KNLC kommentaar WÊÊÊÊÊm Nogmaals: "geen optimale waterberging Een goede financiering is machtig belangrijk!!! I Prijzendans in volle gang W at kan er zoal gebeuren als de financiering van uw bedrijf niet in orde is? E en rekening-courant krediet dient voor het omlopend kapitaal dus be drijfskapitaal, levensonderhoud e.d., in ieder geval voor zaken met een omloopsnelheid van 1 jaar of minder. Het komt nogal eens voor dat ver bouwingen, investeringen in nieuwe werktuigen gefinancierd worden uit de rekening-courant, dit geeft dan N adat het overlijden van Gunde- lach voor een enigszins vertraagde start van de discussie over het EG- markt- en prijzenbeleid 1981"82 had gezorgd, is de laatste dagen het touwtrekken eerst goed op gang ge komen. De uitgangsstellingen waren overigends al enige tijd duidelijk be kend via het standpunt van de COPA en de voorstellen van de Europese Commissie. Het gaat in feite om drie hoofdzaken: de omvang van de ver hoging van richt- en interventieprijs- niveaus: de bijkomende maatregelen zoals medefinanciering door produ centen en tenslotte de datum van in gang van de nieuwe prijzen. Vooral de datum 1 april heeft sterk de aandacht gevraagd gedurende de laatste tijd. Daar zijn politieke redenen, zoals de Franse verkiezignen, voor te noemen. H et COPA heeft daartoe via het bijeenroepen van een buitengewone algemene vergadering op maandag 30 maart alvast de aanzet gegeven. De oudedagsvrijstelling D e oudedagsvrijstelling in de vermogensbelasting is bedoeld voor personen van 35 jaar of ouder die geen of geringe pensioenrechten hebben maar wel beschikken over - tot nu toe geheel met vermogens belasting belaste - vermogensbestanddelen. De vrijstelling brengt die personen in een meer gelijke positie met anderen die wel - van vermo- gensbeiastingvrijgestelde - pensioenrechten hebben. D e nieuwe vrijstellingen, die thans in de Wet zijn opgenomen, zullen bespa ringen voor vermogensbelasting opleveren. Doch daarbij zal wel het nodige zoekwerk verricht moeten worden om alle rechten die uit pensioenen en ver zekeringspolissen voortvloeien te kennen. «fTt Als de financiering niet in orde is Soms wordt het rekening-courant krediet bij de bank verkeerd gebruikt!!! Let wel n de praktijk komen we maar al te vaak tegen dat de financiering niet in orde is. Dat dit soms tot vervelende situaties leidt ervaren we te vaak. Een ondernemer dient aan de financiering evenveel aandacht te beste den dan aan de bedrijfsvoering op zijn bedrijf. Men zal, indien men niet over het benodigde geld beschikt, belangrijke maatregelen gunstig voor het be drijfsresultaat achterwege moeten laten; vaak ziet men dat, indien de finan ciering niet goed is geregeld, de be drijfsresultaten achterblijven in ver gelijking bij andere bedrijven; indien de financiering niet in orde is financiert men met leverancierskre diet, meestal betaal je dan een hoge re rente dan de bankrente, je verliest de korting voor kontante betalingen, je wordt zeer afhankelijk van je le verancier; in de praktijk ervaren we vaak dat men aflossings- en renteverplichtin gen bij een normale bankfinancie- ring als zwaarder ervaart dan je re keningen later te betalen. Toch kun je veel gevallen beter proberen je re kening-courant krediet te verhogen bij de bank en je rekeningen op tijd te betalen; wat ook nogal eens gebeurt is dat er In het nummer van 20 maart 1981 stond op blz. 10 onder het hoofd "Geen optimale waterberging!" een nabe schouwing over de wateroverlast van 9 maart j.l., waarop ik gaarne wil rea geren. Het artikel stelt, dat "sommige boe ren" ontstemd waren, omdat naar hun mening het polderpeil op Wal cheren door tekortkomingen van het waterschap onnodig lang hoog geb leven is. Daar ons bestuur gebleken is, dat niet alleen "sommigen", maar zelfs vrij velen deze mening zijn toe gedaan, lijkt het mij goed aan de hand van de feiten het tegendeel aan te tonen. Daartoe voeg ik hierbij het lijstje van het peil bij het gemaal Bo reel, het belangrijkste gemaal voor het laagste deel van Walcheren. In dat deel van Walcheren is het offi ciële peil 1.85 - N.A.P. In de winter maanden wordt het peil bij gemaal Boreel lager gehouden, o.a. om daardoor extra berging te hebben. Op 6 maart werd 's middags het mi nimum-peil van 2.30- bereikt en werden de pompen gestopt. Op 9 maart werd 's ochtends na enige da gen met weinig neerslag de diesel pomp (kapaciteit 385 m3/minuut) aangezet bij een peil van 1.87-. On danks het feit dat de regen