Leidt kwaliteitsverbetering tot vlottere afzet? v, D, B, D e eierensektor profiteerde van het opengaan van nieuwe export markten, o.a. in het Midden-Oosten. De nabije toekomst is echter onze W at de granen betreft wordt een lichte afname van het totale areaal verwacht. Men voorziet weliswaar enige toename bij de wintertarwe, maar tevens een grotere afname van de andere graansoorten. Kwaliteit vraagt extra aandacht Scharreleieren en scharrelkippen Een haan Dr.Ir. Curfs en 100 boeren diskussiëren over vraag: "P roduktie is niet het moeilijkste in de agrarische sektor. Verkopen tegen bevredigende prijzen is veel moeilijker", aldus de heer Poppe, voorzitter van de Stichting Koöperatief Kontaktcentrum West-Neder land in zijn openingswoord op een 20 februari j.l. te Zierikzee gehouden vergadering. Invloed van "groene energie" E.G. markt Meer specialisatie bij de zuivel? Wat een varkens! O, b> J Stagnerende afzet van groenten Scharreleieren Vragen rond de akkerbouw Steun aan Britse aardappelmarkt Uit de rapporten van de diverse werkgroepen bleek dat men ak koord ging met de stelling van de heer Curfs dat de kwaliteit alle aandacht verdient. Van kwantumbeperking mag echter geen sprake zijn. Tevens voelt men niets voor een inten sievere kwaliteitskontrole via een korps dure ambtenaren die door de ooeren zouden moeten wor den betaald. Geklaagd werd ook over de verwarrende situatie bij de huidige kontrole. Verschillen de instanties werken naast en door elkaar. Marktordening met vastgestelde prijzen en kontraktteelten leiden naar de mening van de vergade ring niet tot gemakzucht. De prijzen zijn zo scherp vastge steld dat men er alleen een rede lijk inkomen mee kan behalen als men topprestaties levert. Wat de kontraktteelt betreft werd zelfs gesproken van een slavenleven in vrijheid! Per produkt bekeken werd be treffende de aardappelen naar voren gebracht dat de boer wel kan streven naar optimale kwali teit, maar dat de handel er daarna soms niet al te zachtzinnig mee omspringt. Bij de granen zijn er veelbelo vende nieuwe rassen met een be tere bakkwaliteit dan we thans van de meest geteelde rassen ge woon zijn. Bij de zuivel werd opgemerkt dat men mee kan gaan met betaling naar kwaliteit als dat tot uiting komt in het eindprodukt. Vooral de jonge boeren roerden zich flink. Uit die hoek kwam de opmerking dat een verantwoor delijkheidsheffing uitermate on redelijk is. Als boeren zorgen we voor een goedkoop voedselpak ket. Er wordt (nu en dan) inder daad van bepaalde produkten te veel voorgebracht, waarbij het dan gaat om enkele procenten. Juist door die overschotten zijn de prijzen laag en is de konsu- ment voordelig uit, want als er een paar procent tekort is stijgen de prijzen direkt torenhoog. Laat daarom de konsument als dank voor het goedkope eten maar een beetje extra betalen voor de overschotten. Pikante reakties waren er ook op de scharreleieren. Scharrelen is een ander woord voor vrijen. Stop een paar hanen bij de legkippen dan wordt er gescharreld en heb je scharreleieren. Afgezien daarvan voelde men weinig voor boeren- produktie van scharreleieren on der een eventueel apart merk. Als je niet oppast degradeer je in de ogen van de konsument de 98%, gewone eieren tot produkten van een lagere orde. dat de stimulans voor kwaliteitsver betering in geringe mate aanwezig is en zou het daarom geen voorkeur verdienen dat voor betere kwaliteit een toeslag op de kontraktprijs wordt gegeven? U zult het al begrepen hebben: een bijeenkomst speciaal gewijd aan de afzet. Het onderwerp kwam goed uit de verf, mede dank zij de mede werking van de ca. 100 bezoekers, die in gespreksgroepen de problemen erg geestdriftig te lijf gingen. ooraf werd een inleiding gehou den door dr.ir. H.P.F. Curfs van de direktie Akkerbouw en Tuinbouw van het Ministerie van Landbouw. Deze besprak op heldere wijze de nogelijkheden en moeilijkheden bij de afzet van onze Nederlandse land- bouwprodukten. Allereerst bekeek hij een en ander in wereldwijd verband. Voor een aantal produkten is er sprake van een gespannen situatie en daardoor hoge prijzen. Dat geldt met name voor suiker, veevoeder en na tuurlijk vooral ook voor energie. De wereldvoedselvoorraden zijn bij zonder laag. Daarbij staat het ene in nauw verband met het andere. Door de sterk gestegen olieprijs is het in bepaalde gebieden aantrekkelijk ge worden om energie te winnen uit o.a. suikerriet. Dat heeft dan weer zijn weerslag op de wereldsuikerproduk- tie, enz. ons vooral op de wensen van onze afnemers moeten richten. ervolgens nam de heer Curfs agrarisch Nederland op de korrel. Bij de zuivelsektor zijn zowel de produktie als de uitvoer de laatste jaren fors gestegen. Ook de invoer nam echter sterk toe. Verdere kon- centratie van de produktie, verwer king en afzet lijkt gewenst. Bij de vleesproduktie zien we welis waar een stijging van het aanbod, maar de vraag stijgt nog sneller. Daardoor is er een toenemende im portbehoefte. De heer Curfs gaf als zijn mening weer dat de vleesverwerkingsindus trie rationeler moet werken en dat de produktie meer gericht moet worden op vleesrassen. 