Vervolg vergadering Hoofdbestuur N aar aanleiding van op 9 februari gehouden Z.L.M..-studiedag werden een aantal beleidskonklusies vastge steld. Op de studiedag werden dui delijke knelpunten en oplossingen aangegeven. Hieruit kunnen de vol gende beleidskonk4usies worden ge trokken: H et voorstel voor de verhoging van de referentieprijs voor bakwaar- dige tarwe van minimumkwaliteit (met een verhoging van de eiwitge halte-eisen tot 11 - voor neder- landse omstandigheden amper haal baar) komt volgens Van der Maas neer op 4%. Met inbegrip van de MCB-afspraak en de toepassing van de voorgestelde financiële medever antwoordelijkheid tot maximaal 5% komt het voorstel voor de tarwe uit op een prijsverlaging van 3% Zijn kommentaar hierop: "De totale graanproduktie in de EEG (dus in- klusief mais) was vorig jaar 123 mil joen ton. De graanbalans wordt ech ter niet verstoord door deze produk- tie, doch met name door de steeds stijgende import van graanvervan- gende produkten: 16 miljoen ton in het vorige jaar (dat is 14% van onze eigen EEG-produktie). I n de nabespreking toonde de ver gadering zich verontrust over de schade aan wintertarwe door de jaarlijks toenemende ganzenpopula- ties. De telers staan onvoldoende middelen ter beschikking om de schade te beperken. Via de landelijke organisaties zal worden bepleit om tot een zodanige verlaging te komen dat de omvang van de populaties binnen redelijke grenzen blijft en dat de positie van de teler in het alge meen met betrekking tot schade- voorkoming en SAadevergoeding wordt verbeterd. Verder werd aan gedrongen op uniformering van de D e voorzitter van de veehouderij kommissie, de heer W. van Veldhui zen ging in zijn overzicht uitvoerig in op de gezondheidszorg in de vee houderij. Naar zijn mening geeft de in het zuid-westen gekonstateerde varkenspest alle reden tot bezorgd heid. "Het is noodzakelijk dat be drijfsleven en overheid alle moge lijke moeite doen om hier weer zo vlug mogelijk van af te komen om aldus de financiële nadelen zo klein mogelijk te houden". Voorts zal er volgens de heer van Veldhuizen alles aan gedaan moeten worden om de abortus geheel uit te bannen uit de Nederlandse rundveehouderij. Vrij regelmatig nog steekt deze gevreesde ziekte de kop weer op door import uit landen waar ze nog vrij regelma tig voorkomt. Een goed begeleide import kan dit euvel volgens hem grotendeels voorkomen. "Er zal dan ook alles aan gedaan moeten worden om te zorgen dat er op verantwoorde wijze geïmporteerd wordt". De voorzitter van de veehouderij kommissie zei ook erg verontrust te zijn over het feit dat er onder slacht vee hormonale besmettingen voor komen. Met nadruk stelde hij dat minder goede resultaten bij een nor male bedrijfsvoering nooit mogen leiden tot het aanwenden van on geoorloofde preparaten. "Kwaliteitsbewaking en -verbetering zijn goede zaken doch niet als dit met verkeerde middelen gebeurd". De heer van Veldhuizen plaatste ook enkele kanttekenen bij de prijsvoor stellen '81-'82 van de Europese Kommissie. H et Hoofdbestuur toont zich dui delijk bezorgd over het uitbreken van een aantal besmettelijke vee ziekten en verwerpt de toepassing van verboden groeistimulerende middelen. De handhaving van de Nederlandse marktpositie hangt hier mee ten nauwste samen. Alle be- trokkënen zullen doordrongen moe ten zijn van hun grote verantwoor delijkheid en alle voorzorgen in acht moeten nemen om afbrokkeling van de markt te voorkomen. D e heer M.J. Goud, voorzitter van de Z.L.M.