deze reis extra genoten. Hierboven staat vakantieherinne ring, maar ik vraag me nu af: was dit wel vakantie? Het is eigenlijk meer een oriëntatiebezoek geweest, waar we erg van genoten hebben, maar wat wel vermoeiender is dan een va kantie in de vrije natuur. R. Mouthaan-Mantel 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 25