Uitstekend bezette shows Tentoonstelling Den Bosch I n een tijd dat veel tradities voorgoed verdwijnen is er één die zich moeiteloos kan handhaven: ook dit jaar waren de Paasveetentoonstel- lingen o.a. te Etten-Leur (één van de vijf regionale) en te Den Bosch (de landelijke) uitermate geslaagde evenementen. Mede door een veran derde opzet (een vaars of een stier kan nu slechts op één tentoonstelling kampioen worden) is de belangstelling van inzenders en bezoekers nog nooit zo groot geweest! D at dergelijke tentoonstellingen zo'n grote binnen- en buitenlandse bekendheid genieten is mede te danken aan topslagers die blijvend geïnteresseerd zijn in super kwaliteit vlees en die daarvoor willen betalen. Daarnaast ook aan bedrijven, instel lingen en personen die voor de kop- nummers vaak prachtige prijzen ter beschikking stellen. I n alle klassen waren er voor de winnaars prachtige prijzen ter be schikking gesteld. Paasveetentoonstellingen nieuwe stijl: Kwaliteit In slachtingspercentage Dikbil reklame De kwaliteit van de ingezonden die ren was zo goed dat in veel gevallen een le prijs certificaat kon worden afgegeven. "V aak zijn deze dikbil slachtdie ren/fokdieren het resultaat van ja renlang kruisen, hetgeen veel door zettingsvermogen, liefhebberij en fokkerijinzicht vergt. Het is interes sant te weten dat dergelijke super vleesbeesten geslacht stuk voor stuk 70% en meer aanhouden en het kar kas slechts een beenpercentage van 10 tot 12% bevat. Zeker wanneer je daar aanhou dingspercentages van goede rood bonte/blauwe stieren van 60% tegenover stelt. Het zou o.i. een goede zaak zijn dat op internationale landbouwtentoon stellingen, o.a. Salon te Parijs, Grüne Woche in Berlijn, Verona, Italië, Royal Smithfieldshow in Londen stands zouden worden ingericht met dergelijke "super dikbillen" (levend en geslacht) uit (hormoonvrije) Ne derlandse fokstallen. Wat een goede reklame zou dit voor ons land zijn. Het zal moeilijk zijn ze elders op de wereld beter te vinden! Helaas wordt dit door het Produkt- schap voor Vee en Vlees en het Mi nisterie voor Landbouw en Visserij te weinig onderkend. Voor velen is het op z'n zachtst gezegd merkwaardig dat het Ministerie van Landbouw en Visserij onlangs enkele warmbloed- hengsten heeft gekocht. Terwijl de in Nederland gehouden Paasveeten- toonstellingen het moeten stellen zonder enige stimulans van datzelfde Ministerie! Feit blijft dat een betrekkelijk kleine groep Nederlandse fokkers/mesters en topslagers de Paasveetentoonstel- lingen in Nederland, zes in totaal, tot een boeiend, bloeiend en kleurrijk schouwspel konden maken. Resteert ons nog de uitslagen van Etten- Leur. Totaal ingezonden 128 stuks vee. Klasse 1. Vaarzen R B. geen br. tanden. Ere nr. la, v. Rooyen, la nr. 1.1. de Groot, jonger maar niet minder. Klasse 2. Vaarzen R B 2 br. tanden. Ere ,nr. 2. A M de Lint. Extra soort en fijn, werd kampioen vrouwelijk R.B. Klasse 3. Vaarzen R.B. 4 en meer br. tan den. Ere nr. 7 A M de Lint, extra breed, even grover been werk. Klasse 4. Vaarzen Z.B. geen br. tanden. Ere nr. 12. I. de Groot, extra dochter uit algemeen reserve kampioen. Z.L.M. ma nifestatie 1978. Uit deze rubriek de jong ste. Klasse 5. Vaarzen Z.B. 2 br. tanden. Ere nr. 14. G. Maris, ruim ontwikkelde beste brede "bagger". Klasse 6. Vaarzen Z.B. 4 en meer br. tan den. Ere a. nr. 17. M. Giesbergen, extra brede, fijne zwarte 4 tander, werd kam pioen zw.b. Ere b. nr. 15 A M de Lint, kwam iets te kort om het kampioenschap te halen. Verschil was gering, in Klasse 7. Vaarzen; buitenlanders geen br.t. Ere nr. 19.1. de Groot, was de jongste maar wel de beste. Klasse 8. Vaarzen buitenlandse 2 br. t. Ere nr. 29 A. Sonneveld, beste blauwe vaars. Klasse 9. Vaarzen buitenlandse ras 4 meer tanden. Ere nr. 31. A M de Lint, fraaie ovaal blauwe zware 4 tander. Te vens kampioen buitenlands ras. Klasse 10. Stieren 0 en 2 br. tanden. Deze rubriek werd gesplitst in drieën: 10a: Stieren M.R.IJ. 0 2br. tanden, nr. 