begon te vallen, zakte het peil nog tot 2.17- 's middags. Toen het peil doordat de aanvoer uit de polder op gang kwam ging stijgen werden de twee elektri sche pompen (ieder 180 m3/minuut) bijgezet. De drie pompen zijn onaf gebroken blijven draaien totdat op 13 maart 's avonds één elektrische pomp kon worden uitgeschakeld omdat het minimum-peil was be reikt. Het bovenstaande geef ik wat uitge breid weer, hoewel het in feite een doodnormale gang van zaken is. Er is ook overigens in geen enkel opzicht ook maar iets bijzonders aan de hand geweest, behalve een uitzonderlijke een voorschot wordt gegeven op het afleveren van de produkten, vragen wat de rente is en de eventueel min dere prijs is gewenst, even belangrijk is dat u een betalingstermijn voor uw afgeleverde produkten vraagt en bij overschrijding van de overeengeko men termijn rente berekent; het is ook van zeer groot belang dat, indien u verkoopt gelijk met de afle vering laat betalen voor uw produk ten. "Gelijk oversteken" kan van groot belang zijn, dat hebben we no gal eens ervaren, zeker indien men zaken doet met een afnemer die men onvoldoende kent. hoeveelheid neerslag. Géén extra opzet van het peil om de vesten van Middelburg schoon te maken (dat was op 11 en 12 februari, waarbij het peil één dag steeg tot -1,72), géén in vloed van sluisreparaties of derge lijke in het Kanaal door Walcheren, géén belemmerde afvoer via onze watergangen, volledig meedraaien van de gemalen in Veere en Ritthem, optimale bediening van de stuwen tussen de peilgebieden. Het is nu eenmaal zo dat de gemalen op Walcheren 10 mm per etmaal kunnen uitslaan, waarmede wij aan moderne normen voldoen. Bij een re genval van 50 mm in twee etmalen zal er, afhankelijk van de bergingskapa- citeit van de grond en van de particu liere en openbare waterlopen, hier en daar water op het land blijven staan. Dat is niet te voorkomen, je kunt nu eenmaal geen water weghalen dat nog niet gevallen is! De dijkgraaf, J.A. Lantsheer Gemaal Boreel 1981 Datum uur peil in neerslag in cm onder voorgaande 24 uur in mm 1 mrt 09.00 195 8,9 2 mrt. 09.00 194 2,0 3 mrt. 09.00 206 1 ,9 4 mrt. 09.00 209 000 5 mrt. 09.00 196 000 6 mrt. 09.00 194 0,5 7 mrt. 09.00 213 - 2,5 8 mrt. 09.00 199 1 ,6 9 mrt. 09.00 195 2,5 9 mrt. 16.30 217 000 9 mrt. 23.00 169 000 10 mrt. 08.00 153 6,3 11 mrt. 08.00 135 3,9 12 mrt. 09.00 149 1 ,4 13 mrt. 09.00 198 0,3 13 mrt. 23.30 236 0,3 14 mrt. 09.00 248 9,7 15 mrt. 09.00 223 1 ,5 16 mrt. 09.00 250 0,3 17 mrt. 09.00 204 2,4 18 mrt. 09.00 237 0,3 aanleiding tot moeilijkheden, dat de rekeningen voor het bedrijfskapitaal niet kunnen worden betaald. In feite zorgen voor niets die opgelost kun nen worden. Indien men beschikt over een te laag rekening-courant krediet en dit met toestemming van de bank over schrijdt moet men een AANZIEN LIJK HOGERE RENTE BETA LEN. Dit laatste is bij zeer weinigen be kend. Een voldoende hoog rekening courant krediet of een verhoging van het kredietmaximum indien nodig kan belangrijk zijn. Financiering met financieringsmaat schappijen is een slechte zaak. Hoge tot zeer hoge rente is het resultaat. Er wordt een snellere aflossing ge vraagd dan bij de bank. Het is vanzelfsprekend dat men het gemakkelijkst financiert met eigen vermogen, ook dan is een goede fi nanciering nodig. Maar zeer velen financieren met vreemd vermogen wat geen schande is. Wie nimmer rekent, nimmer schrijft. Het is geluk dat hij koopman blijft. Schroom niet! Vraag advies bij uw ekonomisch sociaal voorlicht(st)er of de direkteur van uw bank maar wacht niet, dit kan geld kosten. J. Markusse Maar zeker ook de harde noodzaak om voor die produkten, waarvoor het nieuwe prijsjaar per 1 april begint, zoals melk en vlees, ook direct nieu we prijzen te kunnen berekenen. Dit gezien de bar slechte rentabiliteits- en inkomensontwikkeling, die steeds meer bedrijven in problemen brengt. Het wordt steeds duidelijker dat de jarenlange veel te schriele prijsaan passing tot toenemende problemen op de bedrijven leidt. Ook op die be drijven doe er alles aan hebben ge daan om zoveel mogelijk kostenbe sparingen te realiseren. Het staat dan ook als een paal boven water dat vol- diende prijsverhogingen absoluut noodzakelijk zijn om toekomstper spectief in de agrarische sector te houden. Uitgangspunt dient daarbij te zijn het doorberekenen van de kosten van de gestegen kosten in de garantieprijsniveaus. En voorts dat de prijsverhogingen ook werkelijk bij de boer terechtkomen. In dit kader