UIT PRAKTIJK KI DRTE C.A.R WENKEN Zevenber *g en H et gaat slecht in de akkerbouw en het zal nog slechter worden. Dit is géén "doemdenken" doch dit is rea liteit! Alle afleidingsmanoevres, in de vorm van praatjes en stukjes van landbouwbeleidsverantwoordelij- ken, over de vermeende "geweldige" toekomstmogelijkheden van - alter natieve - groene energie en/of stik- stofbindende aardappelplanten ten spijt! Als er ooit sinds 1974 reden geweest is voor een boerenbezetting van de Nederlandse belastingkanto ren, én voor een boerenmars op Brussel, dan is het wel nu", aldus de heer H.C. van der Maas in het door hem gegeven overzicht van de situa tie in de akkerbouwsektor. Wat de belasting betreft, zo zei de voorzitter van de akkerbouwkommissie, is een recent wensenlijstje van het land bouwschap naar zijn mening totaal onvoldoende. Voorjaarsgrondbewerking Droge periode zeer gewenst Akkerbouw De suiker Nog één opmerking... Vervolg pag. 15 Vervolg vergadering Hoofdbestuur IJjIlIlL 'li.'1' De maand maart is praktisch achter de rug en we kunnen op SCHOU- WEN-DUIVELAND nu niet bepaald juichen omtrent het vorderen van de voorjaarswerkzaamheden. De hele maand hebben we zo goed als niets kunnen doen op het land, behalve dan plaatselijk water aflaten en enkele drains doorspuiten. Wel hebben we op het eind van de maand enkele mooie dagen gehad, maar echt dro gen deed het nog niet. De gunstige temperatuur was goed te zien aan de wintertarwe. Vele perce len staan er goed en fris voor. Al ziet het er momenteel nog niet naar uit, toch kan er in korte tijd veel veran deren in het weerbeeld. Laten we maar hopen, dat de grondomstan- digheden spoedig een ander beeld te zien geven, dan kunnen we tenmin ste een begin maken. Er kan bij gunstige omstandigheden met de huidige trekkracht en machines in korte tijd zeer veel werk verricht worden. Denk hierbij niet in de eer ste plaats aan de kwantiteit, maar aan de kwaliteit. We zullen de voor jaarsgrondbewerking moeten aan passen aan de perceelsomstandighe den. Afhankelijk van de gewenste zaaidiepte moet de bewerking zo oppervlakkig mogelijk zijn. Wan neer het land vlak geploegd ligt, zal het gemakkelijker zijn een regelma- Wat betreft de huidige Brusselse be sluitvorming en beleidsuitspraken zei hij zich te kunnen vinden in de uitspraak van de Hoofdafdeling Ak kerbouw van het Landbouwschap van 12 maart j.l. waaruit hij het vol gende citeerde: "De nu voorgestelde systemathiek van prijsverhogingen, die veelal geen verhogingen voor de landbouw zijn, met sterke prijsverla gingen door de voorgestelde mede verantwoordelijkheid biedt de land bouwers slechts één mogelijkheid: trachten het inkomen-op peil te hou den door méér te produceren. Dit tot de ekonomische dood voor de mees te bedrijven optreedt!" De heer Van der Maas zette vervol gens de aan de orde zijnde suiker- en graanvoorstellen nog eens kort op een rijtje: "Stellen we de index van: a. de kosten van produktiemiddelen, b. de bruto produktiviteit en c. de officiële EEG-prijsontwikkeling voor 1972 alle drie op 100. Dan zijn deze indexcijfers voor 1980 respek- tievelijk: 187 (kosten produktiemid delen), 113 (bruto produktiviteit) en 152 (officiële prijsontwikkeling). tig zaaibed te krijgen dan wanneer de ploegsneden er ongeregeld bij liggen. De voorjaarsgrondbewerkingen zijn van grote invloed op de groei en ont wikkeling van de plant. Door vele be werkingen wordt de struktuur van de grond eerder slechter dan beter. Tracht daarom het aantal sporen te beperken. Kombinatie van werk zaamheden kan hiertoe bijdragen. Het zaaien van de suikerbieten is ieder voorjaar een zaak, die veel aan dacht krijgt. Dit is begrijpelijk ook, want wel of niet slagen heeft grote gevolgen. Om de veldopkomst zo goed mogelijk te doen zijn, is het o.a. nodig, dat veel zorg besteed moet worden aan een goed zaaibed. Zaai