Bewust bietentelen bij optimale groeiomstandigheden rv\ Onkruidbestrijding in aardappelen KORTE WENKEIM S uikerbieten kunnen reeds in hun beginontwïkkeling worden belem merd door velerlei organismen. Zaai zaadontsmetting en/of een bodem behandeling kunnen veel problemen voorkomen. Ook in het verdere groeiseizoen is het nodig de bieten steeds op schade door parasieten te kontroleren. Groothandelsprijzen aardappelen brokkelen af De bietenteelt vraagt altijd veel aandacht. Een goede plantenteler is er dan ook steeds met zijn gewas bezig en zorgt dat de groeiomstandigheden, voor zover binnen zijn bereik, zo optimaal mogelijk zijn. Bovendien is hij kosten bewust, want het gaat immers om de onderste regel. De grond Bemesting Grondbewerking Zaaien - zaaidiepte - zaaiafstand Ziekte- en onkruidbestrijding B ieten groeien praktisch op elke grondsoort die een goede struktuur heeft, goed ontwaterd is en voldoen de voedingselementen bevat. Erg belangrijk is dat de kalktoestand in orde is. Op de zandgronden moet men er bovendien op bedacht zijn maatregelen tegen stuiven te nemen. Het aanwenden van 15 - 20 m3 rundveedrijfmest direkt na het zaai en, geeft in de meeste gevallen vol doende bescherming. B ietenplantjes zijn erg gevoelig voor zoutschade. Om dit te voorko men moet, als het weer dit toelaat, de bemesting 3 a 4 weken voor het zaaien van de bieten worden gege ven. Bij een normale fosfaat- en kalitoe stand van de grond kan worden vol staan met een gift van 100 kg P205 en 80 kg K20 zuiver per ha. De grootte van stikstofbemesting zal het best kunnen worden bepaald mid dels vooronderzoek op de stikstof- voorraad van de grond. Teveel stik stof kost als regel dubbel geld. "V oordat met het klaarmaken van het zaaibed wordt begonnen, dient nagegaan te worden of de grond on der de toplaag voldoende droog is, zodat tijdens de bewerkingen geen verdichting van de bouwvoor op treedt. Zowel bij het kunstmest- strooien als het klaarmaken van het zaaibed, moet insporen zoveel moge lijk worden voorkomen. Sporen ma ken het onmogelijk een ondiepe grondbewerking uit te voeren. Een goed zaaibed bestaat uit een goed verkruimelde toplaag van 2-3 cm met daaronder een watervoeren de ondergrond. Deze zorgt voor vol doende vocht, maar ook voor de af voer van overtollig regenwater. Men moet dus oppassen voor een te diepe grondbewerking. Triltandkultivato- ren en aangedreven werktuigen zijn alleen bruikbaar als deze voorzien zijn van een effektieve diepterege ling. an uitzonderlijk belang is de zaaidiepte in verband met de op komst. Het zaaibed, zowel als de zaaimachine en de afstelling daarvan, zijn van invloed op de plaatsing van het zaad op de gewenste diepte. De ervaring heeft geleerd dat suikerbie tenzaad altijd gedekt moet liggen. De zaaidiepte kan afhankelijk ge steld worden van de tijd van zaaien. Vroeger in het seizoen staat te diep geplaatst zaad bloot aan vele ongun stige invloeden. Te trage kiemsnel- heid (lage temperatuur) en een te lange duur voor opkomst verzwak ken de plant. Wanneer later in het seizoen wordt gezaaid en de tempe raturen hoger zijn, is het in verband met mogelijke droogte zelfs gewenst, vooral op wat zwaardere gronden, het zaad wat dieper te zaaien. Beoordeling van de zaaidiepte kan het best plaatshebben op het mo ment van zaaien. Kontroleer tijdens het zaaien of de gewenste zaaidiepte ook wordt bereikt. C.A.R. Zevenbergen