„v AAN DERDEN Zomertijd-caravantijd w e zitten alweer een week in de "zomertijd". Hetgeen niet betekent dat we al van zomerse dagen kunnen spreken, want de lente heeft, zij het met een klein zonnetje, toch wel stormachtig zijn intrede gedaan. Toch gaan velen weer hun caravan uit de winterberging halen en dat betekent dat de caravan weer meer aan risiko's bloot zal staan dan in de "stal". Boeren gaan niet akkoord met minder D e basis- en aankoopprijzen van bloemkool, perziken, citroenen, pe- T ijdens het overleg mopperden de Italianen weer dat er veel meer voor de landbouw in de noordelijke lan den wordt gedaan dan voor die in het zuiden. Maar de Nederlandse direc teur-generaal ir. A. de Zeeuw, haalde daarop enkele staatjes tevoorschijn die een wat ander beeld geven. De Europese Gemeenschap moet voor granen momenteel 13 pet van de produktiewaarde via garanties bij springen. Voor melk is dat 22 pet. Voor zuidelijke produkten als tabak beloopt de steun echter 54 pet. en voor olijfolie 46 pet. K NLC-voorzitter David Luteijn sprak de met talrijke spandoeken versierde massa ook toe. "In Neder land verdienen de meeste boeren per gewerkt uur minder dan de helft van anderen. Van dat schamele inkomen moeten dan ook nog flinke sociale lasten en belastingen betaald wor den. Zeer veel boeren zijn daarom bezig hun eigen bedrijf bij stukje en beetje op te eten", aldus David Lu teijn. Hij kritiseerde fel de plannen van de Europese Commissie om boer en tuinder financieel aan te spreken voor de overschotten aan melk, gra nen, vlees en suiker. Luteijn verge lijkt deze heffingen met een nieuw soort belasting speciaal bestemd om de boeren en tuinders te laten dra gen. "Dit is onaanvaardbaar. Want belastingen betalen we al veel te veel", zo concludeerde de Neder landse vice-president van het COPA. H et is daarom dat schrijver, zowel in zijn lezingen als in zijn artikelen steeds wijst op het belang van het dekken van kaskoschade aan voer en werktuigen die men regelmatig van elkaar in gebruik heeft. Wat de burenhulp betreft gaat men steeds meer hand in hand. Daarom is het dubbel vervelend als zich bij die hulp ongelukken voordoen. Burenhulp kan bij schade duur uitpakken. Voorkom dat door het sluiten van een kaskoverzekering. Bij eventuele schade worden dan de goede ver houdingen tussen gebruiker en eige naar, veelal in samenwerkingsver band, gekontinueerd. J a, briefschrijver is teleurgesteld. Deze teleurstelling is wel begrijpelijk echter niet terecht omdat zaken die niet verzekerd zijn ook bij schade niet gedekt zijn. De teleurstelling van briefschrijver deed mij denken aan die schapenhouder die schrijver en kele weken geleden mocht bezoeken. Een hond had 16 van zijn schapen doodgebeten. Eigenaar hond was niet verzekerd en kan ook de schade uit eigen portemonnaie niet betalen omdat deze hondenvriend leeft van uitkeringen uit her sociale verzeke ringspakket. Eigenaar van de scha pen is letterlijk voor alle schade's die denkbeeldig zijn in gezin en bedrijf verzekerd, behalve de schapen die tegen deze risiko's niet verzekerd waren. VERZEKERINGEN f. den hollanderln. lO tel: OIIOO- 24000 Nieuws uit Brussel Verslag vergadering Europese Commissie Vlees W.A.