01 Explosie van aktie Voorbarig Velen kwamen in Zeeland in de Kas zuidelijke landbouw maatschappij Door het goede voorjaarsweer is de grond nu vrijwel overal bekwaam om bewerkt, beplant en ingezaaid te worden. Na ongeduldig wachten nu dus een explosie van aktie in het veld. E en bekend grapje gaat als volgt: er gelden hier slechts twee regels. De eerste regel is dat de baas altijd gelijk heeft. Regel 2: Als de.baas geen gelijk heeft dan treedt regel 1 in werking. Op zich is dit wel een aardig grapje maar niet meer van deze tijd. Tenminste volgens mij niet maar misschien ben ik daarmee te voorbarig. Varkenspest Groei-hormonen Grondverbetering N a de voor de akkerbouw zeer teleurstellende Brusselse prijsbesluiten (de akkerbouw als kind van de rekening) rest er slechts een pleister op de wonde. Deze pleister is de nieuwe subsidie voor profielverbetering (zoals diep- Dagje uit.... Jonge mensen Prettige Paasdagen R est mij iedereen zeer prettige en goede Paasdagen toe te wensen. Dat is dan niet voorbarig. Ik doe dit zonder voorbehoud aan alle eigen bazen. z.l.m VRIJDAG 17 APRIL 1981 68e JAARGANG NO. 3578 land- en tuinbouwblad I n West Zeeuws-Vlaanderen is vorige maand op ver schillende plaatsen varkenspest gekonstateerd. Dat is zonder meer reden om de grootst mogelijke voorzichtig heid in acht te nemen zoals bijvoorbeeld een (beperkt) vervoersverbod. Onze aktiviteiten als georganiseerde landbouw zijn er via de gewestelijke raad van het Land bouwschap steeds op gericht geweest de schade zoveel mogelijk te beperken. In zeer nauw overleg met het mi nisterie kon de varkenshouders worden medegedeeld dat twee weken na de laatste besmetting het vervoer van varkens weer vrij zou zijn. Dit bleek 1 5 april te zijn, afge lopen woensdag, dus net voor de Pasen. Plotsklaps lijkt ditzelfde ministerie van gedachten verandert en wordt het vervoersverbod op 3 weken gesteld. De betrokken var kenshouders zijn natuurlijk woedend. En terecht, ze kun nen geen kant meer op. Het ergst getroffen zijn nog wel die bedrijven waar helemaal geen varkenspest is gekon stateerd. Ook hun bedrijf ligt niettemin al weken stil, geen opfok, geen afzet, alleen maar schade. Deze bedrij ven kunnen zelfs op geen enkele schadevergoeding re kenen. Dit lijkt mij de omgekeerde wereld. Een kronkel die wij alsnog zullen moeten proberen recht te trekken. Of ben ik nu toch te voorbarig? De jacht op zgn. verboden groeihormonen zal nu wel over z'n hoogtepunt heen zijn. Dat komt omdat de des kundigen zijn gaan twijfelen aan de betrouwbaarheid van de hormoononderzoeken. Het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid (R.I.V.) zou zelfs niet langer kunnen voldoen aan de kwaliteitsnormen die aan een dergelijk onderzoek worden gesteld. Het R.I.V. gooit het bijltje er daarom bij neer zo meldt het Algemeen Dagblad van zaterdag 11 april. Inmiddels zijn er mij boeren bekend die al meer dan een maand wachten op de uitslag van het onderzoek van de op hun bedrijf genomen monsters. Al die tijd ligt het bedrijf volkomen stil: er mag niks in, er mag niks uit. (Sommige van) Deze bedrijven worden ook nog bewaakt: dag en nacht. Logisch dat dat naast alle ellende ook nog ernstige psychische spanningen met zich meebrengt. Ik ben maar een eenvoudig jurist maar ik vraag me wel af of dit allemaal zo maar kan. Als grondbeginsel van het recht heb ik geleerd dat iemand onschuldig is zolang het tegendeel niet onomstotelijk is bewezen. Met de hormo- nenjacht echter worden mensen zonder meer publiekelijk aan de schandpaal gezet. De vraag kan gesteld worden wat er gebeurt als achteraf blijkt dat een en ander op een vreselijk misverstand berust. Ik neem aan dat alle schade aan deze bedrijven, voorzover in geld te betalen, zal wor den vergoed. Hoor ik daar iemand zeggen dat dat veel te voorbarig is? De uitnodiging "Kom (ook in Zeeland) in de Kas", is niet aan dovemansoren gezegd. Zeker enige