De Europese ministerraad deelt de klappen uit in de akkerbouw o E n toch kan het kommentaar niet anders dan negatief zijn wanneer de referentieprijs voor minimum kwaliteit baktarwe slechts 5,5% stijgt. Hierdoor is als het ware de medeverantwoordelijkheidsheffinq op voorhand reeds E n dan tot slot enkele opmerkingen over de aanpassing van de groene koers. De Italiaanse lire is met 6% gedaald en daaraan gekoppeld een herberekening van het Pond Sterling met maar liefst 20%. De groene koersen zijn daardoor met 2 V2 verhoogd. Voor Nederland heeft dat betekend dat wij geen aftrek meer toe mochten passen op de vastgestelde prijzen zoals dat voordien wel het geval was. Daarnaast is onze konkurrentiepositie ten opzichte van Duitsland gunstiger geworden. De grote dwarsligger Italië die veel hogere prijzen wilde hebben en Engeland die daartegenover de eerste voorstellen al te hoog vond, konden beiden door de wijzigingen van de groene koers nu met minder moeite akkoord gaan met de prijsverho ging. Dit heeft er in sterke mate toe bijgedragen dat er betrekkelijk vlot overeenstemming is bereikt. In het mid den zullen wij maar laten of de demonstraties in Brussel positief of negatief hebben gewerkt. zuidelijke landbouw maatschappij Dinsdag j.l. heeft de voorzitter van de 3 Zeeuwse Landbouw Organisaties de heer F. de Waal op het Abdijplein officieel het eerste exemplaar van de Zeeuwse Landbouwkrant overhandigd aan de Commissaris van de Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien. Op deze overhandiging volgde de aanbieding van enige levende have; een zwart schaap met een wit lam. Commissaris Boertien interpreteerde zelf de symboliek: "De landbouw is misschien t.a.v. de pas vastgestelde prijsverhogingen het zwarte schaap, maar het witte lam staat voor een agrarische sektor die jong en levenskrachtig is, een sektor die moed en elan heeft om er weer stevig tegenaan te gaan, een sektor die de toekomst heeft". De Commissaris schonk schaap en lam meteen aan de Middelburgse kinderboerderij die zich zeer ingenomen toonde met deze aanvulling van de veestapel. De Zeeuwse landbouw speelt met de uitgave van De Zeeuwse Landbouwkrant in op de landelijke aktie "De boer op". "Omdat op het Zeeuwse akkerbouwbedrijf thans nog niet veel te zien is, zo zei de heer De Waal, zetten we de komende zomer onze bedrijven pas open. Voor het publiek is het dan veel interessanter". Vanuit; de Z.L.M. gezien Realisering zoet Zoommeer en zoete Grevelingen belangrijke verbetering watervoorziening landbouw Zeeland en W. Noord-Brabant I.m VRIJDAG 10 APRIL 1981 68e JAARGANG NO. 3577 land- en tuinbouwblad 'verwegend waren de eerste kommentaren over de prijsbesluiten van de ministerraad die er vanuit de land bouworganisaties kwamen gematigd positief. In vergelij king met de eerste voorstellen zijn er inderdaad verbete ringen te onderkennen. Zo zijn voor de veehouderij de superheffing en de intensiveringsheffing terecht achter wege gelaten. De eerste voorstellen van de Europese Kommissie waren zo slecht dat ook het Europees Parlement daar een dui delijk nee tegen heeft gezegd. En dan nu mijn kommentaar op de prijsbesluiten. Knarsetandend van ergernis moet ik vaststellen dat de akkerbouw opnieuw het gelag heeft moeten betalen. Vanuit de akkerbouw kan ik niet de gematigd positieve reakties van anderen delen. Graag had ik het anders gewild. Natuurlijk in de eerste plaats omdat het hoog tijd wordt dat de akkerbouw een stukje inhaalt van het al maar groter wordende negatieve verschil tussen de kos ten en de opbrengsten. Maar in de tweede plaats omdat het gevaar groot is dat je de schijn tegen je krijgt wanneer je opnieuw negatief naar voren komt. opgelegd. In de loop der jaren is de richtprijs voor