-dekking caravan Kasko-dekking Ongevallen-inzittenden— verzekering Akkerbouw Tuinbouw Tegenstellingen Uitkering en Premie Van woensdag 1 april JanVMarta/l Massale COPA-vergadering eist 15,3% akantie, dat is iets wat de meeste boerinnen niet eens kennen. Maar de agrariërs zijn het langzamerhand wel beu steeds meer te Ihioeten presteren zonder dat daar een passende beloning tegenover staat". Dat riep president Baron von Heereman maandag in Brussel tot de massale demonstratieve vergadering van het COPA, dat is de federatie van boeren en tuindersbonden uit de Europese Gemeen schap. N a bijna 17 uur achtereen verga deren moesten de tien ministers het woensdagmorgen opgeven. Op voor stel van voorzitter Braks besloten zij in de loop van woensdagavond hun besprekingen voort te zetten. Gedu rende de nacht van dinsdag op woensdag was de situatie er voor de Nederlandse agrariërs duidelijk beter op geworden. Dit dankzij een nieuw prijsvoorstel van Landbouwcommis saris Dalsager. Het komt neer op een gemiddelde verhoging van ongeveer 9,25 pet. Dat is 1,5 pet meer dan de Europese Commissie oorspronkelijk had voorgesteld. In dit nieuwe voor stel is de superzware melkheffing van een kwartje per liter op uitbreiding van de produktie vervallen. In plaats daarvan is in het pakket een aantal kosten besparende maatregelen op genomen. Vooral de Britten, anders altijd het gretigst als het op besnoei ingen op de uitgaven aankomt, had den het daar nogal moeilijk mee. Zij worden dan ook wel getroffen, zo er kende minister Braks tijdens een schorsing van het beraad. De oriëntatie- en interventieprij zen van rundvlees gaan 10 pet. om hoog. Dat is 7,5 pet bij de start van W e willen U er dan ook op wijzen dat een caravan óók All-Risks ver zekerd kan worden. Het is nl. zo dat een caravan voor het W.A.-risiko gratis is meeverzekerd achter de auto. Dit staat ook al op uw groene kaart aangegeven d.m.v. de letters AF (voor het merk). De A staat voor personenauto, de F voor aanhanger of oplegger. Wanneer de caravan op een terrein staat, dus losgekoppeld van de auto, valt deze onder de dek king van de Aansprakelijkheidsver zekering Particulieren, als u die ten minste heeft. oor de kasko-dekking dient u apart een verzekering af te sluiten. U bent dan tegen de normale kasko- dekking (zoals die ook bij de auto verzekering geldt) verzekerd. Hier onder valt dus storm-, brand-, dief stal-, waterschade, enfin alle van buitenkomende onheilen. Het eigen-risiko bedraagt 50,— per gebeurtenis. De premie is, zoals U die van ons gewend bent, zeer re delijk nl. 0,75% van de katalogus- waarde. De verzekering geeft welis waar geen dekking op nieuwwaar- de-basis, doch op vervangingswaar de (dus in geval van totall-loss wordt een schadebedra'g vastgesteld, waar mede u een soortgelijke caravan kunt terugkopen). Vervolgens kunt u de vaste inventaris zoals: koelkast, ka chel, kussens, voortent e.d. meever zekeren. U telt daarvoor dan een X- bedrag bij de kataloguswaarde op. Voorbeeld: kataloguswaarde cara van is 10.000,— inventaris 1.500,- totaal 11.500,-. U betaalt dan een premie van 0,75 x 11.500,- 86,25 plus de po- liskosten ad 5,— N.B. Verhuur is echter niet gedekt volgens de polisvoorwaarden. O mtrent het risiko van de inzit tenden van auto's bestaat nogal eens het verkoopseizoen en nog eens 2,5 pet vanaf 7 december a.s. Ook hier wordt aldus een vol procent meer gegeven dan in de oorspronkelijke voorstellen. De premies voor zoog koeien en kalveren, waar Nederland zo op tegen is, gaan met ongeveer een kwart omlaag. De basisprijs van het varkensvlees gaat met 11 pet omhoog (was 9 pet), die van schape vlees 7,5 pet (was 6,5 pet). In de akkerbouwsector zijn de voorstellen voor granen weinig ver anderd en aldus variërend van 5 tot 8 pet. Het plan om medeverantwoor delijkheid in te stellen voor het telen van durum-tarwe is van de baan. De minimumprijs voor fabrieksaardap pelen gaat met 8 pet omhoog. "Dat is niet ongunstig", aldus Nederlandse onderhandelaars hier. De basisprijs op de interventieprijs voor suiker (- bieten) zou 8,5 pet stijgen (was 7,5 pet). Er komt geen financiële mede verantwoordelijkheid voor de teler van koolzaad. enig misverstand. Velen denken nl. dat een All-Risks verzekering tevens dekking biedt aan de inzittenden. Dit is echter niet het geval. Het maakt in deze geen verschil of u een W.A.