Ernstige waarschuwingen ,v Agrarische export neemt grote vlucht... Zegge en Schrijve Landbouwschap wil j meer overleg met ministerie V olksgezondheid Agrarische sektor levert bijna kwart van onze totale export! .«J? zuidelijke landbouw maatschappij Een niet onbelangrijk deel van onze export vindt per vliegtuig plaats. Denk aan bloemen, eieren, fruit e.d. Ons land exporteert ook levende have. Hier worden koeien in een vliegtuig "gestald" met bestemming Midden-Oosten. W ereldvoedsel voorziening In 1980 positief saldo van f 9,3 mld. De Parijse Salon Tenslotte z. .m VRIJDAG 20 MAART 1981 68e JAARGANG NO. 3574 land- en tuinbouwblad Zo nu en dan maken we dingen mee die ons behoorlijk aan het denken zetten. Dat gebeurde mij vorige week maar liefst tweemaal: eerst naar aanleiding van de viering van de 63e Dies Natalie (de verjaardag) van de Landbouw Hogeschool in Wageningen en daarna op de grote land bouwtentoonstelling van Parijs. In Wageningen stond centraal de uiterst sombere situatie waarin de wereld voedselvoorziening verkeert, in Parijs werd geshowd welk een machtige bedrijfstak de landbouw met een gro te L eigenlijk wel is. Met andere woorden: Het wereld voedselprobleem kan opgelost worden als de produktie maar betaald wordt. Op beide gebeurtenissen wil ik in dit verhaaltje wat verder ingaan. I n hun gezamenlijke Diesrede hielden professor Linne- mann (VU, Amsterdam) en professor Buringh (LH, Wa geningen) ons een uiterst somber beeld voor wat betreft de wereldvoedselvoorziening. Graag geef ik daarom een enkel citaat uit die rede. Beter zou overigens zijn de ge hele rede ook maar eens in ons landbouwblad af te druk ken. (zie voor samenvatting pag. 5). Dan nu het citaat: "Aangezien alle regeringen om welke reden dan ook er naar streven ons een goedkoop voedselpakket te verschaffen moeten de boeren tegen een zo laag mo gelijke prijs produceren. Het kan blijkbaar weinig schelen of hierdoor de bodem wordt uitgeput of wordt verwaarloosd of zelfs gaat eroderen of verzouten. In dien op de huidige wijze wordt voortgegaan, ligt het tijdstip waarop de reserves zullen zijn verbruikt niet veraf Over de gehele wereld gezien zijn er nog reserves voor zo'n 70 jaar. In de USA en in Canada, de landen die het meeste graan eksporteren, zijn de re serves aan akkerland over 25 jaar geheel verbruikt als de huidige trend zich voortzet". Dit citaat vormde voor mij de kern van de gehele rede. Wanneer we dit citaat goed op ons laten inwerken dan kan iedereen daar konklusies aan verbinden. Maar het meest van ons allemaal zal de politiek zich dit moeten aantrekken. Overigens vertelde Buringh ook nog even dat er jaarlijks 24 miljoen hectare kultuurgrond ekstra nodig is om de In 1980 is de waarde van onze agrarische export ten opzichte van 1979 met ca. 10% toegenomen tot een bedrag van bijna 32 mld. Dit is 22% van onze totale export. Een en ander blijkt uit zojuist bekend geworden exportcijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (C.B.S.). De import van agrarische produkten bedroeg ruim 22 mld, zodat een bijdrage aan de handelsbalans resulteert van 9,3 mld. De groei van de export is zowel een gevolg van de volumestijging (4%) als van een stijging van het prijspeil (5%). De grootste stijging is in de tuinbouw gerealiseerd (17%). Ook de veehouderij, met name de sektor pluimvee en eieren, is zowel in volume als in prijs gestegen. In de akkerbouw heeft wel een prijsstijging plaatsgevonden, maar een kleine daling in volume. Terwijl in deze sektor de aardappelexport is gestegen, daalde de uitvoer van granen. In de tuinbouw is de export van snijbloemen verreweg het belang rijkst. Er gingen in 1980 weer meer bloemen de grens over dan in 1979, terwijl ook de prijzen beter waren. De waarde van de bloem- export bedraagt 1,5 mld, hetgeen bijna evenveel is als van sla, tomaten en komkommers samen. Veehouderij In de sektor veehouderij bleef de uitvoer van levende varkens toenemen, van 2,3 min stuks naar 2,7 min stuks. Ook de export van hele en halve geslachte varkens is sterk gestegen. Op deze wijze verliest ons land veel werkgelegenheid en toege voegde waarde, omdat het buitenland zelf de verwerking voor zijn rekening