A.J. Bastiaansen, bedrijfsvoorlichter akkerbouw Uit de bïetengroepen in de praktijk blijkt dat de zaaiafstand varieert van 10 - 20 cm in de rij, waarbij meer bedrijven op 20 cm dan op 10 cm afstand zaaien. Ongeveer 40% wordt gezaaid op een afstand tussen 15 cm en 18 cm. Een afstand ïn de rij van 16 cm met een veldopkomst van 70% geeft 87.500 planten per ha. Ruimer zaaien, vergroot de kans op te weinig planten als de veldopkomst tegenzit. Nauwer zaaien vraagt alleen m&ar meer werk. De ontwikkeling kan ook geremd worden door de groei van diverse soorten onkruiden. Ook hier geldt dat een bestrijding aan de basis niet Bij deze bodemomstandigheden is een goede opkomst en ontwikkeling van de bieten vrijwel onmogelijk. gemist kan worden. De praktijk heeft geleerd dat voorkomen altijd goed koper is dan genezen. (Raadpleeg voor behandeling van de verschillende parasieten en onkrui den handleiding 1981 "De chemi sche bestrijding van ziekten, plagen en onkruiden in landbouwgewas sen"). BAYER Rekord-export van aardappelen De groothandelsprijzen voor aardappelen, zoals die wekelijks tot stand komen op de Rotter damse beurs zijn sinds begin 1981 afgebrokkeld, met name voor de maat 35/50 mm. AKKERBOUW HOE HOGER DE KOSTEN van trekker, brandstof en werktuigen, hoe meer aandacht er besteed moet worden aan de groenbemestings- gewassen. Dat zijn uw natuurlijke eigen energiebronnen. De wortels van groenbemesters zijn de beste grondbewerkers, veel beter dan ploegen, eggen, woelers enz. Hun bodemdruk is te verwaarlozen en ze zorgen, voorzien van wat reis geld, voor zichzelf. Geen betere grondbeschermer dan een groen - bemestingsgewas. De rente via hogere opbrengsten liggen ver boven het gemiddelde. RHIZOCTONIA BIJ AARD APPELEN begint bij het poot- goed. De bekende lak-zwarte stip pels op de poters zijn de oorzaak van minder stengels en meestal bij de konsumptie-aardappelen 10% lagere Opbrengst. Bekijk uw pootgoed eens goed. Was een paar poters voorzichtig schoon! Zit er rhizoctonia op, neem dan de nodi ge maatregelen. Een natte of droge behandeling tegen deze ziekte is al heel gauw rendabel. WIE RECHT WIL ZAAIEN, moet dwars eggen. Nog steeds is het vakmanschap af te lezen aan de rechte rijen bieten, erwten, bo nen, aardappelen enz. Om goed recht te kunnen zaaien en poten, moet de zaai- of pootmachine niet beïnvloed worden door de vooraf getrokken "geulen"en strepen van een of ander grondbewerkings werktuig. Door dwars over te be werken, kunt U gemakkelijk recht zaaien. VEEL KUNSTMEST en veel bodemherbiciden zijn vaak nodig bij de wieg van onze bietenplant. De kunstmest om het bietje tot een grote biet te laten groeien en de bodemherbiciden om ongenode gasten, het onkruid, in de kiem te smoren. Soms is het goede te veel en wordt ook het jonge bietje in zijn ontwikkeling geremd. Gr oei- stagnatie noemen we dat, maar dat kost altijd opbrengst. Vroeg kunstmeststrooien, zeker 14 dagen voor het zaaien, kan zoutschade voorkomen. Neem de konsentratie van de bodemherbiciden niet hoger dan nodig is. ER WORDT STEEDS MEER DRIJFMEST op het bouwland gebruikt. De kunstmest wordt steeds duurder en de akkerbouwer heeft in bepaalde perioden tijd over. Vaak zijn drie voordelen te kombineren. De drijfmest op ak kerbouwgronden geeft prima re sultaten. De veehouder wordt ge holpen. De kunstmestkosten wor den minder. U begrijpt het al, de nieuwe hobby voor de akkerbou wer: zelf drijfmest