"Afgelopen seizoen beter maar er moet nog veel gebeuren Onze Golden even delicious als buitenlandse D, E en oud gezegde is: "zoveel hoofden, zoveel zinnen". Hetzelfde zou gezegd kunnen worden van appelrassen, nl. I n een aantal smaaktoetsen, uitge voerd in de seizoenen 1978/1979 en 1979/1980, werd nagegaan in hoe verre de bewering dat in Nederland geteelde Golden Delicious minder goed smaken dan de geïmporteerde op waarheid berust. N.F. O.-voorzitter Nijsten: Herkenbaarheid NEDERLANDSE LANDBOUWMISSIE NAAR PORTUGAL Meer appels... APPEL- EN PERENV00RRAAD IN DE EEG Overproduktie Uit smaakproeven blijkt: Smaaktoetsen Beste kwaliteiten D, D "Na twee financieel zeer ongunstige jaren gaat het dit seizoen eindelijk weer iets beter in de fruitteelt. Wij kunnen weer wat opgelucht adem halen", deze optimistische woorden sprak de heer J.L. Nijsten, als voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie vrijdag 20 maart j.l. te Utrecht. De appelproduktie in ons land was voor het derde jaar achtereen opnieuw zeer groot. In 1980 werd in de EG een appelpro duktie bereikt van 7.015 miljoen kg tegen 7.147 miljoen kg in 1979 en 6.892 miljoen kg in 1978. Maar merkwaardig genoeg ligt de gemiddelde veilingprijs tot nu toe op 0,50 per kg, hetgeen belangrijk hoger is dan de seizoenen 1979/1980 en 1978/1979 toen die prijzen respektievelijk 0,36 en 0,39 bedroegen. "Te betreuren is het zo zei de heer Nijsten, dat door de enorme omvang van de hagelschade vele telers niet hebben kunnen profiteren van dit betere prijspeil". De gemiddelde veilingprijs voor pe ren was dit seizoen t/m januari 68 cent per kg, vorig seizoen 51 cent. Ook t.a.v. de peren dus een beter re sultaat dan vorig jaar. Hier is dus sprake van een goede prijsvorming. De in vergelijking met vorig jaar "verbeterde appelafzet is toe te schrijven aan verschillende oorza ken. De belangrijkste daarvan zijn de verbetering van de kwaliteit en ver betering van de presentatie. Het kratje maakte een dusdanige opgang dat niet alleen de verplichte rassen en maten van klasse I, maar ook de andere rassen en ook klasse II op grote schaal in het kratje gingen. Het probleem dat hieruit voortvloeide was dat de herkenbaarheid van de allerbeste rassen en kwaliteiten er door werd vervaagd. Dit is dan ook een punt dat voor het komende sei zoen speciale aandacht vraagt. Er zou een speciale herkenning moeten komen op de kist voor de verplichte rassen en maten, zo meende de NFO-voorzitter. Een speciale kleur voor het interieur en een mooie en opvallende label zouden voor deze herkenbaarheid moeten zorgen. Hij stelde daarbij voor dat de ook in het komende sei zoen te verwachten subsidie van overheid en Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen mede gedeelte lijk zou kunnen worden gebruikt voor het herkenbaar maken van de allerbeste rassen en maten waarvoor de verplichting geldt. T.a.v. de herkenbaarheid van het produkt zei de heer Nijsten verder het te betreuren dat de AID niet over voldoende mankracht beschikt om middels een effektief kontrolebeleid een volledige naleving van de aan duidingsverplichting in de detail handelsfase te waarborgen. Het ver handelingsverbod onrijpe appelen Op initiatief van de ministeries van landbouw en visserij en van ekono- mische zaken zal, in samenwerking met het Nederlands Centrum voor' Handelsbevordering, van 5-11 april een agro-industriële missie in Portu gal verblijven. De mogelijke toetreding van Portu gal tot de EEG en de getoonde be langstelling van Portugese zijde voor Nederlandse deelnening in de toe komstige ontwikkeling van de land bouw en agro-industrie hebben er toe bijgedragen dat een twintigtal vertegenwoordigers van ons agrari sche bedrijfsleven aan het bezoek deelnemen. De president van de hoofddirektie van de Centrale Ra bobank ir. P.J. Lardinois, neemt de leiding van deze missie op zich. De aktiviteiten van de missie zullen betrekking hebben op die sektoren van het Nederlands agrarisch be drijfsleven die uitrusting en diensten kunnen leveren aan de agro-indus trie in uitgebreide zin, d.w.z. aan land- en tuinbouw en aan de bewa ring, verwerking en opslag van de land bouw prod uk ten en de levens middelenindustrie. 