De landbouw in de Biesbosch door de eeuwen heen w, w; w aarom die titel? Dielis Hakkers: "Ik noemde mijn manuscript zo, omdat de landbouwgronden in de Biesbosch na honderden jaren eindelijk veilig zijn om te bewonen en te bewerken." Dies Hakkers heeft dit manuscript over de landbouw en waterhuishouding van de Biesbosch geschreven, om de geschiedenis er van vast te leggen voor het nage slacht. Hij heeft de gegevens uit "Geborgen Land" verzameld uit overleveringen van oude boeren, veel speurwerk en uit eigen ervarin gen. Het manuscript begint op vrij dag 15 oktober 1937 met de voltooi ing van een reeds eeuwen geleden begonnen inpolderingswerk. Dielis Hakkers geeft een duidelijke terug blik over de landaanwinning gedu rende 500 jaar. Hij vertelt over de ontwikkelingen van de landbouw gedurende de laatste honderd jaar. D, D e romanticus Hakkers heeft van 1934 tot 1947 een dagboek van zijn landbouwbedrijven op De Kwets en later aan de Noorderelsweg in de Dordtse Biesbosch bijgehouden. Uit dat dagboek blijkt, dat landbouw betekent: altijd plannen maken, or ganiseren, improviseren, in bewe- D ordrecht - De amateurschrijver Dielis Hakkers uit Dordrecht heeft voor de derde maal een manuscript klaar, bestemd voor een nieuw boek over de Biesbosch. Zijn eerste werkje "Aan de rand van de Randstad" is opgenomen in het boek "Dordrecht, stad in de ruimte". Met de onder werpen "Een droom wordt werkelijkheid" en "Land in beweging" le verde hij een belangrijk aandeel in het boekwerk "De ruige Biesbosch". Zijn laatste pennevrucht, dat hij de titel "Geborgen Land" meegaf, is bestemd voor een boek dat op stapel staat. D, Over Dielis Hakkers en zijn nieuwe manuscript "Geborgen Land' Boer Verleden Dagboek Geschiedenis Geborgen Land Uitgever Schrijver - boer Dielis Hakkers, Biesboschman in hart en nieren. L^en boek over de Biesbosch, waarin Dielis Hakkers ook het on derwerp "Historie" voor een groot deel voor zijn rekening neemt. Dielis hoopt dat er een uitgever gevonden wordt, die het boek leven in wil bla zen, ondanks het feit, dat vele au teurs zich blauwe vingers over deze streek geschreven hebben, waardoor de Biesboschboekenmarkt verzadigd lijkt. Het nieuwe geesteskind is zo belangrijk, omdat de zes schrijvers diep zijn ingegaan op specifieke on derwerpen als topografie, beroeps visserij, jacht, eendenkooien, scheepstypen, biezen, keten, land bouw, hoepel- en mandenmakerijen, naamgeving, griend- en rietbewer king. Verschillende van-deze onder werpen - zoals landbouw - zijn nooit eerder in een boek op uitgebreide wijze behandeld. landschap te pleiten. Op bezielende wijze praatte hij over de noodzaak van het dichten van zeegaten om de veelvuldige overstromingen en stormvloeden te temmen. Hij sprak tegen mijn man en mij zijn zorgen uit over de te verwachten karakterdege- neratie van het gebied, als de hart slag - eb en vloed - zouden zijn weg gevallen bij het afsluiten van het Haringvliet. Dielis Hakkers is een man geweest met een vooruitziende blik. Hij heeft zien aankomen dat er in dit unieke landschap veel zou ve randeren. Hij heeft dat landschap, zoals het toen was, in honderden werkelijk prachtige dia's en kleuren foto's vastgelegd voor het nageslacht. Met veel oog voor momenten en de tails heeft hij kilometers film ver schoten op modder, water, riet en zand, grienden en luchten. ie is Dielis Hakkers? Je kunt hem noemen: boer in ruste (sinds vorig jaar), amateurschrijver en -fo tograaf en filosoof. Vooral de aan duiding boer is heel belangrijk voor hem. Niks geen gezeur over land bouwer of agrariër - gewoon