Gebruik bakteriën als meststof o, G Waterschap ontwierp milieuvriendelijke slootreiniger Nieuwe eenwiekswindmolen met hoog rendement BUIGZAAM HEK VERHOOGT OMGEVINGSKWALITEIT M et het apparaat vangt het waterschap twee vliegen in één klap: de^verfoeide chemische S inds het begin van de zeventi gerjaren, toen het waterschap het leeuwendeel van het interlokale wegennet in beheer kreeg, werd de ongeveer 250 km wegsloot met behulp van chemicaliën vrij van onkruid gehóuden. Het doel: een zo goed mogelijke doorstroming van het af te voeren polderwater. Jaarlijks kregen de sloten twee maal een behandeling. De eerste keer met een verbrandingsmiddel en de tweede maal met een kom- binatie van het verbrandings middel en een rietdodend mid del. H et P.v.d.A.-kamerlid, de heer H. Veldhoen, heeft bij de minis ters van ekonomische zaken en verkeer en waterstaat aandacht gevraagd voor de vinding van het waterschap. Naar zijn mening is toepassing van deze machine niet alleen gunstig voor het milieu, maar kan het apparaat bij vol doende medewerking van de over heid en de Unie van Waterschap pen een ekonomisch perspektief bieden, bijvoorbeeld voor serie- produktie bij een hierin te inte resseren bedrijf. Besparing energie Chemische bestrijding gestopt Serie-produktie Op de Nationale Energiebeurs in Borne is voor het eerst een wind molen te zien die niet alleen nu al over nieuwe eigenschappen be schikt, maar ook al op toekom stige ontwikkelingen inspeelt. Met de WIMO is het de Duitse machinefabrikant Böwe gelukt een windmolen te konstrueren die al bij windsnelheden van 3,5 m/sek. produktief is en dus uitermate geschikt is om ook daar waar een landwindregime heerst te worden gebruikt. Daarnaast kan met de WIMO, als de brand stofcel zijn intrede doet, zonder essentiële wijzigingen, een ener giesysteem worden opgebouwd dat volledig op zichzelf staat. De overkapaciteit die nu nog aan het elektriciteitsbedrijf verkocht wordt, kan dan zelf worden op geslagen, om op een ander tijd stip te worden gebruikt. De WIMO-windmolen benut ruim 70% van het windaanbod, tegen de 35% van de traditionele windmolens. De opbrengst die al 50% hoger ligt, wordt daarmee regelmatiger - zonder pieken - geproduceerd en past beter in het eigen verbruikspatroon. De fors stijgende energieprijzen en de grote onzekerheid betref fende een betaalbare en onges toorde energie-aanvoer in de Een éénwieksmolen voordelen: heeft veel toekomst, zijn bij gebruik van deze windmolen van aanzienlijk minder belang: kosten en op brengsten zijn te berekenen. Met name de huidige financiële situatie voor bedrijven in de agrarische sektor kan gunstig beïnvloed worden. De WIMO heeft één wiek van 6 meter (de rotorvelddiameter is 12 meter), een 10-15 KW generator en is aan het openbare net ge koppeld. De hoogte van de mast is - afhankelijk van de omgeving en het windregime - 12 tot 20 meter. minder materiaalverbruik, dus een lagere kostprijs; het toerental van de rotor ligt dicht hij dat van de generator en dat geeft een ekonomischer overbrenging; de produktie komt al op gang bij lage windsnelheden. In tegenstelling tot de traditionele windmolens draait de éénwiek niet vóór, maar achter de mast en daardoor met de wind mee. Alle wisselingen van de windrichting worden op de voet gevolgd, er is geen krui-inrichting nodig. Harde windvlagen worden opge vangen door een schokdempend rotorblad dat door een cardanme- chanisme aan de rotoras is beves tigd. Naast de hier beschreven WIMO is er een met een kleinere wiek (3,40 meter) in het programma opgenomen voor gebruik in windrijke gebieden, terwijl aan een molen met een rotor van 38 meter voor industrieel gebruik gewerkt wordt. De WIMO zal op basis van een turn-key overeenkomst worden geplaatst door Adviesbureau AaDee-mondial te Enschede (tel. 053-613657). 