is van groot belang dat de voorstellen van de Europese Commissie aan gaande het algemene systeem van medefinanciering van de tafel wordt geveegd. De realiteit van dit moment geeft in feite voor geen enkel produkt reden en ruimte voor heffingen. Ook ten aanzien van de melk stellen we ons uiterst terughoudend op. Voor wat een eventuele verhoging van de betreft, maar ook waar het om het handhaven van de huidige algemene heffing van 2% gaat. Gezien de Com missievoorstellen en de politieke dis cussie die nu volop aan de gang is, is het zonder meer nodig dat we als or ganisaties maximaal de druk op de ketel houden. Zowel in nationaal als Europees verband. Het zwaarte punt van onze acties zal daarbij rondom de marathonzitting van de Landbouw- ministerraad in de komende weken in Brussel moeten liggen. Overigens is er ook op andere fronten de nodige activiteit ontwikkeld. In woord en geschrift wordt op velerlei wijze de laatste tijd vanuit de achter ban aan onze Nederlandse politici duidelijk gemaakt wat we als boeren en tuinders van hen vgrwachten.Met name de Nederlandse regering dien t te beseffen dat ook fMederlandse boe ren en tuinders een forse prijsverho ging, zonder dat die via extra heffin gen is afgeroomd, hard nodig hebben. Ik vind dat minister Braks, maar vooral de minister van Financiën en Economische Zaken onlangs in Brussel, in hun standpunten duidelijk onvoldoende met de uiterst zorgelijke inkomenspositie van de agrarische sector rekening hebben gehouden. Natuurlijk concentreert de meeste activiteit zich op Europees niveau. Daartoe hebben Heereman en en ik als voorzitter en vice-voorzitter van het COPA afgelopen zondag met mi nister-president Van Agt als voorzit ter van de Eurotop een gesprek gehad om nog eens indringend op de situatie in de land- en tuinbouw te wijzen. Daartoe vindt er ook een doorlopen de confrontatie met het Europees Parlement plaats. Hopelijk heeft daar intussen een standpuntbepaling plaatsgevonden die zal bijdragen tot een acceptabel en sneller besluitvor ming door de landbouwministerraad in de komende week. Dat is niet al leen nodig in het belang van boeren en tuinders. Maar ook omdat anders het voortbestaan van het gemeen schappelijk landbouwbeeld en van de Europese integratie als geheel steeds meer op de tocht dreigt te komen. Het gaat erom dat middels goede be sluiten het toch wel geschokte ver trouwen dat we ook in land- en tuin bouw steeds meer tegenkomen, in de toekomst van de EG weer voldoende wordt hersteld. LUTEIJN 3 O nderzocht zal daarom moeten worden of er aanspraken op pensioen rechten aanwezig zijn, danwel rechten op al of niet ingegane lijfrenten of polissen van levensverzekering. Bij de pensioenrechten en de rechten op lijfrente moeten die bedragen uit de polissen blijken of berekend worden, waarop u te zijner tijd als pensioen danwel rente aanspraak kunt maken. Bij de polissen van levensverzekering, voor zover het kapitaal kan worden aan gewend tot aankoop van een lijfrente, moet het kapitaal worden omgerekend in een jaarrente waarbij het verzekerd kapitaal wordt gedeeld door 11.245. Indien dit alles is onderzocht dan kennen wij de jaarlijkse pensioenrechten en kan middels navolgende tabel worden vastgesteld of een extra vrijstelling verleend kan worden wegens het geringe bedrag der totale aanspraken op pensioenrechten. De oudedagsvrijstelling voor ongehuwden boven 35 jaar bedraagt: leeftijd aanspraak op jaarlijkse rechten van tot t/m 6.450,- van 6.451tot ƒ12.900,- 35 45 55 65 75 45 55 65 75 12.000,- 35.000,- 93.000,- 128.000,- 91.000,- 5.000,- 18.000,- 46.000,- 64.000,- 45.000,- Voor gehuwden bedraagt de oudedagsvrijstelling: leeftijd aanspraak op jaarlijkse rechten van tot t/m/ 9.200,- van 9.201- t/m 18.400, 35 45 55 65 75 45 55 65 75 16.000,- 51.000,- 132.000,- 183.000,- 130.000,- 8.000,- 25.000,- 66.000,- 92.000,- 65.000,- De ondernemingsvrijstelling is een reeds enkele jaren bestaande bepaling die vrijstelling verleend voor het vermogen belegd in een onderneming. Het bedrag der vrijstelling is wisselend en bedraagt voor ondernemersver mogens tot 95.000,— het gehele bedrag. Daarboven bedraagt de,vrijstelling 50% doch minimaal 95.000,— Het maximum aldus vrijgestelde bedrag bedraagt 263.000,— U kunt daarbij zelf behulpzaam zijn door alle gegevens die hierop betrekking hebben goed en nauwkeurig bij elkaar te bewaren, zodat snel uw rechten vastgesteld kunnen worden. Veerbeek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 3