4 en de jodiumtest hebben in het begin van het seizoen de konsumptiekwa- liteit van het fruit verhoogd. Volgens hem zal ten aanzien van het importfruit de AID hetzelfde kon trolebeleid dienen uit te voeren, als het KCB op de veilingen. Een gunstig symptoom, zo konsta- teerde de heer Nijsten, is dat het aandeel van onze appels dit seizoen op de binnenlandse markt met circa 10% is toegenomen tot een markt aandeel van 78% tot januari j.l. Ook onze appel-export nam toe en tot en met januari van dit jaar was 62% meer geëxporteerd dan vorig jaar van de oogst 1979-1980. "Maar er moet nog veel gebeuren. Een optimaal afzetbeleid kan alleen tot stand komen indien een intensief kontakt gerealiseerd wordt tussen de veilingen en producenten enerzijds en tussen de veilingen anderzijds". De nu op gang komende ontwikke ling van het aantrekken van zgn. fieldman bij fruitveilingen achtte hij een goede zaak. Advisering over kwaliteitsbevorde- rende maatregelen ten behoeve van een goede afzet en bewaring is zeer noodzakelijk. Bij deze advisering zal het niet kunnen blijven. De veilingen zullen in overleg met de telers een afzetplan moeten opstellen. Slechts dan kan een goed marktvoorzie- ningsbeleid gerealiseerd worden", zo stelde NFO-voorzitter Nijsten in zijn toespraak. T.a.v. het klein fruit vertelde de heer Nijsten dat er ter voorbereiding van een diskussie in het hoofdbestuur door de kommissie Houtig Tdeinfruit thans de wenselijkheid onderzocht wordt van en de mogelijkheden voor een gemeenschappelijke financie ring van het praktijkonderzoek voor kleinfruit d.m.v. areaalheffing, zoals Zowel de Europese appeloogst als die van peren is dit seizoen van vrijwel dezelfde omvang geweest als het vo rige. In de loop van het seizoen is er echter minder hardfruit afgezet. Dit resulteerde in een appelvoorraad per 1 maart jl. die 9% groter was dan vorig jaar om die tijd en de hoeveelheid pe ren die nog bewaard werd, was zelfs bijna een kwart groter. Van de hele appeloogst moest nog ruim 23% (vj verkocht worden en van de peren- oogst 8,5% (vj 7). Minder interventie Tot 1 maart jl. is er door alle EEG- telers 4,3 min ton appelen verkocht, vorig seizoen was dat 4,7 min ton. Tot die tijd is er dit seizoen naar schatting 340.000 ton appelen in de interventie gegaan tegen 370.000 ton vorig seizoen toen het uiteindelijk 464.000 ton werd. Van de hele pro- duktie was dat toen 6,7%. In Nederland waar de beide voor gaande seizoenen het meeste appe len in de interventie gingen, gaat het nu veel beter. Tot half februari was het 44.000 ton tegen een kleine 100.000 ton vorig jaar. In Frankrijk is daarentegen het kwantum twee keer zo groot als vorig jaar, nl. 138.000 ton tegen 70.000 ton. NFO-voorzitter J.L. Nijsten reeds enkele jaren wordt gedaan bij het pit- en steenfruit. De problemen met betrekking tot de voorlichting aan de telers van kleinfruit zijn nog niet opgelost: "een duidelijk knel punt dat opgelost zal moeten wor den". Voorts acht de N.F.O. het van groot belang dat er onderzoek komt naar de mogelijkheden van markt- verbreding voor de kleinfruitgewas- sen. De mogelijkheid om bij een grote appelproduktie in de Europese Ge meenschap aan het begin van het seizoen een bepaalde hoeveelheid Klasse II uit de markt te nemen juichten we toe. Deze regeling draagt er toe dat dè hoeveelheden appelen die in zulke jaren soms gedurende het gehele seizoen boven de markt blijven hangen aanzienlijk kleiner worden. Zo is er in dit seizoen in het kader van de prae-interventie 23.000 ton appelen uit de markt ge nomen (in de totale EG 190.000 ton). Om te voorkomen dat er door de in terventieprijzen een overproduktie in stand wordt gehouden moet het niveau van de interventieprijzen in de hand worden gehouden. De thans door de EG voorgestelde verhoging van 9% voor appelen en 10% voor peren vervult de heer Nij sten met enige zorg. "Er zijn mensen die zeggen dat afschaffing van de in terventieregeling op korte termijn een eind zou maken aan de overpro duktie. Dit mag dan zo zijn, maar wij vrezen wel dat de producenten in de noordelijke EG-landen daarvan het eerst de dupe zullen zijn. Ondanks dat wij overtuigd zijn dat teeltbe- heersing een zeer goede zaak is zijn wij het niet eens met de gedachte om door middel van een teeltregeling de fruitproduktie in de EG te beperken". De heer Nijsten deelde verder mee dat er ook voor het huidige seizoen weer een limitering van de import uit de landen van het Zuidelijk Hal frond geëist is en wel tot 275 miljoen kg- T.a.v. de premie voor hagelschade- verzekering streeft de N.F.O. er naar 3e gemiddelde premie terug te bren gen tot maximaal ongeveer 5%. "Dan komen wij n.l. ongeveer in dezelfde positie als de fruithagelverzekerings- maatschappijen