'nderzoekers aan de Hebreeuwse Universiteit van de Landbouwfa- kulteit te Jerusalem hebben een methode ontwikkeld om bakteriën te gebruiken ter verhoging van de graan-opbrengst waarbij tevens een aanzienlijke besparing wordt bereikt bij het gebruik van de duurdere stikstof-meststoffen. De resultaten zijn voor vele landen interessant. Het Israëlische onderzoek-team van de Mikrobiologische Afdeling van de Hebreeuwse Landbouwfakulteit in Rehovot heeft bakterisatie-on- derzoek verricht met gebruikmaking van Azospirillumbakteriën in tar we, gerst, mais en sorghum. ebleken is dat de opbrengsten hoger waren en de kwaliteit verbe terde. Een vergelijking tussen de re sultaten van bakterisatie en chemi sche bemesting leerde dat de eerste methode een besparing aan energie opleverde, terwijl voorts een verla ging gekonstateerd werd bij de grondwaterverontreiniging en een verlaging van cltransportkosten. Het is reeds lang bekend dat Rhizo- bium bakteriën een gunstige invloed hebben op de groei van peulvruchten en vele onderzoekers hebben in de afgelopen jaren onderzocht of en in hoeverre andere soorten bakteriën een gunstige invloed hebben op de groei van andere landbouwproduk- ten. Zo hebben onderzoekers, in Brazilië ontdekt dat Azospirillum aange bracht op de wortels van wilde graansoorten in tropische gebieden de eigenschap hebben stikstof vast te houden. Nog niet is echter vastgesteld of het toevoegen van deze bakterie aan de bodem een ekonomisch interessant rendement oplevert. Het Hebreeuwse onderzoekteam dat werd geleid door Dr. Yaacov Okun en Prof. Yigal Henis heeft de kapa- citeit onderzocht van Azospirillum als medium voor het vasthouden van stikstof als verrijkingsmiddel voor granen in kassen en in een phytotron (een kas met kontroleerbare kondi- ties). De resultaten waren bevredigend waarbij tevens bleek dat de bakteriën werden gevoed met afscheidingen van de wortels van de granen. De mais, gerst en sorghum die met de bakteriën werden bewerkt vertoon den een aanzienlijke toename in de drooggewicht en stikstofgehalte. Daar de bakteriën eveneens groei hormonen produceren, veroorzaakte hun aanwezigheid bij het wortelstel sel een betere uitgroei van de wortels waardoor de water- en voedingssto fopname werd vergroot. Een proef met de Azospirillum van de California variëteit alsmede de "Harvest 1" bakterie werd in het open veld gedaan. De resultaten in de Kibboets Sde Eliyahu in de Beit Shean Vallei toonden een 13% toe name bij sorghum en een 11% toe name bij mais. Momenteel werkt het Hebreeuwse onderzoek-team samen met Prof. N. Feldman van het Weizmann Instituut aan verdere experimenten teneinde de Azospirillum bakterie te gebruiken bij tarwe. In de zeventiger jaren is de hekwerkindustrie gekonfronteerd met een geweldig probleem van tegengestelde eisen. Hekken mogen tegen woordig niet meer zo duidelijk zichtbaar zijn als vroeger, maar moeten wel hun aibakenings-, ordenings- en preventieve beveiligingsfunkties behouden. De Oirschotse hekwerkfabrikant Heras heeft een oplossing voor deze problematiek gevonden. De ónderneming heeft een flexibele olijfgroene afrastering ontwikkeld die nauwelijks stoort in het land schap terwijl toch aan de belangrijkste funkties wordt voldaan. Buigzaam Het buigzame hek bestaat uit olijf groene glasfiber paaltjes, die per str. meter 475 gram wegen. Ze worden 80 cm de grond in getrild. Deze monta ge methode heeft als voordeel dat de grond ongeroerd blijft en de palen onmiddellijk vast staan. Tegen