Zorgelijke gezichten. Le marché vaut bien une marche P Zegge en Schrijve Problemen Europese boeren aan de orde tijdens EG-top De 3 Z.L.O. verspreiden Landbouwkrant huis-aan-huis in Zeeland zuidelijke landbouw maatschappij De COPA-delegatie tijdens de perskonferentie zondag 22 maart j.l. na afloop van het onderhoud met minister-president Van Agt. De delegatie heeft v. Agt, die momenteel voorzitter is van de EG-Raad van regeringsleiders, nogmaals gewezen op de harde nood zaak om voor 1 april de EG-landbouwprijzen vastgesteld te hebben. (Zie ook hiernaast). Nieuwe kansen. m VRIJDAG 27 MAART 1981 land-en tuinbouwblad z.l.m I n deze tijd van het jaar zouden de ogen van landbou wend europa vervyachtingsvol gericht moeten zijn op Brussel als de plaats waar "HET" weer gaat gebeuren n.l. de jaarlijkse vaststelling van de landbouwprijzen als bo dem voor een redelijk inkomen voor boer en tuinder. De werkelijkheid is echter anders. Uit de talrijke boerenver- gaderingen die ik de afgelopen maanden heb meege maakt heb ik sterk de indruk gekregen dat de belang stelling voor Brussel en alles wat daar gebeurt bepaald niet groot (meer) is. Dit gebrek aan belangstelling of ver trouwen is ook wel te verklaren: Boeren en tuinders zijn jaar na jaar tekort gedaan waardoor van het beloofde redelijke inkomen niet veel is terecht gekomen. Integen deel, veel boeren moesten verdwijnen en/of lijden een marginaal bestaan. En in Brussel maken ze het nog steeds gekker. Nu is de zgn. modefinanciering - te betalen door de boeren - weer de nieuwste "vondst". Geen wonder dat steeds meer boeren zich sterk maken voor (aanvul lende) nationale maatregelen en protektionisme. Toch zal, hoe begrijpelijk ook, deze neiging tot renationalisatie met kracht moeten worden tegengegaan omdat een open europese markt, met name voor onze land- en tuinbouw, de enige manier is om te overleven. Er is geen weg terug. Ondanks alle problemen zullen wij vanuit de landbouw- sektor, in ons eigen belang, de gemeenschappelijke markt moeten verdedigen en waar mogelijk verder uit bouwen. Dat betekent natuurlijk niet dat we alles wat er (nu) in Brussel gebeurt zo maar over onze kant moeten laten gaan. Juist niet: het belang van de EEG vraagt, eist zelfs van ons dat we voor een goed en eerlijk funktioneren daarvan (blijven) vechten. De EEG is wel een mars op Brussel waard. Wellicht eerder dan we denken. In het frans klinkt dat ook nog wel zo aardig: le mafché vaut bien une marche. n er nog optimisme in de landbouw is een vraag die niet onverdeeld bevestigend zal worden beantwoord. Ze ker op korte termijn gezien is er niet direkt reden tot optimisme. Gelukkig ligt dat anders op de wat langere termijn. Ik denk daarbij bijvoorbeeld aan de groene energie, de verwerking van drijfmest en soortgelijke za ken die nieuwe kansen in zich kunnen houden voor de land- en tuinbouw. Met name de zgn. bio-technologie, een nieuwe, zich snel ontwikkelende wetenschap, kan er toe bijdragen dat de "traditionele" landbouw op z'n kop wordt gezet. Zo is men nu op het spoor gekomen van een bakterie die kunstmest zou kunnen vervangen. Zoals be kend zijn er gewassen die geen stikstofbemesting nodig hebben. Deze gewassen leven in "symbiose" met bak- teriëen die in de stikstofbehoefte van de plant voorzien. De belangrijkste groep planten die dit kan zijn de vlin derbloemigen waartoe behoren peuldragers zoals soja, de pindaplant, de bruine boon de tuinbonen, de erwt, linze, luzerne en klaver. Sinds de energiekrisis bestaat er voor deze planten (in Wageningen) een sterk verhoogde belangstelling. Het zou namelijk bepaald revolutionair zijn als de truc van de biologische stikstofbinding die de vlinderbloemigen zich eigen hebben gemaakt ook aan bijvoorbeeld aardappelplanten en granen aangeleerd kan worden. De ontwikkelingen op het gebied van de zgn. genetische manipulatie geven uitzicht op die mogelijk heid. Daarmee is tegelijkertijd de mogelijkheid geopend dat de biologische stikstofbinding op de lange termijn de landbouw op z'n minst onafhankelijker zal maken van schaarser en duurder wordende energie. Dit zou dan op dezelfde manier uitkomst bieden zoals de kunstmest aan het begin van deze eeuw uitkomst bood, toen de land bouw niet meer uitkwam met natuurlijk bemesting. Er is dus nog