-tuinbouwkommissie on derstreepte in zijn overzicht ander maal het grote belang van zoetwa tervoorziening voor de gehele tuin- bouwsektor. Hij stelde dan ook voor om er bij de diverse diensten op aan te dringen de beschikbare cijfers dienaangaande nader te groeperen, om zo met belanghebbenden en uit voeringsorganen tijdig in te spelen op de aanwezige mogelijkheden. Daarbij dacht hij q.a. aan het gebied liggende binnen dé invloedssfeer van het "Zoommeer". D e vergadering onderstreept het grote belang, dat ook tuinbouw heeft bij een goede zoetwatervoorziening. D e vergadering toonde zich ver ontrust over de Brusselse prijsvoor stellen. Door de commissievoorzit ters is dit nog eens verwoord. De prijsvoorstellen blijven aanmerkelijk achter bij de kostenverhogingen. Be sloten wordt om in een telegram aan de Raad van Landbouwministers de COPA-eisen te ondersteunen.Voorts wordt vanuit de ZLM actief deelge nomen aan de zogenaamde perma nente demonstratie rondom de ver gadering van de EG-raad van land bouw ministers, die op 30 en 31 maart en op 1 april in Brussel wordt gehouden. Ook op de bijzondere COPA-vergadering op maandag middag 30 maart was een ZLM de legatie aanwezig. D e heer J. Maris te Zaamslag wordt benoemd tot lid van de Com missie Werkgevers en Sociale Zaken en de heer K. Dieleman tot lid van de Redaktiecommissie. I n het kader van de Nationale Dag voor Land- en Tuinbouw op 11 april a.s. zal door de Zeeuwse Landbouw organisatie in de week daaraan voorafgaande in Zeeland een huis- aan-huis krant worden verspreid in een oplage van 140.000 exemplaren. De Z.L.M.-kringen wordt geadvi seerd om zo mogelijk samen met de andere landbouworganisaties op een later tijdstip zogenaamde open da gen te organiseren. Inmiddels is be kend, dat in een aantal kringen een open dag is gepland op zaterdag 4 juli. De tarwe Veehouderij Tuinbouw G Algemene situatie in land en tuinbouw Benoemingen Overige punten Z.L.M.-studiedag Het is daarom verbazingwekkend onwaarachtig om de Europese telers van zachte tarwe te konfronteren met dit medeverantwoordelijkheidsvoor- stel. Te weten: een referentiehoe veelheid zachte tarwe van 46,9 mil joen ton; terwijl van 1% meer kg- produktie betekent 1% prijsverlaging (tot een maximum van 5% is het ei genlijk nu al 20!) dat de a.s. tarwe oogst "guldens" per 100 kg minder op zal brengen dan de huidige (nu al veel te lage) prijs! De heer Van der Maas had in het begin van zijn overzicht de overma tige regenval aangestipt die plaatse lijk schade veroorzaakt heeft aan met name wintertarwepercelen, terwijl de bewerkingsstruktuur van de nog in te zaaien en te poten gronden een gevoelige klap gekregen heeft. Of, en in hoeverre deze verlating van de voorj aars werkzaam heden uiteinde lijk negatieve gevolgen zal hebben voor de eind-opbrengsten, is in de toekomst verborgen en zal direkt af hankelijk zijn van de weersomstan digheden in de komende weken èn van het klimaat gedurende het gehe le groeiseizoen. Ook meldde hij dat de boeren verkoopprijs voor kon- sumptie-aardappelen zich de laatste weken weer aanzienlijk beweegt on der kostprijsnivo. "Aangezien de ak- kerbouwsektor overmatig afhanke lijk is van het al dan niet drijvende blijven van deze "aardappel-kurk" kunnen we jammer genoeg nu al konstateren dat de toch al verre van rooskleurige november-prognose van het LEI met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid niet gehaald zal worden. De trendmatige neergang van de Nederlandse akker- bouwsektor zal ook dit jaar eerder versnellen in plaats van afgeremd worden", zo meende hij. teeltvoorwaarden: voor konserven- gewassen