H et is nu lente en nu de klok op zomertijd staat kan er van alles ge beuren. De zon wordt sterker, de wind gaat meer drogen en iedere dag wordt het land beter. Een goede lucht- en waterhuishouding in de grond en een ideale bodemtempera- tuur zijn de faktoren welke de plan tengroei sterk kunnen stimuleren. Dat is de basis van ons inkomen. We mogen dus niets verknoeien, maar wel dat geduld opbrengen wat past bij een laat voorjaar. "Wachten en verwachten" is het devies in ons be drijf, in ons gezin en in ons leven. Men moet er niet aan denken als het nog een poos zulk weer blijft en we niet aan het zaaien en poten kunnen raken. Dan dreigt er zo een tekort aan aardappelen en uien en zijn we zo uitverkocht met de restanten van de oude oogst. Open dag Thoolse landbouw op 4 juli Nieuwe teelt wierboon proberen. ROEKENPOPULATIE HERSTELT ZICH Het is nu lente Inspektie Geduld Onze tijd afwachten Dat er op de akkers op THOLEN en ST. PHILIPSLAND in de afgelopen weken heel weinig gedaan kon wor den, zal wel geen specifiek streekge- luid zijn. Het weer werkt in het hele zuidwestelijk kleigebied niet mee. Toch zijn er nog aardappels gepoot op de hoge gronden en in oude hu- musrijke weidegronden, zoals in de Poortvlietse weihoek. Het betreft hier uiteraard vroege primeurteelt (Doré) die gedeeltelijk nog zijn toe gedekt met plastikfolie. Wij hebben overigens de indruk dat er dit jaar minder aardappels op deze wijze zijn behandeld dan andere ja ren, wellicht ook al vanwege de overtollige regenval van de laatste tijd. Nu er van de akkers en de weiden weinig nieuws te melden valt, heb ben we ons wat verdiept in andere agrarische aktiviteiten die in ons ge bied te gebeuren staan. We vernamen dat onze kring ook zal inspelen op de nationale dag voor de Land- en Tuin bouwmaar vanzelfsprekend ook niet op 11 april a.s., want ook dan is er op onze bedrijven vrijwel niets te zien. Gedacht is aan zaterdag 4 juli a.s. In die week en wel van zaterdag 27 juni t/m zaterdag 4 juli worden de tradi tionele Thoolse Dagen gehouden. Naast vele andere aktiviteiten, waar over straks meer wordt er op de za terdagmorgen een z.g.n. bedrijven en monumenten fietstocht georgani seerd. In deze fietstocht zijn een akker bouwbedrijf, een veehouderij en een kassenbedrijf opgenomen terwijl er tevens nog gedacht is aan een fruit- teeltbedrijf. In dit kader willen wij onze open dag organiseren. Aan de hand van een eenvoudig in te vullen vragenlijst zijn er voor de deelneem sters en deelnemers aan de fietstocht leuke prijzen beschikbaar. Naast de genoemde agrarische bedrijven zal de grootste Thoolse camping, de Westkerkse berg, het natuurgebied de Pluimpot en mogelijk nog een paar bijzondere gebouwen in de route worden opgenomen. 25-jarig bestaan Deze Thoolse dagen krijgen dit jaar een extra feestelijk tintje vanwege het 25-jarig bestaan daarvan en verder door het aspekt dat de herin gedeelde gemeente Tholen op 1 juli 10 jaar bestaat. Daarom zal het feest dit jaar een week duren, en daarom ook zal er gedacht worden een op tocht te formeren die zal worden op gesteld op de Markt te St. Maartens dijk die vandaar zal rijden naar het Pluimpotterrein te Scherpenisse. Tevens zal in de hallen van Meijer B.V. een grote tentoonstelling wor den georganiseerd, waaraan het Thoolse bedrijfsleven en het Thoolse verenigingsleven een flinke bijdrage zullen leveren. Het motto van de op tocht en van de tentoonstelling zal zijn: "DIT IS THOLEN". Beide evenementen willen een beeld geven van het leven en werken op Tholen. Het spreekt vanzelf dat ook de Thoolse land- en tuinbouw daar present hoort te zijn, en de organisa toren verwachten dan ook vanuit de agrarische hoek een flinke bijdrage, zowel aan de optocht als aan de ten toonstelling. Naast deze vorm van agrarische pu blic relations zal er op 14 mei een Landbouwexkursie worden georgani seerd, van de Thoolse en Fliplandse B en W's, de raadsleden, de kommissie bedrijfsleven, de kamer van koophan del en andere aan de agrarische be drijfstak verwante instellingen. Naast