de palen wordt - afhankelijk van de funktie die de afrastering moet ver vullen - olijfgroen harmonikagaas met/of punt en spandraden in de zelfde milieuvriendelijke kleur be vestigd. De gehele afrasteringskon- struktie kan circa 45 graden buigen zonder dat de palen losser komen te staan. Daardoor is het praktisch on mogelijk om over dit hek te klim men. Toepassingen De Oirschotse hekwerkfabrikant is van mening dat dit nieuwe type af rastering een reeël alternatief is voor de traditionele perkoenpalen-hekken. Zoals bekend vergen dergelijke af rasteringen met houten palen veel onderhoud, terwijl kunststofstaan ders "geen onderhoud" eisen en een lange levensduur hebben. Heras ver wacht vooral een grote belangstelling van de toepassingssektoren in de groengebieden. Dat kan zowel zijn van de zijde van partikulieren, bijvoorbeeld bij ruil- verkavelingsprojekten, fietspaden- aanleg, plantsoenen, sportvelden, zwembaden, kampeerterreinen, be schermde natuurgebieden en ver schillende andere rekreatieprojek- ten. Van de zijde van Rijkswaterstaat in de provincie Zeeland is er grote be langstelling voor dit nieuwe hek werk. Dit buigzame Heras-hek heeft een geraamte van olijfgroene kunststof- palen. Alle onderdelen hebben de zelfde onopvallende milieuvriende lijke kleur, waardoor het hek een harmonisch geheel vormt met de om geving. "ilf" «U «U ^1. V VTP .et waterschap De Groote Waard heeft een nieuwe methode ontwikkeld voor een milieubewust reinigen van de wegsloten. Het apparaat bestaat uit twee op hy- dromotoren draaiende wielen aan een hydraulische arm. Veerkrach tige stalen tanden aan de buiten zijde pakken de ongewenste wa terplanten op en slingeren de ve getatie verspreid op de slootkant, waar het in korte tijd verdort. Op de konstruktie wordt oktrooi aangevraagd. bestrijding kan achterwege blij ven, terwijl deze wijze van sloo- treiniging aanzienlijk sneller - en dus goedkoper - werkt dan ande re mechanische methoden, zoals b.v. de maaikorf. Kunnen met de maaikorf b.v. per dag niet meer dan 2*è 3 km sloot worden schoongemaakt; met de nieuwe machine is het werktem po maar liefst 15 a 20 km per dag, afhankelijk van het aantal obsta kels dat moet worden gepasseerd. En dat weegt ruimschoots op tegen de drie tot vier gangen die deze slootreiniger per jaar moet maken. Op grond van milieubezwaren is het waterschap met cleze chemi sche bestrijding gestopt. Omdat in de jaren zestig en ze ventig vrijwel voor alle onder houd van watergangen chemi sche bestrijdingsmiddelen wer den gebruikt, is in ons land be trekkelijk weinig gedaan om ma chines te ontwikkelen die voor het (op ekonomische wijze) ver wijderen van waterplanten ge schikt zijn. Het ontwikkelen van in alle situaties en omstandighe den bruikbare machines is bovendien erg moeilijk omdat de watergangen in ons land qua breedte, diepte en begroeiing no gal van elkaar verschillen. Voor de medewerkers van de technische dienst van het water schap De Groote Waard was het stoppen met chemische bestrij dingsmiddelen aanleiding een apparaat te ontwikkelen dat de wegsloten (in diverse breedten) in de Hoeksche Waard snel en ef- fektief van waterplanten kan ontdoen. De machine heeft on geveer één jaar tot volle tevre denheid proef gedraaid. Het wa terschap De Groote Waard heeft momenteel twee van deze nieuwe machines beschikbaar. Naar het zich laat aanzien is dit aantal voldoende voor het nood zakelijke onderhoud van de ca. 250 km wegsloot van het schap. De begrotingspost "chemische bestrijding waterplanten" is dan ook in twee jaar tijds terugge bracht van 45.000,— naar nihil. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 17