ook niet te diep en denk aan zaadbe scherming. De veldopkomst is ieder jaar ver schillend en ook verschillend per grondsoort, zodat nimmer een uni forme zaaiafstand in de rij gegeven kan worden. Gezien onze veelal voorkomende klimatologische om standigheden zou een afstand van 16 cm in de rij te overwegen zijn. Al naar gelang de omstandigheden eventueel wijder of nauwer. Wel of geen Temik is ook altijd een vraag. Voor beantwoording van dit facet, hoort er wel een praatje bij, maar een algemeen antwoord zou kunnen zijn: "Bezint, eer ge (hier mee) begint". Dus per saldo een "netto-gat" van 23%!!" Het gaat hier om officiële cijfers. De werkelijke boerenprijzen zijn volgens hem nog verder achter gebleven. Dus het "gat" is nog aan merkelijk groter dan genoemde 23% over de laatste acht jaar. Afgezien van een mogelijke - doch waarschijnlijk onverhoopte - positie ve beïnvloeding van de uitspraken van het Europese Parlement op de besluitvorming komen de verbijste rende voorstellen ten aanzien van het EEG markt- en prijsbeleid voor '81/'82 op het volgende neer: Een verhoging van de minimum- bietenprijs van 7 Vi(voor A B bieten). Afgezien van de realiteit van dit percentage i.v.m. de MCB-veref- fening, en afgezien van de betrekke lijkheid van de realisatie in de wer kelijke boerenprijs van wat dan over is van deze 7 '/z%, wordt de voorge stelde prijsverhoging méér dan vol ledig teniet gedaan door de tege lijkertijd voorgestelde marktbeleids- veranderingen. Te weten: a. Een produktieheffing op A B suiker van (max.) 2% b. Indien dat niet voldoende op brengt: een heffing op B-suiker van 30% c. Indien deze twee maatregelen volgens Brussel nog onvoldoende soulaas bieden een ekstra heffing op B-suiker in het volgende jaar van 7 lh%. Per saldo dus de mogelijkheid van 2% A-heffing en 39 Vi% B-heffing. Dit betekent volgens van der Maas (bij lagere wereldmarktprijzen) een prijsdalingsmogelijkheid van 11%. "Dat is dan wel iets anders van l.Vi% prijsverhoging". (De organisatie van Europese bietentelers komt aan een noodzakelijke prijsverhoging van 18%!). Hij wilde over deze verbijste rende, onwerkelijke en onzindelijke Brusselse zelffinancieringsvoorstel- len alleen nog dit zeggen: "In het Op WALCHEREN weten we nu ze ker dat het wat de voorjaarsinzaai betreft geen vroegertje zal zijn. We schrijven eind maart en in deze maand zal er geen inzaai meer plaatsvinden. De weersomstandighe den zijn gunstig, in die zin dat het zacht voorjaarsweer is. Het is echter weinig drogend. Onder deze omstan digheden kan het nog wel even duren alvorens de inzaai kan beginnen. Maar we zijn nog een paar weken van Pasen af. Er kan vóór die tijd nog veel gebeuren. Laten we vooral pro beren niet te gaan knoeien. In het landschap begint het nu weer aardig groen te worden, zowel in de graslandgebieden als in de akker- bouwstreken. Er zijn daar ook "blokken" waar het groen van de wintertarwe en het graszaad over heerst. Door het zachte weer is de groei al aardig op gang gekomen. Er zijn nogal wat percelen tarwe met een behoorlijk dikke stand. Bij een groeizaam voorjaar is een slappe groei niet ondenkbaar. Het zou wel eens nodig kunnen zijn, dat we dit voorjaar wat meer CCC moeten aanwenden dan in ons gebied ge bruikelijk is. Tijdig spuiten bij het juiste groeistadium is van groot be lang. Vooral het ras, de standdicht heid en de weersomstandigheden tijdens periode van schieten zijn hierbij van groot belang. Voor de veehouderij komt het einde van de stalperiode ook weer in zicht. De grasgroei komt goed op gang en wanneer de toestartd van de grond het toelaat kan er mogelijk vroeg in- geschaard worden. Ook bij de gras- groei is het duidelijk merkbaar dat de temperatuursom van 200 gr. in ons gebied reeds in een vroeg sta dium is bereikt, namelijk op 18 fe bruari. Vanaf die tijd is een N- bemesting op grasland