Hoofdbestuur P.J.Z. vergaderde Nieuws uitR.A.K. Walcheren Nieuws uitR.A.K. Schouwen-Duiveland RJ.ZUID I n een aantal inleidingen werden de aktiviteiten van de Walcherse boe- renwerkgroep besproken. Deze werkgroep doet, in samenwerking met een aantal Wageningse studen ten, onderzoek naar de toekomstige ontwikkelingen in de Walcherse landbouw. Op de avond is er kort ingegaan op de huidige agrarische struktuur en hoe deze zich heeft ont wikkeld sinds de herverkaveling van '54. Ten aanzien van de toekomst is er gesproken over het herziene streekplan en de gevolgen hiervan voor de landbouw' welke aanspra ken er vanuit de "natuurhoek" kun nen komen en waarom. H et belangrijkste gedeelte van de ze avond, namelijk de diskussie in de zaal, spitste zich toe op twee zaken; ten eerste: wat zijn de belangrijkste uitgangspunten die we voor een ruil verkaveling op Walcheren moeten stellen. Ten tweede: wat zijn de mo gelijkheden voor een snel verloop van de ruilverkaveling (20 jaar is te lang). Weg naar ruilverkaveling moet open Snel verloop De Grevelingen Nog steeds stagemogelijkheden voor jonge mensen O.m. naar Polen en Griekenland Kopij P.J. Gazet uit de p.j.i.-agenda 2e informatiebijeenkomst Amerikareis REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ GROTE MARKT 28, 4461 AJ GOES In Walcheren is er, zoals u mis schien al weet, een werkgroep bezig met een voor de landbouw belangrijke zaak: de ruilverkaveling. Om u een hieronder een verslag weergegeven van een van de laatste bijeenkomsten, waarin een 55-tal R.A.K.-leden hun mening konden geven over de wense lijke ontwikkelingen in hun eigen streek. De avond had het thema: "De weg naar de ruilverkaveling moet open". Voor het overige stond de avond in het teken van de aangevraagde ruil verkaveling. Wanneer de ruilverka veling in voorbereiding genomen gaat worden weet nog niemand, wel bestaan er aanwijzingen dat dit jaar de CCC in Utrecht positief over Walcheren zal beslissen. De werk groep heeft dan ook goede hoop dat de ruilverkaveling op korte termijn in de voorbereidingsfase zal zijn. Om hierop goed voorbereid te zijn is het van belang te weten hoe de proce dure van een ruilverkaveling ver loopt en op welke momenten je als boer mee richting kunt bepalen aan de invulling hiervan. Dit laatste is voor de werkgroep een belangrijke zaak waar veel aandacht aan wordt besteed. De werkgroep heeft zich voorgenomen om in de komende lente al met een uitgangspuntenplan voor de ruilverkaveling te komen. In samenwerking met de studenten wordt op dit moment in twee deel gebieden onderzoek gedaan naar de wenselijke verander ingen en moge lijke verbeteringen in deze gebieden. Ten aanzien van de uitgangspunten kwamen de volgende zaken naar vo ren: het is van groot belang zoveel mogelijk grond bij huis (of bedrijfs gebouwen) te krijgen. Voor veehou derij-bedrijven zou dit tenminste 60 procent van de grond moeten zijn en voor de akkerbouwbedrijven 40 pro cent. De verderaf gelegen percelen zouden niet meer dan zo'n 2 km van het bedrijf mogen liggen. De gemid delde perceelsgrootte is te klein, deze moet vergroot worden tot tenminste vijf hektare per perceel. Er zal een grote grondpot moeten komen, maar het aankopen van grond door SBL zou gekoppeld moeten worden aan een goede be drijfsbeëindigingsregeling. Met na me voor boeren ouder dan 60 jaar zonder opvolger is een speciale rege ling gewenst. Bedrijven die de grond het hardst nodig hebben moeten de ze toebedeeld krijgen; welke dit pre cies zijn kwam niet helemaal uit de verf, vooral het kostenprobleem voor de wat kleinere bedrijven werd als struikelblok gezien. Boerderij-ver- plaatsingen zijn op Walcheren wen selijk. In de open poelgrond-gebie- den is ruimte genoeg voor een aantal melkveehouderijbedrijven, boven dien schept het vertrek van deze be drijven mogelijkheden voor de ver betering van de huidige verkave- lings-toestand in de gebieden waar deze bedrijven vandaan komen. Een versneld verloop van de ruilver kaveling is mogelijk; er behoeft geen uitgebreid plan voor wegen en wa terlopen te komen eenvoudige aan- passingswerken zijn voldoende. Dit kan een belangrijke kosten- en tijds besparing opleveren. Boeren en na tuurbeschermers moeten zich open opstellen met hun wensen en ideeën. Als boeren zullen we het snel eens moeten worden met de natuurin- stantie. Er lijkt op dit moment be reidwilligheid te bestaan, goed over leg voeren kan