EN DE BOERIN, ZE PLOEGDE VOORT Paasstukje in de kleuren geel en groen EEN HAANTJE VAN BROODDEEG VOO It ml Vit OIIW mAtthAus pAssion I E H ij begon met ons te vertellen over het leven van Joh. Sebastian Bach. Hij werd geboren in 1685 in Eisenach en overleed in 1750 in Leipzig. Hij was bijzonder muzikaal en hij heeft een enorme hoeveelheid muziek ge componeerd, waarvan helaas nog al wat verloren geraakt is. De Matthaus Passion is wel zijn beroemdste werk geworden. Het is het lijdensverhaal uit het Mattheus evangelie, hoofd H "I k was uitgehuild toen de klap kwam dat ik alleen achter bleef'. De boekhouding deed ik altijd al, maar met het bouwplan en al wat meer komt kijken bij het runnen van het boerenbedrijf had ik me niet be moeid. I k ben blij dat iemand me af en toe als het ware een halt toe roept om naast hoofd en handen, het hart niet te vergeten. Ik wil de kinderen hel pen een man te worden in deze maatschappij. Vader en moeder en gelijk boer en boerin zijn. Het boe renbedrijf doe ik graag. Er is een goede combinatie met de buren, waarmee een gezamenlijk werktui genpark is opgebouwd. Ook een goede verstandhouding met de be drijfsleider, waarmee alles doorge A N, Uit: Kleengedichtjes van Guido Gezette Te modern Geen koper- of slagwerk Knokken. Niet echt alleen. Ook nu hebben we weer geprobeerd, de ruimte in het Paas- nummer zo te vullen dat er voor alle lezers iets van haar of zijn gading te vinden is. Deze keer iets over de Matthaus Passion, die elk jaar in de Paastijd te beluisteren valt. Mooie muziek en mooie kerken zijn beiden in Wenen te vinden. Misschien brengt het u op een vakantie-idee. Hoe moeilijk het is, alleen verder te moeten of met een handi- kap te moeten leven vertellen ons de artikelen over die onder werpen. Verder drie gezellige dingen, die u met de kinderen kunt maken voor de paastafel. We hopen dat het geheel weer aan uw verwachting mag voldoen en namens de perscommissie wens ik u prettige Paasdagen. L.J. de Regt In Nederland zijn nog enkele streken waar kinderen op Palmzondag (de Zondag voor Pasen) een "palmpaas" ronddragen: twee kruislings verbon den stokken, versierd met vlaggetjes, slingertjes en takjes van de buxus of palmboom. Bovenop dit geheel prijkt meestal een haantje of kippetje van brooddeeg. In onze provincie kennen we de palmpaas niet. De meeste bakkers verkopen in de week voor Pasen wel de bekende deegfiguren, zoals haas jes en haantjes. Het staat feestelijk op de ontbijttafel, die op de paas- ochtend in veel gezinnen, extra ge zellig is versierd. Vooral kinderen vinden broodfiguren schitterend. Het loont daarom de moeite zelf eens aan de slag te gaan. Voor kinderen is het ook leuk om te helpen. In de paasvacantie is daar ook voldoende tijd voor. Om 2 paashaantjes te bakken is no dig: 1 pak broodjes mix 1 eetl. bloem 2 rozijnen. Begin met het invetten van de bak plaat. Een leuk karweitje voor een kind. Het brooddeeg maken volgens de aanwijzingen op het pak. Een wat ouder kind kan dit zelf doen. Het aldus verkregen deeg in 2 gelijke porties verdelen. Het kan natuurlijk ook in vier porties worden verdeeld, de haantjes worden dan de helft kleiner. De eetlepel bloem op het aanrecht strooien. Hierop iedere portie met de hand rollen tot een staaf van 30 cm. (bij 4 porties tot 15 cm). De uiteinden van de staaf wat dunner rollen. De kop en de staart worden hiervan ge vormd. De tekening geeft de vorm aan, waarin de staaf op het bakblik moet worden gelegd. Druk de staart plat en snijdt hem in lcm brede reepjes. Maak op de hals een kransje het uit de oven nemen worden be streken met wat water. Het brood gaat dan ook iets glanzen. Veel gezelligheid gewenst bij het maken en het eten van de brood haantjes. A. van M. U neemt een eenvoudig bakje of schaaltje. Tegen de achterkant zet u een blokje steekschuim vast of een kant en klaar rondje dat in uw schaaltje past. Het bloemstukje wordt aan de achterkant van de schaal gemaakt en zal niet meer dan de helft vullen. 