47 C. Wijtvliet, comm. W. de Vos: zeldzame brede, Onvoorstelbare zware donkerrode Bas-zoon. Onverbeterlijk afgemest! Zo ziet men ze zelden, kampioen stieren R.B. 10b: Stieren Zw.b. 0 2 br. tanden. Ere nr. 36 A M de Lint: fijne soortige volle dig afgemeste eigengefokt dier. 10c: Stie ren buitenlands ras 0 2 br. tanden. Ere nr. 35. A M de Lint: extra lange en fijne wat smalle stier. Klasse 11. Stieren 4 br. tanden. Ere nr. 53, A M de Lint, de afgemeste dekstier Pompidou. Enorme zware brede 6 tander. Klasse 12 13. Ossen. Ere 56. best ont wikkelde zwarte streeprug. Klasse 14. Jonge dieren R.B. geschikt voor de mesterij. Een rubriek waar veel over te doen was. Werd gesplitst in tweeën: 14a: Vaarzen R.B. geschikt voor de mesterij. Ere a: nr. 60. M. Giesbergen. Zeldzame beste donkerrode vaars, maar was bijna 2 jaar oud. Volgens velen (in zenders toeschouwers) moest dit rund ingedeeld worden in klasse I. Terecht! Ere b: nr. 61. Rode streeprug van P.A. Maris, was verleden jaar vrouwelijk kampioen jongvee. Best van soort maar blijft te klein, is lh jaar jonger dan Ere a winnaar. 14b: jonge stieren geschikt voor de mes terij. Ere a: nr. 63 C. v.d. Bruggen. Stier was bijna 2 jaar oud. Zeer lux in de bil. Blijft echter te klein van stuk en is te smal. Het was voor velen dan ook onbegrijpe lijk dat deze stier niet gekeurd werd in klasse 10a. M.R.IJ. stieren 0 en 2 tanden. Ere b: .nr. 57. J.A. de Buck. Stier was ruim een jaar jonger, zwaar voor zijn leeftijd, lang, breed in boegen en bil. Zoon van Alg. res. kampioen ZLM manifestatie '78. Werd voor fokkerijdoeleinden verkocht. Beloofd meer dan Ere a. Deze wijze van keuren was geen reklame voor de organi satoren van Etten-Leurse Paasveeten- toonstelling. Het zou o.i. een goede zaak zijn, dergelijke rubrieken een maximum gewicht vast te stellen. Klasse 15: jonge dieren Zw.b. geschikt voor de mesterij. Ere nr. 71 A M de Lint. Klasse 16a: jonge dieren buitenlands ras geschikt mesterij. Ere a nr. 80. P.A. Maris. Ere b nr. 89 N. v.d. Staak. Beide vaarzen ontliepen elkaar weinig. Klasse 16b: le prijs M. v. Batenburg. Zwaar ontwikkelde blauw gespikkelde stier. Klasse 17: Dikbillen. Ere nr. 91. Ver schrikkelijke dikke 4 tanden zwart grim- mel vaars en werd kampioen dikbil. Kampioen Zwart Bont te Etten-Leur: M. Giesbergen, Breda. Klasse 18: Groepen van 4 dieren van één eigenaar, le prijs A M de Lint. Groep bestond uit 4 beste M.R.IJ. vaarzen. Klasse 19: Kalveren tot 110 kg. Ere nr. 106, beste rode streeprug vaars van C. v. Wesel. Klasse 20: kalveren van 111 t/m 140 kg. Ere nr. 110. G. Wijtvliet, com. W. de Vos. Klasse 21: Kalveren 141 kg en meer. Ere nr. 119. G. Wijtvliet, com. W. de Vos, beste zwartbonte en werd kampioen kalf. Klasse 22: Dikbilkalveren. Ere nr. 123. Fr. v. Hest, Moergestel. Hele beste. Velen waren het hier niet mee eens. Omdat een vaarsstier van A M de Lint (nakome lingen van "Pompidou") wellicht nog be ter waren. We hopen volgend jaar te zien wie gelijk had. Voor het algemeen kampioenschap vrouwelijk vee werden in de ring ge roepen: Kampioen R.B. nr. 2. van A M de Lint; Kampioen Z.B. nr. 17 van M. Gies bergen; Kampioen buitenlandse ras nr. 131 van A M de Lint. Na vele beraadslagingen van de jury werd de fijne extra dikke R.B. 2- tander van A M de Lint tot winna res uitgeroepen. Voor het algemeen kampioenschap mannelijk vee wer den teruggeroepen. Kampioen R.B. nr. 47 van G. Wijt vliet, com. W. de Vos. Kampioen Z.B. nr. 36 van A M de Lint; Buitenlands ras nr. 35 van A M de Lint. Jury koos uiteindelijk nr. 36 even eens van A M de Lint. I. e Den Bosch werden 610 stuks paasbest vee en -varkens in de met bloemen en vlaggen versierde Bra banthallen ter keuring aangeboden. Een absoluut rekord. Het keuren was geen eenvoudig kar wei voor de gemengd Nederlands- Belgische jury. Nieuw was de indeling van het jong vee, n.l. jongvee, beneden en boven een schofthoogte van 1 mtr. Dit was o.i. een grote verbetering die elders navolging verdient. O, mdat