Temperatuur en druk zijn van invloed op de gasprijs Effekt norm NEN 3859 "Tuinbouwkassen - Konstruktieve eisen" op kwaliteit tuinbouwkassen D e officiële prijs van het gas waarover altijd wordt gepraat, geldt voor een standaard kubieke nieter gas met een temperatuur van 0 graden Celsius en een druk van 1 atmosfeer 1013 milibar. In de praktijk is de tenperatuur altijd hoger dan 0 graden Celsius. Vaak is deze gelijk aan de grondtemperatuur, bijvoorbeeld 10 graden Celsius. De druk is ook altijd hoger dan 1 atmosfeer, omdat anders het gas niet uit de pijp komt. Er moet immers altijd een zekere overdruk zijn. Vaak is dit 100 milibar (dit staat in het grootverbruikerskontrakt). Hieronder wordt uiteenge zet hoe belangrijk de korrekties zijn die aangebracht worden n.a.v. verschillen in temperatuur en druk. Toeslagen T emperat uurkorrektie Drukkorrektie Hoogwaardiger gas Overleg Landbouwschap Onder de tuinders bestaan vragen over het feit dat men op de gasre- kening enkele toeslagen op het aantal verbruikte kubïeke meters of op de gasprijs aantreft. Hier door kan de werkelijke prijs en kele centen hoger uitkomen dan de officiële prijs die in de kranten staat. Dit artikel gaat over het hoe en waarom van die toeslagen. H et is een bekend feit dat gas uit zet, wanneer de temperatuur toe neemt. Het gas wordt "dunner" waardoor er per kubieke meter min der kilo-kaloriën in gaan zitten, dus minder warmte. Het gas zoals het uit de meter komt, bijv. van 10 graden Celsius, wordt door het gasbedrijf teruggerekend naar een kubieke meter van 0 graden Celsius. Dit be tekent een verlaging van de prijs (of een verlaging van het aantal gemeten kubieke meters). Deze omrekening (ook wel korrektie genoemd) is een voordeel voor de tuinder. Een tem peratuurverschil van 10 graden Cel sius is gelijk aan een korrektie van bijna min 4%. B ij een hogere druk wordt het gas samengedrukt, waardoor het gas "dichter" wordt. Er gaan dan meer kilo-kaloriën in een kubieke meter of wel er gaat meer warmte in. We kri/- gen nu weer hetzelfde als bij de tem peratuur; het gasbedrijf rekent het gas uit de met^r met een overdruk van 100 milibar terug naar kubieke meters van 1013 milibar (1 atmo sfeer). Deze omrekening (korrektie) is een nadeel voor de tuinder. Een drukverschil van 100 milibar is gelijk aan een korrektie van bijna plus 10%. Een gasbedrijf dat beide korrekties toepast, komt dus in ons voorbeeld aan een totale korrektie van rond 6% (4% min en plus 10%). In dit geval wordt de z.g. korrektie-faktor 1,06. Deze faktor moet op de gasrekening vermeld staan. Dit is de z.g. toeslag voor temperatuur en ^druk die in de regel wordt vertaald in kubieke me ters. Als het gasbedrijf de zojuist om schreven handelwijze volgt, kan men hier weinig tegen in brengen. Het komt echter voor dat het gasbedrijf de temperatuurkorrektie maar laat zitten en alleen de drukkorrektie toepast. De zaak is dan niet in orde, want de korrektiefaktor wordt in ons voorbeeld dan 1.10 (alleen de 10% meer voor de druk). Men moet er op letten dat sommige gasbedrijven niet uitgaan van een ge middelde temperatuur over alle maanden van het jaar, maar van een wisselende temperatuur per maand. In dit geval zal de korrektie-faktor in de wintermaanden hoger kunnen zijn en in de zomermaanden lager. 