alle soorten agrarische bedrijven zul len een koöperatie, een aardappel en uienbedrijf en een loonbedrijf worden bezocht. En om het totale public relations ge beuren te kompleteren zal van 1 t/m 5 juni de werkweek van de Amersfoort- se scholengemeenschap plaatsvin den. Dit gebeurt al voor de 18e keer en dat vinden wij toch een hele pres tatie. Verder doet onze kring, wij zouden haast zeggen, vanzelfsprekend m^e met het Z.L.M. scholenprojekt. De roekenpopulatie, die tussen 1950 en 1970 een zeer sterke daling heeft ondergaan, heeft zich de laatste jaren weer enigszins hersteld. Dit valt op te maken uit de cijfers van de roekenin ventarisatie die de direktie Faunabe heer in de loop van 1980 heeft ver richt. De resultaten van dit onderzoek zijn samen met voorgaande tellingen bij eengebracht in het rapport: "Inven tarisatie van de roek (Corvus frugile- gus L.) in Nederland in de jaren 1970, 1975 en 1980". De achteruitgang van het roekenbe stand tussen 1950 en 1970 is waar schijnlijk te- wijten aan het gebruik van in die tijd nog toegelaten insec ticiden, die niet worden afgebroken en giftige zaadontsmettingsmidde len. Het aantal nesten liep in die periode terug van 50.000 tot 10.000. Dank zij een aantal na 1970 genomen maa tregelen (andere ontsmettingsmid delen), lijkt het er nu op dat het aantal roeken in ons land weer is toegenomen. Na de vorst van februari was de struktuur van de grond op ZUID- BEVELAND zeer goed en zeer los geworden. We zijn er nu pas goed achtergekomen, hoe kwetsbaar voor veel regen ze daarvoor geworden was. We hebben in maart nu 120 mm neerslag gehad, ruim het dub bele van normaal. Het komt er wel op neer dat gedurende de gehele maand maart er niets in het veld is gebeurd. We zien het aan de opkomst van het geen in de laatste dagen van februari is gezaaid. Op bijna de helft van die percelen zal wel een deel overge- zaaid of doorgezaaid moeten wor den. Bovendien zal men nu door de toen uitgevoerde bewerkingen op die percelen uiterst voorzichtig met de nu volgende grondbewerkingen moeten zijn. Ook op alle andere gronden zullen we voldoende onze tijd moeten afwach ten. Eerst zorgen dat de grond vol doende droog is en wel duidelijk in een voldoende dikke laag. Overhaas ten kan dan wel eens de verkeerde manier zijn. Het zal zeker wel enige tijd duren eer de grond ook onderin voldoende droog zal zijn. Zo zullen we ook voor aardappelen uiterst voorzichtig moeten zijn. Ondanks alles groeit de tarwe nu flink door. Het begint al een aardig groene massa te worden. De stand dichtheid lijkt toch wel voldoende te zijn. Er wordt nogal wat gediskussiëerd over de N. Is er nu veel uitgespoeld? Is ze naar diepere lagen gespoeld? Of valt het allemaal wel mee? Op de allerlichtste gronden is het niet uit gesloten dat er wat N uitgespoeld zou kunnen zijn. Op de zwaardere gron- Het voorjaar is in ALTEN A EN BIESBOSCH reeds een week oud maar het weer laat veel te wensen over. Erg nat tot nu toe en onbe kwaam om ook maar iets op het land te doen. De onkruidbestrijding in de wintergranen moet nu toch wel snel gebeuren. Het repareren van afraste ringen en/of opschonen van gras zaadpercelen zijn nu de meest voor komende werkzaamheden. Eind februari zijn er enkele percelen zomergraan ingezaaid maar het me rendeel moet toch nog ingezaaid worden, met in hoofdzaak Trumpf gerst voor de brouw. Het bouwplan zal nu toch wel definitief zijn inge vuld met zeer kleine verschuivingen. Een enkele kollega zal ook dit jaar een nieuwe teelt proberen zoals de wierboon? Een verdere veredeling van de huidige rassen is zeker gewenst om deze wierboon te laten konkurreren met de granen of konserven. Het zal echter een welkom alternatief kun nen worden in de toekomst ook uit oogpunt van zelfvoorziening van ei witten binnen de E.E.G. Het vergaderseizoen is nu toch wel definitief afgelopen, enkel de stu- dieklubs zullen aktief blijven in de zomermaanden. Een probleem dat ons gebied steeds meer gaat hezig- houden is het onvoldoende beschik baar zijn van personen die in een