'e heer Curfs zei te verwachten dat binnen de EEG de afzetmoge lijkheden in de komende periode weinig zullen toenemen. Overigens kan worden gekonsta- teerd dat de EEG voor de Neder landse agrarische sektor gunstige ef- fekten had en nog heeft. De markt raakt echter vol. pmerkelijk vond de heer Curfs de sterke toename van export van le vende varkens; in enkele jaren nam die toe van 9% naar 24%. Tegelijk was er een drastische daling bij de ver werking, te weten van 32% naar 13%. Uiteraard ging dit ten koste van de werkgelegenheid. Een betere bunde ling en modernisering van de verwer kingsindustrie, lijken in dit verband gewenst. marktaandeel steeg daarentegen van 1/9 deel naar 1/6 deel! De heer Curfs stelde de vraag of een algehele invoering van kwaliteitsnor men nodig wordt geacht. Zo ja, wie moet dan het voortouw nemen, de producent, de handel of de industrie? De pootaardappels worden voor 70% uitgevoerd, waarvan 40-50% buiten de EEG. Nieuwe monopolierassen had den daarin een groot aandeel. De grenzen lijken nu evenwel bereikt. Een kwaliteitsaardappel vraagt een zachte behandeling ker. De heer Curfs vroeg zich af of niet moet worden ingespeeld op de vraag naar scharreleieren. "Men hoeft het niet eens te zijn met de fi losofie die hieraan ten grondslag ligt, 1 ij de vollegrondsgroenten en glasgroenten is geen toename van het areaal te verwachten, doch eerder enige afname. De afzet stagneert na melijk, vooral door toenemende konkurrentie vanuit zuidelijker lan den met zon als goedkope energiele verancier. Het is de vraag of we niet vooruit moeten lopen op strengere milieu- eisen, om daardoor kritiek bijvoor baat te voorkomen. De fruitteelt blijft een zorgenkind. Het areaal zal verder moeten worden Een ei hoort er bij, maar 't hoeft geen scharrelei te wezen Verder hebben we te maken rtiet een konsument die enerzijds minder koopkrachtig lijkt te worden en an derzijds weer kwaliteïtbewust gaat kopen. Om onze positie op de markt te houden en te verstevigen zullen we Het aantal varkens vertoonde een spektakulaire groei maar al is 't naar een paar procent van de totale omzet, dan is het nog de moeite waard als er aan kan worden verdiend. Hierbij kan zeker ook worden gedacht aan export". Er wordt veel tarwe geëxporteerd, doch tegen een betrekkelijk lage prijs. Daarnaast wordt tegen een ho gere prijs veel ingevoerd, vooral Franse tarwe met een betere bakk waliteit. ingekrompen en de rassen zullen moeten worden aangepast. De drie B's, bloemen, bloembollen en boomkwekerij nemen een sterke positie in. Nodig blijven een aktieve afzet en strenge kwaliteitskontrole. Betrekkelijk kleine dingen kunnen de markt in sterke mate verstoren. Bij bloemen en bolbloem zal o.a. vooral moeten worden gelet op de houdbaarheid. Tenslotte stelde de heer Curfs nog als algemene diskussievragen: wordt de producent bij kontraktteelt niet te veel afhankelijk van de afnemer? Hebben vaste prijzen niet als nadeel Via o.a. suikerriet zorgt de werekllandbouw in toenemende mate voor "groene energie" De heer Curfs stelde daarom dat enerzijds naar verbetering van de bakkwaliteit van onze tarwe moet worden gestreefd en anderzijds door een aktieve exportpolitiek moet wor den getracht voor onze uitgevoerde tarwe een betere prijs te bedingen. De vraag blijft echter: hoe bereik je dat? De situatie bij de suikerbieten is be kend. Er is sprake van meer zelffi nanciering via de C-suiker. Neder land mag echter niet de dupe worden van het mengprijssysteem. Overigens ziet het er op de wereldmarkt mo menteel vriendelijk uit, gezien de krappe voorraadpositie. Hierin kan echter snel verandering komen. Voor de aardappelen lijkt een marktordening niet nodig, al zijn er nogal jaren met een slechte prijsvor ming. In de EEG daalde het areaal. Vooral in Duitsland werd de opper vlakte verkleind. Het Nederlandse De Britse regering zal door vaststel ling van garantieprijzen verdere steun gaan verlenen aan de aardap pelmarkt. De Garantieprijs bedraagt momenteel £43,94 per ton, terwijl de dagprijzen zich bewegen rond de 41,50. Volgens becijferingen van de Potato Board (Aardappelraad) bedraagt de kostprijs rond 70 per ton. Vorig jaar juni werd een steunpro gramma bekendgemaakt, in het raam waarvan 423.000 ton aardap pelen uit de markt genomen werden. Dat bleek niet voldoende om de prijs op peil te houden. De nieuwe rege ling voorziet in stenprijzen, dat zijn prijzen waarvoor de telers aan de Board kunnen leveren van 44 voor maart, oplopend tot 49 voor juni. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 7