boer. Want de oorspronkelijke betekenis van dit woordje "boer" is: bewoner van de streek. En wat dat betreft staat Hakkers op zijn strepen. Hij mag dan al 40 jaar wonen op zijn hofstee "Het Bergsche Veld" in de Dordtsche Biesbosch, maar Werkendam met zijn Brabantse Biesbosch is zijn ge boortestreek. Hij was bewoner - boer - van die streek. Zo zit dat! Hij heeft zich in die Brabantse Biesbosch altijd voor 100 procent thuis gevoeld. Ik voeg er stiekem het woordje "Biesboschgek" aan toe. Want Dies Hakkers is zijn hele leven gek van de Biesbosch geweest. Toen ik hem 34 jaar geleden voor het eerst ontmoette - ons gezin was op bezoek bij het zijne - nam hij óns mee in zijn boot naar de Biesbosch en voer met ons door brede wateren en smalle kre ken, langs rietgorzen en grienden, door een oneindige stilte, alleen on derbroken door het zacht ronken van de motor. Kikkers kwaakten, vogels kwinkeleerden, wilde bloemen ston den mooi te wezen... Een wereld ging voor ons - stadskin deren - open. Met veel liefde toonde mijnheer Hakkers ons zeldzame plantjes, hij liet ons zien hoe je fluit jes uit riet kon snijden. En met veel liefde maakte hij ons bekend met allerlei details, die anders door ons onopgemerkt gebleven waren. Die dag bleef me bij. In 1965 ontmoette ik Dielis Hakkers weer op een moment, dat er nog geen milieu-aktievoerders waren opge staan om voor het behoud van eb en vloed en van dit prachtige, woeste ielis Hakkers - zijn vrienden zeggen Dies - geniet van de dag van vandaag. Hij leeft heel nadrukkelijk in het heden, maar kan het niet na laten zo af en toe een duik in het verleden te nemen. Zijn vader had een groot griend-riet-landbouwbe- Ook in de Biesbosch is de mechani satie nu een normaal verschijnsel in de landbouw. Hier is men bezig met de erwtenoogst. drijf en aannemerij. Enkele malen per week trok de man de Biesbosch in, waar tientallen mensen voor hem aan het werk waren". Werkbespre kingen, regelen van aan- en afvoer van produkten en materialen. Dielis mocht vaak met hem mee. Als hij die zwoegende riet- en griend- werkers onder soms onmenselijke omstandigheden aan het werk zag, draaide er iets om in zijn gevoelige kinderziel. Misschien dat daarom de landbouw hem meer aansprak. Die lis vertelt over die tijd: "Onze land bouwgronden lagen hoofdzakelijk in het zuidelijk deel van de Brabantse Biesbosch, een grillig boeiend land schap. Qua natuur trok dit gebied me bijzonder aan. Ik heb er anderhalf jaar gewoond en gewerkt op de stee "De Turfzak" op de polder Kwet- sieus (in de volksmond ook wel de Kwets genoemd). Daar is mijn liefde voor het landschap verder uitge groeid. Landbouwkundig bezien een onmogelijke streek. Allemaal aparte poldertjes. Varen van de één naar de ander, heel lastig. In het voorjaar, als het land klaar gemaakt moest wor den met de ploeg, brachten we de trekpaarden Mie, Saar, Jenny en hoe ze maar heetten, met een griendaak of motorbootje naar het bedrijf. Het leven was daar niet gemakkelijk. Maar ach, je wist niet beter in die tijd. Je moest leven met water, wind, storm en regen, hitte en koude." ging zijn. Als Dies in dit dagboek bladert, leest van de moeilijkheden tijdens de krisisjaren, dan krijgt hij nog steeds dat sombere gevoel over zich heen, die beroerdigheid van toen. Nauwgezet heeft hij al het wel én wee bijgehouden. In een vergeeld kasboek bladerend komen we over zijn eerste bedrijf aan de weet: er liggen daar 13 percelen, waarvan het kleinste anderhalve en het grootste ruim tweeëneenhalve ha groot (lees: klein) is. Een deel van het land bouwbedrijf