en een betere landelijke koördinatie. Medegedeeld wordt, dat vermelding van het 1000 korrel gewicht van zaaizaad wintertarwe zal plaatsvinden en dat bepaalde zaad firma's maatregelen zullen treffen om graszaad voor groenbemesting te leveren, dat vrij is van kweek en duist. Vertrouwenskommissies van graszaadfirma's kunnen hierop ver der aandringen. Het Hoofdbestuur neemt met in stemming kennis van het besluit van het Overlegorgaan van de Z.L.O. om gedurende 3 jaar garant te staan voor verliezen van^et Demonstratiebe- drijf Zeeuws-Vlaanderen tot een mi nimum van 30.000,— per jaar. Het aandeel van de Z.L.M. bedraagt maximaal/ 15.000,— per jaar. Door de Landbouwkommissie van het Europees Parlement zijn o.a. naar voren gebracht: - Medeverantwoordelijkheid voor produkten waarvan er een struk- tureel overschot is. Van Veldhui zen: "Een medeverantwoorde- lijkheidshefïing heeft geen of zeer weinig invloed op de pro- duktie, in wezen is het een af trekpost op de verhoging en er verandert dus niets aan de over schotsituatie (het bewerkstelligt wel een koude sanering). - Beperking import graanvervan- gende produkten. De kommissie voorzitter: "In de veredelings- sektor varkens- en pluimveehou derij zijn de voerkosten enorm gestegen. Een verdere stijging van deze kosten zal het einde beteke nen voor veel bedrijven in deze sektor". - De zuivelexport: Lange termijn kontrakten zouden de oplossing zijn. Volgens van Veldhuizen spant het Nederlandse bedrijfs leven zich tot het uiterste in om onze produkten in derde landen af te zetten. "Een stelsel van lange termijnkontrakten bekonkureert en doorkruist reeds bestaand ka nalen en betrekkingen", zo zei hij van mening te zijn. - Melkproducenten verantwoorde lijk stellen voor de meerproduktie boven het niveau van '79-'80. De moeilijkheid hierbij is volgens van Veldhuizen dat deze verant woordelijkheid dan ook gedragen wordt door elke producent in de E.E.G., dus geen afstraffing van bepaalde gebieden of bedrijven. De heer van Veldhuizen plaatste tenslotte nog enige opmerkingen over de marktsituaties: - In de zuivel is sprake van een goede vraag naar melk door een gunstige afzetsituatie van de in dustrie, zowel naar de E.E.G.- partnerlanden als naar de derde landenmarkten. - de handel in rundvee wordt iets levendiger mede door een gun stige invloed van een goede ex port van gebruiksvee en een mindere import van slachtvee. - In de varkenssektor blijven de prijzen op een te laag niveau in vergelijking met de voerprijzen, terwijl beperking van de export zeker een negatieve invloed zal hebben op de prijzen. - In de pluimveesektor kunnen we nog steeds van goede prijzen spreken. De afzet van eieren gaat goed, toch is het inlegcijfer van broedeieren van dien aard dat de vraag rijst of bij een zo sterke produktiegroei de vraag niet overtroffen wordt. De heer Goud vertelde verder dat men zich in fruittelerskringen binnen onze organisatie afvraagt of het niet wenselijk is om de positie van de fruitteelt voor de toekomst nader te analyseren. Men denkt bijvoorbeeld aan de opstelling van een rapport in het verlengde van het fruitteelt- struktuurrapport 1975. De heer Goud zei de brief van het Landbouwschap van 19 februari j.l. te willen onderschrijven. In deze brief gericht aan Minister Braks, wordt gepleit voor een terughoudend invoer beleid ten aanzien van de im port van fruit overzee; dit gelet op de overvloedige Europese oogst. De voorzitter van de tuinbouwkom- missie sprak ook zijn verontrusting uit over de accijnsverhoging op die selolie. "De hierdoor opgelegde