nodig om een optimale grasgroei te krijgen. Het blijkt wel dat er op veel percelen grasland pas op een aanzienlijk later tijdstip is bemest. Naar aanleiding van onze vorige bij drage is er in het nummer van 27 maart j.l. door de dijkgraaf uit ons gebied gereageerd met een ingezon den stuk. Hieruit blijkt dat er geen omstandigheden waren die een maximale afvoer zouden hebben be lemmerd. Er is niets bijzonders aan de hand geweest, behalve een uit zonderlijke hoeveelheid neerslag schrijft de dijkgraaf. Of allen die ontstemd waren over het verloop van de afvoer het hiermee eens zijn kan uw rubriekschrijver moeilijk beoor delen. Iedere belanghebbende zal dit voor zijn eigen situatie moeten na gaan. Ook hij mag via een ingezon den brief reageren in dit blad. Wij zelf hebben nog één opmerking. Er wordt ook gesteld dat er een opti male bediening is van de stuwen tussen de peilgebieden. Mij bereikte echter een betrouwbare informatie waaruit het tegendeel blijkt. De personen die deze stuwen moeten bedienen zouden over geen enkele instruktie beschikken en alleen maar naar eigen inzicht moeten handelen. Als fervente voorstander van een goede "WATERBEHEERSING" in ons gebied geeft dit toch te denken. Wat de neerslaghoeveelheden betreft in het staatje van het ingezonden stuk, daar kunnen we het moeilijk mee eens zijn. Graag nog een nadere toelichting? (die vindt u elders in dit nummer. red.) verleden is zonder meer gebleken dat bij een maximale heffing van 30% op B-suiker het suikermarktbeleid Brussel geen cent gekost heeft!!! En tenslotte, voor wat betreft de sui ker nog: in geval van komende slechte omstandigheden op de wereldmarkt zoals nog maar twee jaar geleden, en een hoge Neder landse produktie, zoals twee jaar ge leden, zal de Nederlandse bietente ler, op basis van de huidige regelin gen en voorstellen minstens 25,— a 30,— per ton bieten minder ma ken dan nu het geval is!!" In WEST ZEEUWS-VLAANDE- REN heeft de maand maart ruim 200 mm neerslag opgeleverd. Dusdanig veel dus, dat gesproken kan worden van een matig begin voor het nieuwe oogstjaar. Op meer dan de helft van de beschikbare oppervlakte moet het zaad- of plantgoed nog aan de grond worden toevertrouwd. Voor bieten en zeker voor uien en vlas wordt het echt tijd dat gezaaid kan worden. Op de reeds in februari gezaaide percelen heeft plaatselijk veel water gestaan. Van menig perceel is een goede op brengst niet meer mogelijk. Op het gewas koolzaad na, staan echter de overige wintergewassen er goed voor. Zeker de wintertarwe zal de onkruidbestrijding nog voor veel problemen zorgen; nu er onvol doende kansen zijn geweest een be spuiting met kleurstoffen uit te voe ren. Het gevolg hiervan is tevens dat de inzaai van klavers in de knel komt. De slagingskansen hiervan zijn het beste bij maartzaai. Een goed alternatief is echter wel aanwezig; n.l. in de vorm van grasgroenbemes- AKKERB0UW VROEG ZAAIEN, van de meeste gewassen, geeft meestal een hoge re opbrengst. Er zijn echter uit zonderingen en dit zijn stamsla- bonen die het daglicht in de maand mei niet mogen zien, dus niet in mei mogen boven komen. Dit we gens te koude grond en vorstge- vaar. Maar ook konsumptie-aard- appelen van het ras Bintje hoeven echt niet vroeg de grond in. Vaak zijn de later gepote percelen, eind april, de percelen met de hogere opbrengsten. Eerder poten is vaak eerder versleten en lagere op brengst. VOGELS ZIJN gewoonte-dieren. Liefst komen ze steeds op hetzelf de perceel bij een goede landbou wer die ze met rust laat. Een land bouwer die het niet zo erg vindt als de erwten steeds weer zonder kop pen verder moeten groeien. De opbrengst van zo 'n perceel erwten gaat dan wel met grote sprongen naar beneden, maar dat vinden de vogels, meestal houtduiven en ver wilderde postduiven, niet zo erg. Wat wilt U, lief zijn voor vogels of lief zijn voor