-ver- zekering of All-Risks verzekering heeft afgesloten. Een W.A.-verzeke- ring dekt de schade die U toebrengt aan derden. Nu maakt het geen verschil of die "derde" een voertuig is of een per soon. Als u dus een ongeluk over komt door uw schuld, dan zijn uw inzittenden door de W.A.-autopolis gedekt tot een bedrag van maximaal 5.000.000,— per gebeurtenis. Maar er zijn gevallen waarbij dit niet zo is: a. als u wel schuldig bent, maar uw passagiers zijn geen derden van U (uw vrouw, uw kinderen) b. als er geen sprake is van schuld. ren, tafeldruiven, mandarijnen en zoete sinaasappelen gaan met 11 pet omhoog. Dat was oorspronkelijk 8 tot 10 pet. Nieuwe maxima zijn overeengekomen voor de steun van verwerkte groenten en fruit. Bij dit totale pakket gaan de onderhande laars er van uit dat eerder overeen gekomen afspraken voor de suiker markt, de invoer van roomboter uit Nieuw-Zeeland, de toelating van buitenlands rundvlees en de finan ciële steun aan agrariërs vrijwel on gewijzigd ook worden geaccepteerd. Gaat men na wat het verschil tussen de EG-prijs en die op de wereld markt is, dan krijgen we het volgende beeld. De Europese suikerprijs is ruwweg gelijk aan de wereldprijs. Die van tarwe ligt er 26 pet boven. Melk 50 pet. Olijfolie echter 60 pet, tabak 77 ct en oriënt-tabak brengt dankzij de EG zelfs drie maal zoveel op als de waarde op de wereldmarkt. Zo gezien komen de traditionele Ita liaanse klachten toch wat anders uit de verf. mevr. Scherpenisse noch bij u noch bij een ander (overmacht) c. als de schuld bij het slachtoffer zelf ligt d. als de bestuurder zelf schade lijdt e. als de tegenpartij schuldig is, maar niet tot betalen in staat is f. als u onderweg pech heeft gekre gen, en uw passagier daarbij hulp verleent en tijdens deze werk zaamheden een ortgeval over komt. Voor dergelijke gevallen is een on gevallen-inzittendenverzekering ze ker öp zijn plaats. Bovendien bent u als bestuurder met uw vrouw en kin deren dan ook tegen dit risiko verze kerd, wanneer u het slachtoffer zou worden van een ongeval met uw auto. Heereman beschuldigde de Europe se Commissie ervan te hebben ver zwegen dat de boeren en tuinders dit keer gewoon recht hebben op 15,3%. huurt, leent, gebruikt, bewaart of om welke reden dan ook onder zich heeft. In mijn vorig artikel heb ik daarop uitvoerig gewezen in verband met het steeds meer gebruiken van eikaars voer- en werktuigen. Genoemde be paling noemt men de "opzichtclau sule". Nogmaals goederen van een ander die men huurt of leent, in gebruik neemt zijn samen te vatten als goe deren waarover men voor korte of langere tijd de beschikking heeft. Men is in de regel erg voorzichtig met die goederen van buurman, fa milie of vrienden, maar als er iets beschadigd is, zijn er spijtgevoelens jegens de eigenaar. Men voelt zich niet alleen verantwoordelijk, men is ook aansprakelijk voor de schade. Zou deze aftaicas eigendom van briefschrijver geweest zijn dan had ook de schade voor zijn rekening ge weest. Verzekeringstechnisch