Een uitgebalanceerde :erie landbouwspuiten mtm PV V-bestuur: varkenssektor door dal heentrekken PVV-voorzitter Meijer: "hormoonkontrole is goede zaak" LABORATORIA-UITRUSTING T.B.V. VLEESKEU RIN GSDOELE IN DEN WORDT VERBETERD M.A.H. G0VAERT ZN. RAINDROP SPUITDOPPEN PETRUS GRAANSILOS nu nogl tegen extra lage winter-1 prijs. neem nu[ kontakt meti ons op. zelfrijdende landbouwspuit Ui CEBECO-HANDELSRAAD De Nederlandse varkenssektor heeft om de periode tot de nazomer te overbruggen, een zeer aktief EG-beleid nodig. Dat ligt met name bij de - overigens maar 3 beschikbare - bescheiden beleidsinstrumenten van de EG-kommissie. Namelijk, de export naar landen buiten de EG op gang houden, de import bewaken en de mogelijkheid scheppen, dat het bedrijfsleven - tegen een bescheiden vergoeding - varkensvlees tijdelijk opslaat. Het seizoenmatige dal dat de sektor door moet, de indruk dat aan de Italiaanse grens momenteel weer importproblemen voor varkensvlees de kop op steken en de verminderde financiële weerstand bij de produ centen, dwingen tot aktief beleid. Daarbij wil het bestuur van het produktschap voor vee en vlees (pvv), 8 april jl. in openbare vergadering in Den Bosch bijeen, opnieuw het EG-rundvleesbeleid in diskussie brengen. De Nederlandse varkenshouders hebben 't al lang moeilijk; ze moeten hun dieren voortdurend beneden de kostprijs verkopen en de achterstal lige betalingen aan banken en vee voederleveranciers lopen op. Velen redden het niet meer. klonk het in het pvv-bestuur. Wanneer je echter de verwachtingen van het aanbod ziet, zijn er aan het eind van het jaar toch betere prijzen in het verschiet. Vooreerst gaat 't dus om het over bruggen van enkele maanden. Het pvv-bestuur ziet die in de moge lijkheid van een EG-premie op par- tikuliere opslag van varkensvlees en een aktief exportbeleid buiten de EG. Met klem wees pvv-voorzitter G.A. Meijer er de varkenshouders op, zo wel bij grensverkeer en bedrijfsbe zoek als bij het voeren van keukenaf- vallcn, de uiterste voorzichtigheid te betrachten. Van het totale slachtvarkensaanbod in ons land (ca. 16 miljoen dieren), is slechts 0,6% afkomstig van bedrijven waar keukenafval gevoederd wordt. Vleeskeuringstarieven Ten aanzien van de vleeskeuringsta rieven deelde de bewindsman mee, dat de eerder aangekondigde verho ging met 5% niet zal worden doorge voerd. Hiermee is een besparing voor het bedrijfsleven van ca. 5a6mln. gemoeid. Het betrouwbaarste én goedkoopste opslag-droogsysteem. Al méér dan 25 jaar! Vaste Kommissie Landbouw en Visserij der Tweede Kamer Tijdens openbaar mondeling overleg met de Vaste Kommissie van Landbouw en Visserij der Tweede Kamer heeft minister ir. G. Braks toegezegd dat de uitrusting van het Rijkskwaliteitsinstituut voor Land en Tuinbouwprodukten (RIKILT) te Wageningen en een aantal regio nale laboratoria voor vleeskeuringsdoeleinden zal worden verbeterd. De bewindsman heeft de Veterinaire Dienst alsmede de Direktie Voe- dings- en Kwaliteitsaangelegenheden van zijn departement opdracht gegeven, na te gaan, hoe de opsporing van ongewenste stoffen (zoals aan dieren toegediende hormonale stoffen, antibiotica, restanten van diergeneesmiddelen e.d.) op de meest doelmatige wijze en in een zo vroeg mogelijk stadium kan plaatsvinden. De minister liet weten, dat het inter departementale overleg over de door de Tweede Kamer gevraagde aan vullende notitie inzake de reorgani satie van de vleeskeuring binnen en kele weken zal worden afgerond. (In het kader van de reorganisatie van de vleeskeuring zal de zgn. staffeling worden herzien). Ir. G. A. Meijer Ondanks alle pogingen van verschil lende instanties uit agrarisch Neder land om de gevaren in te dammen, blijft het risiko levensgroot. Dat mag geen jaren meer duren, klonk het uit het pvv-bestuur. Het schap speelt nu met de gedachte om centrale ver werking (sterilisatie) van keukenaf- vallen verplicht te stellen en zal pro beren om met de overige betrokke nen tot een gemeenschappelijke aanpak te komen. Rundvleesbeleid Uitvoerig ook stond het pvv-bestuur stil bij 't EG-rundvleesbeleid. Van de zijde van de industrie werd, zowel voor varkensvlees- als voor rund- vleesprodukten, betreurd, dat de uitvoerpremie voor export vanuit de EG naar de USA (waar we geen ex port meer op hebben) is verhoogd, terwijl die naar de overige "derde" landen (waar we wel exportmarkten kunnen vinden) is verlaagd. Nederland kan nu onmogelijk meer mee op de wereldmarkt: De premie op de export van rundvleeskonser- ven ligt Vi lager dan die voor vers rundvlees. Dat is je reinste export van werkgelegenheid, werd opge merkt. Aan rundvleeskonserven t komt 115.000 ton de EG binnen, dat is ca. 