1. Het hoogste punt is de forsythia of een takje kronkelwilg. 2. Dan 3 narcissen onder elkaar. De grootste bloem in het hart rust op een ondergrond van klimopbla deren die het steekschuim be dekken. 3. Het blad van de narcissen moet u niet weggooien, het is een leuke aanvulling. Voor u de narcissen in het stukje steekt kunt u het be ste een gat prikken, anders breekt de zachte stengel gemakkelijk. 4. Drie mooie freesia's geven de breedte aan het stuk. Soms zitten er nog zijscheutjes aan. Die kunt u er gerust bijsteken, meestal ko men ze uit. 5. Voor de bladafwerking kunt u alle takjes jong uitkomend groen gebruiken. Ook een enkel takje brem zal het goed doen. Deze schikking kunt u ook met an dere bloemen bv. gerbera's en free sia's maken. Namens de tuincommissie veel suc ces J.L.P. Versluys-van Dalen. van ondiepe sneetjes en op de plaats van de vleugel enkele lange ondiepe sneden in het deeg. Op de plaats van het oog een rozijn in het oog drukken en de haan is klaar om te rijzen. Dek hem daarvoor af met een schone theedoek, waarover weer een stuk plastic komt te liggen. Zet dit geheel 30 min. op een warme plaats. On dertussen de oven voorverwarmen op 220 graden C. of de gasstand 5. Na het rijzen het plastic en de thee doek verwijderen. De haantjes even tueel bestrijken met wat losgeklopt ei. Ze krijgen hierdoor een glanzend laagje. Bak ze nu in het midden van de oven in ±20 minuten gaar en bruin. Als geen ei gebruikt is om de haantjes te bestrijken, kunnen ze na Wie kander koren zien en niet gedinken hoe edel spijze 'et is en niet gedinken! Wie kander wijn gezien en niet gedinken hoe edel drank het is en niet gedinken! Wie kander Christen zijn, en niet gedinken hoe Christi vlees en bloed hij nut en niet gedinken. onder redaktic van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Ik jaar tegen Pasen ziet u overal de aankondiging voor de uitvoe ringen van de Matthaus Passion. Niet alleen voor radio en t.v., maar ook in de kerken zoals in Aardenburg kunt u dit geweldig oratorium gaan beluisteren. Maar voor velen onder ons bestaat er toch wel wat drempelvrees om naar een dergelijke uitvoering te gaan. Het was dan ook een goede gedachte van de afd. Kattendijke/Wilhel- minadorp van de Bond van Plattelandsvrouwen om een huiskamer bijeenkomst te organiseren, waarop de heer Menken uit Goes ons iets kwam vertellen over dit muziekwerk en tevens enkele gedeelten er uit zou laten horen. stuk 26 en 27, dat hij helemaal in muziek vertelt. Het werd in 1729, het jaar dat hij het schreef, tweemaal uitgevoerd, maar het werd een grote mislukking. Voor die tijd was het veel te modern. Pas 100 jaar later werd het weer ontdekt en wel door Mendelssohn, die er voor zorgde dat het in Berlijn uitgevoerd werd, en pas na die tijd is het beroemd geworden. Het eerste gedeelte was bedoeld voor de morgendienst op Goede Vrijdag en het tweede gedeelte voor de mid- dagdienst. De bezetting bestond uit twee korpsen en werd bij het eerste gedeelte aangevuld door een kna penkoor. Verder twee orkesten en solisten. Bij de orkesten zijn geen koper of slagwerk instrumenten. Muzikaal is het onderverdeeld in grote koorwerken, het recitatief d.w.z. het zingend verhalen, de aria's en de koralen (de gezangen), die al tijd eenstemmig gezongen worden. Meerstemmig worden gezongen de grote koorwerken en de zgn. turbae d.i. de menigte die zingt. De vokale soli worden begeleid door een solo instrument, behalve bij de christus partij, die begeleid wordt door orgel en strijkers. et stuk bestaat uit twee delen. n zijn verhaal maakte de heer Menken ons op allerlei dingen attent Vervolg pag. an het Hollandsch Diep, niet ver van de splitsing Amer- Nieuwe Merwede ligt de polder "Schuddebeurs". In deze polder met goede zware