uw gewas? HET ONDERHOUD VAN landbouwwerktuigen op akker bouwbedrijven was volgens Land bouwmechanisatie nog zo slecht niet. Nu laat dat zo blijven want goed onderhoud verlengt de le vensduur van de machines en dat is net wat we moeten hebben. Doet U het onderhoud ook nog zelf dan bent U ook in staat kleine storin gen te verhelpen en dat geeft weer een groot voordeel bij het gebruik op het bedrijf. HET SPREEKWOORD ZEGT oost - west, thuis best". Meestal zal dat wel waar zijn, maar niet als het gaat om ervaring op doen. Ei genlijk zou elke aspirant jonge boer een tijdje ver van huis bij een ander moeten werken. Dan kan hij leren hoe het anders kan, soms beter, maar ook wel eens op een manier die thuis niet past. Geluk kig wordt daar veel gebruik van gemaakt maar ook stage-adressen zijn er nog te weinig. Zit er iets in voor U? ZOALS EEN DRAINAGE- KAART onmisbaar is voor het bedrijf, moet er ook een kaart zijn ters. Deze kunnen nog goed in de maand april worden gezaaid, en verdragen allerlei groeistofkombina- ties goed. Gezien de steeds toene mende kleefkruidbezetting in win tertarwe en ctok in andere gewassen zijn betere herbiciden zeer gewenst. Een zware taak voor de industrie. Voorlopig moeten we het in de win tergranen doen met MCPP. De eer ste helft van april zullen we daar voor moeten benutten. Ook op het nog niet bewerkte land komt een flinke onkruidbezetting voor. Alles bij al hebben we dus veel gebrek aan nog veel droog weer. Hopelijk is dit intussen gearriveerd. Een grote tegenvaller voor de var kenshouders in Zeeuws Vlaanderen is het uitbreken van varkenspest. Het vervoer van varkens ligt voorlopig geheel stil. Uiteraard nog meer ge dupeerd zijn de betrokken bedrijven. Wederom blijkt dat men niet voor zichtig genoeg kan zijn. Reeds een hele tijd is hier vlak over de grens de varkenspest aanwezig. Hopelijk heeft men het snel onder de knie. voor het erf waar de riolering op staat, de waterleiding, de elektri citeitsleiding, de telefoonleiding en eventueel de gasleiding. Zo'n kaart kan veel zoeken voorkomen en is erg nodig bij herstelwerk zaamheden. Werken volgens geheugen valt vaak tegen. Een kaart houdt de gegevens beter en langer vast. VEEHOUDERIJ VORIG JA A R WAS bij snijmais een droge stofopbrengst van 10.000 kg vrij normaal. Een der gelijke opbrengst is alleen moge lijk als er voldoende planten boven komen en er ook blijven. Op ge scheurd grasland komen meestal ritnaalden voor. Zaadontsmetting met 3 gr. lindaan per kg zaad is meestal afdoende. Is het perceel een jaar langer gescheurd en kwa men vorig jaar in beperkte mate ritnaalden voor, wees dan gewaar schuwd, wilt U dit jaar op zo'n perceel mais telen, dan 3,5 l lin daan vollevelds spuiten en direkt inwerken. VOOR SNIJMAIS IS de beste zaaitijd tussen 25 april en 6 mei. Vroeger zaaien, geeft tijdens een koude periode slappe plantjes wel ke gevoelig zijn voor vreterij en schimmels. Te laat zaaien, gaat ten koste van de korïel en droge stofopbrengst. De beste opbrengst wordt verkregen bij 9 a 10 planten per m2. Hiervan moeten, afhan kelijk van de korrelgrootte, 100.000 tot 110.000 zaden per ha worden gezaaid. Meestal wordt het zaaizaad in verpakkingseenheden van 50.000 of 100.000 zaden afge leverd. EEN SNELLE ONGESTOOR DE groei is bij snijmais zeer be langrijk. Zaai daarom op een diepte van 5 cm. U hebt dan minder last van droogte of te veel nat en vogelvraat. Denk aan rij- enbemesting met fosfaat. Vogel- schade en fritvlieg zijn te voorko men door het zaad te laten ont smetten met 10 gr. mesurolper kg zaad. Fritvlieg is ook nog dood te krijgen als u de mais in het 2 a 3 bladstadium laat spuiten met 2 l parathion 25%. Ben zuinig op de gezondheid van uw' mais. De win tervoorraad ruwvoer is op vele be drijven nauw verbonden met de maisopbrengst. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 7