neemt. Voor de met moeilijkheden kampende vleesindustrie is dit geen goede zaak. De uitvoerwaarde van kalfsvlees is gedaald van 868 min tot 828 min. Hierin heeft de hcrmonenkwestie in de tweede helft van '80 een belangrijke rol gespeeld. onttrekking aan kultuurgrond voor andere doeleinden en de groei van de wereldbevolking op te kunnen vangen. De konklusie is dan ook geen andere dan dat de produktie per hektare zal moeten worden opgevoerd. Daaraan zal het ook niet liggen: de wereld kan nog 5 a 10 maal zoveel voedsel produceren. Maar niet zonder hulpmiddelen, dan zouden we de ramp nu al over ons hebben. De vicieuze cirkel is weer daar: het kan allemaal wel als het maar betaald wordt. We zouden al een eind op de goede weg zijn als wij in onze westerse wereld eindelijk bereid waren om (aanmerkelijk) meer voor ons voedselpakket te beta len. I n vergelijking met het bovenstaande sombere verhaal is de landbouwtentoonstelling in Parijs een heel andere wereld. Churchill heeft eens gezegd: give us the tools and we'll do the job. Nou, de "tools" zijn er is mij gebleken. hetgeen aansluit bij de opmerking dat er voldoende voedsel geproduceerd kan worden als het maar betaald wordt. De Salon is groots en overweldigend: het mooiste vee, de mooiste machines, kortom de grootste land bouwtentoonstelling van West-Europa. En dan te beden ken dat veel Franse boeren verder moeten reizen dan wij. Blijkbaar heeft men er wel een reis voor over: het was er erg druk, dikwijls hele gezinnen. Maar wat mij het meest opviel was dat de landbouw nog steeds een onvoorstel baar grote en uitgebreide bedrijfstak is. Waarna mijn optimisme onmiddellijk gedempt werd door de met mij reizende 2 landbouwers die mij erop wezen dat al dit moois ook weer door de individuele boer betaald moet worden. En om dan rendabel te werken: Wij vervielen daarna in een lange diskussie over over-mechanisering, arbeid rendabel maken en de toekomst van de landbouw in onze contreien. Maar toch: op de Salon stonden ook 2 M.b.t. vaststelling van o.m. milieu-richtlijnen Het Landbouwschap heeft de Ministers van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en Landbouw en Visserij voorgesteld een driehoeksgesprek te houden over een aantal onderwerpen van gemeenschappelijk belang. Het gaat onder meer om het ge bruik van hormonen in de intensieve veehouderij, het koördi- neren van opdrachten voor onderzoek, de harmonisatie van milieubepalingen binnen de landen van de EEG en knelpun ten in de Hinderwet. Het Landbouwschap is tot de konklusie gekomen, dat een aantal zaken op het gebied van milieu en volksgezondheid zowel tot de competentie van de Minister van Landbouw als tot die van de Minister van Volksgezondheid behoren. Met het Ministerie van Landbouw bestaat al een regelmatig kontakt. Het-Landbouwschap acht het van belang dit kon- takt uit te breiden tot het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, voorzover het gaat om onderwerpen die tot het werkterrein van beide Ministeries behoren. Het Landbouwschap is voornemens in het driehoeksoverleg onder meer te pleiten voor harmonisatie van de wettelijke beperkingen op hormoongebruik in de landen van de EEG. Aan de import van vlees uit Derde Landen zal extra aan dacht moeten worden besteed. Voorts wil het Landbouw schap nauwer betrokken worden bij de beleidsvoorbereiding van het onderzoek op het terrein van milieu en volksge zondheid. Tenslotte acht het Landbouwschap het van belang dat het bedrijfsleven in land- en tuinbouw nauwer betrokken wordt bij de uitvaardiging van Europese milieu-richtlijnen. ondernemers uit Zeeuws Vlaanderen en dat geeft de burger weer nieuwe moed. I k denk dat we de ernstige waarschuwingen uit Wage ningen niet in de wind mogen slaan. Onze eigen welvaart en de oplossing van het wereldvoedselvraagstuk is uit eindelijk afhankelijk van een gezonde landbouw. Maar ook bij ons begint de verpaupering in de landbouw al zichtbaar te worden. Op de terugweg uit Parijs hebben wij aan achteruitgang het een en ander gezien. De ver kiezingen staan voor de deur: de politici kunnen niet zeggen dat ze niet gewaarschuwd zijn. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1