bestuur kunnen "of' willen plaats nemen. In het werkgebied van de afdeling Bi-Werkendam kan men geen agrariër vinden die zich kandi daat wil stellen voor de a.s. Ge meenteraad-verkiezingen. Al eerder is er geschreven dat steeds meer in de politiek bepaald en gemaakt wordt. Willen wij hier als agrariërs vol doende op in spelen, dan zullen er agrariërs beschikbaar moeten komen die zowel op gemeentelijk, provin ciaal als landelijk niveau hun in breng leveren om de belangen van onze bevolkingsgroep voldoende te behartigen. Op welke manier kunnen wij dan voldoende mensen motiveren om zich beschikbaar te stellen? Of moe ten wij als leden van onze organisa ties niet meer druk uitoefenen om te komen tot één landelijke organisatie; De hierbij vrijkomende "meestal zeer bekwame bestuurders" kunnen dan op andere terreinen worden in gezet! Een bijkomend voordeel is dat de belangenbehartiging veel direkter den zit ze misschien wat dieper, maar dat kan zich weer vrij snel herstellen. Allerwegen wordt toch gesteld om duidelijk te wachten om extra be mestingen te gaan geven. Eerst maar eerts afwachten hoe de tarwe over enkele weken reageert. Mocht uit de stand van het gewas en uit verkregen informatie blijken dat we toch nogal wat N zijn kwijtgeraakt dan is er nog voldoende tijd aanwezig om dit via een extra tussengift eind april - begin mei recht te trekken. Bij de andere gewassen hebben we voldoende tijd om het eventueel als een overbe mesting te geven. Deze week is er nog voldoende tijd voor de inzaai van groenbemesters als Rode klaver of Engels Raaigras, later in de maand ook nog voor Ita liaans Raaigras. Het blijkt de laatste jaren toch wel duidelijk dat er vol doende mogelijkheden zijn om toch nog een goede groenbemester te kunnen tellen. Een ander onderwerp dat enkele we ken terug toch nog al in verschillende gebieden van onze streek speelde was de wateroverlast. Bij zulke grote hoeveelheden neerslag als toen blijkt pas waar nog eventuele problemen zijn. Deze vragen nu duidelijk om konkrete oplossingen. Op sommige plaatsen waarvan uit lagere gedeelten gewoon een te trage en daardoor te geringe waterafvoer mogelijk bleek dienen daarvoor zeker nog voorzie ningen getroffen te worden. Op an dere plaatsen blijkt de afvoer uit de jongere buitenpolders dusdanig vlot (veel te snel) naar de lager liggende binnenpolders te zijn dat daar pol dergedeelten onder water liepen. Goede duidelijke door iedere belang hebbende gerespekteerde afspraken zijn dan ook gewoon noodzakelijk. kan worden en de vergoedingen "voor het zitting hebben in" komen uit gemeenschapsmiddelen. Door hun lidmaatschap van de e.v. nieuwe organisatie kunnen zij over voldoende informatie beschikken. Laten wij nu a.u.b. niet te snel zeggen van, dat lukt toch niet!! Veel zullen we moeten inleveren maar met de juiste instelling en wil, zullen wij er zeer veel voor terugkrijgen. We staan toch met z'n allen voor hetzelfde doel, n.l. een optimale behartiging van onze belangen en die van onze kinderen in de toekomst. Waarom is het tot nu toe niet mogelijk geweest om te komen tot één organisatie, terwijl we wel samenwerken in de Vereniging voor Bedrijfsvoorlich- .ting; Studieklubs etc. Echt het is mogelijk! De Kring Altena-Bies- bosch werkt al zeer goed samen in 3 C.L.O.-verband. De Biesbosch - Nationaal Park? De Biesbosch blijft onderwerp van diskussie wel of geen Nationaal Park. Lang bestond de overtuiging dat en kel het Zuidelijk gedeelte van de Brabantse-Biesbosch een dergelijke aanduiding zou krijgen. Volgens een zeer recentelijk krantenbericht van 25 maart 1981 blijkt echter, dat de gehele Biesbosch "zowel de Bra- V oorjaar 1981 is een periode van veel geduld voor de boeren. Een poos geleden zijn we tijdens de matige vorst met bijna alles uitgerukt naar het land. Achteraf bezien hebben we geen spijt, dat we toen de zaaimachi- ne nog in de schuur hebben laten staan. De struktuur van de grond was op dat moment van licht vriezen ideaal en niemand had toen durven vermoeden, dat we nog een maand nat weer