'V erleden jaar is de Gasunie be gonnen met het toevoegen van gas uit de Noordzee (Continentale plat) aan het Groningse aardgas. Het gaat om een kleine hoeveelheid, omdat anders de branders aangepast zou den moeten worden. Het gas uit de Noordzee is wat "rijker" .dan het Groningse gas; het is hoogwaardiger omdat het meer kilo-kaloriën, dus meer warmte bevat. De toevoegin gen van het Noordzeegas leiden er toe dat het gas uit de pijp ongeveer 1% meer kilo-kaloriën bevat. De Gasunie meent dat deze 1% meer warmte in de prijs moet worden ver rekend. Op de gasrekening wordt ook hiervoor een korrektie-faktor opgevoerd, in de regel van 1.01 (dus 1% meer). Deze korrektie wordt in de regel vertaald in kubieke meters, maar men zou het ook in de prijs per kubieke meter kunnen doen. De Gasunie kontroleert regelmatig de samenstelling van het gas. Ver spreid over het land heeft men hier voor meetpunten zitten op de hoofdtransportleidingen. 2^ owel over de toeslag voor de kor rektie van temperatuur en druk als over de toeslag voor hoogwaardiger gas hebben gesprekken plaatsgevon den tussen Gasunie, Vegin en het Landbouwschap. Over de toeslag voor temperatuur en druk is zelfs uitvoerig overlegd, mede op basis van enquêtes van het Landbouw schap (onder de tuinders) en de Ve gin (onder de gasbedrijven). Uit dit overleg, waaraan ook de Verenigde Krachtwerktuigen namens de indus trie heeft deelgenomen, is een lan delijk advies van Vegin aan alle gas bedrijven tot stand gekomen. In dit advies zijn berekeningsmetho den aangegeven, onderverdeeld naar de verschillende (kleinverbruikers, grootverbruikers tot 1 miljoen m3 en grootverbruikers boven de 1 miljoen m3), waarvan het dus de bedoeling is dat deze door alle gasbedrijven over het hele land op dezelfde wijze wor den toegepast. Het is uiteraard no- gelijk dat het landelijk advies van Vegin op dit moment nog niet door alle gasbedrijven wordt toegepast. Er zullen bijv. gasbedrijven zijn die dit pas zijn gaan doen met ingang van dit jaar. Op dit moment kan het zijn dat er tussen de verschillende gebieden nog verschillende methoden worden toegepast, terwijl het ook kan gebeu ren dat men op de rekeningen over dit jaar andere korrektiefaktoren aan treft dan op de rekeningen van het afgelopen jaar. Op den duur moet dit echter allemaal gelijk worden over het hele land. Uiteraard zal het Landbouwschap nauwlettend al deze zaken volgen, omdat het voor de tuinders financiëel veel kan uitmaken hoe of dit in de praktijk allemaal gebeurt. Een paar centen per m3 kan het gauw schelen en maal een paar honderdduizend kubieke meter gas is dit een groot bedrag. Bovendien wordt het effekt steeds groter naarmate de gasprijzen stijgen. LANDBOUWSCHAP afd. Pers en Voorlichting ing. L. Mulder Vorig jaar is, ter gelegenheid van de jaarlijkse Nederlandse Tuin bouw Vakbeurs, in het speciale nummer van het tijdschrift Tuin derij een overzicht gepubliceerd van kaskonstrukties die getoetst zijn aan de norm NEN 3859 "Tuinbouwkassen - konstruktie ve eisen". Inmiddels zijn er in 1980 diverse toetsingen bijgekomen van Ven- lo-warenhuizen en van breed- kapkassen. De Tuinderij heeft daarom in het recente NTV-nummer ter gele genheid van de in februari jl. ge houden Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs 1981, hefe effekt van NEN 3859 op de kwaliteit van tuinbouwkassen opnieuw belicht. Aan het artikel van de heren ir. F.S.K. Bijlaard (TNO-IBBC) en D. Waayenberg (IMAG) ontle nen wij het volgende: De koper doet er het beste aan ver melding van het toetsingsrapport