een verslag van ruim 40 rubrieken, teveel ruimte in beslag neemt, volgt hier uitsluitend de lijst van bekroningen. Kampioen vaars Den Bosch '81 werd cat.nr. 347 van C. uit den Boogaard te Warmond. Deze hele beste extra fijne zwartbonte vaars'won het van de iets grovere blauwe vaars cat.nr. 240 van A. Sonneveld te Klundert. Kampioen mannelijk dier Den Bosch '81 werd cat.nr. 102 van J. Hulsen te St. Oedenrode. Deze jonge amper 20 maanden oude roodblaar stier was volkomen afgemest. Kampioen M.R.IJ- werd de donker rode Bas-zoon van G. Wijtvliet te^ Dinteloord, comm. W. de Vos. Kampioen stier Buitenlandse rassen werd de blauwe stier van P. Wijnen te Hoeven. Een beste 2 tander! Kampioen Dikbil stier werd ook de roodblaar stier van J. Hulsen vnd. omdat deze stier in deze rubriek was ingezonden. Kampioen Dikbil vaars. Deze ru briek welke de beste kwaliteit in slachtrijpe vaarzen had, werd een donkerrode 4 tander vaars, cat.nr. 192 van Kooter Handel en Transport B.V. kampioen. Kampioen M.R.IJ.-vaars werd ook een donkerrode 4 tander vaars boven het gewicht van 675 kg, kampioen, eigenaar H. Kooter, Handel en Transport B.V. te Hazerswoude. Kampioen Z.B. vaars. Deze rubriek bracht 2 kampioenen voort, die in kwaliteit eikaars gelijke waren nl. cat.nr. 235 en 236 resp. C. Besteman te Beverwijk en G. Roos te Oploo. Kampioen vaars buitenlandse ras werd de reserve kampioene Den Bosch '81, nl. de blauwe vaars van A. Sonneveld te Klundert. Iets grover van beenwerk en huid heeft deze vaars het kampioenschap gekosf. Toch een best kopnummer. In de rubriek: Meijerij-klasse werd voor de tweede achtereenvolgende maal geen kampioenprijs toegekend, omdat de kwaliteit van deze rubriek veel te wensen overliet. Kampioen vaars- of stierkalf bene den 1 mtr schofthoogte werd een be ste roodgrimmel Bas-zoon van A. v. Noordenne te Meerkerk. Blijft wel licht iets te klein. Onverbeterlijk van soort. Kampioenvaarskalf boven 1 mtr schofthoogte werd een blauwe vaars van C. v. Wesel te Wouw, cat.nr. 469. Eveneens een Bas nakomeling. Kampioen stierkalf boven 1 mtr schofthoogte werd cat.nr. 481 van E. Ultee te Oudewater. Beloofd ontzet tend veel voor de toekomst en stond vierkant op de benen. Kampioen vet kalf werd cat.nr. 575 van G. Vigunus te 's Hertogenbosch, die tevens eigenaar van de kam- pioensgroep was. Kampioen mannelijk dier '81 te Den Bosch en later Nationaal kampioen '81; eig. J. v. Hulsen te St. Oedenrode. Kampioen vaarskalf te Den Bosch; C.J. v. Wesel te Wouw. Kampioenen mnl. en vr.wl. van alle 6 Paasveetentoonstellingen in Nederland gehouden; Den Bosch Kampioen varken werd cat.nr. 609 van A. van Kempen te Veenendaal, die ook eigenaar van de kampioens- groep was. Beste groep Z.B. vaarzen was Beste man te Beverwijk met 5 zelfgefokte vaarzen. Beste groep R.B. vaarzen was van H. Kooter te Hazerswoude met een groep uniforme donkerrode vaarzen. Pracht kollektie! Beste groep stieren werd toegekend aan een viertal zelfgefokte R.B. stie ren van G. Roos te Oploo. Beste groep jongvee werd een kol lektie blauwe stieren van Kalden- burg te Herwijnen. Voor de Miss Rundverkiezing '81 werden de algemene kampioenen van de zes Paasveetentoonstellingen in de ring geroepen en na het tellen van de stemmen van de juryleden werd de zwartbonte vaars van Coen uit den Boogaard tot Miss Rund '81 uitgeroepen. Voor het Nationaal Kampioenschap mannelijk dier 1981 werden de kampioenen van de 6 Paasveeten toonstellingen aan een nauwkeurige beoordeling van de jury onderwor pen. in België is het de gewoonte uitslui tend jonge stieren voor zo'n kam pioenschap in aanmerking te laten komen. D, 'oor de invloed van de Belgische jury werd uiteindelijk de roodblaar stier ook tot Nationaal kampioen mannelijk dier 1981 uitgeroepen. Een groot succes voor de jonge mes ter/eigenaar I. v. Hulsen te St. Oe denrode. Voor het eerst deed hij mee aan zo'n tentoonstelling en eindigde als hoogste!!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 10