volop hoop en zoals bekend: hoop doet leven. Oggel. bron: Het Financieel Dagblad. Minister-president Van Agt heeft zijn kollega-regeringslei- ders van de Europese Gemeenschap op de hoogte gesteld van de uiterst moeilijke situatie, waarin de Europese boeren op het ogenblik verkeren. Premier Van Agt, momenteel voorzitter van de EG-Raad van regeringsleiders verklaarde begrip te hebben voor de enorme problematiek, waar de boeren mee te kampen hebben. Hij erkende, dat er de laatste jaren sprake is van een sterke teruggang in de inkomenspo sitie van de Europese boeren. De COPA-delegatie bestond uil de heren C. Heereman (voorzitter), ir. D. Luteijn (vice-voorzitter) en A. Herlitska (algemeen sekretaris). COPA-voorzitter Heereman heeft in het gesprek met Van Agt onder meer gewezen op de absolute noodzaak om voor 1 april a.s. tot besluitvorming te komen over de EG-landbouwprijzen voor het seizoen 1981/1982. Heereman herinnerde Van Agt eraan, dat tijdens de Euro pese top van mei 1980 is besloten om voor het prijsjaar 1981/1982 tijdig besluiten te nemen over de landbouwprij zen. Indien dit niet gebeurt of indien de EG-landbouwprij zen op een te laag niveau worden vastgesteld, vreest hij verdergaande nationale maatregelen in sommige lidstaten om de boeren tegemoet te komen. Dat vormt niet alleen een bedreiging voor het EG-landbouwbeleid, maar zou tevens de voorbode kunnen zijn van een verdere desintegratie van het totale beleid van de Europese Gemeenschap, aldus COPA. Heereman heeft premier Van Agt te kennen gegeven, dat het Europese landbouwbedrijfsleven bereid is mee te denken over een verbetering van het EG-landbouwbeleid. Gezien de grote teruggang van de boereninkomens (in 1980 gemiddeld in de EG 18,5%) dienen, zo zei Heereman, de EG-land- bouwprijzen met 15,3% te worden verhoogd. In de laatste zeven jaar is er slechts één jaar geweest, waarin de inkomens der boeren evenredig zijn gestegen met dat van de overige bevolking. In de Gemeenschap is ongeveer 20% van de totale bevolking afhankelijk van de ontwikkeling in de land- en tuinbouw, aldus Heereman. Hij stelde nadrukkelijk, dat de stemming bij de EG-boeren op het ogenblik zeer gespannen is. In het onderhoud heeft voorzitter Heereman duidelijk laten blijken, dat zijn organisatie het algemene beginsel van een financiële deelname door de producent voor het EG-markt- beheer voor vrijwel alle belangrijke produkten van de hand wijst. De zeer slechte inkomenspositie van de boeren en de situatie op de wereldmarkt van diverse produkten valt vol gens COPA niet te rijmen met dergelijke aangekondigde maatregelen. Op maandag 30 maart a.s. (wanneer de EG-Landbouwmi- nisters aan het marathon-debat over de EG-landbouwprij zen beginnen) houdt het COPA 's middags een buitengewo ne algemene vergadering. Op deze bijeenkomst worden on geveer 850 boeren uit de gehele EG verwacht. Rond nationale dag land- en tuinbouw Op zaterdag 11 april 1981 za! er zoals bekend op initiatief van de landelijke landbouworganisaties een zogenaamde nationale dag voor de land- en tuinbouw worden gehouden. De bedoeling van dit public relation projekt is de burger meer inzicht te geven in de land- en tuinbouw middels het massaal openstellen van de be drijven. In Zeeland zal aan de open dag niet worden deelgenomen voor zover het gaat over het openstellen van bedrijven omdat er in ons overwegend akkerbouwgebied in feite dan nog niets is te zien. 11 april te vroeg en de mensen zouden min of meer teleurgesteld worden. Toch zal er in 3 Z.L.O.-verband aandacht worden be steed aan de nationale landbouwdag. Inmiddels is namelijk be sloten tot het uitgeven van een huis-aan-huis blad: de zoge naamde "Zeeuwse Landbouwkrant" die in de week voor de 1 le april zal worden verspreid. Deze krant is mogelijk gemaakt via advertentieopbrengsten van diverse aan de landbouw verwante instellingen en diensten. De oplage: 140.000 exemplaren. Voor Brabant ligt de situatie weer anders. De N.C.B. heeft na melijk besloten om wèl mee te doen aan de open dag maar niet op 11 april. Men heeft gekozen voor de datum zondag 17 mei. Door ons zal er met de N.C.B. worden overlegd over eventuele aan sluiting van de Z.L.M.-afdelingen en kringen bij de N.C.B.-akti- viteiten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1