in Frankrijk en Ita lië. En wij zijn voornemens dit aan hangig te maken". Het Hoofdbestuur zei het geheel eens te zijn met het voorstel, om op de voorlichting niet te bekorten. Het beleid van het bedrijfsleven is er steeds op gericht geweest en dat zal in de toekomst ook zo blijven, dat onderzoek, voorlichting en onderwijs minimaal op het bestaande niveau gehandhaafd dienen te blijven. De heer Nijsten deed in verband hiermee een dringend beroep op de overheid het onderzoek en de voor lichting in de fruitteelt niet verder terug te draaien. "Het technisch bij en voorblijven is één van de peilers waarop onze fruitteelt rust". T.a.v. de appelrassen zijn er veel en snelle ontwikkelingen. Zo is binnen het Konsulentschap Tiel van de nieuwe aanplant in het winterseizoen 1979-1980 bijna 40% ingenomen door nieuwe appelrassen. Hiervan zijn de belangrijkste Jonagold, Elstar en Gloster. Deze sortimentsver schuiving is representatief voor het gehele land, temeer daar dit gebied ca. éénderde deel van het areaal ap pelen betreft. Het aandeel Golden in de nieuwe aanplant is drastisch te ruggelopen tot slechts enkele pro centen. - zoveel appelrassen, zoveel smaken, en - zoveel konsumenten, zoveel smaakwaarderingen Deze verscheidenheid aan smaken en smaakwaarderingen is overigens niets verontrustends. Het houdt gewoon in dat er voor diverse fluit soorten (appels, peren, pruimen) en binnen één bepaald fruitras, vooral als het een belangrijk bijvoorbeeld Golden Delicious, Cox's Orange Pippin) belangstelling bestaat. Iedere fruitsoort en elk ras heeft zo een eigen aandeel in de markt. H et is echter minder prettig als van één bepaald fruitras, vooral als het een belangrijk aandeel in de markt heeft, een bepaalde herkomst minder gewaardeerd wordt om zijn smaak. Een dergelijk voorbeeld doet zich voor bij Golden Delicious, het appel ras dat in West-Europa verreweg het grootste aandeel in de markt heeft, zo ook in Nederland. eelvuldig is en wordt beweerd dat de smaak van in Nederland geteelde Golden Delicious te wensen zou overlaten en niet zou kunnen wedij veren met geïmporteerde vruchten van dit ras, met name uit Frankrijk. Dat deze bewering de afzet van de Nederlandse Golden Delicious niét ten goede komt (en reeds is geko men) laat zich raden. En als deze slechtere naam van het Nederlandse produkt nu terecht was, dan zou nie mand daar een probleem van kun nen maken. Het tegendeel is echter waar. In zes verschillende smaaktoetsen 1) zijn in totaal 23 Nederlandse, 20 Franse en 1 Nieuwzeelandse her komsten van Golden Delicious op smaak getoetst. Uit geen van de zes toetsen is gebleken dat, gemiddeld kwaliteiten geschikt voor verse kon- sumptie) op de binnenlandse markt moet konkurreren met een Frans produkt van exportkwaliteit! In wer kelijkheid, dus bij gelijke kwaliteit en "blind" proeven, blijkt er van smaakverschil geen sprake te zijn. 'it laatste heeft voor de Neder landse fruittelers een extra stimulans betekend om er alles aan te doen een genomen, Golden Delicious uit Ne derland minder goed smaakt dan buitenlandse Golden Delicious. De nogal ongenuanceerde bewering dat Nederlandse Golden Delicious wat betreft smaak minder zou zijn dan de Franse moet dus zonder meer van de hand worden gewezen. 'e smaaktoetsen hebben ook ge leerd dat het uiterlijk van een vrucht de smaak indirekt kan beïnvloeden. Een aantrekkelijke vrucht zal de smaakwaardering doen stijgen, een lelijke vrucht zal een lagere waarde ring krijgen dan de vrucht in werke lijkheid verdient. De bewering dat Franse Golden Delicious beter zou smaken dan de Nederlandse zou best eens op dit as- pekt kunnen berusten, temeer daar het totale Nederlandse produkt (alle gaaf en aantrekkelijk produkt te presenteren. Met ingang van het in middels bijna voorbije aanvoersei- zoen is men daarom ook gestart met de aanvoer in aantrekkelijke ver pakking van de beste kwaliteiten Nederlands fruit. Op deze wijze wordt getracht de herkenbaarheid en de betrouwbaarheid van het goede Nederlandse fruit te vergroten. at de Nederlandse konsument dit gezamenlijke initiatief van de Neder landse fruittelers op prijs stelt is reeds gebleken. De resultaten van het seizoen 1980/1981 laten zien dat de konsument de voorkeur geeft aan het Nederlandse fruit boven het import- fruit. De naam van de Nederlandse Golden Delicious is weer een goede naam, immers over de smaak valt niet te twisten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 4