200.000 ton grondstof, tegen goedkoop tarief. Geef ons de grond stof tegen datzelfde tarief en er is geen voorraad meer, werd van die kant opgemerkt. Daarmee was de diskussie bij het algemene rund vleesbeleid in de EG. waarbij het een trieste zaak genoemd werd. dat de beste kwaliteit stieren en vaarzen in de "interventie"-opslag verdwijnen en de mindere kwaliteiten gekonsu- meerd moeten worden. Maar we moeten het wel van de EG konsu- ment hebben, werd opgemerkt. Van de kant van het pvv-sekretariaat zal men de komende tijd in de archieven duiken om de oorspronkelijke ge dachten over het rundvleesbeleid uit Nederland weer eens boven tafel te krijgen. landbouwprijsbesluiten Het resultaat van de op 2 april afge sloten prijsbesprekingen in de raad van EG-landbouwministers kan in grote lijnen door de Nederlandse vee- en vleessektor worden onderschre ven. In zijn algemeenheid wórdt het feit, dat voor het eerst sinds vele jaren weer een tijdige besluitvorming kon plaatsvinden, toegejuicht. In hoever re de maatregelen inderdaad in de marktprijzen tot uitdrukking zullen komen moet overigens nog worden afgewacht. "Straffe kontrole op het verboden gebruik van hormonen en andere groeibevorderende stoffen bij de vleesproduktie is een goede zaak. Uit de beschikbare gegevens blijkt, dat slechts bij uitzondering bepaalde lieden in overtreding zijn. De kontroles maken duidelijk, dat de doors nee Nederlandse veehouder korrekt handelt". Dit verklaarde de voor zitter van het produktschap voor vee en vlees (pvv), ir. G.A. Meijer, in de openbare vergadering van het bestuur van dit schap op 8 april j.l. in 's Hertogenbosch. Meijer keerde zich daarbij scherp tegen de kennelijk bij uitzondering aanwezige wetsovertreders in ons land. "Die zijn slechts uit op het ei gen gewin op korte termijn en zetten - ongeacht hun eigen grote risiko - willens en wetens de belangen van de hele sektor op het spel. Ik hoop", al dus Meijer, "dat de strakkere kon trole er voor zorgt, dat zeer spoedig het vleescircuit helemaal schoonge veegd is. Onnodig wordt er een smet geworpen op het blazoen van de Nederlandse vleesproducent". Hij zei daarbij ook te hopen dat men in andere landen zo snel mogelijk een zelfde resultaat zal weten te berei ken. Onnodig wordt de konsument wan trouwen aangepraat, aldus de pvv- voorzitter. Komt men een geval van overtreding in ons land op het spoor, dan wordt daar meerdere malen in de pers gewag van gemaakt. Name lijk als het ontdekt wordt, bij in be slagneming, als de eigenaar in be roep gaat, als hij veroordeelt wordt en soms nog vaker. Daardoor wordt het publicitaire effekt stevig ver sterkt. De feitelijke situatie is echter nauwelijks onrustbarend, aldus de pvv-voorzitter. De varkens- en kal- versektor zijn "schoon" en in de Ne derlandse rundvleessektor worden de laatste kruimels weggeveegd, zei hij. HOOG RENDEMENT Door eigen opslag en drogen in Petrus-silo's ontvangt u NETTO aanzienlijk meer voor Uw granen. Mede door de lage investeringskosten kunt U in amper 3 jaar tijd de silo's volledig terugverdienen. ENERGIE-BESPAREND Dankzij ons befaamde beluchting-droog-systeem kan met slechts één 2PK-ventilator ca. 100 ton graan probleemloos gedroogd worden! Petrus-silo's zijn in vele standaard-maten leverbaar. Ook speciale silo's voor veevoeder-bulkopslag. Petrus-graanvijzels in vele lengtematen en doorsnede van 110 mm buis of 140 mm (ook voor voederbrokken, peulvruchten enz.) Referentielijst op aanvraag. Ruim 7500 silo's in gebruik. Vraagt prijsfolders en/of vrijblijvend bezoek. IMPORT: Jhr. de Brauwstr. 23 - 4503 AV GROEDE (Zld.) Tel. 01171-1431 of 1312 rK N i 4-wielaandrijving optimale gewichtsverdeling toppunt van perfectie speciaal ontwikkeld voor het loonbedrijf zowel mechanisch als hydraulisch te bedienen uitvoeringen leverbaar in werkbreedten van 15,18. 21 en 24 m perfect balanceersysteem hydraulisch bedienbare vlakstelling van de spuitbomen Cebeco-Handelsraad heeft voor elk bedrijf een passende landbouwspuit. Leverbaar met de veel voordeel biedende Deze spuiten vrijwel uitsluitend grove druppels, zodat u kunt werken onder omstandigheden (veel wfnd), waar anders „drift", dus kans op schade aan naburïge gewassen zou ontstaan. Alle CEBECO en AMAC landbouwspuiten kunnen worden geleverd met: enkele of dubbele spuitleiding normale of zelfafsluitende spuitdoppen Delavan Raindrop doppen (gemakkelijk en eenvoudig onder een hoek van 30 te plaatsen) Ook geschikt voor vloeibare kunstmest! Natuurlijk wilt u nog veel meer weten van onze serie landbouwspuiten. Vraag inlichtingen bij e 4462 EW GOES Dr. A. F. Philipsstraat 9 Tel. 01100-21 200 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 15