betekenen dat de ruilverkaveling niet wordt opgehou den door slepende konflikten. Een aardige suggestie: "Alle boeren O ndanks de vele regenbuien heb ben we zoet water nog hoog op ons verlanglijstje. Toch heeft de toe komst van de Grevelingen dit jaar niet als belangrijkste thema gediend bij onze aktiviteiten. Dat hangt sa men met de procedure die door de overheid gekozen is om tot een be slissing te komen. Op dit moment is Rijkswaterstaat bezig aan een groot onderzoek. Daartoe heeft zij de "Projektgroep Grevelingen zoet-zout" in het leven geroepen, die de werkzaamheden koördineert van een viertal werk groepen, n.l. sport- en beroepsvisserij, landbouw, rekreatie en ekologie-na- tuur. B ij de Werkgroep Landbouw zijn onder andere ambtenaren van de landinrichtingsdienst Zeeland be trokken. Omdat het onderwerp onze speciale belangstelling heeft, is er een delegatie van ons R.A.K.-be- stuur bij deze ambtenaren op bezoek geweest. Het was voor ons een aan gename verrassing te merken dat de ambtenarenmoppen zeker niet op moeten lid worden van een natuur beschermingsvereniging en daar door invloed uitoefenen op hun be leid". Als tijdens de voorbereiding een be gin gemaakt wordt met het opstellen van het toedelingsplan zou dit een tijdsbesparing in de uitvoeringsfase opleveren. Wat de mogelijkheden hiervoor precies zijn is nog niet dui delijk, de werkgroep gaat dit soort zaken nog wel bestuderen. Bij de afsluiting van de avond was iedereen het erover eens dat het een goede zaak is om ons nu al als boeren aktief op te stellen en niet maar af te wachten wat komen gaat in de ruil verkaveling. De werkgroep staat voor een goede zaak, "en een moei lijke zaak" werd nog opgemerkt. De werkgroep overvoerd met gegeveüs, komputer- staten en berekeningsmethoden over de wateraanvoer, waterbehoefte, doorspoelbehoefte, beregeningsef- fekten enz. Zo is het zelfs met een komputer een hele opgave de waterbehoefte uit te rekenen voor verschillende percelen, met verschillende grondsoorten, ge wassen en begin-grondwaterstanden. In ieder geval vertrouwen we erop dat de inbreng vanuit de landbouw- hoek in dat Rijkswaterstaatrapport "gedegen" zal zijn. Dat rapport moet eind dit jaar klaar zijn. Dan zal de Raad van Waterstaat het beoordelen en belanghebbenden "horen", waar na ze een advies op zal maken voor de minister, die dat advies aan de Ministerraad zal voorleggen. Vol gens plan is het dan 1983 Onze argumenten voor een zoete Grevelingen zijn niets verouderd in tussen. Een hogere opbrengst van betere kwaliteit en een betere moge lijkheid tot teelt van grove tuin- bouwprodukten geven meer kans op behoud van werkgelegenheid. En dat is belangrijk i.v.m. de leefbaarheid op ons eiland. Hoe belangrijk dat werkgelegenheidsaspekt is, blijkt uit de meitellingen. In 1975 bleek 15% van de bedrijfshoofden ouder dan 50 jaar geen opvolger te hebben. In 1980 had 55% geen opvolger. Die toename is een heel duidelijk teken aan de wand van wat ons eiland te wachten staat. De Grevetingen moet dan ook niet gewoon zoet worden, de Grevelingen moet bliksemsnel zoet worden! De Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het Platteland wil nogmaals een aantal programma's onder de aandacht brengen. Deze stages bieden voor jongeren tussen de 18 en 30 jaar een unieke kans om door te leven in gezinnen het wonen, werken en denken van een ander volk beter te leren kennen. Voor een stage in POLEN kunnen nog enkele deelnemers in aanmer king komen. Juist in deze tijd, waarin de Poolse boeren op de bres staan voor in hun ogen gerechtvaardigde eisen is dit een unieke ervaring om van binnenuit kennis te maken en te leven en te werken met dit strijdbare volk. Deze stages vinden meestal plaats op een groot staatsbedrijf. Vertrekdatum 27 juni 1981. Ver blijfsduur minimaal 6 weken, maxi maal 3 maanden. Een aantal jongeren kunnen nog ge plaatst worden in Griekenland. Van midden juni tot ca. half augustus biedt de "American Farm School" in Thessaloniki de mógelijkheid om geplaatst te worden in een van de Het komende ledenblad van de P.J.Z. zal eind april verschijnen. Le den van de P.J.Z. of anderen die iets te schrijven hebben wat voor onze leden van belang kan zijn kunnen tot uiterlijk 14 april kopij voor dit num mer insturen. volgende units: melkvee, pluimvee, gewassen. Gedurende het voorjaar en de zomer van 1981 kunnen jongeren deelne men aan het Europees IFYE pro gramma. Het accent