e.d. te eisen in het koopkontrakt, mede in verband met eventuele latere arbi tragezaken. Als een kas wordt sa mengesteld uit apart getoetste on derdelen (bijvoorbeeld de onder bouw van éên firma en de omhulling van een andere firma) dan dienen beide toetsingsrapportnummers van die onderdelen in het koopkontrakt vermeld te worden. Om enig inzicht te krijgen in hoe verre uiteindelijk de konstruktie van de gebouwde kas met de getoetste berekeningen en tekeningen over eenkomt, wordt dit jaar in een sa menwerking tussen IMAG en TNO- IBBC een uitvoeringsinspektie uit gevoerd van een aantal gebouwde kasobjekten. Behoefte In 1978 is de norm NEN 3859 ver- De in dit overzicht vermelde kas konstrukties zijn tot de datum 1 ja nuari 1981 aan de norm NEN 3859 getoetst door TNO-IBBC te Rijswijk. Dit betekent dat de desbetreffende firma's met tekeningen en bereke ningen hebben aangetoond, dat zij kassep en/of onderdelen daarvan kunnen aanbieden die voldoen aan de toetsingskriteria van deze kassen- bouwnorm. Juist wanneer de koper van een kas uiterst scherp geprijsde aanbiedin gen ontvangt als gevolg van de kon- kurrentie, moet hij bij iedere aan bieding kontroleren wat er geleverd wordt en of de konstruktie voldoet aan de kassennorm. Zeker dan heeft hij een garantie dat hij een goed produkt koopt, als het desbetreffen de kastype van een firma getoetst is door TNO-IBBC te Rijswijk aan NEN 3859 en als deze ook wordt uitgevoerd zoals in de berekeningen en op de tekeningen is aangegeven. schenen. Het is nu twee en een half jaar na de inwerkingtreding en het kan niet anders gezegd worden, dan dat deze norm in een behoefte heeft voorzien nu thans naar schatting 90-95% van het marktaanbod van kaskonstrukties kan voldoen aan NEN 3859. Een kas die aan deze norm voldoet is door z'n vele posi tieve punten goed te onderscheiden van de kassen uit de tijd voor NEN 3859 en kan dan ook de "normtoets" der kritiek (bijvoorbeeld wind, sneeuw enz.) goed doorstaan. Zoals al vermeld is, moet de toetsing op papier dringend gevolgd worden door een kontrole in de praktijk van het bouwen. Het is reeds gebleken dat een op papier uitstekende kas door onoordeelkundige uitvoering of door gebruik van verkeerde mate- palen e.d. uiteindelijk toch niet aan de norm voldeed. Vele kleine en grotere problemen die ontstaan zijn bij het gebruik van NEN 3859 vragen nog om een oplos sing, met name het bouwen van kas sen met isolerende omhullingen, zoals dubbelglas, isolerende kanaal platen van kunststof, folies enz. Over een deel van deze problemen doet het vervolg op NEN 3859, de Nederland se praktijkrichtlijn NPR "Kaskon strukties" duidelijke uitspraken en reikt daarbij ook voorbeelden van konstrukties aan. De werkgroep, die als taak heeft om deze.NPR tot stand te brengen, heeft deze in de vorm van een eindkoncept gereed. Het ontwerp van deze praktijkrichtlijn zal spoedig ter kritiek verschijnen". Nieuwe prijscourant Een dezer dagen is de nieuwe land bouwwerktuigencatalogus no. 81 van de fa. Cappon te Heinkenszand uit gekomen. Deze prijscourant is los bladig hetgeen als voordeel heeft dat er altijd bladen bijgevoegd kunnen worden als er nieuwe werktuigen bijkomen. Daarnaast kan men ook losse bladen krijgen van die werk tuigen waarvoor specifieke interesse bestaat. U kunt de catalogus bestellen bij de Fa. Cappon, tel. 01106-1201. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 13