las tenverzwaring kan men moeilijk toeschrijven aan prijsfluctuaties op de wereldoliemarkt, maar het is rechtstreeks een gevolg van beleid. Dit komt in heel het bedrijfsleven, met name ook in de tuin bouwsektor als ongepast aan". Over de algemene marktsituatie liet de heer Goud gunstige berichten horen: de meeste tuinbouwproduk- ten zijn van dien aard, dat er sprake is van een bevredigend prijspeil. Dit geldt nu met name ook voor de fruitteelt. Ondanks grotere voorra den is in vergelijk met vorig bewaar- seizoen de prijs van appelen gemid deld hoger geweest. Ook de prijs van bewaarperen is de laatste week wat aangetrokken, het betreft in hoofd zaak nog het ras Conference. Voor de telers die in ons werkgebied zich bezig houden met het telen van de industriepeer Beurré-Lebrun is het zaak zo spoedig mogelijk duide lijkheid te verkrijgen betreffende hun toekomstige positie. Aangedrongen wordt om via een kosten-batenanalyse het inzicht te verdiepen. Het bedrijfsleven kan aan de opstelling van de batenkant een belangrijke bijdrage leveren. Er bestaat nog steeds zorg over de gevolgen van het zogenaamde Rot- terdam-effekt, waarbij afgekeurde partijen buitenlands fruit hun weg naar de Nederlandse konsument vinden. Om deze praktijken het hoofd te bieden is het gewenst om beter inzicht te hebben in keuring en bestemming van afgekeurde partijen te krijgen. De stijging van de ener giekosten is verontrustend en niet alleen bij de gasprijs voor de glas tuinbouw. De accijnsverhoging op dieselolie is daarvan een voorbeeld. Een en ander draagt er toe bij, dat de rentabiliteit van vele*" zelfstandige bedrijven verder wordt aangetast. D e voorzitter van de Commissie Grondgebruik, de heer J. Nieuwen- huyse memoreert, dat de grondprij zen weliswaar dalen, maar sommige (publieke) verkopingen brengen nog relatief hoge prijzen op. Hij vindt het verder wenselijk, dat elke agrariër na moet gaan of een van hinderwetver gunning voor het bedrijf moet wor den aangevraagd. Omdat de eisen zwaarder en de kosten hoger worden kan het in veel gevallen geraden zijn om een vergunning aan te vragen. De commissie Grondgebruik heeft zich uitgesproken voor het voorstel om een zogenaamde wettelijke ka velruil mogelijk te maken in de Lan dinrichtingswet. Eenvoud, snelheid en geringe kosten van de vrijwillige kavelruil kunnen daarbij worden verenigd met ruimere mogelijkheden uit de wettelijke ruilverkaveling. Op het struktuurschema Landinrichting kan tot 31 december 1981 worden ingesproken. In de nabespreking gaat het Hoofd bestuur andermaal in op de fiskale dreiging van het zogenaamde pach tersvoordeel. In verschillende brie ven, waar onder aan de Staatssekre- taris van Financiën, is op deze pro blematiek gewezen en zijn voorstel len gedaan ter verlichting van de problematiek. Aangezien geen ant woord is ontvangen zal hierop met klem worden aangedrongen. Planologisch wordt in een aantal Brabantse bestemmingsplannen het stichten van nieuwe agrarische part time bedrijven geweerd. Naar aan leiding van een desbetreffende vraag van de Gewéstelijke Raad voor Noord-Brabant van het Landbouw schap toont het Hoofdbestuur zich hiervan geen voorstander. Hoewel de gesignaleerde ontwikkelingen on gewenst kunnen zijn dienen die niet door planologische maatregelen te worden geremd. Aangenomen wordt, dat de op stapel staande Ves tigingswet hierin kan voorzien. Het Hoofdbestuur stelt zich op achter het beleidsvoornemen van de regering om de Markerwaard in te polderen. De mogelijkheden van de nieuwe grond voor bepaalde Neder landse