zeeklei staat de boerderij van de fam. Crezee. Een mooi nieuw bedrijf, vanwege de ruilverkaveling verplaatst vanuit het dorp Lage Zwaluwe. Het leek allemaal zo mooi, samen met man en 3 kinderen wonen temidden van de akkers. Mooie gebouwen waar omheen goede grond. De zoons te zien opgroeien in een vrijheid die voor boerenkinderen is weggelegd. Een vrijheid, die opweegt tegen de bezwaren van altijd ver van school, voetbalclub enz. Dan komt er de ernstige ziekte van man en vader, de boer. Alleen blijft Mevr. Crezee achter. Alleen maar met haar drie jongens en het bedrijf. Na vier jaar kan en wil Mevr. Crezee praten over het Hoe, het Wat en het Waarom. In de gezellige huiskamer, met uitzicht over de wijde polder zit ik tegenover Mevr. Crezee. Haar heldere blauwe ogen kijken me recht aan. Zij vertelt. Vertelt over het verdriet dat er al was voordat haar man stierf. Ze zag het aankomen. Zagen ook wat ze samen nog konden regelen eer het te laat was. De bedrijfsleider was er al, voordat haar man heenging. Nog steeds is er de dankbaarheid dat ze hem samen hebben kunnen aanstellen. Er was je gezin en je huis, waar je je werk aan had. Dan moet je» Je wilt het bedrijf bewaren. Voortzetten voor een van de drie zoons. Ik kwam op drift. Een geweldige werklust om te bereiken wat ik voor ogen had. Vechten voor de kinderen, voor me zelf, voor het bedrijf. Avond aan avond dook ik in de papieren. Re kende en vergeleek. Stelde bouw plannen op en viel 's avonds dood moe in shiap. Maar ik leefde weer, had een toekomst voor ogen. M'n familie, m'n ouders en schoon ouders buren en kennissen hebben me altijd geholpen. Medelijden wil de ik niet, belangstelling graag. Ik heb moeten knokken om me waar te maken, om iemand te zijn in een mannenwereld. Ik ben harder ge worden. praat wordt. In de verpleegtijd van de gewassen trek ik zelf mee naar het land. Als er gespoten moet worden eerst zelf gaan kijken om welke re den. Dan de handel. Wanneer moet je verkopen, wanneer doe je het goed? Je ervaart, datje het fijn vindt daar met andere boeren over te praten. Te kunnen toetsen of je het goed doet. m m ■JL 1 A lite" i i V' iv -.v WÈA De nieuwe boerderij van de fam. Crezee. gekregen om verder te gaan. Ik ben daar dankbaar voor. u de oudste zoon alweer 19 jaar is, krijg je ook daar de gesprekken mee. Komt de tijd dat de zoon de plaats van de bedrijfsleider in zal gaan nemen. Als positief ervaar ik, dat ik een vrijheid heb, ik ga en sta waar ik wil.. Ik heb nog steeds een honger om te leren. Ik volg de cur sussen op landbouwgebied, zit in het besfuur van de plattelandsvrouwen, ga met vrienden naar een schouw burg. Ik leef. Na de opstandigheid van "waarom mijn man?" heb ik kracht ls ik tegen de avond naar huis rijd, schijnt een lage zon over de polder. De polder waar de akkers liggen te wachten tot straks de boer zal komen om zaad aan de akkers toe te vertrouwen. Ook op dat bedrijf waar die boer er niet meer is. Gelukkig dat er vrouwen zijn die willen vechten voor hun kinderen. Die zichzelf inzetten om dubbele ta ken op zich te nemen. Ze redt het wel. We kunnen trots zijn op zulke vrouwen, die hoofd en handen ge bruiken. Geen medelijden met zich zelf hebben, maar er keihard tegen aangaan voor het voortbestaan van het'gezin en bedrijf. Mevr. Crezee had van L. Hof - de Boer deze woor den uitgeknipt: Hoofd en handen, gebruik ze beiden, en ook het hart hoort er bij. Leg jezelf niet aan banden, geef jezelf eens vrij. Vrouw en moeder op z 'n tijd, maar hou het uitzicht wel wat wijd. Dan zul je mettertijd wel merken, 't Leven is wat meer dan werken. Zelf vond ze dat ze dit af en toe eens moest lezen. Ik dacht dat ook voor haar af en toe ontspanning brood nodig zal zijn. Ik hoop van ganser harte dat zij ook verder zal slagen op deze door haar ingeslagen weg. Sien Overbeeke.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 24