wordt deze aftakas in gebruik, in beheer, tijdelijk beschouwd en toegevoegd aan eigen bezittingen en schade aan eigen be zittingen - stelde ik reeds vast - wor den ook niet betaald, tenzij men deze voor kaskoschade verzekerd heeft. Kasko-dekking Briefschrijver is teleurgesteld omdat de schade niet betaald wordt, schrij ver langs de weg is eveneens teleur gesteld omdat hij op grond van de verzekeringsvoorwaarden geen schade uit kan laten betalen.. Maar hoe hét zij; briefschrijver zeer be- De objectieve methode van bereke ning die Brussel zelf altijd hanteerde leidt tot dit percentage. Maar Brussel heeft dit opzettelijk verzwegen. Op het podium zat uit ieder land van de Europese Gemeenschap een ver tegenwoordiger van de boerenorga- nisaties. Secretaris-generaal André Herlitska van COPA las èen tele gram voor van Cogeca waaruit bleek dat ook de verenigde landbouwcoö peraties de 15,3%-eisen van harte ondersteunen. Achter de sprekers hingen grote spandoeken met "COPA eist 15,3% vóór 1 april". Terwijl de buitengewone vergade ring in het centrum van de Belgische hoofdstad waardig verliep ging het er elders in de stad wat rumoeriger aan toe. Honderden demonstrerende boeren ui verschillende landen (vooral Frankrijk en België) bege leidden met veel lawaai en donder bussen het begin van de vergade ring van de Europese landbouwministers. Teleurgesteld Resultaat: vermorzelde schapen die worden afgevoerd en betaling van een nota die de dierenarts terecht toestuurt. Zo ziet men ook hier: een kast vol polissen bij schapenhouder maar ook deze schade wordt net niet betaald. Attent zijn en blijven J uist voor het schrijven van dit ar tikel konstateerde schrijver bij een Z.L.M.-lid dat hij zijn traktor per abuis voor 16.000,— kasko verze kerd had terwijl dit 60.000,- moest zijn. Wat te denken als deze b.v. bij brand geheel vernield zou zijn? Bovendien had dit lid zijn combine van 90.000,— alleen voor W.A.-schade en niet voor kasko en evenmin voor brandschade verze kerd. Gewoon slordigheid, en bij een eventuele schade die niet uitgekeerd wordt krijgt de verzekeringsmaat schappij veelal de schuld. En wat te denken van die agrariër die 575.000,— brandschade had en met veel moeite maar 220.000,uit- gekeerd kreeg wegens onderverze kering? Och het is maar dat je het weet. Schrijver langs de weg wordt er mee gekonfronteerd en het is mis schien wel eens goed de lezer van ons lijfblad met de neus op de feiten te drukken. Een gewaarschuwd mens telt nog al tijd dubbel. En wie waarschuwingen in de wind slaat, doet gelijk iemand, die niet opstaat als zijn wekker af loopt - na enige keren slaapt hij er doorheen. U zij gewaarschuwd! Cevaal Wij hebben hiervoor drie kombinaties van verzekerde bedragen t.w.: I II III A. Uitkering bij overlijden: 15.000,— 20.000,— 25.000,— B. Uitkering bij blijvende invaliditeit 45.000,- 60.000,- 75.000,- Premie per jaar: 20,— 30,- 40,- Per auto zijn 4 inzittenden (inkl. bestuurder) verzekerd. De bedragen gelden per inzittende. Mochten er tijdens een ongeval meer dan 4 personen in een auto zitten, dan wordt naar verhouding uitgekeerd. Voor nadere inlichtingen houden wij ons te allen tijde beschikbaar onder tel. 01100-24000 en even vragen naar de polisafdeling. mevr. Scherpenisse Met een All-Risks verzekerde caravan is het "blijer rijden" O X "W" A 1 A 1 p dankt voor uw vraagstelling. U denkt >11 /m 1 3 Tv I n| 'n ^der geval mee en dat is voor schrijver langs de weg erg plezierig. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 5