liT S Pyramin voorkomt onkruidproblemen op uw bietenveld. Al 15 jaar lang. «MD Gratis onkruidwijzer vooru! BASF BAS F-groei verzekerd.J De boer op school Naar de Suikerfabriek Naar de boer *- ft Beltkorenmolen Nooitgedacht Al 15 jaar houdt Pyramin onkruid weg van het bietenveld. Met één bespuiting kunnen probleemonkruiden als kamille, muur, perzikkruid, ereprijs, herik, spurrie, straatgras, klaproos en zwarte nachtschade grondig worden vernietigd. Pyramin pakt het onkruid hardhandig aan. 15 Jaar ervaring met Pyramin zorgt vooreen maximaal rendement. Neem geen onbekende risico's. Neem Pyramin. 15 Jaar zekerheid op het bietenveld. Dat onderstrepen we met een handig presentje voor u: de BASF Onkruidwijzer voor de bietenteelt. Een wegwijzerdie u een passend bestrijdings- advies geeft voor de onkruiden die groeien op de verschillende grondsoorten. Stuurde coupon in een gefrankeerde envelop naar: BASF Nederland B.V., Afdeling Landbouw, Postbus 1195, 6801 BD ARNHEM. En u krijgt de onkruidwijzer gratis toegestuurd. Op 3-12-80 gingen we naar de Sui kerfabriek. We gingen er met 6 au to's. Toen we er waren werden we ontvangen in de kantine. Waar we een flesje cola kregen. De man die er was vertelde over de suikerfabriek. Toen gingen we rond. Eerst gingen we naar de losbrug waar de vrach tauto's werden gelost. Eerst reden ze onder een soort brug. Waar een monster werd genomen van onge veer 20 kg. Toen reden ze op een brug waar de kasten werden los ge maakt. De burg ging schuin en de bieten viellen er uit in de op slag plaats. Dan gaan ze naar de hieten was molen waar ze gewassen wor den. Dan gaan ze naar de snijmolen waar ze in kleine reepjes werden gesneden. Dan naar de difuzietoren die de suiker er uit kookt en die di- fuzitoren is ongeveer 80 gr. C is. Dan is het ruw sap dat naar de kalk oven gaat waar de de kalk eruitgaat. Dan gaat het naar de trommelfilter gaat. Dan naar de meervoudige verdam ping wat een keer of wat gebeurt. Ook gaat het naar de kookpan en naar de sentrifuge waar de natte sui ker wordt droog gemaakt. Dan naar de suiker koeler en naar de suiker silo. Ér wordt suiker verpakt en in vrachtwagens weg gevoerd. We gingen met auto's naar de boer. Toen we er waren gingen we eerst naar de aardappels. Daarna gingen we naar de koeien toe. De boeT had beloofd dat we een kalfje uit mochten zoeken. Toen dacht ik dat we uit de koei en uit moeste zoeken. Maar dat was niet zo, we gingen de schuur uit en kwamen in een andere schuur daar stond een wit paard, dat Lady heette. Toen kwamen we wel bij de kalfjes. Ik zag een wit kalfje dat wou ik hebben, maar Evelyne ook toen hebben we geloten en kreeg Evelyne hem. Toerrzag ik een ander kalfje. Hij is wel erg bang maar ook lief. Ik noem hem Snikkie. We gingen na ar Binnen toe en kregen drinken met zelf gebakken koek. We mochten vragen stellen aan de boer. Toen gingen we naar huis toe. Op woensdag 26 november is Me neer Risseeuw op school geweest. We gingen praten over de suikerfa briek, want daar gaan we de andere woensdagmiddag naar toe. We gin gen praten wat hij allemaal in 1980 gezaait had. Hij heeft in 1980 19 hektare bieten gezaait. Van al die bieten levert hij 63.000 kg suiker op. Hij verbouwde ook in 1980 tarwe. 1 hektare tarwe levert 7000 kg op. Boer Risseeuw heeft in 1980 3 hek tare aardappelen geplant. Boer Ris seeuw verbouwde ook herst in 19810. Er zijn verschillende op de wereld graanen: 1 tarwe 2 gerst 3 haver 4 rogge maar dat wordt niet in ons land verbouwd. Vlas heeft de boer in 1980 niet gezaait. Eén hektare land kost 2000.— Eén vierkante meter kost 0,20. Eén hektare aardappelen levert 40.000 kg op. Hij heeft ook nog 3 hektare mais gezaait dat mais is bedoeld voor veevoer. Iedereen kreeg een mais- korf van de boer. De andere dag op school zij haast iedereen dat ze het gepoft hadden. Maar dat lukte niet, omdat het mais was bestemt voor vee. Brood wordt gemaakt van tarwe. 63 kg brood wordt per persoon per jaar, aardappelen 40.000 kg per per soon per jaar. 5 hektar e graszaad heeft hij ook nog gezaait. Graszaad kan je maaien en drie jaar laten staan. 4 hektare bonen heeft hij ook gezaait. Hij heeft in totaal 36 hektare bouwland 4 hektare weiland. Yneke Bonneveld Michèl van de Plasse V. A Maro de Smidt ,v. SL Jeannette Brevet W M. David Peterse #V 2_ O.L.S. Cadzand In 1820 is ze omgewaaid en spoedig daarna weer opgebouwd en in 1897 afgebrand. Er is op 14 mei 1977 feestelijk in gebruik genomen na een ingrijpende restauratie veroorzaakt door een verwoestende brand op 12 februarie 1974. Op de plaats van de molen stond reeds in 1662 een molen, ze werd in 1721 door Chr. Huygens en Jul. v.d. Berge vervangen door de standerdmolen "de Kat". Genoemd naar de afbeelding van het dier op een bord boven de deur de molen staat afgebeeld op een ingekleurde knipprent uit 1844. Eén wiek is 21 m lang de omtrek van de molen heet de omloop. De kap kan draaien dat noemen ze het kruirad. Een oud gebruik is dat er feest is er vlaggetjes in de wieken zitten. Boven in de kap zitten ratten. Als het vanboven draait begint de koningspil mee te draaien. Om te remmen is het vangtouw nodig. Vanbinnen om te malen ligt er één steen vast en één steen draait. Erwih Lindenhovius Iresschool Zaamslag m We zijn met de 5e en de 6e klas naar de beltkorenmolen Nooitgedacht ge weest. We werden daar ontvangen door een rondleidster. In de molen op de bega ne grond mochten we vragen stellen. Waarboven was de graanzolder. Daar stonden nog wat werktuigen en fo to's. Vroeger sloegen ze daar het graan op. Toen zijn we naar de maal zolder geweest. Daar doen ze het ge maalde graan in zakken. Daarna gin gen we naar de sleepzolder! Daar lag er 1 natuursteen en 1 fabriekssteen. "En toen gingen we er weer eentje ho ger. Dat zijn de lui- en de kapzolder samen. In de kap bleven we nog een tijd praten. Daarna gingen we weer naar beneden en we liepen naar de bakker. Bij de bakker gingen we eerst naar boven. Daar liet hij ons de silo's zien. Beneden liet hij ons nog alle machines zien. Toen we naar huis gingen kregen we eierkoek mee. Toen gingen we weer naar huis. Ja, stuur mij die gratis BASF Onkruidwijzer Naam: Straat: Postcode/Plaats:. Grootte bedrijf: Type grond: Belangrijkste gewassen:. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 14