rijden voor zijn eigen grond. Geen "goud" zo goed. VEEHOUDERIJ HET ZOU JAMMER ZIJN dat uw melkvee door eigen schuld niet tijdig kan profiteren van het eerste voorjaarsgras. Toch komt het ieder jaar op meerdere bedrijven voor, dat het vee niet in het gras land kan omdat de afrasteringen nog moeten worden nagezien. Denk niet te vlug dat ze wel in het perceel zullen blijven. Heeft het vee uitbreken eenmaal aangeleerd, dan is het heel moeilijk om ze deze onhebbelijkheid weer af te leren. Stel dus niet uit, het eerste gras is eiwitrijk, wat een gunstige invloed heeft op uw portemonnee. WANNEER U OF UW VEE niet tevreden zijn met het huidige wei- desysteem kunt U eens met mo dern standweiden proberen. Eén groot perceel tot de koeien op het nagras kunnen. Afhankelijk van het bijvoeren op stal kunt U be ginnen met 7a9 koeien per ha. Uit buitenlandse onderzoekingen is gebleken dat de opbrengst vrijwel gelijk is als bij intensief omweiden, de dieren rustiger zijn en de pro- duktie elke dag vrijwel even hoog is. Bovendien blijft de grasmat be ter, zodat minder gauw gescheurd moet worden. DE PRIJZEN VAN DE STIK STOF liegen er niet om en zijn in 2 jaar met ruim 10 gulden per 100 kg k.a.s. gestegen. Daarom is het zaak de N-bemesting goed door dacht toe te passen. Zo bevat bijv. koeiendrijfmest per 10 m3 alleen aan zuivere stikstof reeds 15 kg. Te weinig stikstof strooien kost altijd geld, maar te veel strooien, is bij de huidige prijzen evengoed onverantwoord. Wanneer U er bij gebruik van dierlijke mest niet uitkomt, zal het nuttig zijn om overleg te plegen met de bedrijfs voorlichter. Deze prijsdaling is toe te schrij ven, aldus het Produktschap voor Aardappelen aan de wat minder geworden export, nadat de om vangrijke exportorder voor Oost Duitsland in oktober en november van vorig jaar was uitgevoerd. De goede vraag van de frite- sindustrie maakte dat de prijs van de aardappelen van 50 mm opwa arts minder daalde dan die van de z.g. tafelaardappelen. De prijsontwikkeling loopt over de laatste vijf jaar nogal uiteen. De laatste drie jaar lagen de prijzen per eind februari op gemiddeld hetzelfde niveau. Het verschil in prijs tussen de twee maatsorteringen, te weten 35/50 mm en 50 mm opwaarts hangt mede af van de grofheid van de oogst. Dit jaar is het .verschil klein, omdat on danks de toegenomen vraag van de kant van de fritesindustrie, het aan deel 50 mm opwaarts van oogst 1980 betrekkelijk klein is. Termijnmarkt De noteringen van de termijnmarkt geven aan dat in november vorig jaar de verwachtingen omtrent de markt ontwikkeling nog hoog gespannen waren. Nadat de geruchten over meerdere orders naar het Oostblok niet be waarheid werden, liepen ook de ter- mijnmarktnoteringen terug. Er wor den vrijwel alleen zaken gedaan in de maat 50 mm opwaarts. Export op rekord-niveau De export van konsumptie- en in dustrieaardappelen bereikte tot 1 maart een nog niet eerder bereikt peil van 672.000 ton. Vooral in het laatste kwartaal bereikte de export rekordcijfers door de export naar Oost-Duitsland. In januari evenwel werd minder uit gevoerd dan in 1980, doch de uitvoer was in februari al weer hoger dan vorig jaar. De gemiddelde prijs ligt tot nu toe op ongeveer gelijk niveau als vorig jaar. Van de oogst 1980 werden rond 60.000 ton aan zetmeelaardappelen uitgevoerd vergeleken met 30 a 40.000 ton vorig jaar. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 6