van vader Hakkers is op dat moment 69 ha, verdeeld over 30 percelen en gelegen op De Kwets, Kleine Turfzak en Lange Plaat. Hoe arbeidsintensief! Een boer uit 1980 zou daar van griezelen. Op de Kwets moet jaarlijks 11,7 kilometer sloot ■worden bijgehouden. Er zijn 17 mensen in dienst. Ze verdienen 13,86 gulden. Eigenlijk hebben ze recht op 14 volle guldens per week, maar vader Hakkers moet 14 cent inhou den als afdracht aan "sociale voor zieningen". Om beurten mogen de arbeiders zondags polderwacht hou den. Toezicht houden op de paarden en wat melkkoeien: melken, voede ren, opletten... Dat gemakkelijke baantje levert drie harde guldens op, da's mooi meegenomen. Er is een vijf daagse werkweek: 13 uur pezen per dag. at trok hem toch zo aan in die mysterieuze Biesbosch? Dielis Hakkers: "Het vrije leven, het avontuur, de natuur, de rijke ge schiedenis, waar na 500 jaar "een einde" aan gekomen is. Ik heb altijd intensief naar de verhalen over "toen" geluisterd en veel lektuur over de geschiedenis gelezen". "Mijn grootvader Dielis Hakkers heeft in 1904 met andere boeren een plan opgemaakt om een deel van de Brabantse Biesbosch in te polderen. Te grote kosten gooiden roet in het eten. Bovendien kon de "vloedkom- funktie" van deze unieke delta niet zo maar opgeheven worden. In 1936 is de wetenschap opnieuw gaan be zien hoe de Biesbosch het beste in gepolderd kon worden. In 1951 - net voor de watersnood - is een hoge dijk aangelegd van Werkendam, via de Spieringsluis naar polder "Den Hof'. De Deltawerken, in hoofdzaak bedoeld als beveiliging van het land. waren een goede zaak. Jammer, dat hierdoor het getijde verdwenen is waardoor het karakter van de Bies bosch is aangetast. Voor mij is de Biesbosch niet meer dan een re quiem van een mummie, een gekon- serveerd landschap dat een flauwe afspiegeling geeft van wat het vroe ger was." Op indringende wijze gaat hij in op de manier, waarop boeren en lan darbeiders toendertijd woonden, leefden en werkten. Hij verhaalt over de problemen waarmee deze zwoe gers van het land gekonfronteerd worden. In zijn overzichtelijke inge deelde manuscript spreekt hij zijn verwondering uit ovpr het feit, dat er nooit een dorp in de Brabantse Bies bosch is gebouwd. Ook vertelt hij, zonder in overdrijving te vervallen, over het bijgeloof dat onder de be woners van de streek - de boeren - heerste. Nauwgezet geeft hij weer hoe de mechanisatie in de landbouw op gang is gekomen. Hij eindigt deze pennevrucht met de woorden: "Overigens is het wel een vreemde 'zaak, dat buitenstaanders die niét in de Biesbosch wonen of werkzaam zijn en hoogstens bij gunstig weer een kijkje komen nemen, toch hier de klok willen terugzetten. De land bouwer die hier gevestigd is, denkt daar anders over. Want bij hem is geen nostalgie of hang naar het ver leden." ielis Hakkers houdt in zijn achterhoofd rekening met de moge lijkheid, dat het totale boek wel eens geen uitgever zou kunnen vinden, omdat in de literatuur over de Bies bosch markt een zeker verzadigings punt zou zijn bereikt. Stel dat dat het geval is. Dan wil hij zijn manuscript "Geborgen Land" later schenken aan het Archief van de gemeente Werkendam. Het zou doodzonde zijn als dit boei ende stukje landbouwgeschiedenis van de Biesbosch in een stoffige lade of archiefmap wordt weggeborgen. Het interessante relaas "Geborgen Land" mag mijns inziens niet on taarden in een "Weg-geborgen Land" Daar is dit literaire werkje té belang rijk voor. Géke van de Merwe-Wouters 3|e 5|C5|C i|C 5jc 9| 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 11