Keuken hof weer open Landbouwprijzen gaan tien procent omhoog "Landbouw accepteert gesol niet langer" COPA onderstreept met resolutie haar eisenpakket Z.L.M.-voorzitter Doeleman: zuidelijke landbouw maatschappij* Donderdag 26 maart opende de Keukenhof weer haar poorten voor het nieuwe seizoen 1981. Wat betreft de Haarlemse Bloemenmeisjesvoor dit jaar zijn er nu 15 meisjes die hun bloemrijke taak zullen gaan vervullen. Gebleken is dat 10 meisjes niet voldoende was om aan alle aanvragen te kunnen voldoenaldus de heer Tonen, Dir. van de Haarlemse VVV, een gelukkig optimistisch geluid (Foto: Ab Westerbeek.) Nederlandse onderhandelaars tevreden Na drie dagen en twee nachten achtereen onderhandelen hebben de landbouwministers van de EG donderdag een akkoord bereikt over de nieuwe landbouwprijzen. Voor de Nederlandse agrariërs betekenen ze een verhoging van de prijsniveaus met gemiddeld ongeveer tien procent. De plannen om boeren en tuinders in veel ruimere mate dan voorheen financiëel aan te spreken voor over schotten zijn op de lange baan geschoven. Het akkoord werd bereikt op 1 april en ging dus onmiddellijk in. Het betekent zonder meer een politiek succes voor minister Braks van Landbouw, die als president van de ministerraad de marathon liet slagen. Op de internationale persconferentie na afloop van het beraad verklaarde de minister trots te zijn op het resultaat. Hij sprak van een gedenkwaardige gebeurtenis. "Eu ropa heeft met dit gigantische resultaat weer laten zien dat het nog springlevend is." De Nederlandse toponderhandelaar hier ir. A. de Zeeuw sprak na afloop van een "zeer goed resultaat voor onze landbouw." pakket waarop de ministers elkaar uiteindelijk vonden, ligt voor wat Nederland betreft hijna op het dubbele van de oorspron kelijke voorstellen van de Europese Commissie. Zij had destijds immers 7,8% gemiddeld voorgesteld waarvan je dan globaal 1,7% moest aftrekken wegens afbraak van monetaire compen saties. In plaats van de 6,1% die aldus netto overblijven, krijgen we nu 10%. Dat is ook nog iets boven het niveau van het voorstel van het Europese Parlement. Het is echter toch ook aanzienlijk minder dan de 15.10% die de boeren- en tuindersorganisaties verenigd in COPA hadden gevraagd op basis van hun erkende kostenstijgingen. Rekening houdend met de afbraak van monetaire compensaties ontvangen de agrariërs de andere landen het volgende. West Duitsland 5%, Frankrijk 12,8%, België/Luxemburg 10%, Ierland 13%, Griekenland 12%, Groot Brittannië 9,5%, Denemarken 11,5%, Italië 17%. In deze uiteenlopende percentages zien wij een weerspiegeling van de ver uiteenlopende kostenstijging (in flatie) in de diverse partnerlanden. Alvorens op de afzonderlijke produkten in te gaan diene ver meld dat in de slotronde van het overleg de tarweprijs nog met Vh% extra werd verhoogd. O p de hoofdbestuursvergadering van de Z.L.M. die 30 maart j.l. werd gehouden in de Wouwse Tol te Bergen op Zoom, ging voorzitter A.J.G. Doeleman uitvoerig in op de Brusselse prijsvoorstellen. Hij zei moeilijk in te kunnen schatten of en wanneer er in Brussel overeenstemming bereikt wordt en hoe deze voor de land- en tuinbouw uit zal pakken, omdat er grote verdeeldheid bestaat over de mate waarin de prijzen verhoogd moeten worden Teleurgesteld en ontstemd was hij over het Ministerie van Landbouw, dat niet de onbillijkheid heeft willen inzien van de voorstellen van de Europese Commissie met be trekking tot het graanbeleid. Voor wat betreft de algemene situatie stelde de Z.L.M.