De koe „De boer op" Akkerbouw r $88 0-n -dr lr«m De boomgaard in de winter Naar de boer Matthijsen op 17 februari 1981 z.l.m VRIJDAG 3 april 1981 2e JAARGANG NO. 5 Kinderkrant We hebben een bezoekje gebracht op de boerderij bij Boer Reijnierse in Koudekerke. We liepen met hem mee naar de koeien. Hij heeft 14 stieren en 1 melkkoe. Dan heeft hij nog twee paarden. Ook heeft hij varkens en 21 biggen. Hij geeft de paarden, koeien en varkens box. Hij geeft de koeien ook hooi en de paarden krijgen hooi en suiker of voederbieten. Hij heeft ook nog wat kippen en een haan. Die krijgen graan te eten. Hij had ook nog wat machines in een schuur staan. Een sproeima- chine om het ongedierte van zijn land te verwijderen. Hij heeft nog een zaaimachine en een wentelploeg en een aardappelpootmachine en 2 tractors, een kunstmeststrooier, boxenvuller. Tonie van der Jagt, Graaf jan van Naschauwschool, klas 5, Vlissingen We zijn vrijdag ochtend naar de boerderij van boer Maldegem ge weest. Eerst gingen we kijken wat die boer toch verbouwde. Hij liet zien wat hij had, b.v. suikerbieten. Van die sui kerbieten werden veel dingen ge maakt. Een heleboel soorten fijne suiker, gewone suiker, melasse, sui kerstroop en bruine suiker. Zo liet boer Maldegem die andere soorten graan ook zien. „Wat is dat voor een graansoort" vroeg de boer opeens? Wij wisten het niet. En hij zei: „vlas"! Die knopjes die zijn goed voor de paarden. Als ze die knopjes 3 weken aan de paarden zou geven. Gilim- men ze als wat dan ook. Zonder de zaadjes dan. Erik B. T ooren vl iedtschool Middelburg Op woensdag 25 februari kwam onze boer en boerin Wondergem op onze school. In de pauze ging onze meester en de juffrouw pra ten met de gasten. Toen wij naar binnen kwamen kregen de boer en de boerin de beste stoel die we vinden konden. Toen we allemaal zaten gingen we de vragen, die door ons gesteld waren, beant woorden. Toen alle vragen beantwoord waren gingen de boer en de boerin naar onze werkstukken kijken en die von den ze heel leuk. Om 5 over 1 2 gingen onze gasten weer naar de boerderij. Als het niet regent gaan we 11 maart de boer op. Alfons Schenkel, Pieterlouwerse school Dependance Oost-Souburg Irenestraat 31 Wij zijn bij de boer op bezoek gegaan. We zagen een heleboel koeien staan. We waren gekomen op de fiets. En dat was een eindje van niets. We moesten er allemaal een koe natekenen. Dat was weer eens wat anders dan rekenen. De meester zei dat hij het erg leuk vond. En ik tekende een kalf dat naast die van Nicole stond. De boer en de boerin kwamen ook naar onze klas. Een klas die met werkstukken van de boer versierd was. De boer en de boerin beant woordden alle vragen. En keken naar de werkstukken die op de banken lagen. We hadden ook een koe van zaadjes geplakt. Die werd later met vernis ge lakt. We hadden ook nog andere dingen gemaakt. Dingen waar je écht verbaasd van raakt! Marina Meijers, Dependance pieterlouwerse- school Irenestraat 31, klas 5, Oost-Souburg Xs) -derij EEN REBUS ®-dr ^-Y) U3 fefc* j Karin Verhage Graaf Jan van Nassauschool Vlissingen klas 4 Linda Tiessens en Marjo Walhout. Klas 5 Pieterlouwerseschool (Dependance) Irenestraat 31, Oost-Souburg. Om iets over de koe te weten heb ik in boeken gezocht. Toen schreef ik dit over de koe. Koeien horen bij de zoogdieren dat betekent dat een pasgeboren kalfje zich met melk voedt. De melk van de koe is eigenlijk bestemd voor het kalfje. Een koe kan 25 liter melk per dag geven. De koe heeft 4 korte stevige hoeven. Aan één poot zitten 2 hoeven. Haar 2 horens zijn van binnen hol. Koeien zijn planteneters. Zomers eten ze bijna alleen klaver en gras. 's Winters eten ze hooi, voederbieten, gesneden mais en knollen. Ook krijgt de koe 's winters mengvoer en krachtvoer genoemd. Krachtvoer bestaat uit: roggemeel, stro en andere voedingsstoffen. In de bovenkaak heeft de koe geen snij tanden. In de onderkaak wel. De huid van een koe wordt leer gemaakt. Uit de botten wordt lijm gehaald. De botten worden ook fijngemalen tot beendermeel. Dat eten de varkens op. De darmen worden goed schoongemaakt. De slager stopt de schone darmen vol met worst. De koe levert ook nog koeienmest. Die wordt gebruikt om de grond te bemesten. Daardoor groeien de planten beter. Debby Boogerd, Pieter Louwerse School Depandance Irenestraat 31, Oost-Souburg, klas 5 Dinsdagmiddag gingen we naar de boomgard. Op de boomgaard van meneer Matthijssen was met een an dere meneer al de bomen aan het snoeien en toen gingen we naar de schuur. Daar ze gen we twee poesjes en toen kregen we allenmaal een apel. Toen mogten we allenmaal naar ijtjes van insekten kijken en toen gingen we naar het snoeien en er waren helen grote snoeimarsienes en toen gingen we naar drie speelbo- men, die waren voor onze school en toen liet hij ons zien van takken waar haazen an gegeten en toen liet hij van een bonte specht een gat zien. Toen moesten we weer naar school. Arjen Koole klas 2 Griffioenschool Middelburg We gingen op de fiets naar de boer. Hij vertelde veel over het snoeien. Hij had een snoeimachlne. Dat ging met lucht. Dat was de luchtdruk van ongeveer 1000. Er er zat 14 atmosfeer in. Hij had kleine en grote snoei- scharen. Dè kleine had veel minder atmosfeer nodig. Hij had pas kleine boompjes geplant. En toen gingen we naar een tractor. Hij zette hem aan. Het was een heel hard geluid. Meneer Matthijsen had spinteieren van insekten in zijn boomgaard. Die moesten wij gaan zoeken. We von den er een paar. Meneer Matthijsen had ook een specht in zijn boom gaard. En je zag allemaal putjes van het tikken met zijn snavel in de stam. Vervolgens gingen we naar het win keltje van Meneer Matthijsen. We kregen een appel. Ik nam een Win ston. Liesbeth Baljeu, Basiskwartier, Middelburg 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 11