honderden belangstellen den hebben zaterdag 11 april j.l. een bezoek gebracht aan de kassen op Walcheren en Zuid-Beveland. In het algemeen tot grote tevredenheid van zowel de tuinders als de bezoekers. De konklusie kan dan ook zijn dat zo'n open dag het volgend jaar zeker voor herhaling vatbaar is. Bij tuinder P. Ton in Middelburg kwamen ca. 200 mensen op bezoek. Zijn reaktie: "We hadden eigenlijk geen idee over hoe het zou gaan, maar achteraf is het ons erg meegevallen. De mensen waren zeer enthousiast. Er waren ook veel be zoekers uit de direkte omgeving die zeiden anders niet zo goed langs te durven komen maar nu dan toch van de ge legenheid gebruik wilden maken om es te zien hoe dat gaat met die tomaten en die sla....". Hij is van mening dat de aktie voor herhaling vatbaar is. Deze mening is ook het echtpaar In 't Anker te Veere toege daan. Daar kwamen zo'n 400 mensen kijken hoe In 't Anker komkommers kweekt. Gezien de grote toeloop (er waren zelfs mensen uit Zeeuws-Vlaanderen) was enige organisatie op het bedrijf wel geboden. Mevrouw In 't Anker: "Ik ving ze op en vertelde iets over de sorteerinrichting. Onze zoon en dochter gingen dan met groepjes de kassen rond, terwijl mijn man allerlei uitleg gaf. We hadden het tuinameublement buiten gezet met de koffiepot zodat de mensen echt een dagje uit waren. Erg gezellig". Bij In 't Anker heeft men opgemerkt dat velen denken dat de tuinder maar raak spuit. "Het is goed datje es uit kunt leggen dat dat bepaald niet het geval is. Ook over de methylbromi de, waar velen naar vroegen, konden we goede informatie geven. Verder trok natuurlijk de biologische bestrijding van spint met mijten veel belangstelling en was bij velen de verbazing groot toen men er achter kwam dat paprika's in Nederland worden gekweekt en dat rode en groene paprika's van dezelfde plant komen. Ze zijn met meer begrip voor en van de tuinbouw vertrokken." Mevrouw Ganseman in Kapelle is iets minder enthousiast. Zij kweekt vrijwel uitsluitend trosanjers en daar is voor het publiek eigenlijk niet zoveel aan tezien. Ze vindt het een beetje spijtig dat onder de ongeveer honderd mensen die haar bedrijf bezocht hebben zo weinig jonge mensen zaten. Verder heeft ze de indruk dat de hele organisatie zo'n dag nog wat moet groeien. Door zo'n aktie elk jaar opnieuw te organiseren, verwacht ze ook een breder publiek. De familie Ganseman zou een volgende keer zeker wëer van de partij zijn maar vindt wel dat bedrijven waar meer verschillende soorten bloemen gekweekt worden voor het publiek aan trekkelijker zijn dan het hunne. woelen), detailontwatering (waaronder drainage) en later eventueel perceelsvergroting. Voor deze grondverbete ring is 5 miljoen gulden beschikbaar voor dit jaar. Wij zijn daar zeer mee ingenomen omdat de akkerbouw toch op een of andere manier moet worden geholpen. Met name ook de kleine akkerbouwbedrijven zullen in optimale konditie moeten zijn om het hoofd boven water te hou den. Deze bijdrage ad 5 miljoen zal daarom geen één malige zaak mogen blijven maar de komende jaren moe ten worden voortgezet. Ook in de praktijk is er veel be langstelling voor dit soort regelingen. Ik ga er dus maar vanuit dat er een vervolg komt. Daarnaast mag ik aanne men dat er voor de akkerbouw nog een aantal andere maatregelen zullen worden genomen bijvoorbeeld op het vlak van de graaninterventie. Na alle juichende verhalen over Brussel is dit toch het minste wat er voor de akker bouw gedaan kan worden. Kortom: 5 miljoen is beschikbaar, de rest volgt nog. Tenminste, als ook dit niet al te voorbarig is. Het minis terie is tenslotte de baas. Tijdens het schrijven van dit artikel viel er een persbericht op mijn buro waarin het bedrag ad 5 miljoen al niet meer wordt genoemd. Dit doet het ergste vrezen. De akker bouw kan dit niet over zijn kant laten gaan. Oggel I

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1