te goed hadden. Zelfs het weer bericht zat er soms goed naast. B uurman schrijft dat toe aan het toenemend inschakelen van de komputer voor de weersvoorspellin gen. Om die redenen hebben we er onze afdelingsvoorzitter attent op 'gemaakt, dat we als praktijk behoef te hebben aan voorspellingen op langere termijn. Een dergelijke be richtgeving in het landbouwblad zou het meest gelezen artikel kunnen worden. "Planning"is een van de belangrijkste hoofdstukken in onze bedrijfsvoering. Hoe beter we vooraf daarop kunnen inspelen, hoe ge makkelijker de uitvoering der werk; zaamheden later verloopt. Als we het niet druk hebben, moeten we trach ten het wel druk te hebben, want dan valt later alles -mee als het werkelijk druk is. og even en dan kunnen weer oogvlekken op de stengelvoet van de wintertarwe voorkomen. Het lijkt al lemaal nog wat vroeg, maar ondanks het slechte weer is de kalender toch doorgegaan. In de tarwestudieklub is de aantasting door meeldauw al aan de orde geweest. Een aangetast ge was levert minder korrels per aar en een lager duizendkorrelgewicht. Een gewaarschuwde boer telt voor twee en zeker als hij nog lid is van een gewasstudieklub. Het wachtwoord van dergelijke klubleden is "inspek tie" van het gewas bij herhaling. Wanneer een gewas helemaal dood ziek is, dan valt er niet veel meer te redden. Zo is het ook met de onkrui den, want hoewel nog erg kleïn ïs de bezetting toch groter dan dat men in eerste instantie zou verwachten. Grote verschillen zijn er waar te ne men op vroeg- en laatgezaaide win- bantse als Dortse Biesbosch en de Merwelanden voor de status Natio naal Park in aanmerking moeten komen. "De Voorlopige Commissie Instel ling Nationale Parken" heeft dit geadviseerd. De Biesbosch zal het derde aan te wijzen gebied in Ne derland moeten worden met de aan duiding Nationaal Park. Opnieuw wordt er getracht in een prachtig landbouwgebied met mo derne goed geoutilleerde bedrijven het boeren onmogelijk te maken. Een gebied waar de ruilverkaveling pas enkele jaren geleden is afgeslo ten waar alles naar behoren funktio- neert en dan zoiets. Onbegrijpelijk onverstandig en onbezonnen; der halve geschikt voor de prullenbak!! Bovengenoemde Commissie is ech ter niet de enige die het doel Natio naal Park nastreeft. Ook .de Vereni ging Voor Behoud van de Biesbosch maakt zich sterk in deze richting. Het Rekreatieschap in iets mindere mate deze streeft een zonering na. De afdelingsbesturen der 3 C.L.O.'s zijn in samenwerking met de Gewes telijke Raad van het Landbouwschap volop in de slag. Wij wensen deze mensen veel wijsheid en sterkte toe om een dergelijke aanslag in deze zeer moeilijke tijd het hoofd te bie den. tertarwe en ook op wel- en niet met bodemherbiciden gespoten percelen. Windhalm is een herfstkiemer en kamille en kleefkruid zijn gauw te groot om chemisch goed bestreden te kunnen worden. Voor het met sukses opeggen van de wintertarwe zijn we nu over het al gemeen al te laat, omdat de zaadon kruiden het kiembladstadium al in ruime mate zijn overschreden. Met spoed een goed en niet te duur spui- trecept opstellen is daarom het ad vies en tevens zorgen, dat we de middelen in huis hebben om te kun nen spuiten zodra het land en het weer het toelaten. De kleurstof D.N.O.C. is instaat om een heel scala aan onkruiden in kiembladstadium te doden. Bovendien heefNiit middel nog als neveneffekt, dat ze de op brengst van de granen met 5-10% kan verhogen. In de moderne tarwe- teelt is dat licht meegenomen, want voor opbrengsten van 10 ton dienen we toch alle zeilen bij te zetten. Landbouw bedrijven is ontzettend moeilijk, want het is ieder jaar en ieder seizoen weer anders. Het een- denpaar in 't weitje heeft het met dit weertype veel gemakkelijker De woerd zit zich in een plas water heer lijk te wassen en pronkt met zijn ve ren, terwijl de eendin van achter een bos gras zit te gluren of haar keus voor 1981 wel de juiste is geweest. De emancipatie is ook hier niet meer tegen te houden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 6