bij dit programma ligt niet op het meewerken op het be drijf, maar veel meer op het kennis maken met een andere kuituur. Kennis van het plattelandsjongeren werk en agrarische ervaring is voor dit programma echter wel gewenst. Deelname is nog mogelijk voor de volgende landen: Finland, Schot land, Noorwegen, Zweden en Zwit serland. In Japan hebben wij in samenwer king met onze zusterorganisatie een trainingsprogramma georganiseerd. Het is in 1981 ook weer mogelijk om een land- of tuinbouwstage te doen in een van de lidstaten van de Euro pese Gemeenschap. Voor al deze programma's is het be langrijk je zo spoedig mogelijk aan te melden. Neem kontakt op met de Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het Platteland, tel.nr.: 02208-6144. 3, 4, 5 april: Kaderweekend voor af delingsbesturen, kommissies, pro vinciale bestuursleden. 3 april: afdeling 's Heer Abtsker- ke/Nisse e.o.: disko in het dorpshuis te Nisse. Aanvang 20.00 uur. 4 april: afdeling Fijnaart: Bezoek aan huize Ter Zijde te Wouwse Plantage. Hier zal de zijdeteelt be zichtigd worden. Er is een rondlei ding van 1 xh uur o.a' langs zijdemu seum en zijdeweverij. Het vertrek is om 14.00 uur met eigen vervoer vanaf de Voorstraat te Fijnaart. 7 april: Informatiebijeenkomst Amerikareis in de Caisson te Kapel- Ie/Biezelinge. 10 april: - afdelingen Goes en Noord-Beveland. Diskussieavond met de vormingskommissie. - afdeling Tholen/St. Philipsland: algemene ledenvergadering in de Gouden Leeuw te Scherpenisse. 14 april: Hoofdbestuursvergadering P.J.Z. Op 7 april a.s. vindt de tweede in formatiebijeenkomst plaats over de Amerikareis 1981 van de platte landsjongerenorganisaties in West- Brabant en Zeeland. Eerder konden we al melden dat deze reis in ieder geval door zal gaan. Het aantal wat als minimum was vastgesteld is ge haald. Op 17 maart jl. vergaderde het hoofdbestuur van de P.J.Z. in de Blauwe Hand te Bergen op Zoom. De belangrijkste punten die op deze vergadpring werden besproken vol gen hieronder in het kort: Beleidsnota P.J.G.N. Op landelijk nivo wordt er op dit ogenblik gewerkt aan een beleidsno ta voor de komende vier jaar. Het dagelijks bestuur van de P.J.G.N. heeft een stuk geschreven met daarin 63 beleidspunten voor de komende vier jaar. Het is de bedoeling dat de verschillende provincies hier op gaan reageren. Ook de P.J.Z. zal hiertoe een steentje bijdragen. Boeren en kernenergie Naar aanleiding van de diskussie avond over kernenergie in de Cais son op 25 februari wordt besproken wat we hier verder mee gaan doen. Men is het er over eens dat we als organisatie nu niet een bepaald, standpunt naar voren gaan brengen. We moeten er wel aktief mee bezig zijn in het kader van de totale ener gievoorziening. Er wordt positief ge dacht over de oprichting van een werkgroep in 3 C.J.O.-verband, die zich o.a. met deze materie zal bezig houden. De bedoeling van deze tweede bij eenkomst is om de invulling van het programma nader vorm te geven. Ook zullen op deze avond de deel nemers wat meer met elkaar kennis kunnen maken. Tot op deze avond is het voor be langstellenden nog mogelijk zich op te geven. Dit kan op de informatie avond of telefonisch bij Harrie Wi jermars: 01100 - 21010 tst. 25. Juweel 1981 De opzet van het Juweel 1981 zoals, deze op 14 maart in Bergen op Zoom plaatsvond wordt als positief beoor deeld. Meerdere afdelingen presen teerden op deze avond iets uit hun toneel- of kabaretstuk. Deze opzet zal zo mogelijk gehandhaafd blijven. Amerikareis 1981 Deze zal in ieder geval doorgaan. Onder andere door het werken van Harrie Wijermars in het Eurodelta gebied zal ook voor deze regio de mogelijkheid worden geopend aan deze reis deel te nemen Kaderweekend Aan het P.J.Z.-kaderweekend op 3,4 en 5 april in het Van Eeghenhuis te Aardenburg zullen 25 personen deelnemen. Door de vormingskom missie en Harrie Wijermars wordt dit weekend voorbesproken met Leo D'Hoore, die als kursusleider van het Van Eeghenhuis dit weekend zal be geleiden. Rondvraag In de rondvraag werd de afdelingen de mogelijkheid geboden om de si tuatie weer te geven zoals deze nu in de afdelingen is. Hieruit blijkt dat het in de meeste afdelingen redelijk tot goed gaat. In enkele afdelingen is er met name gebrek aan bestuursleden. Dit maakt het funktioneren niet eenvoudiger. De volgende vergadering van het hoofdbestuur is op 14 april. H.W.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 17