tarwe opgelopen tot 64,8 cent per kilo. Wanneer wij daar 3 cent aan afzetkosten aftrekken komen wij aan de boe- renprijs die de tarwe op zou moeten brengen om over een enigszins rendabele teelt te kunnen spreken. De richtprijs is daar immers op gebaseerd. U kunt zelf uitrekenen hoeveel wij daarop tekort komen. Het sekretariaat van de Hoofdafdeling Akkerbouw is pessimistisch over de kans dat wij de prijsverhoging werkelijk in onze zak krijgen. Er is namelijk geen beslissing genomen wanneer en hoelang er het aanstaande seizoen tarwe ter interventie kan wor den aangeboden. De vrees bestaat verder dat het silo systeem zeker niet beter zal werken dan het afgelopen seizoen omdat de vergroting van de ruimte tussen de richtprijs en de interventieprijs voor voergranen beperkt is gebleven tot 2,7%. O ok de prijsverhoging voor suikerbieten zal geen bij drage leveren aan een zo nodige verbetering van de in komenspositie van de akkerbouw. De zeer onrechtvaar dige heffing op de A-suiker komt er wel. Het hoeft dan ook maar even te stagneren met de prijsontwikkeling op Studiecommissie W. T. L. "De watervoorziening in het Zuidelijk Deltagebied wordt gekenmerkt door het vrijwel ontbreken van (zoete) wate- raanvoerwegen of door het feit dat de aanvoerwegen in droge perioden onderhevig zijn aan verzilting, waardoor voor landbouwkundige doeleinden kwaliteitsproblemen ontstaan. Eerstgenoemde situatie doet zich voornamelijk voor op de Zeeuwse eilanden, laatstgenoemde in de pol dergebieden van westelijk Noord-Brabant. Realisering van een zoet Zoommeer zal een belangrijke verbetering van de watervoorziening in dit gebied met zich meebrengen. Een verdere uitbreiding van het verzor gingsgebied wordt mogelijk indien de keuze op basis van de nog te verrichten studie op een zoet Grevelingenmeer valt". Dit staat te lezen in het een dezer dagen door de Studie commissie Waterbehoefte Land- en Tuinbouw uitge brachte eindrapport over de agrarische wateronttrekking aan bodem- en oppervlaktewater. Het rapport is aange boden aan de Tweede Kamer (zie ook elders in dit num mer). de wereldmarkt of wij krijgen niet 8 V2 prijsverhoging met 6 V2 voor de A-suiker. De algemene konklusie van de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap is dan ook dat de akkerbouw er slecht afkomt. "De prijsverhogingen zijn zeer matig, me de daardoor en door de specifieke maatregelen o.a. voor suiker wordt de producent met een toenemende finan ciële verantwoordelijkheid voor zijn produkten opge scheept. Dit naast de normale risiko's welke hij uit hoofde van de teelt loopt. Voor de toename van deze risiko's krijgt hij niets terug. Juist in de sektor waar niet de bud- getaire problemen van de Gemeenschap worden veroor zaakt worden nu de klappen uitgedeeld. Dit mag op zijn minst gekwalificeerd worden als een onevenwichtig maar ook onrechtvaardig beleidaldus het sekretariaat van de Hoofdafdeling Akkerbouw. Bij deze konklusie moet ik mij aansluiten. Ik doe dit omdat je in deze situatie wel be hoefte hebt je mening te toetsen aan die van anderen. Tot zover dan de akkerbouw. Om dan toch nog een beetje in de pas te lopen met de gematigd positieve geluiden van anderen geldt dat in zekere mate voor de veehouderij. Prijsverhogingen voor vlees van 10% en voor melk met 9%. Wel 2,5% mede verantwoordelijkheidsheffing wat 0,5% hoger is dan vo rig seizoen maar terecht geen superheffing en geen hef fing op de meerproduktie dan 1 5.000 liter per ha. Hier door kan gelukkig de Nederlandse veehouderij voorlopig weer wat vrijer ademen. Voorlopig omdat wel is nagela ten maatregelen te nemen om de marktsituatie voor zui- velprodukten struktureel te verbeteren. Doeleman.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1