bedrijfstakken alsmede voor de oplossing van planologische pro blemen voor landbouwbedrijven worden aanzienlijk verruimd. Het standpunt zal in het kader van de inspraakprocedure ter kennis wor den gebracht. In het Z.L.M. Land- en Tuinbouw blad van 10 april zal neurale infor matiepunten worden opgenomen, die gebruikt kan worden in de aan de verkiezingen van 26 mei a.s. vooraf gaande politieke bijeenkomsten. De uitwerking van het vraagpunt 1980-'81 "Landbouw in gewijzigde omstandigheden" wordt ongewijzigd goedgekeurd en zal in het Z.L.M.- Land- en Tuinbouwblad worden ge publiceerd. De standpunten zijn in middels aan het K.N.L.C. ter kennis gebracht. 1. De inkomens- en financiële posi tie van de Nederlandse land- en tuinbouw dient nadrukkelijk te worden verbeterd: a. op fiskaal terrein dient een verbeterd zelfstandigenbeleid te worden gevoerd met een aanzienlijke verlichting van de druk van belastingen en sociale premies. b. het markt- en prijsbeleid dient meer naar een producenten- beleid te worden omgebogen, waarbij de prijzen metterdaad op basis van kostenbereke ningen dienen te worden vastgesteld. 2. Bij de handhaving van de agrari sche (gezins)bedrijven dient aan de volgende zaken duidelijke verbeteringsmogelijkheden te worden toegekend. a. de Bedrijfsovernameproble- matiek dient te worden ver licht door fiskale maatregelen o.a. door verbeterde reserve ringsmogelijkheden en door tegemoetkoming in de finan cieringslasten. b. De bedrijfsresultaten dienen zodanig te zijn dat ook inge brachte eigen arbeid en kapi taal redelijk worden beloond. Verruiming van de mogelijk heden voor het inzetten van de bedrijfsverzorgingsdien- sten kan tot een verbetering van de sociale omstandighe den op de gezinsbedrijven lei den. 3. De agrarische belangenbeharti ging dient zoveel mogelijk te worden gebundeld waarbij één centrale landbouworganisatie een ideaal is. Voor zover dat geen realiteit is dient tussen de organi saties zoveel mogelijk te worden samengewerkt. 4. Zolang er sprake is van vrije me dedinging op de E.G.-markt dient stelling te worden genomen tegen konkurrentievervalsende maatregelen. Uit een oogpunt van handhaving op de markt dient aan de kwaliteit van de Ne derlandse landbouwprodukten veel aandacht te worden besteed. 5. Het Nederlandse publiek zal op gepaste wijze moeten worden geïnformeerd over de positie en het belang van de Nederlandse land- en tuinbouw. Als in het kader van milieumaatregelen een verlaging van de produktie plaatsvindt zal dat met een hoge re prijs moeten worden betaald. Geconstateerd wordt, dat deze over eenstemmen met standpunten zoals die in het verleden regelmatig door de Z.L.M. zijn ingenomen. 15 Presentielijst hoofdbestuursvergadering 30 maart 1981 A.J.G. Doeleman (voor zitter); R. Hoiting (sekretaris); L.J. van Gastel (kring Schouwen-Duiveland); M.CJ. Kosten (kring Tholen - St. Phi- lipsland); H.C. v.d. Maas (kring Noord- Beveland); K. Dees (kring Oost Zuid-Be veland); J. Nieuwenhuyse (kring West Zuid-Beveland); C.J. Bierens (kring Walcheren); P. Risseeuw (kring West Zeeuws-Vlaanderen); M. Boogerd (kring Axel); J.M. van Heijst (plv. kring West- Brabant); W. v. Veldhuizen (kring Oost en Midden-Brabant); G.A. Knaap (kring Langstraat); G J. de Jager (kring Altena- Biesbosch); D. Hage (tuinbouw); P.A. Hoogenboom (tuinbouw); M.J. Goud (tuinbouw); J. Flikweert (PJZ.); advise rende leden: ir. L. Eelkema, C.L. Kloet- Eversdijk, CJ. Donken-Spoor; Z.L.M.- instellingen: C. Paauwe, J.C.B. Priem en J. Wierenga.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 15