- voorzitter, dat in verschillende landen de stemming bij boer en tuinder vrij grimmig is geworden. "Met zorg zien wij de ontwikkelingen in de komende dagen tegemoet. Wij hopen dat de Ministerraad ervan doordrongen raakt. Middels een resolutie doen de boerenorganisaties in de Eu ropese Gemeenschap een dringend beroep op de Raad van de EG om een aantal gerechtvaardigde eisen van alle Europese landbouwers in te willigen en er zodoende zorg voor te dragen dat de landbouw zijn onvervangbare rol voor het ekonomisch en sociaal evenwicht, de tewerkstelling, de voedselvoorzie ning en de onafhankelijkheid van de Gemeenschap kan blij ven uitoefenen. De resolutie werd maandag 30 maart j.l. opgesteld op een COP A-vergadering in Brussel. Deze vergadering werd bijge woond door meer dan 1000 afgevaardigden van de landbouw organisaties uit de 10 landen van de EG. Hierbij was ook een delegatie aanwezig van de Z.L.M. bestaande uit de vice- voorzitter A. H. Munters, het hoofdbestuurslid J. Scheele en secretaris J. Oggel. Het bestuur van de ZLM heeft inmiddels verklaard de resolutie te steunen. De inhoud ervan luidt als volgt: De aanwezigen eisen op grond van objektieve kriteria een verhoging van de gemeenschappelijke landbouwprijzen met 15,3% en verzoeken de Raad met klem vóór 1 april 1981 beslissingen te treffen, die met hun eisen overeenstemmen. Zij eisen bovendien dat voor een overgangstijd specifieke gemeenschappelijke maatregelen, die met de grondslagen van het gemeenschappelijk landbouwbeleid overeenstem men, zouden worden getroffen ten voordele van de land bouwers in die landen, die in 1980 kostenstijgingen hebben gekend, die wezenlijk hoger lagen dan de gemiddelde kos tenstijging in de gemeenschap. Het COPA verwerpt de onaanvaardbare kommissievoor- stellen, in het bijzonder: de budgetaire visie die haar ertoe brengt de prijsbeslis- singen met de hervorming van het gemeenschappelijk landbouwbeleid te verbinden; de totale ontoereikendheid van de voorgestelde prijsver hoging; het invoeren op een algemene basis van een permanente en blijvende medeverantwoordelijkheid of financiële participatie van de producenten bij overschrijding van een bepaald produktiepeil als nieuw fundamenteel ele ment van het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid zelfs voor sektoren die deficitair zijn; de vermindering van de door de bestaande gemeen schappelijke marktorganisaties aan de producenten ge geven garanties. Men eist daarom naast een verhoging van de gemeenschap pelijke landbouwprijzen met 15,3%: het strikt naleven van de gemeenschapspreferentie in alle produktiesektoren; het behoud van de aan de producenten in het kader van de bestaande marktorganisaties gegeven garanties en hun versterking in bepaalde sektoren om aldus alle produktie sektoren garanties met gelijkwaardige uitwerkingen te geven; het invoeren van een taks op alle oliën en vetten die in de Gemeenschap worden geproduceerd of ingevoerd en die uitsluitend voor de menselijke konsumptie worden ge bruikt; de versterking van de strukturele, sociale en regionale politiek; het onmiddellijk invoeren van een echt, dynamisch en permanent uitvoerbeleid voor de landbouw- en voedings- produkten. Indien deze eisen worden aangenomen en doorgevoerd, ver klaren zij zich bereid maatregelen te onderzoeken om op de markten die strukturele overschotten vertonen een beter evenwicht te bereiken. (Zie voor prijsbesluiten verslag Jan Werts pag. 5). dat de land- en tuinbouw het gesol op deze wijze niet langer accepteert".' In Nederland, aldus Doeleman, groeit niet alleen het ongenoegen over het fiskaal beleid, maar ook over de aanvallen die vanuit verschillende in valshoeken worden gedaan tegen de bedrijfsvoering van de land- en tuinbouw. Voorbijgegaan wordt aan de enor me bijdragen die de land- en tuinbouw. Voorbijgegaan wordt aan de enorme bijdragen die de land- en tuinbouw levert aan de betalingsbalans en de werkgelegenheid. Vooral de laatste weken zijn uitspraken vanuit kringen van natuurbehoud gedaan, die wij in hoge mate betreu ren. Wij zijn daardoor zeer onaangenaam getroffen", zei hij. Hij vroeg zich dan ook af of het gezien deze verschillende uitgangspunten nog wel mogelijk is om met natuurbe houd tot een redelijk gesprek te komen. Vervolg op pag. 7 VRIJDAG 3 APRIL 1981 68e JAARGANG NO. 35 land- en tuinbouwblad

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1